Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Среќна нова, многу здравје на сите.
Пошто декември заврши еве и колку имам потрошено за претходниот месец.
1641075549282.png
Тошиба Даисеикаи 9 3.5ка за просторот и се друго во претходните постови...

Сетирана 24 степени ауто фан - цело време освен од 14-16h и од 05-07h наутро, тогаш дува на 26 степени 4 ниво.

Другата клима во спална се пушта по потреба, самсунг 2.5ка - SmartThings вели 85kwh потрошени, нека се и 100 пошто сеуште чекам мерач за неа неможам да потврдам точно.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Среќна нова, многу здравје на сите.
Пошто декември заврши еве и колку имам потрошено за претходниот месец.
Прегледај го приврзокот 318106
Тошиба Даисеикаи 9 3.5ка за просторот и се друго во претходните постови...

Сетирана 24 степени ауто фан - цело време освен од 14-16h и од 05-07h наутро, тогаш дува на 26 степени 4 ниво.

Другата клима во спална се пушта по потреба, самсунг 2.5ка - SmartThings вели 85kwh потрошени, нека се и 100 пошто сеуште чекам мерач за неа неможам да потврдам точно.
Станче си е станче....
Грееме слична квадратура, ама јас во куќа... па имам 100kw повеќе... додуша ја држев фиксирана на 25С и 4ка фан дење/ноќе скоро цел Декември до пред некој ден кога затопли бааги па морам преку ден да намалувам :)

Еве од самата апликација на Broadlink SP3S мерачот каде може да се зададат и цени на електричната енергија во ефтина и скапа тарифа па да пресмета и цена во долари (по нашки денари)

photo 1.PNG

Денес упдатирав цени на електрична енергија во Broadlink апликацијава, па направив и една ретроспектива на потрошната од Mitsu LN35 од цела 2021 греење и ладење, еве како беше со старите цени кои важеа до вчера:

photo 2.PNG photo 3.PNG

И еве откако упдатирав цени според измените од 01.01.2022 и апликацијата направи рекалкулација
Ceni2022.png

photo 3 (new).PNG photo 4.PNG
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Bebe123 се враќа на форумот за да ви соопшти една вест: Клима уредите на Фонко се произведуваа од страна на Mitsubishi Electric. Денеска фирмата Фонко иако е во стечај тука во Македонија, во Полска врши монтажа на Mitsubishi Electric клима уреди.
1641135045316.png 1641135059273.png 1641135070083.png

На првата слика, текстот обележан со жолто преведено од полски значи „клима уред произведен од Mitsubishi Electric за ФОНКО“
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Do pred 3 god koristev dva ureda isti kako na slikata, edniot ušte raboti treta zima kaj eden prijatel.
Samo ne mi e jasno zošto imaat Toshiba kompresor i se na R407b freon....
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Имаме низа на топли денови, и понатаму ќе ги имаме, па еве сепак зошто е важно да се има клима со солидна модулација, не е за џабе. Capture.PNG
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Ti fali DDV od 5%. Sega dnevnata e 7.7 Den, nocnata 3.85 Den.....
Да пресметките ми се без данок...
Ќе видиме од годинава дали ќе продолжи да биде 5%.... или ќе крене на 10% или можда веднаш на 18% уште од Јануари.
Најавено беше лани дека го намалија на 5% колку да не се осети покачувањето и дека во 2022ра постепено ќе го вратат назад на 18%...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Да пресметките ми се без данок...
Ќе видиме од годинава дали ќе продолжи да биде 5%.... или ќе крене на 10% или можда веднаш на 18% уште од Јануари.
Најавено беше лани дека го намалија на 5% колку да не се осети покачувањето и дека во 2022ра постепено ќе го вратат назад на 18%...
Znači ne ti e točna cenata po KWh....mene mi e bitna vkupnata cena bez razlika na danokot, bidejći jas go plaćam danokot, a ne nekoj drug.
Inače dvotarifnive merači ne se sposobni da dadat točen presmetan iznos poradi intervalite so dvočasovna dnevna i vikennd eftina tarifa. Pred poskapuvanjevo prosečna cena KWh beše okolu 5,5 Den/KWh so mojot način na koristenje na klimata. Sega će odi na 6 Den/KWh plus iznosot poradi ukinatata dnevna eftina tarifa.
Po moite presmetki moeto domaćinstvo ukinuvanjeto na dnevnata tarifa će me čini od 300 do 500 den, taka da pokačuvanjeto ne e 9,5% tuku najmalku 20%.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Ако може прашање за Lg инвертер клима ... ако е подесена на 25 степени дува млако, не топло, а ако е на 30 тогаш дува топло ... ова нормално е или нешто не е во ред? Колку топло треба да е издувот?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Ако може прашање за Lg инвертер клима ... ако е подесена на 25 степени дува млако, не топло, а ако е на 30 тогаш дува топло ... ова нормално е или нешто не е во ред? Колку топло треба да е издувот?
Koga e postavena na 30 C ili bilo koja T povisoka od 2-3 C od T vo prostorijata i pri toa se izbere najvisok izduv, sekoj inverter toa go podrazbira kako signal da dade se od sebe i se trudi što pobrzo da se približi do pobaranoto, a toa go pravi preku što potopol vozduh.
Ako se izbere voobičaena i "ponormalna" T normalno e inverterot da isporačuva mlak vozduh koj na dolgi stazi sepak ja gree prostorijata.
Po mene bitno e na rastojanie od 5-6 m od klimata so nekoj sreden izduv da ne se čustvuva promaja, a toa se nekade od 400-500W modulacija. Ne e ni bitno koja e T na izduv, bitno e da nema provev.
Inače moja preporaka e drženje na edna ista zadadena T, a ne izbor na ekspresno turbo greenje so zadadeni 30 C, klimite ne se panelni grealki i vaka ako se koristat ne se ni mnogu štedlivi, će odat non stop vo defrosti ako e nador pod i okolu 0 C.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom