Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Nikako pali gasi plus sto i fali mozok vo smisla zadadeno 24 ke poduva nekoe vreme posle gasi i krsti se da se vkluci pak.
I morav vcera da proveram sto e kako e ,i proverkata normalno vo 3sabajle stanav i na klimata zadadeno 24c klimata miruva proveruvam na kopceto temperatura pokazuva 25 sto e nevozmozno ,koga na termometar pokazuva 20 na metar visina,ja isklucuvam od steker pa priklucuvam proveruvam na kopceto temeratura veli 22 i odma pocnuva da duva do slednoto gasenje i nakraj da ti se pluknam vo naprednata tehnologija sto nemozi eden den da raboti bez da ja isklucis od steker i odi off na 3ta brzina na 540w, gree g-tech 3.5
Предлог, од Грее под итно да воведат услуга, вадење на температурен сензор надвор од внатрешна единица.... све то у склопу гаранције.

Маркетинг трикови колку сакаш има и ќе има, мене ме интересира како G10 технологијава работи на овие надворешни температури.
Еве како работи G10 технологијава во Амбер 12ка
Изминатава недела поставив еден Broadlink SP3S кај брат ми на Амберот (додека не стегнала зимата можам да мерам пошто на тераса му се штекерите па не можам цело зимо да ги оставам).

Amber12_mid_October.png
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Предлог, од Грее под итно да воведат услуга, вадење на температурен сензор надвор од внатрешна единица.... све то у склопу гаранције.


Еве како работи G10 технологијава во Амбер 12ка
Изминатава недела поставив еден Broadlink SP3S кај брат ми на Амберот (додека не стегнала зимата можам да мерам пошто на тераса му се штекерите па не можам цело зимо да ги оставам).

Прегледај го приврзокот 310530
Grafikonot ne oznacuva nisto, koja e zadadena temperatura, kvadratura, postavenost na vnatresna.....
Bate da si zeme eden zicen kontroler najdobro.
 
Член од
6 април 2017
Мислења
10
Поени од реакции
9
Zdravo,
se mislam za inverter potocno za Midea extreme save nordic za zatopluvanje na 45-50 m². Edinstveno nesto sto me dvoumi e ona sto go citam niz komentari a toa e "greaci". Ima dva greaci za da moze da raboti na poextremni niski temperaturi. E sega nekoj da mi kaze nesto povekje za toa greacite zosto gi odbegnuvaat site? nonstop se ukluceni tie greaci ili ima odredena "-" temperatura koga se uklucuvaat? Dali se odbegnuvaat poradi potrosuvacka (kolku trosat?), ili se odbegnuvaat mozebi zaradi nekoi kvarovi? I ne e samo za Midea tuku i za drugi brendovi, se napomenuva odma dali e so greaci ili ne. Sto e fintata sto tolku se izbegnivaat?
Thanks
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Ne se zamaraj so niv, ne lošo da gi ima.Edniot e na kompresorot so snaga do 50W i raboti samo ako ja isklučiš klimata i koga ja vklučuvaš na T pomali od 0C.
Vtoriot e na tacnata so snaga do 75W i mnogu pomaga na minusni T. Računaj mesečno za struja do dve kutii cigari, a će te spasat od mnogu drugi gluposti.
Ima na forumov eden što trubi da ne se potrebni, ne razbiram od koi pobudi go pravi toa.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Kinez on-of vs kinez inverter 10-15 % poekonomicen vo koris na inverterot-megusebe.(vo prosek)
Kinez on-of vs Japan innverter poekonomicen poveke od 60% vo koris na Japoneski dobar inverter.(vo prosek)
Kinez inverter vs Japan inverter 30-40% poekonomicen ,vo koris na Japan inverter.(vo prosek)
Ova e moe mislenje,nemora nikoj da go deli so mene,jas taka mislam,komentirajte sto sakate,toa e moj stav.
Samo ko ke pomislama na veke mojot prd nekoj den dobien COP od 6,56
Bitola 19h50mi.
Toshiba Suzumi 16 prva serija prizvodsvo r-410 ,dvoen rotacionen kompresor,vo 100m3 so 3,5kw toplotni gubitoci na -10c
-nadvoresna T mereno kaj klimata 9c
-ambientalna 21,5c na 4metra od klimata 1,8m visina
-Vlezna temperatura 24,5
-izlazna temperatura 38,4
-vlaznost ambientalna 52%
-setirana nvo 22c Ibrzina so izduv 421/M3
-potrosuvacka 297w.
Presmetka:
(38,4-24,5)* 1,2*421/3600=1,95kw ili
ili 1,95kw /297w= 6,56COP
Ova e mojata momentalna sostojba.
Malce sam ke si repliciram.
Ovdeka samo da dopolnam na gorenavedeniot tes deka kemeraturata se izednaci posle 1h na 22c isto so setiranata i inputot padna na 220w i COP7 od predhodniot 6,56.Znaci na Toshibata i trebase so kalkuliranje cel sta za da kreni 0,5c.
A ne deka i terba cel sat da kreni od 20cna 25 i treba mozi i tri sati.Golem matematicar.
E ako sakas pobrzo vkluci go HI pover,togas ot tie 25-c ke ti gi racuna 27c,i ke ti bidi pobza.
Treba samo marifetot da i go naucis.
Zato velam dve deceni ponazat se ponazad .Eve 12 godini seuste nemaat napraveno vakov invertr .
Samo mi e dovolno da pomislam COP 7 i ne mi treba poke muabet.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Kinez on-of vs Japan innverter poekonomicen poveke od 60% vo koris na Japoneski dobar inverter.(vo prosek)
Kinez inverter vs Japan inverter 30-40% poekonomicen ,vo koris na Japan inverter.(vo prosek)
Se složuvam vo potpolnost. So edna zabeleška, samo pri nadvorešni T poniski od -10 C.
Samo ova razmisli i kaži kolkava e zaštedata od tvojot dobien COP od 6.56 pri nadvorešna T od 18 C vo odnos na nekoj prosečen inverter so COP 5 i dali će se vrati razlikata vo cena. Sekako deka nema da se vrati, a želbata i zadovolstvoto da se ima brend se sosema drugi raboti.
Ama voopšto ne se bitni ovie visoki vrednosti na COP pri proletni T. Minorni zaštedi se vo prašanje i ne vredat za pravenje muabet.
Eve gledam na meračot za 14 dena sum potrošil 420 den so kinezov, da beše japonec nema ni 15% da e pomalku, znači smešni 60-70 den. Za komoditet druga rabota, mene i vaka mi odgovara.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Ne se zamaraj so niv, ne lošo da gi ima.Edniot e na kompresorot so snaga do 50W i raboti samo ako ja isklučiš klimata i koga ja vklučuvaš na T pomali od 0C.
Vtoriot e na tacnata so snaga do 75W i mnogu pomaga na minusni T. Računaj mesečno za struja do dve kutii cigari, a će te spasat od mnogu drugi gluposti.
Ima na forumov eden što trubi da ne se potrebni, ne razbiram od koi pobudi go pravi toa.
Ako smetas deka e korisno klimata da ima greaci togas zosto kupi INVERTER Haier Tundra bez greaci ?

Znaci da pojacnam jas ne sum protiv da ima klimi so Greaci koj sto saka neka si kupi NO sum protiv da ima klimi samo so greaci zatoa od sekoj proizvodutel treba da ima Inverter modeli so greaci no i bez greaci sekoj koj sto saka da si odbere i kupi.
 
Член од
6 април 2017
Мислења
10
Поени од реакции
9
Ne se zamaraj so niv, ne lošo da gi ima.Edniot e na kompresorot so snaga do 50W i raboti samo ako ja isklučiš klimata i koga ja vklučuvaš na T pomali od 0C.
Vtoriot e na tacnata so snaga do 75W i mnogu pomaga na minusni T. Računaj mesečno za struja do dve kutii cigari, a će te spasat od mnogu drugi gluposti.
Ima na forumov eden što trubi da ne se potrebni, ne razbiram od koi pobudi go pravi toa.
Fala za odgovorot.
So tolku mala potrosuvacka ne se ni zamaram. Ako se razmisli logicki mozebi e i poekonomicno, ako nadvor temperaturata e -17 togas tie greaci ke "napravat" nadvoresnata edinica da se osekja kako za -5 (karikiram) so sto bi bilo poefikasno i mnogu poekonomicno rabotenjeto na vnatresnata edinica. Kako i da e mislam deka e mn dobra rabota
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Сети оваа до некаде е точно,но ако грееш шупа а за голем простор поголема е и заштедата и тоа многу, оти во тој простор не се стоплуваш со 23степени,испод 26 ништо од греењето,
Второ за комфорот на греење особено во голем простор се битни инверторите кои по постигнувањето на температурата,на одржување работат постојано со околу 640м3, и само ја намалуваат температурата на издув а не количеството на издувот,
И доколку се изгасне те фаќа паника веднаш..
А не би можел да замислам да ми се пали и гасне постојано,оти ни Г од Греење не би имал..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom