Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.965
Ova ne zaslužuva komentar.....
Новите цени според РКЕ би требало да се следниве:

Прегледај го приврзокот 336972

Плус 5% ДДВ на овие цени до крајот на годината беше ова?, кога ќе биде 18% ќе биде уште поинтересно.
Kade se po tvoe najavenite 7.4% za trite prvi bloka?
Ništo od najavenoto deka samo tretiot i četvrtiot blok će poskapat!
Kako može abe sekoja vlada edno da zbori, a drugo da pravi? Sami sebe se lažat mene ne jas odamna nikomu ništo ne veruvam.....
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Ova ne zaslužuva komentar.....

Kade se po tvoe najavenite 7.4% za trite prvi bloka?
Ništo od najavenoto deka samo tretiot i četvrtiot blok će poskapat!
Kako može abe sekoja vlada edno da zbori, a drugo da pravi? Sami sebe se lažat mene ne jas odamna nikomu ništo ne veruvam.....
Aramiii....nemam.dr,komentar,dali znae nekoj po plasticno da kazi/bidejki od rke tie infoo se kasa/popara obicen prosecen covek nemoze da razbere/svati
Kaj najdoja 7.4% koga prviot blok e +5.5% vtoriot 10,3 tretiot 18,3
 

Attachments

Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Ги зголемија блоковите ама си ја зголемија и цената на kw повеќе од првично што најавиа, махери ...:popce:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Ги зголемија блоковите ама си ја зголемија и цената на kw повеќе од првично што најавиа, махери ...:popce:
Do vcera kalkulatorot edno kazuvase a denes drugo... i taa razlika nee samo 7,4% povejke e... I sega temava od najekonomicno greejne kako da se prekrsti.?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Do vcera kalkulatorot edno kazuvase a denes drugo... i taa razlika nee samo 7,4% povejke e... I sega temava od najekonomicno greejne kako da se prekrsti.?
Во "Убедливо најекономично греење се инвертери". Зошто струјата се крена 8%, а другото по 50-80%
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Во "Убедливо најекономично греење се инвертери". Зошто струјата се крена 8%, а другото по 50-80%
Ova do do dekemvri od 01.01 ne ceka +13%ddv i uste +10% za strujata, taka da se ke otiide u vis, a lagata e do tamu stokmena sto vikaa blok1 ke ima poniska cena od segasnata blok2 priblizna blok3 nesto nad segasnata a blok4 ke pokriva za site 3blokovi.!
a poskapuvajnevo e blok1 5,5% blok2 10,3% blok3 18,3 blok4 138% evtinata +8,7%
i kako pokacuvajne od 7,4.koj prosek koj bakraci prodavaci na magla.!
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.965
Ova do do dekemvri od 01.01 ne ceka +13%ddv i uste +10% za strujata, taka da se ke otiide u vis, a lagata e do tamu stokmena sto vikaa blok1 ke ima poniska cena od segasnata blok2 priblizna blok3 nesto nad segasnata a blok4 ke pokriva za site 3blokovi.!
a poskapuvajnevo e blok1 5,5% blok2 10,3% blok3 18,3 blok4 138% evtinata +8,7%
i kako pokacuvajne od 7,4.koj prosek koj bakraci prodavaci na magla.!
Očigledno "matematikava" e pravena od nekoj profesor doktor od selskive sveučilišta .
Ne razbiram kako može da se istopori pred kameri i da kažuva nebulozi.
Edna najprosta matematika ja zakukulile i zamumulile.
Posle se čudime kako ni se zakonive napraveni: eden zakon 10 pravnika na 10 različni načini go tolkuvaat.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ova do do dekemvri od 01.01 ne ceka +13%ddv i uste +10% za strujata, taka da se ke otiide u vis, a lagata e do tamu stokmena sto vikaa blok1 ke ima poniska cena od segasnata blok2 priblizna blok3 nesto nad segasnata a blok4 ke pokriva za site 3blokovi.!
a poskapuvajnevo e blok1 5,5% blok2 10,3% blok3 18,3 blok4 138% evtinata +8,7%
i kako pokacuvajne od 7,4.koj prosek koj bakraci prodavaci na magla.!
Пази сега, ние не зборуваме дали е поскапо лани од годинава. Туку општо најекономично греење за зима. И пак најекономично се изолирани објекти и хипер инвертери.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
ова со просечново покачување на струјава за 7,4% ми наликува како со просечната плата некој 18К друг 42К просек 30К и ич не ми се допаѓа.

друго прашање кое би требало уште сега да почнеме да си го поставуваме е дали идиотиве воопшто ќе успеат да го произведат ветеното количество струја (пази ветуваат 100% домашно обезбедена струја) која ја бара евн на тендерот,

понатаму како електрификацијата на возниот парк ќе зема подем потребите за ресурси ќе растат а ние не гледам начин како би ги задоволувале и за некоја година можеби нема да ни биде важно дали ќе се грееме и по која цена туку дали ќе живееме во темница оти како сме тргнати палење ламба ќе биде луксуз,
како пример едно полнење на автомобилска батерија е над 50KWh а колку би било на месечно или годишно ниво
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Аи аи пуцање у нога!
Споредба од пресметката вчера и денес на истиот им калкулатор..... 1000ка плус?!!?!?
NoviCeniKrajni.png
Автоматски споено мислење:

Значи ништо од муабетот дека тие што трошат помалку дури поефтино ќе плаќаат....
Океј да нe се препичвам, сметката во Февруари ми беше 4900 сеа вака иди да биде 5300... ама јас сум потрошил релативно малку.... тешко на тие што ќе заминат 1000kw :/
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Аи аи пуцање у нога!
Споредба од пресметката вчера и денес на истиот им калкулатор..... 1000ка плус?!!?!?
Прегледај го приврзокот 337014
Автоматски споено мислење:

Значи ништо од муабетот дека тие што трошат помалку дури поефтино ќе плаќаат....
Океј да нe се препичвам, сметката во Февруари ми беше 4900 сеа вака иди да биде 5300... ама јас сум потрошил релативно малку.... тешко на тие што ќе заминат 1000kw :/
Eee da e samo 1000ka,kolku 1000ki ke letaat... Tesko za site ke bide, e ova e toj bombona biznis....
Druga rabota znae nekoj zosto se tie 7kwh na den sto gi spomnuvaat 30denovi x7 kwh 210 prv blok sto ako vo tekot na 24h,potrosis 12kwh.
7 blok1 /5 vo blok2.?
Автоматски споено мислење:

Postirajte linko od kalkulatoro na evn?
Nee od evn od Regulatorna e

 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Eve nabrzinka napraven Dinamicen Excel kalkulator za strujata vo VT namesto ovde postiranite amaterski izraboteni staticni tablici ;)
Vo polinjata oboeni vo zeleno moze da se menuvaat... ceni, KWh..Ddv.

Fajlot e Excel samo zipnat bidejki *.xlsx fajl nemoze dase prikaci.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Како и што реков на крајот ќе ве сварат како жабата во водата..и
оти ќе ви ги свлечат ѓаките и ќе ви го опнат..Додека вие се натегавте:така треба исправно е богативе да плаќаат,мене не ме засега јас трошам толку,во првиот блок ќе се намали....
И не само што се излажаа туку и ефтината тарифа ја покачија..
Така да покачувањето е огромно..
Инаку Елем секои 6 месеци покрива 100% а на крајот само 60% допрва ќе ве остават и трудни ...
Автоматски споено мислење:

Како беше онаа ..
Оние што трошеле помалку ќе плаќаат помалку.. :pos: :pos: :pos:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom