Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ЗДРАВО ДЕЧКИ извинете ми треба совет/мислење си реков да прашам некој кој се разбира кој има кој некој веке се изгорел планирам да купам КЛИМА УРЕД от Seteks посто таму ми се најефтини не ми е битно квадратура изолации пошто не ми треба за постојано НОН/СТОП најмногу за ден два само ноќе,за соба отприлика 4 со 5м,така да прашањето ми е,,КОЕ Е ПОМАЛОТО ЗЛО ВО ОДНОС НА ПОТРОШУВАЧКАТА НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОТ ОВИЕ ДВЕ??????????


ВИ БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД ПОЗДРАВ
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.277
ЗДРАВО ДЕЧКИ извинете ми треба совет/мислење си реков да прашам некој кој се разбира кој има кој некој веке се изгорел планирам да купам КЛИМА УРЕД от Seteks посто таму ми се најефтини не ми е битно квадратура изолации пошто не ми треба за постојано НОН/СТОП најмногу за ден два само ноќе,за соба отприлика 4 со 5м,така да прашањето ми е,,КОЕ Е ПОМАЛОТО ЗЛО ВО ОДНОС НА ПОТРОШУВАЧКАТА НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОТ ОВИЕ ДВЕ??????????


ВИ БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД ПОЗДРАВ
Не е лошо што гледаш он-оф клима! Не се далеку од перформансите на инвертер, и ако ти е за само повремено користење тоа би ти го препорачал и јас.
За 20 квадрати било која ќе заврши работа.
Едино лошо што гледам(ама истото важи и инвертер кога би зел), е ако собата е бааѓи изладена, изладени ѕидови, ствари, се. И ти пушташ клима...
Ќе имаш проблем на вакво ладно како што беше изминативе две-три недели. Она ќе загрее, ама ќе се мачи два-три саата и комфор 0.
Ама сам велиш ти треба само за ден-два и навечер, па оди на најефтината варијанта тогаш.
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
2
Поени од реакции
2
Дали некој може да го сподели своето искуство во однос на нискомонтажните/парапетни инвертори.Дали тоа е подобра опција за квалитетно загреванје за стан со квалитетна градба,но без изолација и со дрвена столарија.Пвршината која би сакал да ја греам е 40тина м2 и моите размислувања засега одат кон нискомонтажен инвертер марка Gree од 5,5 kw со наводна просечна потрошувачка од 1.5 kw на час,10 годишна гаранција и цена од околу 63,000,оо денари.
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Друштво ако може совет/помош за 40м/2 отворен дневен простор + ходник 5м/2 (повремено ке се отвора) стан на 3ти спрат јужна страна доста сонце го грее преку ден , ПВЦ, 10цм изолација со еден надворешен ѕид во Битола . Сакам мислење, искуства и предлог за парапетна (нискомонтажна) клима преферирам Јапонска во буџетски ранг 60-120 илјади денари. Бидејки доста се поскапи парапетните дали се исплати за парите и дали толку е подобро греењето и комфорот ??? Дали би била доволна една појака или можеби две послаби (повеќе ми одговара една - немам баш многу простор и опции за монтажа на две ) .
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Дали некој може да го сподели своето искуство во однос на нискомонтажните/парапетни инвертори.Дали тоа е подобра опција за квалитетно загреванје за стан со квалитетна градба,но без изолација и со дрвена столарија.Пвршината која би сакал да ја греам е 40тина м2 и моите размислувања засега одат кон нискомонтажен инвертер марка Gree од 5,5 kw со наводна просечна потрошувачка од 1.5 kw на час,10 годишна гаранција и цена од околу 63,000,оо денари.
Немам искуство со нискомонтажни/ парапетни клими, а од читање и слушање многу ретко сум гледал да се жали некој. Истото важи и за парапетните од GREE, луѓето изгледаат позадоволни отколку со ѕидните клими.
Инаку за гаранцијата чисто да знаеш дека првата година ти е бесплатна, а секоја наредна година е условна гаранција - 1000 денари годишно.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.942
Поени од реакции
6.117
Zemi si merac izmeri si kaj tebe, kaj site e razlicno...razlicni modeli, razlicni prostorii, eden kup faktori....
Koga spomna meraci, koga gledav merqci pred 1-2 meseci cenite im bea od 800 do 1200 den i koga im pisav za da poracam istite ne vrajka na poraki nitu email. Sega pres nekoj den gledam isti merac koj bese 800 den sega e 1300 i eden sto bese 1000 den sega e 1400 den i odma vrajkat na email za narqcka. Znaci kolko sme nikakvi.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.277
Ovaa NEO obicna on-off klima koja ja imas e proizvedena vo Fabrikata za klimatizacija na CHIGO znaci ovaa NEO sto ja imas e oem Chigo

Dalecinskoto e sigurno vakvo


Ili vakvo

No sepak mislam taa NEO on-off klima sto ja imas ima dalecinsko kako prvata fotografija

Vnatresna Edinica Chigo



Vnatresna i Nadvoresna Edinica



Nadvoresna Edinica


Panasonic Compressor


Odlicni bea Chigo klimite porano do pred 4 godini imaa sopstvena fabrika za proizvodstvo na klimi sega Chigo go kupi Midea i sega Chigo klimite se proizveduvaat vo Fabrikata na Midea

Segasnive Chigo klimatizeri proizvedeni vo Midea se so vakva Nadvoresna edinica


Лепи нешто случајно ми испадна на нет. Викаш дека Чиго се под Мидеа, а тука кај нас рекламираат ТП со Митсибуши компресор??
Ако си во право за нив, треба да користат Тошиба технологија преку мајката-фирма.
Арно ама уште си се рекламираат како Чиго трет најголем производител на клими во светов!?
Треба да изгуглам деновиве, баш ме интересира што се случува со Чиго.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Дали некој може да го сподели своето искуство во однос на нискомонтажните/парапетни инвертори.Дали тоа е подобра опција за квалитетно загреванје за стан со квалитетна градба,но без изолација и со дрвена столарија.Пвршината која би сакал да ја греам е 40тина м2 и моите размислувања засега одат кон нискомонтажен инвертер марка Gree од 5,5 kw со наводна просечна потрошувачка од 1.5 kw на час,10 годишна гаранција и цена од околу 63,000,оо денари.
Јас сум презадоволен, веќе втора грејна сезона имам мултисплит со две конзолни нискомонтажни единици од Gree во две од собите дома + Gree U-Crown во дневна.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Не е лошо што гледаш он-оф клима! Не се далеку од перформансите на инвертер, и ако ти е за само повремено користење тоа би ти го препорачал и јас.
За 20 квадрати било која ќе заврши работа.
Едино лошо што гледам(ама истото важи и инвертер кога би зел), е ако собата е бааѓи изладена, изладени ѕидови, ствари, се. И ти пушташ клима...
Ќе имаш проблем на вакво ладно како што беше изминативе две-три недели. Она ќе загрее, ама ќе се мачи два-три саата и комфор 0.
Ама сам велиш ти треба само за ден-два и навечер, па оди на најефтината варијанта тогаш.
ти благодарам за одговорот и без навреда те молам но се надевам дека ова ми го говориш от искуство моментално ја греам просторијата со малечка греалка 2000w кога ми треба ја пуштам сабајле околу 10 цасот до вецер 10 цасот успева да ја замлачи просторијата моите имаат инвертер мерено без да ја исклуцувас цел месец троши максиум 2000 денари струја па така да ако обичниве трошат да речам малку повеке струја на пример 2300 денари тогаш не ми игра голема улога ми одговара и обична клима ги плукаат обичниве клими кобаеги трошеле премногу струја незнам колку е точно тоа затоа и прашувам и плус со укинувањето на ефтината тарива на електрична струја му влева на човек дополнителен страв во коски секое совет и мислење ми е добродојдено :)
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
ти благодарам за одговорот и без навреда те молам но се надевам дека ова ми го говориш от искуство моментално ја греам просторијата со малечка греалка 2000w кога ми треба ја пуштам сабајле околу 10 цасот до вецер 10 цасот успева да ја замлачи просторијата моите имаат инвертер мерено без да ја исклуцувас цел месец троши максиум 2000 денари струја па така да ако обичниве трошат да речам малку повеке струја на пример 2300 денари тогаш не ми игра голема улога ми одговара и обична клима ги плукаат обичниве клими кобаеги трошеле премногу струја незнам колку е точно тоа затоа и прашувам и плус со укинувањето на ефтината тарива на електрична струја му влева на човек дополнителен страв во коски секое совет и мислење ми е добродојдено :)
Ne razgleduvaj on off klima nikako ,ne e mala razlika vo potrosuvacka posebno vo mod greenje ,zaradi sto raboti na fix brzina na temperatura pod 0 e recisi neupotrebliva za greenje bidejki ima precesti defrosti zaradi sto raboti na max celo vreme .
Po moe mislenje toj kompresor vo klima sto e deklarirana 3.5kw dava tolku ama so 100%kapacitet i zatoa vo nekoja temperatura od 0stepeni nadvor ,poveke e vo defrost otkolku evektivno greenje .A od druga strana inverter 3.5kw istoto go postignuva so 70tina % kapacitet na kompresor i recisi i da nema defrost i gree i pomalku trosi. Podobro kupi go najevtiniot inverter i bidi zadovolen.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
ти благодарам за одговорот и без навреда те молам но се надевам дека ова ми го говориш от искуство моментално ја греам просторијата со малечка греалка 2000w кога ми треба ја пуштам сабајле околу 10 цасот до вецер 10 цасот успева да ја замлачи просторијата моите имаат инвертер мерено без да ја исклуцувас цел месец троши максиум 2000 денари струја па така да ако обичниве трошат да речам малку повеке струја на пример 2300 денари тогаш не ми игра голема улога ми одговара и обична клима ги плукаат обичниве клими кобаеги трошеле премногу струја незнам колку е точно тоа затоа и прашувам и плус со укинувањето на ефтината тарива на електрична струја му влева на човек дополнителен страв во коски секое совет и мислење ми е добродојдено :)
Eve jas da ti pomognam okolu dilemava, makar što ne jasno zošto voopšto ti treba klima, kako korisnik na dvata tipa klimi. Do pred tri godini istata prostorija ja greev so on/off klima Fonko koj e vo red na onie pokvalitetni klimi deklarirana do -7C, a vo denovite kako ovie sega od 12 januar navamu, pomagaše i termo pečka od 2,8Kw da akumulira noće denje da zrači bez duvanje. Fonkoto okolu 0C vlečeše 1100 do 1300W, na -5C 900W, na -10C 700W i veće e neupotreblivo za bilo kakvo greenje.....
Na pozitivni nad i okolu 0C beše sosema dovolno i bez pomoš od TP, a na T okolu 7-8 i ne se razlikuva nešto od inverter potrošuvačkata.
Sega so inverterov na HAIER TP e isfrlena od uporeba eve treta zima, potrošuvačkata sega na ladnovo e najčesto od 450-800 W, znači bez gasenje i zagreani zidovi vo uslovi potpolno isti kako i prethodno.
Znači zaštedata e polnenje na TP noće eve po 5h x 2.8 = 14kwh x 3.8 den = 53 den. Znači ne pomalce od 20e vo najladnoto. Na ova dodadi mnogu pomala potrošuvačka (pak zboruvam za najladnoto) od ne poveće od 800w ete ja pričinata za kupuvanje na inverter.
Ova go pišuvam za site korisnici koi se vo slična dilema.
не ми е битно квадратура изолации пошто не ми треба за постојано НОН/СТОП најмногу за ден два само ноќе,за соба отприлика 4 со 5м
Voopšto ne mi e jasno zošto ti e potrebna klima za dva tri dena samo noće, ete imaš grealka. So parite dadeni za klimata će se greeš narednite 100 godini po dva tri dena samo noće.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom