Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Се греете ли на топлово? Надвор позади надворешна единица вика 14С и 29% влажност.
Мицу LN си работи без гасење во 3 брзина со 426m3 проток.... потрошната варира од 200w до 400w - COPот од 7 до 8+ кога ќе спушти на 200w.
Прегледај го приврзокот 322142 Прегледај го приврзокот 322141 Прегледај го приврзокот 322143

Прегледај го приврзокот 322145

Nemase ve ko bea minusni temperaturi ta sega ke se zamaram so kolku rabotila klimava
 
Член од
21 април 2008
Мислења
259
Поени од реакции
124
Се греете ли на топлово? Надвор позади надворешна единица вика 14С и 29% влажност.
Мицу LN си работи без гасење во 3 брзина со 426m3 проток.... потрошната варира од 200w до 400w - COPот од 7 до 8+ кога ќе спушти на 200w.
Прегледај го приврзокот 322142 Прегледај го приврзокот 322141 Прегледај го приврзокот 322143

Прегледај го приврзокот 322145
Ко беше -13 работеше со 200-400 вати
Сеа мора да се гаси . 22 степена е без греење.Кај тебе фура од некаде
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Ко беше -13 работеше со 200-400 вати
Сеа мора да се гаси . 22 степена е без греење.Кај тебе фура од некаде
Во станчето кај тебе мож да е 22 без греење....
Ела во неизолирана куќа во Прилеп да те видам дал е 22 и дал можеш без греење.
Ех бе... идила ви е за греење во становите... свиркајте си ;)

Nemase ve ko bea minusni temperaturi ta sega ke se zamaram so kolku rabotila klimava
Ме имаше и ко беа минуси мене, не брини.... последниве 2 години ме има и коа студи и коа е жешко. А еве и коа е пријатно ме има ;)
Кај вас климите одмараат а, чекаат да се стемни па да дувнат малкуцка а?
 
Член од
21 април 2008
Мислења
259
Поени од реакции
124
Во станчето кај тебе мож да е 22 без греење....
Ела во неизолирана куќа во Прилеп да те видам дал е 22 и дал можеш без греење.
Ех бе... идила ви е за греење во становите... свиркајте си ;)


Ме имаше и ко беа минуси мене, не брини.... последниве 2 години ме има и коа студи и коа е жешко. А еве и коа е пријатно ме има ;)
Кај вас климите одмараат а, чекаат да се стемни па да дувнат малкуцка а?
Знам, додека бев у куќа од окт се палеше оган , а сеа од 15 дек ја бклучив климата. 1500 ден за греење на јануари пуна капа.
И некако ми е појдовна точка да споредам со некој што ми каже слична сума, киловат потрошња , а со кинеска клима, без изолација..

Да сум ставил кинез сиг ке сум имал дупло од ова, вака мислам не погрешив.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Конечно дојде сметката за струја за Јануари, 8500 денари, 3 клими 3.5kw и се останато е во таа сума.
Лани сметката во Јануари беше 6100 денари но една клима помалку имаше тогаш, па сега со поскапена струја и клима плус, мислам дека е се коректно со сумата.
klimite ti se inventeri??????
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Да.

Gree Fairy, Tosot Muse ECO, Haier Tundra.
Si se zaebal: da ti bea japonci bi platil upola pomalce. Ušte poveće si se zaebal što te koštaat točno dva pati pomalce!
Kakvi predrasudi i rekla kažala muabeti! Od kade se vadat ovie nebulozi za duplo pomala potrošuvačka ne mi e jasno!
Normalno deka poskapa i posofisticirana klima troši pomalku no ne e toa poveće od 10-tina %, na druga strana si go dava ona za platenata povisoka cena.....
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.549
Si se zaebal: da ti bea japonci bi platil upola pomalce. Ušte poveće si se zaebal što te koštaat točno dva pati pomalce!
Kakvi predrasudi i rekla kažala muabeti! Od kade se vadat ovie nebulozi za duplo pomala potrošuvačka ne mi e jasno!
Normalno deka poskapa i posofisticirana klima troši pomalku no ne e toa poveće od 10-tina %, na druga strana si go dava ona za platenata povisoka cena.....
Kako be upola pomalce se slusate/citate sto piauvate ? za januari se nafajkam vo zavisnost dali e stan/kujka i dali e gevgelija ili krusevo/berovo, i kakva izolacija od 300do500kw.......
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Kako be upola pomalce se slusate/citate sto piauvate ? za januari se nafajkam vo zavisnost dali e stan/kujka i dali e gevgelija ili krusevo/berovo, i kakva izolacija od 300do500kw.......
не го сфати, ироничен беше коментарот, исмевање на тие што се запнале само за јапонски како кинеските ич да не чинеле. Чинат за парите, се знај дека се подобри јапонските ама ај и разликата да ја видиме 86 000 денари со 26 000 денари епа не е исто. Убаво вели Златко, и да беа јапонски климите немаше да е астрономска разликата во трошокот, и плус јас не гледам логика да ставам скапа јапонска клима во стара и неизолирана куќа, не би имала можност таа паметна скапа јапонска клима да работи како што е предвидена да работи во изолирана просторија, пак ќе троши многу за да го надокнади губитокот на топлина во неизолираната просторија. Така да, скапа јапонска клима има смисла за во добро изолирана просторија и доколку буџетот дозволува, а во обратни услови јас не гледам логика.

И ете мојата сметка не е висока за 3 клими и се друго останато.
Плус, една од нив ( Gree Fairy ) троши повеќе отколку другите две заедно затоа што е во стара и неизолирана просторија додека другите две се во изолирани простории, а и самата клима реално нема модулација како Тосот климата на пример. Да беше и таа клима во изолирана просторија, сметката за струја уште пониска би била, но тоа е што е.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Конечно дојде сметката за струја за Јануари, 8500 денари, 3 клими 3.5kw и се останато е во таа сума.
Лани сметката во Јануари беше 6100 денари но една клима помалку имаше тогаш, па сега со поскапена струја и клима плус, мислам дека е се коректно со сумата.
Imam oste 1 prasanje 8500 den samo.od 3te klimi ti e smetkata ili tuka spagat peralni,boljer,elek.spore i drugi aparati?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Imam oste 1 prasanje 8500 den samo.od 3te klimi ti e smetkata ili tuka spagat peralni,boljer,elek.spore i drugi aparati?
ja bi se nadovrzal so plus uste edno prasane a da bea obicni klimi kolkava ke bese smetkata ot prilika gore dolu ako ovaa ti e 8500 taa kolku bi bila?????
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Imam oste 1 prasanje 8500 den samo.od 3te klimi ti e smetkata ili tuka spagat peralni,boljer,elek.spore i drugi aparati?
Се, апсолутно се си влегува во тие 8500 денари.
Да беше греењето на дрва би рекол дека би се потрошиле околу 3-4 кубици дрва така да тоа се минимум 10 000 денари само за греење и плус струја а вака со 3 клими е вкупно 8500 денари.
Автоматски споено мислење:

ja bi se nadovrzal so plus uste edno prasane a da bea obicni klimi kolkava ke bese smetkata ot prilika gore dolu ako ovaa ti e 8500 taa kolku bi bila?????
Автоматски споено мислење:

Не знам точно колку би била сметката ако биле климите обични, да претпоставам упте плус 1500-2500 денари ? Ако знае некој еве нека каже.
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
24
Поени од реакции
1
Имам проблем со климата. На било која температура да ја подесам дува ладен воздух и троши 300 w. Може ли да е компресорот или пак да е издишан фреонот?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Имам проблем со климата. На било која температура да ја подесам дува ладен воздух и троши 300 w. Може ли да е компресорот или пак да е издишан фреонот?
Za da duva toplo treba kompresorot da postiga povisok pritusok na freonot. Toa može da go pravi ako ima dovolno freon vo sistemot i preku pokačuvanje na brojot na vrteži.
I dvete pretpostavki ti se točni.
Ne navede model na klimata no i naeftinite imaat samodijagnostika preku kodovi na greški, istečen freon će ti reagira preku pipe senzorot na vn. izmenuvač koj ako e ispod nekoja granična T pali na displejot kod na greška za nedostatok na freon.
Obično freonot izdišuva kaj lošo napraveni spoevi na cevkite so izmejuvačite, proveri na holenderite dali ima masni fleki......
Inače dali kompresorot gi zgolemuva vrtežite stavi 30 C i najgolem izduv i slušaj nadvor dali ubrzuva kompresorot, ako ubrzuva i ne e istečen freonot togaš kompresorot nema poveće kompresija. Ako se e vo red MORA da porasne potrošuvačkata kako što raste pritisokot na freonot, normalno i temperaturata na vn. izmenuvač.
Edno e sigurno ako fali freon, a postoi ogromna možnost za ova, nikako nemoj da ja koristiš klimata, so premalku freon kompresorite se pregrevaat i za kratko vreme zaribuvaat kako motor na kola bez ladenje.
Moj sovet vednaš gasi i trk po poasalen serviser
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Toa sto se zalevte vo skopje za sekojdneven prekin na struja pocna i u strumica vo rok na 2 dena 6pati snemuva struja po 10-15min
 

Kajgana Shop

На врв Bottom