Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 април 2014
Мислења
4.944
Поени од реакции
6.117
Moze da pojasni koja e razlikata vo toa autofan i fan3/fan2 vo smisla na potrosuvacka?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Na najvisok fan 3 ( ili poveke zavisi kolu Fan brzini ima na klimata ) sekoj INVERTER najmalku trosi.
Не дека најмалку троши.... него највеќе топлина испорачува за тоа што ќе го потроши.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.908
Не дека најмалку троши.... него највеќе топлина испорачува за тоа што ќе го потроши.
Da na najvisok fan maksimum isporacuva toplina i so samoto toa pobrzo doaga do zadadenata temperatura i potoa pomalku trosi ( odnosno modulira ja odrzuva temperaturata vo prostorot )
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.627
Поени од реакции
10.282
@најубав @zlatko_ti412
Зборуваме за децимали! Некој може ќе помисли за којзнае колкава заштеда прави, а у ствари само 50ден месечно може да биде разликата.
Нека си гледаат комфор на кој како му одговара! Ако не некој му одговара ауто-фан нека си тера со него, ако на некој му одговара фан 1 нека си тера така.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Не дека најмалку троши.... него највеќе топлина испорачува за тоа што ќе го потроши.
јас сум забележал на апаратчето за мерење дека стварно при промена на повисока брзина одма помалку троши во мод греење, а во ладење е обратно, пониска брзина = понизок трошок, и обратно, повисока брзина = повисок трошок.
Сепак, не се работи за астрономски разлики.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.944
Поени од реакции
6.117
јас сум забележал на апаратчето за мерење дека стварно при промена на повисока брзина одма помалку троши во мод греење, а во ладење е обратно, пониска брзина = понизок трошок, и обратно, повисока брзина = повисок трошок.
Сепак, не се работи за астрономски разлики.
Kolko razlika spored tebe mesecno ti pravi cenovno 100den 500 den?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
јас сум забележал на апаратчето за мерење дека стварно при промена на повисока брзина одма помалку троши во мод греење, а во ладење е обратно, пониска брзина = понизок трошок, и обратно, повисока брзина = повисок трошок.
Сепак, не се работи за астрономски разлики.
Кај мене никогаш не сум заприметил така.
Секогаш повисок фан ми троши малку повеќе... ама и COP поголем вади па и топлина дава повеќе.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Davate mislenja po nekoja razumna logika. Termodinamički normalno deka na najvisok izduv ima najmala potrošuvačka zatoa što so zgolemiot protok se odzema poveće toplina od izmenuvačot, tečniot freon ja namaluva T so toa opađa pritisokot vo sistemot, kompresorot se rasteretuva i potrebnata snaga za negovo vrtenje se namaluva, sledstveno i potrošuvačkata, a so toa i COP se zgolemuva.
E sega softverot e taka postaven da koga vie zadavate visok fan i T za dva tri C povisoka od T vo prostorijata, upravuvanjeto so sistemot go razbira kako želba za što pobrzo zagrevanje i potrošuvačkata rapidno raste...
No koga imate veće ustalena T vo prostorijata bliska i ednakva na zadadenata pri najvisokiot izduv sekogaš će imate i najmala potrošuvačka. I ne e 50 den mesečno tuku dosta poveće. Eve kaj mene pri promena od fan3 na fan2 koga e ispolnet uslovot od pogore e skoro 100W.
Ušte nešto. Pri ovie minusni T pod -5C toa najdobro se gleda. So fan2 T vo prostorijata počnuva da se se namaluva, a so fan3 postepeno se zgolemuva do baranata T pri ista i pomala potrošuvačka, topliot vozduh stiga sekade poradi uspešnoto mešanje na vozduhot so minimalnite 5 promeni na čas.
Kaj ladenjeto e se obratno bidejći tamu ja greeme okolinata. Najniskata brzina e najekonomična. Na sekoja brošura za minimalna potrošuvačka na ladenje i greenje sekogaš na ladenje e dadeno pomala potrošuvačka.
 
Член од
27 јануари 2022
Мислења
44
Поени од реакции
13
Da na najvisok fan maksimum isporacuva toplina i so samoto toa pobrzo doaga do zadadenata temperatura i potoa pomalku trosi ( odnosno modulira ja odrzuva temperaturata vo prostorot )
Јас имам вивакс аери 5.5кв ја користам за греење арно ама топлината ми бега нагоре затоа што имам само абриб и трска..
Како е по препорачливо и по економично фенот да биде ауто или 2 или 3брзина на дување ?
Автоматски споено мислење:

Гледам и по фб. Негативни коментари за вивакс аери 5.5кв.. слабо грееле.. дали некој знае по стучно да одговори за вивакс аери за каква клима станува збор?
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Јас имам вивакс аери 5.5кв ја користам за греење арно ама топлината ми бега нагоре затоа што имам само абриб и трска..
Како е по препорачливо и по економично фенот да биде ауто или 2 или 3брзина на дување ?
Автоматски споено мислење:

Гледам и по фб. Негативни коментари за вивакс аери 5.5кв.. слабо грееле.. дали некој знае по стучно да одговори за вивакс аери за каква клима станува збор?
Izgleda znaeš da pišuvaš, da čitaš ne.
Ova e strašno mu davaš odgovor, a toj pak prašuva! Ne ni čita ako ima poveće od 10 reda!
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.944
Поени од реакции
6.117
Јас имам вивакс аери 5.5кв ја користам за греење арно ама топлината ми бега нагоре затоа што имам само абриб и трска..
Како е по препорачливо и по економично фенот да биде ауто или 2 или 3брзина на дување ?
Автоматски споено мислење:

Гледам и по фб. Негативни коментари за вивакс аери 5.5кв.. слабо грееле.. дали некој знае по стучно да одговори за вивакс аери за каква клима станува збор?
Jas imam aeri i toa 2 klimi ama imam ploca i pvc i sum zadovolen od istite odkoga se okluceni celo vreme se na autofan za ekonomicnost stoznam odprilika i dvete klimi trosat po 2500-3000.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.908
Јас имам вивакс аери 5.5кв ја користам за греење арно ама топлината ми бега нагоре затоа што имам само абриб и трска..
Како е по препорачливо и по економично фенот да биде ауто или 2 или 3брзина на дување ?
Stavi ja na Fan 2 ili 3 ( kako ti odgovara taka )
Vivax AERI e eksta model problem kaj tebe e izolacijata NO Koga ke stavis izolacija mnogu podobro ke bide Sepak za najekonomicno greenje bez razliika na sto se grees najbiten faktor e izolacijata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom