Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Мислења која клима да ја земам од овие за 27м2 просторија и за ладење и за греење?
Мора да е еден од моделиве, затоа и прашувам некој со искуство? Дали има шанси некоја да има компресор кој модулира под 500w или да не очекувам чуда од кинезите...?

Gree Pular Eco 3.5kW GWH12AGB-K6DNA1A
Hisense Easy Smart 3.5kW CA35YR03G-W
Neo Smart 3.5kW G12R32
Cooper & Hunter Vital 3.5kW CH-S12FTXF-NG
Tesla 3.5kW TT34EX81-1232IAW
Moja preporuka bi bil proveren model Amber Premium 3.5kw...na 80w spusta, od 2017ta ja koristam i raboti bezprekorno den denes
Eve i pri greenje na +5 da ne mrcat deka samo na ladenje modulira nisko....na +5 mod greenje 175w molim lepo
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
@Strelec me interesire na tie merqcite kade ja gledas vkupnata potrosena struja za nedela dena ili 1 mesec?
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
Moja preporuka bi bil proveren model Amber Premium 3.5kw...na 80w spusta, od 2017ta ja koristam i raboti bezprekorno den denes
Eve i pri greenje na +5 da ne mrcat deka samo na ladenje modulira nisko....na +5 mod greenje 175w molim lepo
Морам да земам еден од наведените модели поради финансиите и димензиите на внатрешната единица и просторот кај мене.

Друга класа е Amber Premium...
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Па од кај ја пазареше? Ја и ги купив и ги местеа од Енергија.
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
Мала помош од познавачите на форумов за квалитетот и докажаноста на следниве марки на инвертер:

* Haier (поконкретно Tundra за која е доста пишано на форумов но не и споредена со другиве)
* Inventor (ги има на понуда во грчка а незнам ама баш ништо за нив)
* Tadiran (знам дека беа доста квалитетни пред неколку години, дали се сеуште со јапонски компресори или се искинезарија)

Се работи за избор на клима уред од 5,5KW првенствено за греење во ранг на цена од околу 40000-46000 ден.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Moja preporuka bi bil proveren model Amber Premium 3.5kw...na 80w spusta, od 2017ta ja koristam i raboti bezprekorno den denes
Eve i pri greenje na +5 da ne mrcat deka samo na ladenje modulira nisko....na +5 mod greenje 175w molim lepo
Ja pocnavme sezonava +33°,nadvor doma 24,5. /130w potrosuvacka razladuvajne merak...


Bidejki sp3s mi crkna, poracav od ovie smart plug od ali, (ako e zapoznaen nekoj povejke neka spodeli ) jas zaprimetiv merejne so drug fiksen broadlink, ovoj smart plug povejke +15/20w potrosuvacka meri (izgleda kolku pari tolku muzika)
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
:lolzz:
Ja pocnavme sezonava +33°,nadvor doma 24,5. /130w potrosuvacka razladuvajne merak...


Bidejki sp3s mi crkna, poracav od ovie smart plug od ali, (ako e zapoznaen nekoj povejke neka spodeli ) jas zaprimetiv merejne so drug fiksen broadlink, ovoj smart plug povejke +15/20w potrosuvacka meri (izgleda kolku pari tolku muzika)
Да резимираме
Грее климите ладат супер економично и само со 130w....АМА Грее го може ова а не и било кој која друга марка инвертор, па поефтини биле или незнам што ;)

А за вториот дел околу изборот на мерачите ете прилика и другите "јаки" марки да си ги измерат климите со мерачето без фалење од комшиките и да видиме видевце и од нив кој со 500w кој со 300w колку им се економични и со колку плусчиња се ;)
Автоматски споено мислење:

На @PticaSelica едно мераче да му позајмиш а дечково е со ОнОфф клими и под 1000w нема да измери....со две клими директ драјв Блок4 ке го фати уште од Јули :lolzz:
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Дечки што може да е проблемот и решението за тоа што тече вода од внатрешната единица е зафатена со мраз?
 

Attachments

Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Koga nema protok na vozduh niz saćeto od izmenuvačot ili e mnogu namalen od neisčisteni filtri, togaš se sobira mraz i toa pravoproporcionalno so namaleniot protok na vozduh.
Kako što gledam ili filtrite se teptisani ili na ventilatorot mu se perkite napolneti so mrsnotija i prašina i iako vrti edvaj pravi promaja.
Ne ti e jasno prašanjevo dali teče po zidot voda ili premnogu mraz na saćevo?
Ako ima mnogu mraz čistenje filtrite i turbinata ili motorot slabo vrti....
Ako teče po zidot zatnat odvodniot kanal (čistenje na đubreto) ili loša nivelacija.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Дечки што може да е проблемот и решението за тоа што тече вода од внатрешната единица е зафатена со мраз?

Се гледа неисчистен филтер и поради тоа има слаб протокот на воздух и се ствара мраз но чудно не секаде.
Исчисти ги и филтрите и почекај мразот да се стопи стави на појака брзина да дува ако е инвертер не би требало можеби е он оф клима.
Овде до мене има спортска обложувалница и таа некој пат има мраз внатре ама филтри запушени работи 24 часа и сетирана на 20 степена.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Koga nema protok na vozduh niz saćeto od izmenuvačot ili e mnogu namalen od neisčisteni filtri, togaš se sobira mraz i toa pravoproporcionalno so namaleniot protok na vozduh.
Kako što gledam ili filtrite se teptisani ili na ventilatorot mu se perkite napolneti so mrsnotija i prašina i iako vrti edvaj pravi promaja.
Ne ti e jasno prašanjevo dali teče po zidot voda ili premnogu mraz na saćevo?
Ako ima mnogu mraz čistenje filtrite i turbinata ili motorot slabo vrti....
Ako teče po zidot zatnat odvodniot kanal (čistenje na đubreto) ili loša nivelacija.
Тече вода по ѕидот дополнително. Не е кај мене, ама сеа ќе им кажам да исчистат.
 
Член од
7 октомври 2015
Мислења
30
Поени од реакции
9
Здраво дечки, бидејќи не се разбирам во клими, дајте предлог до околу 500е, и од каде. Да си биде и економична фала богу, за простор околку 50м2. Гледав во Нептун нешто Беко и Вивакс, али како што кажав не се разбирам..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom