Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Као ова ако беше Грее нордик..... радиус 1 метро ќе беше стопен снегов а :P
Абе види и на сликава се гледа дека си преде Мицуто.... трага од мразови нема на него иако веќе го закопало со снег наоколу!
Автоматски споено мислење:

Grafikonot ne oznacuva nisto, koja e zadadena temperatura, kvadratura, postavenost na vnatresna.....
Bate da si zeme eden zicen kontroler najdobro.
Значи со секоја грее клима препорачувате жичан контролер од 100 евричи?
Океј, може..... верувам @Strelec не е будала што има таков контролер.......

Квадратура 20м2, соба без изолација само со пвц прозори.....
Преку ноќ поставена температура 23С со ај-фил далечинско на комода пред телевизор на 4,5метри од климата....
Преку ден пак цело време се игра со далечинското штом застуди попушти на 25 за да почне да дува.... па по пола саат намалувај пак на 23 оти веќе се потиш и не се диши а неa нe и текнува да запре... следечи саат време си рајат се додека не се сетиш дека почнуваш да се тресиш и го бараш далечинското.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Као ова ако беше Грее нордик..... радиус 1 метро ќе беше стопен снегов а :P
Абе види и на сликава се гледа дека си преде Мицуто.... трага од мразови нема на него иако веќе го закопало со снег наоколу!
Види Изненаџујучи резултати :P
Јапанкава смрзнала цела :pos:
Cista rabota so grejacite .jpg :P
 

Ficc

Black & White
Член од
18 септември 2008
Мислења
609
Поени од реакции
263
Sto preporacuvate za greenje na pogolema soba (kujna + dnevna), osven klima/
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Успут @zlatko_ti412 може ли твое стручно мислење кој од овие Митсу модели е поквалитетна клима и која би ја избрал?
И двете се Премиум модели со А+++ класа но во Hz бајаги поразлични по оптоварување, модулација a ista energetska ;)
Ти која би ја избрал FH35 или LN35 ? Што овде Митсубиши сака да ни каже со дијаграмиве ако може да ни објасниш :P :D
Дали тоа кај FH35 капацитетот кој нели е ист со новата LN35 го постигнува со едвај 50Hz, а тоa малото компресопрче во LN35 треба да врти со бајаги појше 90Hz за да го постигне истото a e поскапа за додатни 20.000en :D

FH  kompresor LN.jpg

LN kompresor LN.jpg
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Ако на некој не му е јасно дека сите продавачи кај нас се исти, еве „задоволен“ клиент на Грее кој добива ист однос како и клиентите на Енергија. Типот имаше ставено и слика од демонтажата, „професионалните“ монтери му имаа скинато кабел за струја ама го избришал тој твит.

https://twitter.com/Slatkorechiv/status/1450426425950064646?s=20
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Ако на некој не му е јасно дека сите продавачи кај нас се исти, еве „задоволен“ клиент на Грее кој добива ист однос како и клиентите на Енергија. Типот имаше ставено и слика од демонтажата, „професионалните“ монтери му имаа скинато кабел за струја ама го избришал тој твит.

https://twitter.com/Slatkorechiv/status/1450426425950064646?s=20
Ima sekakvi pacienti na zemjava.
Klimava e on/off, ne e inverter, greela besprekorno, ne se zali na greenjeto.
Covekov se zalel zosto pravi defrost.....misli deka e toa loso.... kakvi nepismeni luge ima.
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Ima sekakvi pacienti na zemjava.
Klimava e on/off, ne e inverter, greela besprekorno, ne se zali na greenjeto.
Covekov se zalel zosto pravi defrost.....misli deka e toa loso.... kakvi nepismeni luge ima.
Прочитај во коментарите, климата е веќе демонтирана и ќе му ги вратите пари, а требаше и да ја видиш сликата со оштетениот кабел од приучени монтери. Средете си ги монтерите во Охрид, криминално беше она шо го имаа направено. Само ме интересира мислење од поискусниве тука дали дури и да е он-оф дали е нормално онолку да замрзне преку ден а температурата дента (18.10) беше 20 степени.

Инаку човекот ја прикачил и претставката:
https://pbs.twimg.com/media/FCEbYp5XIAMzO6y?format=jpg&name=large
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Прочитај во коментарите, климата е веќе демонтирана и ќе му ги вратите пари, а требаше и да ја видиш сликата со оштетениот кабел од приучени монтери. Средете си ги монтерите во Охрид, криминално беше она шо го имаа направено. Само ме интересира мислење од поискусниве тука дали дури и да е он-оф дали е нормално онолку да замрзне преку ден а температурата дента (18.10) беше 20 степени.

Инаку човекот ја прикачил и претставката:
https://pbs.twimg.com/media/FCEbYp5XIAMzO6y?format=jpg&name=large
Da bev jas, nemase nikogas da mu gi vratam.
Nepismeni se pravat pametni, katastrofa.
Vakvi pacienti ima sekade, vo site bransi, duri i pazarna gi ima nivnite iminja.
Sega imaat uste eden.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Da bev jas, nemase nikogas da mu gi vratam.
Nepismeni se pravat pametni, katastrofa.
Vakvi pacienti ima sekade, vo site bransi, duri i pazarna gi ima nivnite iminja.
Sega imaat uste eden.
А кој те прашува тебе,за било која неточна спецификација се оди во државен пазарен испекторат и се пријавува,а потоа тестирање и парите назад,...
Автоматски споено мислење:

Прочитај во коментарите, климата е веќе демонтирана и ќе му ги вратите пари, а требаше и да ја видиш сликата со оштетениот кабел од приучени монтери. Средете си ги монтерите во Охрид, криминално беше она шо го имаа направено. Само ме интересира мислење од поискусниве тука дали дури и да е он-оф дали е нормално онолку да замрзне преку ден а температурата дента (18.10) беше 20 степени.

Инаку човекот ја прикачил и претставката:
https://pbs.twimg.com/media/FCEbYp5XIAMzO6y?format=jpg&name=large
Му течело фреон,инаку на оваа температура мраз нема шанси
Автоматски споено мислење:

Име не само за неточна спецификација,туку и ако си незадоволен со производот во рок од 15 дена, парите назад.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Se složuvam vo potpolnost. So edna zabeleška, samo pri nadvorešni T poniski od -10 C.
Samo ova razmisli i kaži kolkava e zaštedata od tvojot dobien COP od 6.56 pri nadvorešna T od 18 C vo odnos na nekoj prosečen inverter so COP 5 i dali će se vrati razlikata vo cena. Sekako deka nema da se vrati, a želbata i zadovolstvoto da se ima brend se sosema drugi raboti.
Ama voopšto ne se bitni ovie visoki vrednosti na COP pri proletni T. Minorni zaštedi se vo prašanje i ne vredat za pravenje muabet.
Eve gledam na meračot za 14 dena sum potrošil 420 den so kinezov, da beše japonec nema ni 15% da e pomalku, znači smešni 60-70 den. Za komoditet druga rabota, mene i vaka mi odgovara.
Kog ova go napisav mislev z cela grejna sezona.
Primer za prethodnava grejna sezona so bilo koj kinez sto dava 4kw na -10 bi potosil najmalce 200-220evra,vo mojot postorza greenje vo prosek ,a jas sum potrosil lani 140 evra,a ne samo za greenje na -10.
Eve mojava toshiba slobodno ke mi dj 4kw na -10 vo 40m2,i ke me gree na -15 d0 -20.
Bilo koj kinez da go zemam ke mi potosi najmalce 200-220 evra vo isti uslovi.
A za eksplotacijata kvalitetot na uredot i konforot nema prostor za mubet.
Ete jas sum eden od onie sto ako imam 1500evra bi izdvoil 250 evra za bilo kakov televizor,ke mi zavrsi rabota.
Ne mora da e nekoj 4k ili oled,najgolemiot za tie pari,i da ima barem 2 godini garancija.Mene mi e ubavo so bilo kakov televizor,samo da ima slika,itaka tehnologijata odi napred pa i za 5 godini ke ima oled za 250 evra.Ama za greene bi gi potosil ostanatite 1250 evra na ovj ured.
Toshiba Daisekai 8 od 16btu.https://www.klimi.mk/product/470 i bi uzival vo toplenjeto i konforot.
Nekoj uziva vo oled televizor,a pak nekoj vo dobar inverter..Jas taka razmisluvam,mozi nekoj drug bi postapil poinaku.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
А кој те прашува тебе,за било која неточна спецификација се оди во државен пазарен испекторат и се пријавува,а потоа тестирање и парите назад,...
Автоматски споено мислење:


Му течело фреон,инаку на оваа температура мраз нема шанси
Автоматски споено мислење:

Име не само за неточна спецификација,туку и ако си незадоволен со производот во рок од 15 дена, парите назад.
Koj te prasuva pa tebe... fakaj patot za Ohrid, ke ti dadat pivce.
Za pacienti, drzaven inspektorat nema da odi.... ima takvi duri sto kupuvaat naocari za sonce, gi nosat 15 dena pa gi vrakaat.
Od takvi i slicni na tie, ima druga ustanova.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Koj te prasuva pa tebe... fakaj patot za Ohrid, ke ti dadat pivce.
Za pacienti, drzaven inspektorat nema da odi.... ima takvi duri sto kupuvaat naocari za sonce, gi nosat 15 dena pa gi vrakaat.
Od takvi i slicni na tie, ima druga ustanova.
[/QUOTE
И имаа право да ги врати,оти со тоа се штити потрошувачот од луѓе како вас,кои лажете и труете со вашите,глупости и навреди,
А ЗА ВРАКАЊЕ НИКОЈ НЕ ТЕ ПРАШУВА ТЕБЕ,ИЛИ ВАС..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom