Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Ti kolku piva zaraboti denivive.... ili nikoj ne te vika.
Јас не пијам Алхохол воопшто,ама ти изгледа и од вода си пијан..
Автоматски споено мислење:

Znaci so site drugi 5ki klimi nemozas da zgrees 80m2 osven so gree?
Со било која клима 5.5 ќе загрееш 80м но колку време додека не отиде компресорот оти постојано ќе работи на максимум, и по која цена,оти ќе го вади најмалиот коп, и со каков комфорт, тоа ти е друга прикаска..
И кој има вишок пари за фрлање Бујрум нека грее 80м2 со 5.5
Тоа ти се вика:
ГЛУП ЈЕБЕ ЗБУЊЕНОГ.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Znaci so site drugi 5ki klimi nemozas da zgrees 80m2 osven so gree?
Nesto ne si go razbral dobro odgovorot
Автоматски споено мислење:

со се галерија око 4.5 метри отприлика. Ама таа висина е на средна само, средина од кровот, по страните си спуштат висината на 2.40 мислам негде
Ok ti e taa mada skapa ali ke zavrsi dobra rabota zasto imas visina....dokaz za toaa imas od @ROBERT 11 koj izjavil deka gree 70m2 so klima koja ima ist kapacitet kako MHI konzolnata na -7c.
MHI Console
Fujitsu KMTA
I dvete davaat 4,25kw na -7 Tbiv, KMTA ima kineski kompresor tezi 34kg, ne e konzolna ne tezi 45kg zatoa e i poeftina.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Само да додадам кога би немал извонредна изолација,или би било поткровје,навистина не верувам оти би можел да ги загреан 70м со Кмта 5.5киловати,така економично како сеа,да климата воопшто не дува со Макс туку цело време на фан 2
Автоматски споено мислење:

Работата е многу едноставна и незнам зошто и наједноставните работи се обидуваме да ги известиме и Спинувате..
На секоја клима има во спецификацијата за колку М2 е климата,освен доколку немате екстра изолација,а таа изолација не е стиропор 5 или 7cm,
 
Последно уредено:

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
Nesto ne si go razbral dobro odgovorot
Автоматски споено мислење:


Ok ti e taa mada skapa ali ke zavrsi dobra rabota zasto imas visina....dokaz za toaa imas od @ROBERT 11 koj izjavil deka gree 70m2 so klima koja ima ist kapacitet kako MHI konzolnata na -7c.
MHI Console
Fujitsu KMTA
I dvete davaat 4,25kw na -7 Tbiv, KMTA ima kineski kompresor tezi 34kg, ne e konzolna ne tezi 45kg zatoa e i poeftina.
предвидено е само за конзолна клима, така е изведено. Проблемот е што од конзолните моментално достапни има само Митцу и тошиба и се прилично скапи, за останатите се чека увоз. Со оглед на ситуацијата незнам тоа кога би било. Ако имате инфо кога би имало увоз на грее или некои други брендови споделете. Или ако има некоја друга достапна моментално....
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Само да додадам кога би немал извонредна изолација,или би било поткровје,навистина не верувам оти би можел да ги загреан 70м со Кмта 5.5киловати,така економично како сеа,да климата воопшто не дува со Макс туку цело време на фан 2
Автоматски споено мислење:

Работата е многу едноставна и незнам зошто и наједноставните работи се обидуваме да ги известиме и Спинувате..
На секоја клима има во спецификацијата за колку М2 е климата,освен доколку немате екстра изолација,а таа изолација не е стиропор 5 или 7cm,
Vaka nekako.

1.Pred se treba da go vidime volumenot na maksimalniot izduv na pretposlednata brzina,da ne bi go narusile konforot,golema buka,i promaja.
2.Dokolku e izoliran prostorot moze so 6 ciklusi,a neizoliran maksimum 7 a,mozi i 8 ciklusi na obrt na niski T.
3.Pa posle toa presmetka (procenka)na toplotnite zagubi,do temperatura na koja sakas da ti gree.
5.Posledoto e izborot na uredot.
Taka da ne mozi da mi kazi proizvoditelot za kolku kvadrati mi e uredot,jas sam ke si odlucam,a negovo e da mi dade tocni specifikacii na uredot.Molim! Sekoj prostor e prikazna za sebe.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
предвидено е само за конзолна клима, така е изведено. Проблемот е што од конзолните моментално достапни има само Митцу и тошиба и се прилично скапи, за останатите се чека увоз. Со оглед на ситуацијата незнам тоа кога би било. Ако имате инфо кога би имало увоз на грее или некои други брендови споделете. Или ако има некоја друга достапна моментално....
Gree ke ima vo narednite 10 dena, za 5kw zborime.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ова е вистината за работата Gree.
U-Crown -- модулација на работа...:lolzz:

Автоматски споено мислење:


читаат
што пишува @Strelec ,
и купив клима, која модулира од 1,1 kw до 0,07 kw.

работи како on - off ,климатизација.
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Ова е вистината за работата Gree.
U-Crown -- модулација на работа...zz:

Автоматски споено мислење:


читаат
што пишува @Strelec ,
и купив клима, која модулира од 1,1 kw до 0,07 kw.

работи како on - off ,климатизација.
Ima mnogu vistini za rabotata na gree inverter koja e poblisku do on off ama toa mozi sekoj da go vidi otkako ke kupi gree ,ama nikoj nema da mu priznaj deka e mnogu los proizvod , se zaebal i kasno e ama bar vaka da gi predupredi drugite potencijalni kupuvaci da ne zgresat.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Ima mnogu vistini za rabotata na gree inverter koja e poblisku do on off ama toa mozi sekoj da go vidi otkako ke kupi gree ,ama nikoj nema da mu priznaj deka e mnogu los proizvod , se zaebal i kasno e ama bar vaka da gi predupredi drugite potencijalni kupuvaci da ne zgresat.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Za hejtercinja ima poseben software, im arci poveke.
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Pa sega gledam kako i grabez se praj od strana na GREE ovlasten servis 1000ce za nisto ,bar da ja vklucele i isklucele i toa jasno se predocuva ovde i gree trolovite pa cekaat da se zatrupa muabetot kako sto spomna nekoj ovde pred nekoj den.A seriozna firma odma bi reagirala da se vrati ekipata i da napravi dijagnostika i da go otkrija defektnoto motorce ama ne gree ima najkatastrofa odnos prema korisnicite i brutalno gi brka da ne pomislat ni gree gotvac za oriz da kupat....

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Vaka nekako.

1.Pred se treba da go vidime volumenot na maksimalniot izduv na pretposlednata brzina,da ne bi go narusile konforot,golema buka,i promaja.
2.Dokolku e izoliran prostorot moze so 6 ciklusi,a neizoliran maksimum 7 a,mozi i 8 ciklusi na obrt na niski T.
3.Pa posle toa presmetka (procenka)na toplotnite zagubi,do temperatura na koja sakas da ti gree.
5.Posledoto e izborot na uredot.
Taka da ne mozi da mi kazi proizvoditelot za kolku kvadrati mi e uredot,jas sam ke si odlucam,a negovo e da mi dade tocni specifikacii na uredot.Molim! Sekoj prostor e prikazna za sebe.
Делумно се сложувам со тебе,и ќе додадам оти се обидуваме да правиме нешто од ништо,или да измислуваме топла вода еве и зошто..
Кај секој сериозен произведувач си пишува за колку м2 и М3 е уредот,и тука нема промашај
На Кмта 18000btu или 6.3 kw си пишува фино лепо од 40-45м2,
А на Јапонските сајтови е до 30м2.
Во превод тоа значи,оти со изолација е до 45м а без изолација е 30м2 и сеа кажи ми дали оваа клима со просечна снага од 6.3kw и 1020м3 издув би имала проблем да го загрее простори ,Апсолутно не и на -15
Кај добри клими со модулација нема потреба од измислување на топла вода,оти климата може да работи и во 30м2 добро изолиран простор,и во било кој простор,за разлика од кинеските кои немаат модулација и мора да се внимава на твоите горенаведни параметри
Но проблемот е што кај нас некој мисли оти во 40м2 може да се грее со 3.5,или доколку стави 5.5 грее или некоја кинезарија а просторот е изолиран просечно,добива уште полошо Он-оФ клима,и е не задоволен.
Автоматски споено мислење:

Што значи за квалитетна јапонка потребно е само упатството да го следиш за колку м2 ништо повеќе,а за кинезарија е друга прикаска, Па земја и твојата Тошиба и ставија и во 25м2 ќе работи одлично и во 35м
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Pa sega gledam kako i grabez se praj od strana na GREE ovlasten servis 1000ce za nisto ,bar da ja vklucele i isklucele i toa jasno se predocuva ovde i gree trolovite pa cekaat da se zatrupa muabetot kako sto spomna nekoj ovde pred nekoj den.A seriozna firma odma bi reagirala da se vrati ekipata i da napravi dijagnostika i da go otkrija defektnoto motorce ama ne gree ima najkatastrofa odnos prema korisnicite i brutalno gi brka da ne pomislat ni gree gotvac za oriz da kupat....

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Hahaha, tebe nema da te cekaat za sovet sigurno.
Ke si ja zavrsat rabotata, ne se sekiraj dusebrizniku.
Trolce malo.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Hahaha, tebe nema da te cekaat za sovet sigurno.
Ke si ja zavrsat rabotata, ne se sekiraj dusebrizniku.
Trolce malo.
Ah da gi bivase GREE ke si ja zavrseja rabotata uste na prvata poseta a ne otkako ke izmamat nekogo i ke reagira pa ke se poprava macka oci ,aj gi doznavaat site kako raboti gree so trol marketing ...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Ah da gi bivase GREE ke si ja zavrseja rabotata uste na prvata poseta a ne otkako ke izmamat nekogo i ke reagira pa ke se poprava macka oci ,aj gi doznavaat site kako raboti gree so trol marketing ...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ah da gi bivase GREE ke si ja zavrseja rabotata uste na prvata poseta a ne otkako ke izmamat nekogo i ke reagira pa ke se poprava macka oci ,aj gi doznavaat site kako raboti gree so trol marketing ...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Истиот овој Sv.B трол кога пишував оти грее нема врска со монтажата и оти друга фирма ги монтира и ја дава гаранцијата,овој Тролов велеше што тресеш глупости,за да сега вели оти друга фирма ги монтира сега,само какво лажење,и Дрскост од Тролов кој се крие зад одредени иницијали и мисли оти е шизик а у ствари е ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom