Најекономично греење (затоплување)

Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
@zlatko_ti412
Posteno da kazem tek sam sada gledao video koji si postavio za Mitsu LN35. Odusevljen sam ! Nikog ne znam da je ima sem tebe. Pa bi hteo da pitam nekoliko stvari, ako imas vremena da odgovoris (da ne bi lutao po tvojim postovima).

- Koliku i kako izolovanu povrsinu grejes ?
- Kako objasniti da moze sa 120w da daje 35-36C izduv ? (fascinantno !! https://youtu.be/TaHA33xWf98?t=249). Jel to nesto do spoljnog izmenjivaca, gasa ili neceg drugog ? Vidim da je skup uredjaj, ali i vredi.
- Koliku bi po tebi najvecu povrsinu dobro izolovanog prostora mogao da greje LN35 ? Moze li 50m2, po tvom iskustvu.

Ovaj prijatelj ce na prolece da uzme 4 (ili 5)kom za 120m2+20m2. Dnevna soba mu je sada bar 45m2 (sa kuhinjom), mozda i malo vise. Renovira kucu, stavlja i fasadu na prolece, te hoce da pre toga i svu instalaciju za klime da postavi ispod. Mislim da ce klime da budu jedino planirano grejanje. Pa bar jednu da uzme kvalitetnu kao ovu tvoju za dnevni boravak sa kuhinjom.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
- Koliku i kako izolovanu povrsinu grejes ?
Есен и пролет 45м2 (дневна+салон+спална)
Од Декември до крај Јануари (кога има минусни температури) само 29м2 (дневна+салон)
Лани зимо бев и со стара дрвена дограма, летоска ставив ПВЦ.
Немам изолација никаква засега... за наредно зимо здравје планот е да се стави и тоа.

- Kako objasniti da moze sa 120w da daje 35-36C izduv ? (fascinantno !! https://youtu.be/TaHA33xWf98?t=249). Jel to nesto do spoljnog izmenjivaca, gasa ili neceg drugog ? Vidim da je skup uredjaj, ali i vredi.
Квалитетен уред... врвен хардвер и софтвер.
Поставен на ауто-фан па веројатно работи со најнизок издув.
Одлична модулација, ако видиш тука пред 5 мин пред да снимам работела со 200w па спуштила и до 130w.
Најниско што сум ја видел на греење модулираше со испод 90w... то во пролетни месеци со надворешна околу 18-20С а внатре поставена на 22.

- Koliku bi po tebi najvecu povrsinu dobro izolovanog prostora mogao da greje LN35 ? Moze li 50m2, po tvom iskustvu.
На Финскиот форум во нишката за LN ги читам како греат 120 па и 150м2 со LN25 што во суштина хардверски е речиси истиот уред како LN35 само софтверски лимитиран да работи како 2.5ка и има поголема резерва. Плус има греач на тацна пошо е во нордик варијанта за Скандинавија.
Сеа кај нив тоа се веќе пасивни куќи... а и тие се навикнати на 20С амбиентална... не како нас боси да шетаат и ако е испод 25С трески не фаќаат.

Според мое искуство мислам без проблем би згреалa 50м2 сериозно изолиран отворен простор без притоа да мора да се користи максималниот фан од 822m3/h.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Hvala Zlatko.
Ja mu predlazem da za 50m2 (izjedna je prostorija 4.7m x 10m , nema pregrada, vrata) da ipak uzme 2 kom manjih klima. Recimo dve dobre devetke. Mislim da ce da ima na taj nacin bolji komfor nego sa jednom vrhunskom 12 ticom. Bas zbog toga sto si i rekao, da mislis da bi trebalo da se sa jednom 12 fan pojaca dosta jako da bi klima mogla da postigne da okrene toliku kubaturu vazduha. Bolje ce po meni da budu dve 9 tke, recimo postavljene na duzi zid od 10m.

To je model MSZ-LN35VG ?
Kada pustis fan toliko jako, koliku buku pravi po tebi ?
Da li mozes da mi kazes po tvom osecaju ili pretpostavci, za tih 30m2 koje grejes zimi, bez izolacije, do koliko moze spoljna da ide u minus a da kod tebe bude recimo 22-23C unutra ?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Hvala Zlatko.
Ja mu predlazem da za 50m2 (izjedna je prostorija 4.7m x 10m , nema pregrada, vrata) da ipak uzme 2 kom manjih klima. Recimo dve dobre devetke. Mislim da ce da ima na taj nacin bolji komfor nego sa jednom vrhunskom 12 ticom. Bas zbog toga sto si i rekao, da mislis da bi trebalo da se sa jednom 12 fan pojaca dosta jako da bi klima mogla da postigne da okrene toliku kubaturu vazduha. Bolje ce po meni da budu dve 9 tke, recimo postavljene na duzi zid od 10m.

To je model MSZ-LN35VG ?
Kada pustis fan toliko jako, koliku buku pravi po tebi ?
Da li mozes da mi kazes po tvom osecaju ili pretpostavci, za tih 30m2 koje grejes zimi, bez izolacije, do koliko moze spoljna da ide u minus a da kod tebe bude recimo 22-23C unutra ?
Pa lepo ti reko covek, nemoze da spava u drugoj sobi, kamoli pored klime.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Hvala Zlatko.
Ja mu predlazem da za 50m2 (izjedna je prostorija 4.7m x 10m , nema pregrada, vrata) da ipak uzme 2 kom manjih klima. Recimo dve dobre devetke. Mislim da ce da ima na taj nacin bolji komfor nego sa jednom vrhunskom 12 ticom. Bas zbog toga sto si i rekao, da mislis da bi trebalo da se sa jednom 12 fan pojaca dosta jako da bi klima mogla da postigne da okrene toliku kubaturu vazduha. Bolje ce po meni da budu dve 9 tke, recimo postavljene na duzi zid od 10m.

To je model MSZ-LN35VG ?
Kada pustis fan toliko jako, koliku buku pravi po tebi ?
Da li mozes da mi kazes po tvom osecaju ili pretpostavci, za tih 30m2 koje grejes zimi, bez izolacije, do koliko moze spoljna da ide u minus a da kod tebe bude recimo 22-23C unutra ?
Се сложувам, 2 комада е СЕКОГАШ подобро од 1... ама и малку поскапо и инвестициски и за користење.

Да моделот е MSZ-LN35VG.
Еве се обидов да снимам со апликација на телефон, на метарипол испред внатрешната единица:
- прво почнувам со ФАН 3 или 426m3/h и така е испод 40db.
- потоа менувам во ФАН 4 или 510m3/h и така е околу 43-45db.
- на крај го ставам во МАКС ФАН 5 или 822m3/h и така оди до кај 50db.

Мислам веќе не може да се најде баш мојот модел зашто веќе е излезен поновиот MSZ-LN35VG2 со малку оптимизирани брзини на издув.
LN35SoundLvls.png LN35VG2SoundLvls.png
На поновиот модел малку позабележително е зголемен издувот при 4 брзина, па мислам без проблем би загревал 40m2 без користење на максималниот издув од 834m3/h.
Со макс фан, грее како 5ка :)

Лани зимото имавме утрински надворешни темпертури до -15С... -11С измерени со мој термометар кај надворешната единица.
Немав проблем да го греам просторот од 29м2.

Преку ноќ кога е евтина тарифа отворав врата кон изладена спална (+15м2) и ја користев по неколку часа на максимален фан па испорачуваше топлина како да е 5ка.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
@Sv B
Ne znam da li je tako nesto pisao covek kao sto kazes da ne moze da se sedi u toj sobi gde tako jako duva klima, ja to nisam procitao. Zlatko kaze da misli da ne bi ni trebalo da ova klima duva toliko jako za 50m2. Hteo sam da mi da misljenje, kada je pusti na najjaci izduv, koliko po njegovom misljenju to bude tise ili glasnije u odnosu na klime koje se najcesce kupuju kod nas, a to je neka srednja ili ispod srednje klase. Vidim da covek ima i jedan Gree uredjaj iz vise klase, pa moze da uporedi buku.

Zlatko, znaci, da li je LN35 tisi od njih ?
Koliko vidim na desnoj strani unutrasnje (dole ispod) postoji kod njega neki senzor ?

Ok, pisali smo u isto vreme, hvala na detaljnom odgovoru.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
@Sv B
Ne znam da li je tako nesto pisao covek kao sto kazes da ne moze da se sedi u toj sobi gde tako jako duva klima, ja to nisam procitao. Zlatko kaze da misli da ne bi ni trebalo da ova klima duva toliko jako za 50m2. Hteo sam da mi da misljenje, kada je pusti na najjaci izduv, koliko po njegovom misljenju to bude tise ili glasnije u odnosu na klime koje se najcesce kupuju kod nas, a to je neka srednja ili ispod srednje klase. Vidim da covek ima i jedan Gree uredjaj iz vise klase, pa moze da uporedi buku.

Zlatko, znaci, da li je LN35 tisi od njih ?
Koliko vidim na desnoj strani unutrasnje (dole ispod) postoji kod njega neki senzor ?

Ok, pisali smo u isto vreme, hvala na detaljnom odgovoru.
Taj tvoj prijatelj jedva skupio pare za izolaciju kuce a ti hoces da mu uvalis klimu od eur 2000….pa ne jednu, nego dve…. boze svasta drzi ova zemlja.
A Zlate ima sal i kapu , pa sigurno mu buka od 50 dB ne smeta…hahaha….tako da prijatelju kupi kapu i sal.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Taj tvoj prijatelj jedva skupio pare za izolaciju kuce a ti hoces da mu uvalis klimu od eur 2000….pa ne jednu, nego dve…. boze svasta drzi ova zemlja.
Pa jbg, ucim od tebe, kopiram cudan marketing :)
Mada postoji razlika izmedju tog "uvaljivanja" klima.
Ja bar, kako ti kazes, "uvaljujem" nesto sto trosi 200w da bi dalo 1000w, a ne 800w da bi dalo 1000w (sa COP-om 1,1). E to se zove pravo uvaljivanje. :)
Salu na stranu, nikome ja nista ne uvaljujem, prodajem itd, meni je samo interesantno da vidim i cujem iskustva sa ovako dobrim uredjajima.
A ako sam sposoban da nesto i ukapiram od svega toga, da to i prenesem drugarima, prijateljima, bez ikakve zadnje namere ili koristi.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Taj tvoj prijatelj jedva skupio pare za izolaciju kuce a ti hoces da mu uvalis klimu od eur 2000….pa ne jednu, nego dve…. boze svasta drzi ova zemlja.
A Zlate ima sal i kapu , pa sigurno mu buka od 50 dB ne smeta…hahaha….tako da prijatelju kupi kapu i sal.
Сеа ми е јасно зошто ти го користиш твојот Грее конзол 18 само на втори фан?
Ради комшије нели :P


@Rade Mihajlovic споредбава ми е безвезе... во живо е ептен разлика земја/небо и не знам колку ќе се улови на видео.... ама еве се потрудив.
Mitsu LN поставена на (High) 4/5 брзини со 510m3/h издув според сервисно
Gree Hansol поставена на (Medium) 4/7 брзини со 520m3/h издув според сервисно



Јас би го опишал вака.... кај Mitsu LN се слуша само звукот од протокот на воздухот.... а кај Gree Hansol се слуша и зуењето на внатрешниот лагер.
(Да бидам фер - искрено кажувам дека на Hansol-от му е 4та зима а на LN-от му е 2ра)
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
@zlatko_ti412
Hvala, cuje se razlika, taj Gree je ipak bucniji. Cuje se to i sa ovakvim snimanjem.
Koliko si platio taj Gree a koliko LN35 ?
Cemu sluzi onaj senzor dole, sto se okrece ? Ima li on veze mozda sa nekim merenjem i ujednacavanjem zadate temperature, pa da osnovu toga klima menja jacinu i pravac duvanja ?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
@zlatko_ti412
Hvala, cuje se razlika, taj Gree je ipak bucniji. Cuje se to i sa ovakvim snimanjem.
Koliko si platio taj Gree a koliko LN35 ?
600eur Хансол-от... LN дупло ;)
Автоматски споено мислење:

Cemu sluzi onaj senzor dole, sto se okrece ? Ima li on veze mozda sa nekim merenjem i ujednacavanjem zadate temperature, pa da osnovu toga klima menja jacinu i pravac duvanja ?
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Pretpostavljao sam da takvu funkciju ima senzor. Super sve to izgleda bar na ovim video reklamama. I kako si zadovoljan sa njegovim radom, mislim na senzor ? Jeli to samo neki marketing ili u praksi funcionise kako treba ?
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Pretpostavljao sam da takvu funkciju ima senzor. Super sve to izgleda bar na ovim video reklamama. I kako si zadovoljan sa njegovim radom, mislim na senzor ? Jeli to samo neki marketing ili u praksi funcionise kako treba ?
Imas ovde kritike potrosaca na grckom sajtu:


P.S Gr-Srb gugl translate daje vise smisla ponekim grckim frazama nego Gr-Eng.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Pretpostavljao sam da takvu funkciju ima senzor. Super sve to izgleda bar na ovim video reklamama. I kako si zadovoljan sa njegovim radom, mislim na senzor ? Jeli to samo neki marketing ili u praksi funcionise kako treba ?
Мислам поќе маркетиншки....
Тоа за лево десно да те избегава или во тебе да дува не го користам пошто бирото на кое што работам ми е директно позиционирано пред климата и моментално најдобро можам да ги фиксирам лептирките како што најмалку дува во мене.
Инаку сензорот ми е вклучен постојано ама немам нешто особено забележано освен тоа што потрошната што ја следам на графикон е во форма на синусоида (прави скокови и падови) со вклучен сензор.... а ако го исклучам сензорот некако е по-праволиниска.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom