Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Епа и ти сега...
Ај кажи му де!
3200 страни се пишувало, се расправало, се објаснувало... и трт сега у еден пост у еден одговор се сума сумарум!?
Не оди тоа така.
Нека си расчита постерот низ темава(сигурно ќе најде што го интересира), или нека постави конкретно прашање, ќе добие одговор!
Бар јас фермани сум пишувал...
Eve konkretno prashanje, koja od ovie dve e podobra i zoshto (imaat identichni parametri se razlikuvaat vo decimali, Screenshot 2022-03-16 at 21.29.37.png a ceni razlichni za 50%)? Shto e toa shto ja opravduva visokata cena na Daikinot spored tebe @PticaSelica?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.627
Поени од реакции
10.282
Eve konkretno prashanje, koja od ovie dve e podobra i zoshto (imaat identichni parametri se razlikuvaat vo decimali, Прегледај го приврзокот 325410a ceni razlichni za 50%)? Shto e toa shto ja opravduva visokata cena na Daikinot spored tebe @PticaSelica?
Свесен си дека споредуваш 2.5ка со 3.5ка?
Второ што подразбираш во подобра?
Примерза соба од 15 квадрати дајкинов anytime пред греето би го зел!
Греето очигледно ќе даде повеќе топлина...

Твоето прашање е само навидум конкретно(!) без да знаеме какви потреби имаш, и што би било задоволително за тебе, се се сведува на филозофирање...

Второто прашање зошто Дајкинот кошта толку колку што кошта, ќе ти го одговорам кога ти ќе ми кажеш зошто VW Golf склапан во Полска, со мотор и мењач од Румунија, фарови од Србија, шалт-табла од Словачка... итн итн кошта 20000€ у старт.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
289
Поени од реакции
237
Клима Амбер 3.5 купена пред две години, продолжена гаранција пред два месеци.

На греење претходно под и до климата не се стоеше од жежок издув. Сега две недели приметувам дека побавно ја загрева истата просторија која порано ја правеше бања за пола час. Сега климава е пуштена два часа и не е тоа тоа. Сега исто така нема толку жежок издув, односно млак е.

Што може да е проблем?
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
81
Поени од реакции
68
Здраво, лани јули месец купив пулар еко 12. Вчера додека работеше падна осигурачот, после откако го уклучив на дисплејот покажа е6 прочитав дека тој ерор е дека нема комуникација со надворешниот урет. Претпоставувам дека нешто изгоре пошто падна осигурачот. Денеска пријавив кај сервисерот. Ме интересира што да очекувам дали ќе се вади селосно надворешноит урет или само електрониката? Ме загрижува тоа што се расипа во тек на работа и фреонот е низ цевките а ако се вади нели ќе испари дел од течноста.
Ти друже мислам имаш проблем со мрежниот напон има дојдено вишак напон па ти има направено штета и на клима уредот , нека дојде сервисер нека провери. Еднаш исклучи ја сркоз од струја 20мин и пробај на ново да ја уклучиш.
 
Член од
17 март 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Искуство со климатик gree soyal 5.5 штеловање со далинското и упатство за истото пошто неможе да се најде
Автоматски споено мислење:

 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Стигна брат. Тоа ти што рече сензорот реагира на мирис и штом отворам тераса овде кај нас у Скопјево Winix-от реагира портокалово или црвено и автоматски се засилува дувањето. Ова за пролет лето е закон иначе во зима кога е ладничко најдобро е да дува во комбинација со инвертер или клима. Ко што пишав ништо посебно штом прочистувачот го прочисти воздухот се намалува дувањето на минимум. Само се чувствува пријатен свеж воздух иначе ништо посебно.
Добро дај малку поопширно имаш ли сеа прав дома,и колку е застапен правот,оти мене кога ми работи климата секое утро на плотната од кујната се познава прав и на плочките оти се пијано финиш црна боја, дали може да покрие 99м2,како функционира она со водородни и кислородни јони
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.541
Поени од реакции
9.097
Добро дај малку поопширно имаш ли сеа прав дома,и колку е застапен правот,оти мене кога ми работи климата секое утро на плотната од кујната се познава прав и на плочките оти се пијано финиш црна боја, дали може да покрие 99м2,како функционира она со водородни и кислородни јони
Прав нема додека работи Winix.На пример дома чистите со правосмукалка и пожелно би било да работи прочистувач. Самиот Winix на копчето auto проценува дали треба да забрза ако имаш мирис од готвено дома или отворена тераса или да се врати на минимум ако воздухот во просторијата е чист. Воздухот во просторијата е свеж и чист како кога ќе застанеш кај превојот Стража на пауза.Јас можам да ти пишам она што го гледам и чувствувам од Winix-от а инаку имаш прочистувачи и од 700€ нагоре кои работат многу подобро да не се лажеме.
IMG20220317191520.jpg
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.627
Поени од реакции
10.282
Добро дај малку поопширно имаш ли сеа прав дома,и колку е застапен правот,оти мене кога ми работи климата секое утро на плотната од кујната се познава прав и на плочките оти се пијано финиш црна боја, дали може да покрие 99м2,како функционира она со водородни и кислородни јони
Има прашина по стварите, и тоа никаква битна разлика не забележувам јас!
Кога се луфтира, се правосмука, се готви нешто што мириса(а ни аспиратор на помага),
прочистувачот се гаси!

Јас две години имам, и ова со гаранција ти го кажувам.
Соба од 4х4х2.55 задимена од цигари ја чисти за 5мин, ама ова како тест!
Нема сврха да купиш прочистувач за да ти го чисти чадот од цигари!

Исто сум приметил дека не е толку битно каде стои! Може да стои во соседна соба со отворена врата и да го чисти салонот. Кај мене 60-70м2 ги работи како ништо. Сум го преместувал, сум пробувал, нема разлика! Му наоѓаш место и си ја брка работата.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.541
Поени од реакции
9.097
Има прашина по стварите, и тоа никаква битна разлика не забележувам јас!
Точно така. Секогаш ќе има малку прашина по полиците ама тие се чистат рачно. Winix-от е прочистувач на воздух не е робот за да ми ги чисти полиците.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.627
Поени од реакции
10.282
Точно така. Секогаш ќе има малку прашина по полиците ама тие се чистат рачно. Winix-от е прочистувач на воздух не е робот за да ми ги чисти полиците.
Кај мене има многу... :oops:
Ама јас сум во куќа до прометен пат. Не е исто тоа со станче на 6-ти спрат...

Едит: инаку е толку осетлив, што ако е на ауто, а јас здиплам ќебе или само ја откријам постелата.... одма засилува!
Мада најчесто мануелно си го работам т.е. си стои на втора брзина.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.541
Поени од реакции
9.097
Кај мене има многу... :oops:
Ама јас сум во куќа до прометен пат. Не е исто тоа со станче на 6-ти спрат...
Јасно е. Поентата е да не си помисли некој овде дека ако имаш прочистувач ќе немаш грам прашина по полиците.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.627
Поени од реакции
10.282
Тоа колку пишува на упатството е релевантно исто колку и на климиТе.мк или сетек кога пишуваат за колку квадрата се! :rolleyes:
Иако проста математика е барем за прочистувачите...
Се бараат од 2 до 6 измени на воздухот во саат. Или во превод... за квалитетен пречистувач и 2 се доволни под услов да не е нешто екстремно загадено.
Пр: 65м2 х 2.7м = 175м3
Виниксот имат кадр 390, што значи со две измени на час би можел да опслужува трособен стан.

Е ама исто како и климите... друг е штосот и оптимизацијата ;)
1.Никој нејќе да слуша вентилатор на макс!
2.Некогаш ти треба и повеќе од 2 измени...
3.Ако го работиш цело време на максимум и филтерот побрзо ќе се затести...
4.Некогаш сакаш да го пуштиш за 5-10мин да заврши работа...
Итн итн итн

Ја би ја преполовил квадратурата за реално користење и добра оптимизација.
Значи 30-35м2 без маркетиншки трикови...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom