Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Fala ke go probam toa


Fala ti ke go probam i toa i dali mislite deka pravi defrost i ako go pravi zosto tolku cesto na sekoj saat?
I najskapa klima moze da pravi defrosti na sekoj saat ako neznaes da ja rabotis. Koga ke ja svatis poentata na DeltaT ili razlikata pomegu posakuvanata t.e zadadena Temp i momentalnata Ambientalna Temperatura ke imas pomalce defrosti. Temp kopceto igraj go pocesto i ke svatis deka sto e pomala razlikata poretko ke defrostira. I ne ja gasi klimata ovoj period dur se niski temperaturite....toa zadaj 30c a vnatre 15 pa za pola saat ke stopli na 26 nema da funkcionira na ladnovo....sea so 23 sme srekjni site sto sami gi plakjame smetkite.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Fala ti ke go probam i toa i dali mislite deka pravi defrost i ako go pravi zosto tolku cesto na sekoj saat?
Изминативе 2-3 дена влажноста на воздухот надвор е испод 40% па не би требало да прави чести дефрости (освен ако не живееш покрај река).


sea so 23 sme srekjni site sto sami gi plakjame smetkite.
Кога сме кај сметките... читам по интернетов ЕВН праќале весели честитки за декември/јануари...
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
I najskapa klima moze da pravi defrosti na sekoj saat ako neznaes da ja rabotis. Koga ke ja svatis poentata na DeltaT ili razlikata pomegu posakuvanata t.e zadadena Temp i momentalnata Ambientalna Temperatura ke imas pomalce defrosti. Temp kopceto igraj go pocesto i ke svatis deka sto e pomala razlikata poretko ke defrostira. I ne ja gasi klimata ovoj period dur se niski temperaturite....toa zadaj 30c a vnatre 15 pa za pola saat ke stopli na 26 nema da funkcionira na ladnovo....sea so 23 sme srekjni site sto sami gi plakjame smetkite.
Mozebi imas pravo inace ne ja isklucuvam si raboti celo vreme od noemvri do sega i fala ti za informaciite
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Mozebi imas pravo inace ne ja isklucuvam si raboti celo vreme od noemvri do sega i fala ti za informaciite
Dali se cisteni filtrite do sega?
Ako ne se, klimata ke se maci, ke raboti na max i ke vleguva vo defrost.
Ne kazuvas dali si ja cistel ili ne.
Za sekoja klima vazi praviloto, PRVO PROVERETE GI FILTRITE NA VNATRESNATA I IZMENUVACOT NA NADVORESNATA.
Ima slucaevi kade filterot ne e iscisten nikogas, so godini, pa klimata ne duvala toplo, vleguvala cesto vo defrost…..
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
Dali se cisteni filtrite do sega?
Ako ne se, klimata ke se maci, ke raboti na max i ke vleguva vo defrost.
Ne kazuvas dali si ja cistel ili ne.
Za sekoja klima vazi praviloto, PRVO PROVERETE GI FILTRITE NA VNATRESNATA I IZMENUVACOT NA NADVORESNATA.
Ima slucaevi kade filterot ne e iscisten nikogas, so godini, pa klimata cesto vo defrost…..
Filtrite gi cistam redovno posebno zimava na sekoi dve nedeli mozda i porano taka da i koga gi vadam za cistenje se prilicno cisti toa go pravam celo vreme nema problem so toa
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Dali se cisteni filtrite do sega?
Ako ne se, klimata ke se maci, ke raboti na max i ke vleguva vo defrost.
Ne kazuvas dali si ja cistel ili ne.
Za sekoja klima vazi praviloto, PRVO PROVERETE GI FILTRITE NA VNATRESNATA I IZMENUVACOT NA NADVORESNATA.
Ima slucaevi kade filterot ne e iscisten nikogas, so godini, pa klimata ne duvala toplo, vleguvala cesto vo defrost…..
Izmenuvacot na nadvoresnata edinica sam se cisti preku vodata od defrost ciklusite ( nema potreba od dodatno cistenje na nadvoresnata edinica )
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Како мислиш големи загуби? Се работи са куќа, издвоена, а не стан кој од сите страни ја дели топјината со други. 100м2 + Бојлер (4 лица) + топла вода во кујна? Проблем беа вечерните часови кога температурата паќаше до -7. Преку ден се си е нормално.
Отприлика вака е програмот: Пон-Пет.: 00ч - 05ч зададена температура 20 степени, 05ч - 08ч зададена температура 24 степени, 08ч - 14ч зададена температура 20 степени и 14ч - 00ч 24 степени. Саб. и Нед.: 00ч - 07ч зададена температура 20 степени, 07ч - 00ч зададена температура 24 степени,
Сметки за ел.енергија (вкупна потрошувачка):
1. 15 Окт. - 15 Ное. - 3.923.00ден.
1. 15 Ное. - 15 Дек. - 5.511,00ден.
1. 15 Дек. - 15 Јан. - 7.124,00ден.
Цела куќа загреана + топла вода, а тоа е вкупна потрошена ел.енергија! Напрај математика ти. Извади ја редовната потрошувачка на ел.енергија која е некаде 1.800,00 - 2.000,00ден месечно па види колку е греењето, а за ладење да не ти зборам (не е ниту 1/3 од греењето).
Бафер сакам баш затоа, за верме на дефрост и да го загрева на ниска тарифа (преку вечер кога има резерва од топ.пумпа, а преку ден да го троши), а башка на баферот што можам да го закачам и соларното.
А она што кажав дека топ.пумпа е идеална за подно греење е баш така. Сега водата ја греам од 46-50 степени. За подно би ја греел од 30-35 степени (Идеално).
А за исплаќање - ова е четврта година - така да тука е негде! Од искуство, моја препорака за нова градба (или реновирање) подно греење со топ.пумпа, а ладење со фен кулери. Само при купување на топ.пумпа задолжително за 2/3 поголем капацитет од тоа што ќе ви препорачаат за да имате резерва затоа што моќноста на топ.пумпа е декларирана за одредена температура (која обично е над 0 степени), а на -10 е на пола. Затоа ако ви кажат 10kW - знајте дека ви треба 16kW или повеќе (за да ги немате проблемите што јас сега ги решавав), а разлика во цена ке биде 2 илјади евра максимум Подобра инвестиција нема!
Се е Ок.Но си заборавил на овие сметки да ја додадеш и вредноста на целата опрема поделена со десет години, (Работен век) и десетинката да ја поделиш со месеците за греење ..така ќе се добие вистинската сметка .
Иако јас не ставам се на кантар,оти комфорот нема цена..
Автоматски споено мислење:

I najskapa klima moze da pravi defrosti na sekoj saat ako neznaes da ja rabotis. Koga ke ja svatis poentata na DeltaT ili razlikata pomegu posakuvanata t.e zadadena Temp i momentalnata Ambientalna Temperatura ke imas pomalce defrosti. Temp kopceto igraj go pocesto i ke svatis deka sto e pomala razlikata poretko ke defrostira. I ne ja gasi klimata ovoj period dur se niski temperaturite....toa zadaj 30c a vnatre 15 pa za pola saat ke stopli na 26 nema da funkcionira na ladnovo....sea so 23 sme srekjni site sto sami gi plakjame smetkite.
Да го ставам и даљинскиот и у кревет ,за да не прави дефрост, иако не се гаси и е намалена на 24степени оваа фујитсуто на 1час и 10минути прави дефрост,кога врне,а вака на 3-4 часа
Од Брендовите или од Фујитсу изгледа не останало ни Ф.Али за тоа понатака..
За мене клима е да ја пуштам на ауто-фан и чао пријатно а не да играм кликери и губам време со глупости..
Автоматски споено мислење:

Nishto ich..... shtedi pari stavi si vnatreshna izolacija stirodur ili stiropor....
И сеа не разбрав,врши работа или не објасни подетално оти сакав таванот да го пиминам со оваа изолацијаа
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Кога сме кај сметките... читам по интернетов ЕВН праќале весели честитки за декември/јануари...
Со оглед на лоповското покачување, ја сум задоволен, 4 000 денари искача греењето за периодов декември/јануар
17.12.2021 - 24.01.2022, конзолнава ѕверче

evn.jpg
 
Член од
21 декември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
7
Zdravo: pomos za izbor na Edna od ovie dve klimi Toshiba RAS-B13J2KVSG-E/RAS-13J2AVSG-E Shorai Edge i Gree AMBER GWH12YD-S6DBA2A :vo Bitola za greenje na prostorija od Stan 40m2 ili ovaa Gree Fairy Premium GWH18ACD-K6DNA1I
 
Последно уредено:
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Mene za dekemvri/januari mi dojde 10587 den so 3 klimi, cel stan toplo ubajna, btw zboram za Bitola kade e najladno. Vchera bev Skopje i da ziveev vo Skopje max 7000-8000 den kje mi beshe smetkata. Kade kade e potoplo, koga se vrativ Bitola snoshti magla, stud, sneg, mraz eksik izmrznavme.
Pozdrav ;)
@goran stefanovski jas ti predlagam Gree za Bitola ama ne 12 tuku 18 za 40m2, pozdrav
 
Член од
21 декември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
7
Mene za dekemvri/januari mi dojde 10587 den so 3 klimi, cel stan toplo ubajna, btw zboram za Bitola kade e najladno. Vchera bev Skopje i da ziveev vo Skopje max 7000-8000 den kje mi beshe smetkata. Kade kade e potoplo, koga se vrativ Bitola snoshti magla, stud, sneg, mraz eksik izmrznavme.
Pozdrav ;)
@goran stefanovski jas ti predlagam Gree za Bitola ama ne 12 tuku 18 za 40m2, pozdrav
Blagodaram za odgovorot
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Со оглед на лоповското покачување, ја сум задоволен, 4 000 денари искача греењето за периодов декември/јануар
17.12.2021 - 24.01.2022, конзолнава ѕверче

Прегледај го приврзокот 320532
Друже ако оваа сметка е за 38 денови тогаш навистина економично врвиш со 18ка конзолна.
Јас сепак заслугата највеќе ја гледам во квалитетната изолација!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom