Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Ова не можам никако да го разберам, како може во Грција да биде оваа цена, кај нас не сум видел под 80.000 ден. овој модел да е... а за монтажа да бидат истите цени како кај нас кога просечна плата кај нив е дупло поголема...Прегледај го приврзокот 327526
Автоматски споено мислење:



Дали има грешка во податоците за 18-ка моделите, влезната сила им е многу висока 500-700 вати, а на 12 ките пос стотина вати, дури и 24 ките се околу 300 вати???
Автоматски споено мислење:



Како си задоволен од бучава внатре/надвор, вибрации, дистрибуција на воздух, модулација!?
Автоматски споено мислење:

После 3000 страници уште нема топ 5 модели барем од корисници на форумов.
Незнам што ти е чудно,отвори и спореди со митсибуши srk63 w и разлика од 30000 денари и било што,а тоа затоа што овде имаме повеќе пари за разлика од грција или живеат морони(малоумни идиоти) кога купуваат пи тие цени
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.943
Поени од реакции
6.117
Незнам што ти е чудно,отвори и спореди со митсибуши srk63 w и разлика од 30000 денари и било што,а тоа затоа што овде имаме повеќе пари за разлика од грција или живеат морони(малоумни идиоти) кога купуваат пи тие цени
Dobro eve ti ne si moron i idiot i kako bi ja kupil od grcija i bi ja prenel vo Mk? I zosto koga veke ne si moron i idiot ti ne otvoris firma za klimi i da ja nudas klimata za poniska cena od momentqlnqta vo mk, ja mislam deka za kratok rok ke go napravas gree br2 u mk.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Dobro eve ti ne si moron i idiot i kako bi ja kupil od grcija i bi ja prenel vo Mk? I zosto koga veke ne si moron i idiot ti ne otvoris firma za klimi i da ja nudas klimata za poniska cena od momentqlnqta vo mk, ja mislam deka za kratok rok ke go napravas gree br2 u mk.
Како прво јас кога купував клима ги споредив сите цени..во соседството и никогаш нема да купам клима која е за 30-40%поскапа кај нас,ќе ја земам било која која има иста цена насекаде оти јас не се врзувам за бренд како идолопоклониците овде на форумов или како тебе, или се качувам во Автобус и си ја носам од Грција,Бугарија или Турска и се шетам со тие пари плус во Капали чаршија во Инстанбул или во Солун си пијам чај и си ја земам уредот што го сакам .
Автоматски споено мислење:

Сега јасно ли ти е како..
Автоматски споено мислење:

Инаку овде по муабетов повеќето се дилери на клими,отколку луѓе што сакаат да споделат искуство и мислење..
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.943
Поени од реакции
6.117
Како прво јас кога купував клима ги споредив сите цени..во соседството и никогаш нема да купам клима која е за 30-40%поскапа кај нас,ќе ја земам било која која има иста цена насекаде оти јас не се врзувам за бренд како идолопоклониците овде на форумов или како тебе, или се качувам во Автобус и си ја носам од Грција,Бугарија или Турска и се шетам со тие пари плус во Капали чаршија во Инстанбул или во Солун си пијам чај и си ја земам уредот што го сакам .
Автоматски споено мислење:

Сега јасно ли ти е како..
Автоматски споено мислење:

Инаку овде по муабетов повеќето се дилери на клими,отколку луѓе што сакаат да споделат искуство и мислење..
Znaci ti ke si edinstven sto ke vnese 2 ogromni kuti vo bagazbik bez carina. Ok super.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Dobro eve ti ne si moron i idiot i kako bi ja kupil od grcija i bi ja prenel vo Mk? I zosto koga veke ne si moron i idiot ti ne otvoris firma za klimi i da ja nudas klimata za poniska cena od momentqlnqta vo mk, ja mislam deka za kratok rok ke go napravas gree br2 u mk.
Тоа нема врска со фактот дека се идиоти.
Има многу фактори кои влијаат на цената, една од нив е ако нема дилерски или партнерски систем овде, па ради мали количини по разни канали да се носат, ама за сите производи обично има регионален дистрибутер... дури и да се оправда тоа за климите која, е причината цената на монтерските услуги да бидат исти?
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Инаку овде по муабетов повеќето се дилери на клими,отколку луѓе што сакаат да споделат искуство и мислење..
Тие ми многу помогнаа...дилери :)
Јас не сум дилер, но продавачите и дилерите на форумов ме научија да не грешам и да ја земам познатата најдобра марка :). Ниту еден од тие климатизери во мојот стан не би работел како што треба. Секој би имал многу on-off ефекти и би ме иритирал. Многу членови пишуваа за тоа. Прво добив инструкции од нив ( од @Sv B ) да поставам една клима од 5,5 kw за 3 посебни простории (42m2) ?!. Иако не сум експерт за климите, тоа ми беше лудо и сомнително :). И не се зафркнав поради нивниот "маркетинг".
Да речеме, Tosot Muse би можел добро да работи во мојот стан. А тоа е климата што се создава во Gree и функционира подобро од оригиналот.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Znaci ti ke si edinstven sto ke vnese 2 ogromni kuti vo bagazbik bez carina. Ok super.
Наместо да се правиш паметен, и да изведуваш криви дрини,јас те повикувам да се качиш во автобус со браќава(Албанска агенција) за турска и назад и да видиш што се,се носи во автобусиве и дали се плаќа царина, па потоа ќе правиме Муабет .
Вака само бош муабети не..
А за цени и пазар немој оти јас бев 20 во трговија, и оди види од каде купуваат овие од граничните градови како Крива Паланка абе за разлика од 50е купуваа од Бугарија а не за 500е
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Искуство има некој со климава?


Ми треба за во викендица претежно за греење

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.943
Поени од реакции
6.117
Искуство има некој со климава?


Ми треба за во викендица претежно за греење

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
Jas ja imam i sum zadovolen od nea no sega mnogu kacena ja vo avgus ja kupiv 38990 sega 47000 inflacija udira. Inaku prasaj sto te zanima ako sakas i vo pp ke ti odgovoram.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Jas ja imam i sum zadovolen od nea no sega mnogu kacena ja vo avgus ja kupiv 38990 sega 47000 inflacija udira. Inaku prasaj sto te zanima ako sakas i vo pp ke ti odgovoram.
Hahaha, kako moze lani vo avgust koga sega im izleze modelot + , ama moze da si vo pravo…istiot model e samo + mu stavile…
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Значи рано е за искуства да прашувам.

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
 
Член од
27 јануари 2022
Мислења
44
Поени од реакции
13
Da vo pravo si deka i ti imas slicen problem no sepak taa klima ako ne sum greska e deklarirana na najnisko 400w no isklucuva na 547w ako dobro se sekavam na poslednoto merenje sto e mnogu podobro od kaj mene .
Vo vrska so toa sto vnatresnata edinica duva celo vreme imas cuvstvo deka raboti celo vreme i so toa klimata ima celo vreme otcituvanje na temperatura i ne dava da ima golemi temperaturni razliki i plus na vklucuvanje odi do 800w i poleka opagja do 547 pa odi off ,a kaj mene GREE na vklucuvanje odi i na 1600w pa pregreva prostorot pa opagja temperatura i e ekstremno nekomforno.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Dali imate mereno kolku vati trosi klimata vivax aeri 5.5kw koga SAMO VNATRESNATA edinica raboti?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom