Најекономично греење (затоплување)

Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Rade Mihajlovic напиша:
Drugari zdravo posle duzeg vremena :)

Koliko vidim nista se nije promenilo od prosle zime.
DedaTrajko напиша:
Gde ste drugari ? Sta ima novo :) Nisam mesecima bio ovde. Da li je moguce da se jos vodi ista bitka :)

Promjeni malo uvodni tekst kad mijenjaš nick , manje češ se blamirati..
Jbg, uhvatio si nas :).
Blago tebi u svakom slucaju sa takvim "istrazivanjima" i opterecenjima. Nije to lako.
Srecom pa postoji dugme ignore.

Imam i ja jedno pitanje, mene interesuje ovo. U kojem vremenskom razmaku cistite unutrasnju jedinicu, ali komplet. Znaci da se skine i ventilator unutrasnje i detaljno ispere. Da li to treba raditi svake godine ili moze svake godine samo izmenjivac, a ventilator recimo na svake dve godine ? Kako proveriti da li je on zaprljan ili ne bez skidanja ? Nesto sam gledao po netu, i ukapirao sam da bi spoljne mogao bez problema i sam da cistim, ali kod unutrasnje je malo zeznuto da se izvadi bas taj deo. Bar za mene.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
дечки... имаме ли член што користи КАНО систем за греење по дома??? ми требаат лични искуства
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Jbg, uhvatio si nas :).
Blago tebi u svakom slucaju sa takvim "istrazivanjima" i opterecenjima. Nije to lako.
Srecom pa postoji dugme ignore.

Čuj opterećenjima !? Slučajno sam zapazio jer si oba posta napisao u kratkom vremenu , pa nije bilo teško ...
A sad zapitaj sebe čemu pisanje pod dva (ili više ) nickova , izmišljanje da imaš gree klime , kakav pacjent moraš biti da radiš takve stvari..
Zbilja žao mi te , nije ti lako..
 
Член од
5 јануари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Imam Gree Fairy Premium 3.5kw, pred mesec dena namestena. Vnatresnata edinica e 5cm od tavan. Na niska brzina (fan speed 1, 2) i niska zadadena twmperatura (23, 24, 25) duva recisi laden vozduh. Treba da zadadam twmperatura 28 ili 29 i auto fan pa da pocne da duva toplo, no togas duva jako posilno se slusa. Znaci ako ja postavam na 24 ili 25 na prva ili vtora brzina isto kako da nemam greenje. A da ne zboram ako dojde - 20 hahah. Vase mislenje?
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Imam Gree Fairy Premium 3.5kw, pred mesec dena namestena. Vnatresnata edinica e 5cm od tavan. Na niska brzina (fan speed 1, 2) i niska zadadena twmperatura (23, 24, 25) duva recisi laden vozduh. Treba da zadadam twmperatura 28 ili 29 i auto fan pa da pocne da duva toplo, no togas duva jako posilno se slusa. Znaci ako ja postavam na 24 ili 25 na prva ili vtora brzina isto kako da nemam greenje. A da ne zboram ako dojde - 20 hahah. Vase mislenje?
Prvo smetam deka e loso montirana ,preblisku do tavan ,drugo brendot si go utnal sigurno ,mozebi jaka klima ama kultura na rabota nula .Vo odnos na brzinata moras najmalku na 3ta brzina da ja rabotis za da ima nekoj efekt .Kaj mene gree g-tech ako ja stavam na auto ili 1va brzina isto kako da nema greenje a nemam tocno mereno ama neveruvam da e poveke od 7-8cm od tavan.
A od iskustvo zboruvam deka vnatresna edinica odlepena od tavan najmalku 10cm pa i 15da e uste podobro nasproti ista klima montirana na 5cm od tavan ,ovaa so pogolem prostor do tavan ,raboti poprecizno vo odrzuvanje na temperaturata poveke topli porastovareno raboti.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.157
Поени од реакции
3.546
Imam Gree Fairy Premium 3.5kw, pred mesec dena namestena. Vnatresnata edinica e 5cm od tavan. Na niska brzina (fan speed 1, 2) i niska zadadena twmperatura (23, 24, 25) duva recisi laden vozduh. Treba da zadadam twmperatura 28 ili 29 i auto fan pa da pocne da duva toplo, no togas duva jako posilno se slusa. Znaci ako ja postavam na 24 ili 25 na prva ili vtora brzina isto kako da nemam greenje. A da ne zboram ako dojde - 20 hahah. Vase mislenje?
5sm,e premalce...stavigo daljinskoto na drugiot kraj nasoci go kon vnatresnata edinica i pusti ifeel ....
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.157
Поени од реакции
3.546
Ne ne, smetam deka e kitajsko gomno zatoa taka se ponasa, Gree bile dobri, kvalitetni. Za kade? Za luge so sakaat da im dufka kolku da se kaze deka imaat greenje. Na najsilno treba da duva za da zatopli, da ne praime muabet deka vozduhot go pravi katastrofa suv. Pred ovaa imav Samsung on off, na najtifko greese kako luda. Ocigledno japonec e japonec, Toshiba Shorai Edge se mislam da ja menjam
Автоматски споено мислење:



Ne ne, smetam deka e kitajsko gomno zatoa taka se ponasa, Gree bile dobri, kvalitetni. Za kade? Za luge so sakaat da im dufka kolku da se kaze deka imaat greenje. Na najsilno treba da duva za da zatopli, da ne praime muabet deka vozduhot go pravi katastrofa suv. Pred ovaa imav Samsung on off, na najtifko greese kako luda. Ocigledno japonec e japonec, Toshiba Shorai Edge se mislam da ja menjam
Автоматски споено мислење:



Ne ne, smetam deka e kitajsko gomno zatoa taka se ponasa, Gree bile dobri, kvalitetni. Za kade? Za luge so sakaat da im dufka kolku da se kaze deka imaat greenje. Na najsilno treba da duva za da zatopli, da ne praime muabet deka vozduhot go pravi katastrofa suv. Pred ovaa imav Samsung on off, na najtifko greese kako luda. Ocigledno japonec e japonec, Toshiba Shorai Edge se mislam da ja menjam
Sega ovde se malce pomesani rabotite,idi muabetov sakam kazam neznam recam .....ama aj kako sakas taka teraj si....
Автоматски споено мислење:

Ubavo mu kaza, ama namerata izgleda e druga.
Izgleda ...
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Osnovno pravilo, procitajte prvo, probajte , testirajte kako vi odgovara, pa posle barajte sovet.
Generalno, seriozni PROIZVODITELI na klimi ne se glupiraat.
Se glupiraat fejkeri, da ne kazam OEM brendovi. Tamu ocekuvajte se samo ne seriozni podatoci za tehnickite specifikacii.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Imam Gree Fairy Premium 3.5kw, pred mesec dena namestena. Vnatresnata edinica e 5cm od tavan. Na niska brzina (fan speed 1, 2) i niska zadadena twmperatura (23, 24, 25) duva recisi laden vozduh. Treba da zadadam twmperatura 28 ili 29 i auto fan pa da pocne da duva toplo, no togas duva jako posilno se slusa. Znaci ako ja postavam na 24 ili 25 na prva ili vtora brzina isto kako da nemam greenje. A da ne zboram ako dojde - 20 hahah. Vase mislenje?
Јас ја имам постарата верзија на Fairy ( не Premium ) и нема таков проблем, постарата верзија не знае за дување со млак или ладен воздух, па затоа и работи со повисок трошок на струја, а тие новите како што слушам можат поекономично да работат но кој би бил ефектот ако стварно така дуваат млак воздух.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Член од
27 јули 2020
Мислења
48
Поени од реакции
46
Prvo smetam deka e loso montirana ,preblisku do tavan ,drugo brendot si go utnal sigurno ,mozebi jaka klima ama kultura na rabota nula .Vo odnos na brzinata moras najmalku na 3ta brzina da ja rabotis za da ima nekoj efekt .Kaj mene gree g-tech ako ja stavam na auto ili 1va brzina isto kako da nema greenje a nemam tocno mereno ama neveruvam da e poveke od 7-8cm od tavan.
A od iskustvo zboruvam deka vnatresna edinica odlepena od tavan najmalku 10cm pa i 15da e uste podobro nasproti ista klima montirana na 5cm od tavan ,ovaa so pogolem prostor do tavan ,raboti poprecizno vo odrzuvanje na temperaturata poveke topli porastovareno raboti.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
I jas imam dve Gree gtech 3.5 pa na prva brzina si gree odlicno, koga ke gi pustam dvete great neizolirano so pvc okolu 80m2 , sega za sega odlicno vtora godina.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom