Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
D

Deleted member 95595

Гостин
Денес монтирана од сетек истата(тундра) не се слушат ни внатрешната единица ни надворешната, претходно член на форумов зе жалеше за климава, кај мене е све ок.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Na koja brzina na fan ja chuvash i koga ke ja postigne temperaturata vo sobata, i koga ke se krenat perkite od vnatreshnata, dali fanot namaluva na minimum ili si prodolzuva da duva malku pojako?
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
5
Поени од реакции
12
Na koja brzina na fan ja chuvash i koga ke ja postigne temperaturata vo sobata, i koga ke se krenat perkite od vnatreshnata, dali fanot namaluva na minimum ili si prodolzuva da duva malku pojako?
Климата е на ауто монтирана кај дедо ми не сум нон стоп тука за дај надгледвам, неколку пати ја проверив ме интересираше како работит скоро безшумна пријатна температура наместена на 24степени.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Na koja brzina na fan ja chuvash i koga ke ja postigne temperaturata vo sobata, i koga ke se krenat perkite od vnatreshnata, dali fanot namaluva na minimum ili si prodolzuva da duva malku pojako?
Posle postiganje na T i odenje vo OFF ima tri scenarija kolku što znam:
-turbinata e nepodvižna
-turbinata non stop vrti na nekoja epten mala brzina
-turbinata se vklučuva vo odredeni periodi da go zameša malku topliot vozduh na tavanot
Tretata opcija e najdobra zošto obezbeduva rabota bez ladna promaja i kvalitetno merenje na plafonskata temperatura.
Dosega nemam videno ova što kažuvaš klimata da "prodolžuva da duva malku pojako", ako e taka toa e katastrofa i za mene nešto novo i ne videno dosega.
Inače eve i mojata e HAIER 3,5Kw, no nejzinata turbina potpolno miruva celo vreme so podignati perki. Ova ne e najdobro, kako tretoto od gore no e podobro od non stop duvanje makar na spora brzina.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Ништо незначи, само сумњав на лагери на вентилаторот!
Инаку и кај мене звукот како гребење може да се опише на ниски Т, ама се јавува(појачува) во интервал од 1-1.5сек. Таков звук си дава климата.
Ако се лагери нема да има таква варијација, плус ќе ги слушаш и на висока Т / ниска модулација. Не се грижи за тоа...
Тогаш зошто тој груб звук може да се слуша кај некои клими а кај некои не ? Пример, кај мене тој груб звук можам да го слушнам само на Тосот климата, кај Грее и Хаиер го нема тој звук.
Автоматски споено мислење:

Sozdravje da ja sluzis, me interesira na ovie tundri od 3.5kw i od 5.5kw kolku im e cop-ot i do kolku moduliraat za dvata modeli, ako znae nekoj neka pise.
Кај мене Хаиер Тундра 3.5kw сум забележал дека најниско модулира со околу 400-450w, во зависност во која брзина е ( 3та брзина = најниска модулација, прва брзина = највисока модулација ).

-----------------

Инаку забележав пред некој ден ептен ниска модулација кај Тосот климата, 170-175w и можам да кажам дека баш како промаја се чувствуваше и дека не е баш пријатно седењето во помала просторија додека работи со толку низок трошок и автоматски пониска температура на издув. Не ме бендиса таа ептен ниска модулација, но кога работи со 200-220w, тоа би рекол е идеална средина помеѓу удобна температура на издув и трошок, се помалку од тоа веќе не е баш пријатно и едноставно нема потреба од спуштање под тие 200w пошто се расипува удобноста.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Никогаш крај на глупостите..
Модулација во прва,трета, ја пуштам во четврта.. и правејќи се паметен остануваш со прст во раката(Далечинското),и стануваш роб на климата..
Поука.
Купуваш добра клима месстиш
Ауто фан и чао пријатно,го забораваш каде ти е даљинското,а климата си работи сама и сама ја намалува модулација и издувот во однос на температурата во просторијата...
Без разлика дали надворешната е 20с или -10 секогаш ќе го имаш најдобриот коп и ефикасност.
 
Член од
21 јуни 2013
Мислења
39
Поени од реакции
43
Здраво, ми треба совет за подесување на клими преку ноќ.

Едната клима е Gree Lomo LC 12 (во простор од околу 35м.кв), преку ден ја ставам да работи на 22°/ 24°C со прва или втора брзина(можеби и овде грешам), а преку ноќ на 16° во прва брзина за да не ја слушам и да може да се спие (дека уште не ладно толку). Проблем ми е бучавата на климата кога ке почне да дува на сред ноќ и ме буди и надворешната единица истотака.
Климата е монтирана на овие празни цигли и до прозорот (нема изолација никаква) и знам дека и поради тоа се слуша како бучи на моменти.
Исто така прави некој чуден звук (како мотор) околу неколку секунди и кога ги прашав монтерите ми рекоа дека е поради напонот на струја, и сеуште не знам што е проблемот.
Моето прашање е како најдобро да се подеси климата да работи преку ноќ а да не мора да ме буди секој пат, ако има можност за тоа. Бидејќи ќе мора да ја гасам и пуштам секој ден.

Во врска со другата клима исто Gree Fairy LCLH 18 (за простор 48м.кв.), исто ми треба совет за ноќно подесување, исто и таа е наместена на ист вид на ѕид, и плус има гумици, но е ставена во дневната соба, а на пример вечерно време кога е тивко и додека работи (пред спиење) јас слушам еден тап звук(не знам како да го опишам) дури во мојата соба.
Се надевам дека добро објаснив.
Дали имате некои идеи како да пробам да ги наместам климите?
Или можеби јас си имам проблем со такви звуци :D
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.271
Здраво, ми треба совет за подесување на клими преку ноќ.

Едната клима е Gree Lomo LC 12 (во простор од околу 35м.кв), преку ден ја ставам да работи на 22°/ 24°C со прва или втора брзина(можеби и овде грешам), а преку ноќ на 16° во прва брзина за да не ја слушам и да може да се спие (дека уште не ладно толку). Проблем ми е бучавата на климата кога ке почне да дува на сред ноќ и ме буди и надворешната единица истотака.
Климата е монтирана на овие празни цигли и до прозорот (нема изолација никаква) и знам дека и поради тоа се слуша како бучи на моменти.
Исто така прави некој чуден звук (како мотор) околу неколку секунди и кога ги прашав монтерите ми рекоа дека е поради напонот на струја, и сеуште не знам што е проблемот.
Моето прашање е како најдобро да се подеси климата да работи преку ноќ а да не мора да ме буди секој пат, ако има можност за тоа. Бидејќи ќе мора да ја гасам и пуштам секој ден.

Во врска со другата клима исто Gree Fairy LCLH 18 (за простор 48м.кв.), исто ми треба совет за ноќно подесување, исто и таа е наместена на ист вид на ѕид, и плус има гумици, но е ставена во дневната соба, а на пример вечерно време кога е тивко и додека работи (пред спиење) јас слушам еден тап звук(не знам како да го опишам) дури во мојата соба.
Се надевам дека добро објаснив.
Дали имате некои идеи како да пробам да ги наместам климите?
Или можеби јас си имам проблем со такви звуци :D
А што е тоа од 35м2 Спална?
Во јануари си напишал/а дека се 25м2 претходниот твој пост.
А зада на ова топло време (како што викаш) со 16 зададени ти се упали клима треба да имаш многу слаба изолација или ко другиве даспијат со отворени прозори.
IMG_20211102_200145.jpg
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2013
Мислења
39
Поени од реакции
43
А што е тоа од 35м2 Спална?
Во јануари си напишал/а дека се 25м2 претходниот твој пост.
А зада на ова топло време (како што викаш) со 16 зададени ти се упали клима треба да имаш многу слаба изолација или ко другиве даспијат со отворени прозори.
Прегледај го приврзокот 312074
Да, се извинувам, се работи за 25м2.
Да последните неколку ноќи дека е поладано се уклучува и на 16, куќата нема изолација.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.271
Да, се извинувам, се работи за 25м2.
Да последните неколку ноќи дека е поладано се уклучува и на 16, куќата нема изолација.
Vidi ti replicirav za da znaat drugive deka ima slucaevi koga klienti si dodavaat kvadratura zasto ne gi znaat toplinskite zagubi pa ako e za 35 ke pomine i u 25. Ama ne e bas taka, ke bese taka da kvadratite se merea vo Kw mesto vo povrsina.
A bucavata najlesno se resava so Tajmer, gasi ja pred legnuvanje i namesti i Tajmer vo 7 ili 8 sabajle da se upali
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.275
Во врска со другата клима исто Gree Fairy LCLH 18 (за простор 48м.кв.), исто ми треба совет за ноќно подесување, исто и таа е наместена на ист вид на ѕид, и плус има гумици, но е ставена во дневната соба, а на пример вечерно време кога е тивко и додека работи (пред спиење) јас слушам еден тап звук(не знам како да го опишам) дури во мојата соба.
Се надевам дека добро објаснив.
Дали имате некои идеи како да пробам да ги наместам климите?
Или можеби јас си имам проблем со такви звуци :D
Тап звук како што си опишал ме потсеќа на една моја клима.... која пази случајност(!) е исто монтирана на блок цигла.
Кај мене тој удар се слуша кога пали компресорот оти е он-оф. Можам само да претпоставам дека исто/слично се случува и кај тебе.
Овака воопштено, ми стои дека ти смета звук на клима. Не е реткост тоа, и не е ништо страшно! Само требало пред да наместиш клима во спална, да пробаш само со клима во дневна дали можеш да спиеш и дали ти смета, па тек после и во спална да местиш!
Вака испаѓа по свадба тапани.

И уште една "ситница"! 99% од форумџииве тука, а многу веројатно и тие што ти продале клима, живеат и греат цел стан со една клима! Па советот за монтирање на клима во спална ти е даден од ракав. Малкумина се тие што стварно имаат и стварно не им смета клима во соба кај што спијат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom