Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.547
Ako blok tarifite se caka niski ovaa namerno e napraveno da plajkame poskapo, od 400 do 800 kw se trosat vo eden prosecen den na primer modelot na crna gora mislqm deka bese blok1 ti e do 400kw blok 2 ti e od 400 do 1500 kw i se nad 1500 spage vo blok 3 najskapa.
Spomnaa 3 blok ili 4..stom toa catat izgleda ke bidat 3...
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
А дали некој слушнал и знае нешто за една тарифа на струја наместо две - скапа и евтина ?
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Значи минатата потрошувачка нема никаква врска со блокот во кој ќе бидеш сместен, бидеќи имаше некои такви најави.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
А дали некој слушнал и знае нешто за една тарифа на струја наместо две - скапа и евтина ?
Треба да си пресметаш дали се исплати. Можно е да се исплати.
Ако помалку од 40% од киловатите ти се на ефтина струја - тогаш поефтино е еднотарифно.
Ако повеќе од 40% од киловатите ти се во ефтина струја - тогаш поефтино е двотарифно.

 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.675
Поени од реакции
3.964
Moe mislenje e deka za prosečno semejstvo nema da ima golema razlika vo visinata na trošokot za el. energija. I bez ova, po mene mnogo popravedno smetanje, ne očekuva cenoven šok prvin pokačuvanjeto od 13% koe sega e minusirano do 18% DDV pa posle poramnuvanjeto kon pazarnata vrednost najmalce ušte tolku. Toa e sigurno vkupno bar 25%....
Inače skalestova presmetka e baš poželna, koj saka da gree bazeni i kopa bitkointi će si plati soodvetno....
Da se potsetime se gleda samo skapata tarifa, eftinata ne.
Eve jas kaj mene zimava dojdov skoro do 1000 Kwh, skapa 450, eftina 550. Toa znači ako prvoto skalilo e na 350 Kwh će platev za 100 Kwh poskapo, kolku će e toa neka e i 20%, znači 100 x 7.7 x 0.2 = 154 den.
Ova vo zima vo letniot period nema da se razlikuva.
Kako mene se barem pola Makedonija.... a ostatokot kako će se prae fraer taka će si plaća.
17 famili trošele 10% od el. energija što ja troši cela Makedonija ili zamisli 30% od proizvodstvoto na site hidrocentrali!
Fala bogu nešto pravedno vo državičevo kilavo.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
ne očekuva cenoven šok prvin pokačuvanjeto od 13% koe sega e minusirano do 18% DDV pa posle poramnuvanjeto kon pazarnata vrednost najmalce ušte tolku. Toa e sigurno vkupno bar 25%....
ДДВ-то мислам нема да го качат, ќе ја продолжат мерката ама недај боже да има порамнување со-кон пазарната цена, утрешна цена е 200€ (а ова е цена вон сезона на екстремни студови-жештини, кога се бара MW повеќе од сите е и повеќе) за 1MWh моментално ЕВН на ЕСМ му плаќа околу 4-50€ за MWh тоа во слободна проценка би било >300% или народски кажано само за струјата ќе треба да работиме
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Треба да си пресметаш дали се исплати. Можно е да се исплати.
Ако помалку од 40% од киловатите ти се на ефтина струја - тогаш поефтино е еднотарифно.
Ако повеќе од 40% од киловатите ти се во ефтина струја - тогаш поефтино е двотарифно.

Се сложувам дека горе долу исто ќе биде, без голема разлика во цената.
Но, моментално пример тоа што може да се прави на евтината, пример прекувечер греење на бојлер, го правиме нели стриктно после 10 часот вечер на евтината, а ако е една тарифа не би имало такво " стегање " а сумата горе долу иста би била. Така да, во една тарифа систем, потрошувачите би се пуштале во било кое време без да чекаме евтина и тоа е далеку пофлексибилно отколку економично користење на апарати после 10 вечер :)

Друг едноставен начин, ја гледам колку е сметката со двотарифен систем, ги помножувам истите киловати по 5.87 денари ( еднотарифен систем ) и правиме разлика.

Еве пример сметка од Март, вкупно 919.2 киловати, со двотарифен систем = 5970 денари, со еднотарифен ( 919.2 x 5.87 ) = 5395 денари.
Различна математика излегува од различен месец, пример од Јануари/ Февруари помала е разликата помеѓу еднотарифен и двотарифен систем пошто тогаш имало повеќе трошење на евтина струја за разлика од Март. Capture.PNG
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Се сложувам дека горе долу исто ќе биде, без голема разлика во цената.
Но, моментално пример тоа што може да се прави на евтината, пример прекувечер греење на бојлер, го правиме нели стриктно после 10 часот вечер на евтината, а ако е една тарифа не би имало такво " стегање " а сумата горе долу иста би била. Така да, во една тарифа систем, потрошувачите би се пуштале во било кое време без да чекаме евтина и тоа е далеку пофлексибилно отколку економично користење на апарати после 10 вечер :)

Друг едноставен начин, ја гледам колку е сметката со двотарифен систем, ги помножувам истите киловати по 5.87 денари ( еднотарифен систем ) и правиме разлика.

Еве пример сметка од Март, вкупно 919.2 киловати, со двотарифен систем = 5970 денари, со еднотарифен ( 919.2 x 5.87 ) = 5395 денари.
Различна математика излегува од различен месец, пример од Јануари/ Февруари помала е разликата помеѓу еднотарифен и двотарифен систем пошто тогаш имало повеќе трошење на евтина струја за разлика од Март.Прегледај го приврзокот 333410
36% само се ефтини? Тогаш еднотарифно е и поефтино за тебе покрај тоа што е и покомотно!!!
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Еве пример сметка од Март, вкупно 919.2 киловати, со двотарифен систем = 5970 денари, со еднотарифен ( 919.2 x 5.87 ) = 5395 денари.
Различна математика излегува од различен месец, пример од Јануари/ Февруари помала е разликата помеѓу еднотарифен и двотарифен систем пошто тогаш имало повеќе трошење на евтина струја за разлика од Март.
Само тука треба да додадеш и 5% ддв и 184 ден. комунална такса за осветлување за да поточно ги споредиш. Така да пак ќе има разлика но нема да биде толку голема т.е. на истава сметка ако ја гледаш ќе ти биде 5852 денари комплет како што е оваа :)

Но како што кажа напрај една пресметка за цела година и види дали и колку ти се исплаќа да одиш на еднотарифен систем.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Само тука треба да додадеш и 5% ддв и 184 ден. комунална такса за осветлување за да поточно ги споредиш. Така да пак ќе има разлика но нема да биде толку голема т.е. на истава сметка ако ја гледаш ќе ти биде 5852 денари комплет како што е оваа :)

Но како што кажа напрај една пресметка за цела година и види дали и колку ти се исплаќа да одиш на еднотарифен систем.
Со годишна пресметка ќе се добие реалната слика. Ама има тука математика да се види, особено како што веќе никој не пази на ефтина и скапа (термопечки и бојлери).

Инвертериве, топлинските пумпи и хиперинвертериве не знам како се за навечер и сабајле само. Не сум направил таква статистика. Ама ќе се види од сметката јануарска лесно.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Moe mislenje e deka za prosečno semejstvo nema da ima golema razlika vo visinata na trošokot za el. energija. I bez ova, po mene mnogo popravedno smetanje, ne očekuva cenoven šok prvin pokačuvanjeto od 13% koe sega e minusirano do 18% DDV pa posle poramnuvanjeto kon pazarnata vrednost najmalce ušte tolku. Toa e sigurno vkupno bar 25%....
Inače skalestova presmetka e baš poželna, koj saka da gree bazeni i kopa bitkointi će si plati soodvetno....
Da se potsetime se gleda samo skapata tarifa, eftinata ne.
Eve jas kaj mene zimava dojdov skoro do 1000 Kwh, skapa 450, eftina 550. Toa znači ako prvoto skalilo e na 350 Kwh će platev za 100 Kwh poskapo, kolku će e toa neka e i 20%, znači 100 x 7.7 x 0.2 = 154 den.
Ova vo zima vo letniot period nema da se razlikuva.
Kako mene se barem pola Makedonija.... a ostatokot kako će se prae fraer taka će si plaća.
17 famili trošele 10% od el. energija što ja troši cela Makedonija ili zamisli 30% od proizvodstvoto na site hidrocentrali!
Fala bogu nešto pravedno vo državičevo kilavo.
Абе пријател каде ти отиде разумот, Фала богу нешто праведно во државичевоо..
Што е праведно што го упропастија домашното производство на ел.енергија црпнативе,кои го затворија третиот блок на Рек,а вториот требаше 2024 година да се затвори и последниот 2027 год кои поради оваа не отвараа копови на јаглен, ги испуштија сите хидро акумулации и го уништија домашното произвотство оти не им требало и ќе увазувалее, а изнесоа секоја година по 400-600милиони капитални инвестиции со кои можевме и нуклеарка да направиме..
А за тоа дека не било нешто поскапувањето може за тебе ама за некој друг не,и зошто не е да речеме над 500 или 600kw, оти базен не се грее со 600kw и кога ќе ги опнат оние 15%ддв ќе се чешаме,оваа се приказни за малоумен народ кој на секоу 6 месеци се поскапува струјата оти ако ја поскапат одеднаш ќе стане Бунт..
А зошто ја поскапуваат оти била 250евра , па беше и 500е но зошто и заради кого,...заради баграва наречена Еу...која е составена од празноглавци наречени интелектуални инвалиди..
А што правиме со тоа што пченицата е скоро 30 денари на светска берза колку ќе биде лебот 70денари ..и па пак ќе кажеме епа не е страшно толку е на С.берза..
Друг вика Беслимовски е крив,за струјата..Не народот е крив што донесе вакви празноглавци на вла
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.675
Поени од реакции
3.964
Абе пријател каде ти отиде разумот, Фала богу нешто праведно во државичевоо..
Што е праведно што го упропастија домашното производство на ел.енергија црпнативе,кои го затворија третиот блок на Рек,а вториот требаше 2024 година да се затвори и последниот 2027 год кои поради оваа не отвараа копови на јаглен, ги испуштија сите хидро акумулации и го уништија домашното произвотство оти не им требало и ќе увазувалее, а изнесоа секоја година по 400-600милиони капитални инвестиции со кои можевме и нуклеарка да направиме..
А за тоа дека не било нешто поскапувањето може за тебе ама за некој друг не,и зошто не е да речеме над 500 или 600kw, оти базен не се грее со 600kw и кога ќе ги опнат оние 15%ддв ќе се чешаме,оваа се приказни за малоумен народ кој на секоу 6 месеци се поскапува струјата оти ако ја поскапат одеднаш ќе стане Бунт..
А зошто ја поскапуваат оти била 250евра , па беше и 500е но зошто и заради кого,...заради баграва наречена Еу...која е составена од празноглавци наречени интелектуални инвалиди..
А што правиме со тоа што пченицата е скоро 30 денари на светска берза колку ќе биде лебот 70денари ..и па пак ќе кажеме епа не е страшно толку е на С.берза..
Друг вика Беслимовски е крив,за струјата..Не народот е крив што донесе вакви празноглавци на вла
Pošto me spomnuvaš vo pisanievo deka mi e otiden razumot, a jas se složuvam vo se što si napišal, makar što e konfuzno i zbrkano, no e od srce......ostaj go ti mojot razum na mira, ne go rčkaj nema potreba..... kaži si što imaš bez nepotrebni kvalifikacii.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.016
Абе пријател каде ти отиде разумот, Фала богу нешто праведно во државичевоо..
Што е праведно што го упропастија домашното производство на ел.енергија црпнативе,кои го затворија третиот блок на Рек,а вториот требаше 2024 година да се затвори и последниот 2027 год кои поради оваа не отвараа копови на јаглен, ги испуштија сите хидро акумулации и го уништија домашното произвотство оти не им требало и ќе увазувалее, а изнесоа секоја година по 400-600милиони капитални инвестиции со кои можевме и нуклеарка да направиме..
А за тоа дека не било нешто поскапувањето може за тебе ама за некој друг не,и зошто не е да речеме над 500 или 600kw, оти базен не се грее со 600kw и кога ќе ги опнат оние 15%ддв ќе се чешаме,оваа се приказни за малоумен народ кој на секоу 6 месеци се поскапува струјата оти ако ја поскапат одеднаш ќе стане Бунт..
А зошто ја поскапуваат оти била 250евра , па беше и 500е но зошто и заради кого,...заради баграва наречена Еу...која е составена од празноглавци наречени интелектуални инвалиди..
А што правиме со тоа што пченицата е скоро 30 денари на светска берза колку ќе биде лебот 70денари ..и па пак ќе кажеме епа не е страшно толку е на С.берза..
Друг вика Беслимовски е крив,за струјата..Не народот е крив што донесе вакви празноглавци на вла
Системското уништување не е од денес и не е од вчера!
Да не навлегувам во политика(има други теми за тоа), од 91’ наваму ниту една капитална инвестиција во енергетиката не е направена!
ХЕЦ Козјак не го рачунам затоа што е направен со друга примарна цел, а не производство на струја!
У овие 30 и една-две години веќе, само на избори слушавме:нуклеарки, Чебрени ,Галишта… и ред остали глупости!
Нормално дека народот(Ние) сме си сами криви! Ни американците, ни русите не ни се криви што стасавме до ова дереџе!
За криви ги сметам и моите наставници (посебно по географија) што 12г ме лажеа како државава ни е богата со водни ресурси! Сега знам и подобро… сам си научив!

РЕК Битола е посебна приказна ради која генерации и генерации на политичари/бизнисмени/директори и остали криминалци се збогатија за 10 генерации во иднина! Што и да кажам малку ќе биде.

Во целово ова ср@ње што ни се случува, @tzlatko е во право кога вели дека ова е една од ретките добри одлуки! И така е! Скроз е во право човекот!
Цената на струја од увоз е таа, и ние и на глава да застанеме не можеме ништо. А до сега и ја третираа како социјална помош во бедново државиче! Нема више! Брат за брат, сирење за пари.
На истата таа “социјална струја” до сега се шлепаа и милионери и копачи на крипто валути! Трошеа илјадници кв/х по броило!
Додека некој копаше и правеше пари, буџетот се празнеше, а тие пари се пак наши. Фактички ние ги субвенциониравме копачите како земја со најефтина струја во цела европа!
Кога може доктор во приватна ординација да плаќа изгор сметки зошто го рачунаат за комерцијална фирма?!? (А дава здравствени услуги!). Тогаш зошто да тој 1% од населението што се богати на ефтина струја да биде субвенциониран??
Мора ова да се направи!
П.С. отвори пазар3 или реклама5 да видиш само колку ригови има на продажба ;)
А тек ќе ги има!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom