Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
За каков инжинери ми зборуваш,за оние кои со 2 и 3ки се запишуваа на машинскиот факултет,
Tokmu taka vo dalečnite 70-ti godini na prošliot vek so dvojki i trojki se zapišuvaše i ćoro i sakato ( togaš dvojkite i bea dvojki) na maš. fakultet, vo Skopje se sećavam dobro, ne imaše na I semestar zapišano točno 250 duši ...... no filterot si go napravi svoeto- II semestar ostanavme samo 40- tina studenti, ostatokot si najde čare na Višata mašinska vo Bitola i skoro site i završija.... znači i vo toa vreme tamu kriterijumot beše mnogu ponizok od Skopje.
Nejse, vo segašno vreme koga vo maltene sekoj grad ima univerzitet sarma e napraveno školstvoto, inžineri na kilo, a nivoto na učenje i znaenje ne e ni na nivo na sredno od eks YU.
Ovoj dotičniot što go spominja @Strelec se prestavuvaše za inženjer nekakov, jas ednaš go prašav od koja struka e, ne mi odgovori, moj zaklučok e deka e ako e ili šumarski inžener ili agronom (bez navreda za dotičnite, sekoja čest, ama sum siguren deka namaat nikakvi dodirni točki so klimive). Eve ako čita neka odgovori.....
Ova so klimive e čisto negovo mislenje kako korisnik, sigurno e relevantno i jas go cenam kako takvo, no kako inžener od nekakov nepoznat profil ( možebi e bioinžener ili od IT sektorot ili hemiski inžener) nema ama baš nikakva vrednost.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
Еве ви споредба на Даикин ФТФХ 50А и Митсубиши АП 50 на прилично високи температури 17- 18 степени. Даикинот најниско спушта до 235 вати работи извесен период, качува на 300 вати и исклучува. Митсубишито цело време вози на 185 вати. И двете се сетирани на 22 степени, Даикинот е во 50м2, Митсубишито во 55м2.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Еве ви споредба на Даикин ФТФХ 50А и Митсубиши АП 50 на прилично високи температури 17- 18 степени. Даикинот најниско спушта до 235 вати работи извесен период, качува на 300 вати и исклучува. Митсубишито цело време вози на 185 вати. И двете се сетирани на 22 степени, Даикинот е во 50м2, Митсубишито во 55м2.
A vo koja brzina se?
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ајде совет еден :

Монтер сака да стави надворешна единица да е пониска од внатрешна дали е добро вака?

се работи за фери нордик модел монтерот тврди дека е се добро.
 
Член од
8 октомври 2021
Мислења
10
Поени од реакции
7
Ве молам за помош за еден од овие два избори на клима:
1. VIVAX ACP-18CH50AERI R32
2.Haier Tundra PLUS SMART U50MEGFRA/AS50TDDHRA-CL
Се работи за спрат од куќа,малтарена (без изолација)поточно за просторија од 48м2 со пвц дограма во Битола !! Ви благодарам !
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Ајде совет еден :

Монтер сака да стави надворешна единица да е пониска од внатрешна дали е добро вака?

се работи за фери нордик модел монтерот тврди дека е се добро.
Ok e
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
Ne duva ladno mitsuto na 4ta so 185w?
Daikinot na auto e sigurno vo prva pred da iskluci i si duva potoplo so bi rekol taman.
Незнам како дува, во комшиите е монтирана јас само пратам потрошувачка и како е сетирана преку апликации.
 
Член од
17 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
40
Ви благодам на сите за одговорите,но ме интересираше како треба да се сетира климата во мод за греење.
Како ќе даде најдобри резултати со помала потрошувачка.На пример дали треба да работи 24/7 сега кога е плус температурата или
кога ќе залади повеќе.Знам дека многу зависи од изолацијата,место положбата на станот,прозорите итн.Инаку зе работи
за клима Тосот TWH12AFC-KDNA5D vo potkrovje na istocna strana.
Благодарам уште еднаш:)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Ви благодам на сите за одговорите,но ме интересираше како треба да се сетира климата во мод за греење.
Како ќе даде најдобри резултати со помала потрошувачка.На пример дали треба да работи 24/7 сега кога е плус температурата или
кога ќе залади повеќе.Знам дека многу зависи од изолацијата,место положбата на станот,прозорите итн.Инаку зе работи
за клима Тосот TWH12AFC-KDNA5D vo potkrovje na istocna strana.
Благодарам уште еднаш:)
Podobro neka raboti 24/7.
Navecer i koga ne si doma ostavi ja na 20C, preku den kolku ti treba. Imas wifi na nea, mozes da ja pustis na pogolema temperatura pred da dojdes doma.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Gdin. SASS e prvo inzinjer po struka i nemozes ti kako laik da osporuvas nesto sto go utvrdil nekoj inzinjer, inzinjerot u slucajov gi ima dvete klimi i Suzumito16 i Hansolot12 i ova sto go ima napisano ti posto neznaes da go osporis baras pomos od drugi da ti pomognat....ostanuva da se falis deka i ti imas doma brend klima pred komsiite i palis panelki koga ke fati ladnoto :)
Прегледај го приврзокот 310153


Прегледај го приврзокот 310154
Sekoja ces za enzinerot SASS i golema pocit kon negovarta struka,od gradezen,tekstilen,prehramben,IT,botanicar,hemiski,hidro i bilo kakov vid na enziner,ama sigorno ne bil nekoj tip na enginer,so ima vrska so energetika,kako dipl.elekto ili maz.enginer.Poim nema soo pisuva i ima napraveno eden kup previdi,a toa e samo od nepoznavanje na materijata.
1.Vivaksot Hansol go stavil vo gorniot sprat vo okolu 15m2 salon,i od tamu nz dve vrati greee,plus 2 prostorii.E pa normalno dodeka ne se ubavo zagree salonot nema da ima odliv na toplina vo drugite pristorii,i normalno deka custvoto na toplina na toj ured doaga poveke do izraz ako ja stavis vo mala prostorija,a ako ja stavel vo kupatilo mozel i sauna da si pravi so nego.
2.Tosibata Suzumi 16btu, ja stavil vo nedovolno izoliran celosno otvoren prostor od 50m2i custvuval deka na -5c ne mu grela dovolno,i imal subjektivno custvo deka bila kade kade pslaba od Vivaksot Hansol.
3.Poima neml ni vo presmetkata na izduvot na Toshibata co 735m3. Negoviot prostor od 50m2x2,6H=130m3.E sega kutrata Toshiba so 735m3 izduv /130M3 volumen mozela samo 5,6 pati vo 1/h da go svrti voduhot,a ako zememe deka na medium nekoja sredno konforna brzina e 600m3,suzumcevo se izgubilo vo toj prostor,a znaeme deka so medium bi go svrti 600/130=4,6pati. a na temperaturi pod -5 za temperaturi pod -5c i neizoliran prostor treba najmalce 7-8 obrtai na vozduhot,a za izolirani mozi i so 6 pati.
Ako bil nekoj si enziner so razbira ke gi znael ovie osnovni bazicni raboti,Ama toj kutriot tolku si razbirl,i si ja kzval makata.
4.Nalet prvive gore navedeni 3 tocki kapace na se bilo i pogresna ekspozicija i na nadvoresnata edinica,bez da ima asolna cirkulacija na dotur na svez vozduh,pa posle tri cetiri godini neuspesna zamena za Hansol,si viknal monter i si ja premestil nadvoresnata na poarno mesto,mozi mu bila megu kuki,i od togas srekno si se toplel,i duri se pofali na forumov deka go toplela sega i na -12c i deka seto toa sto prehodno go kazal(meguredovi citano) ne vazelo.Kutrata Toshiba Suzumi so nema krkano od ovoj covek.
5.Zgora na se pa i se drznal da zboruva kako imala elektronika od nepoznati zvucni iminja:facepalm:.
Greoticka e coekot ne mu zameruvajte.
Ama ti negovite iskazi uspesno se obiduvas da gi ispinuvas,kako Toshibata slabo greela,a mozi i od covekov jakiot pismen inginer i skolo da ucis.
Zatoa i si go vrzal vkrpce deka Toshiba Suzumi 16 slabo geela.
Tebe gosp.SASS ti bil profesor,ne znaev:toe::lolzz:
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Sekoja ces za enzinerot SASS i golema pocit kon negovarta struka,od gradezen,tekstilen,prehramben,IT,botanicar,hemiski,hidro i bilo kakov vid na enziner,ama sigorno ne bil nekoj tip na enginer,so ima vrska so energetika,kako dipl.elekto ili maz.enginer.Poim nema soo pisuva i ima napraveno eden kup previdi,a toa e samo od nepoznavanje na materijata.
1.Vivaksot Hansol go stavil vo gorniot sprat vo okolu 15m2 salon,i od tamu nz dve vrati greee,plus 2 prostorii.E pa normalno dodeka ne se ubavo zagree salonot nema da ima odliv na toplina vo drugite pristorii,i normalno deka custvoto na toplina na toj ured doaga poveke do izraz ako ja stavis vo mala prostorija,a ako ja stavel vo kupatilo mozel i sauna da si pravi so nego.
2.Tosibata Suzumi 16btu, ja stavil vo nedovolno izoliran celosno otvoren prostor od 50m2i custvuval deka na -5c ne mu grela dovolno,i imal subjektivno custvo deka bila kade kade pslaba od Vivaksot Hansol.
3.Poima neml ni vo presmetkata na izduvot na Toshibata co 735m3. Negoviot prostor od 50m2x2,6H=130m3.E sega kutrata Toshiba so 735m3 izduv /130M3 volumen mozela samo 5,6 pati vo 1/h da go svrti voduhot,a ako zememe deka na medium nekoja sredno konforna brzina e 600m3,suzumcevo se izgubilo vo toj prostor,a znaeme deka so medium bi go svrti 600/130=4,6pati. a na temperaturi pod -5 za temperaturi pod -5c i neizoliran prostor treba najmalce 7-8 obrtai na vozduhot,a za izolirani mozi i so 6 pati.
Ako bil nekoj si enziner so razbira ke gi znael ovie osnovni bazicni raboti,Ama toj kutriot tolku si razbirl,i si ja kzval makata.
4.Nalet prvive gore navedeni 3 tocki kapace na se bilo i pogresna ekspozicija i na nadvoresnata edinica,bez da ima asolna cirkulacija na dotur na svez vozduh,pa posle tri cetiri godini neuspesna zamena za Hansol,si viknal monter i si ja premestil nadvoresnata na poarno mesto,mozi mu bila megu kuki,i od togas srekno si se toplel,i duri se pofali na forumov deka go toplela sega i na -12c i deka seto toa sto prehodno go kazal(meguredovi citano) ne vazelo.Kutrata Toshiba Suzumi so nema krkano od ovoj covek.
5.Zgora na se pa i se drznal da zboruva kako imala elektronika od nepoznati zvucni iminja:facepalm:.
Greoticka e coekot ne mu zameruvajte.
Ama ti negovite iskazi uspesno se obiduvas da gi ispinuvas,kako Toshibata slabo greela,a mozi i od covekov jakiot pismen inginer i skolo da ucis.
Zatoa i si go vrzal vkrpce deka Toshiba Suzumi 16 slabo geela.
Tebe gosp.SASS ti bil profesor,ne znaev:toe::lolzz:
Na casovi kaj Strelec prvo, posle ke komentiras....
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Sekoja ces za enzinerot SASS i golema pocit kon negovarta struka,od gradezen,tekstilen,prehramben,IT,botanicar,hemiski,hidro i bilo kakov vid na enziner,ama sigorno ne bil nekoj tip na enginer,so ima vrska so energetika,kako dipl.elekto ili maz.enginer.Poim nema soo pisuva i ima napraveno eden kup previdi,a toa e samo od nepoznavanje na materijata.
1.Vivaksot Hansol go stavil vo gorniot sprat vo okolu 15m2 salon,i od tamu nz dve vrati greee,plus 2 prostorii.E pa normalno dodeka ne se ubavo zagree salonot nema da ima odliv na toplina vo drugite pristorii,i normalno deka custvoto na toplina na toj ured doaga poveke do izraz ako ja stavis vo mala prostorija,a ako ja stavel vo kupatilo mozel i sauna da si pravi so nego.
2.Tosibata Suzumi 16btu, ja stavil vo nedovolno izoliran celosno otvoren prostor od 50m2i custvuval deka na -5c ne mu grela dovolno,i imal subjektivno custvo deka bila kade kade pslaba od Vivaksot Hansol.
3.Poima neml ni vo presmetkata na izduvot na Toshibata co 735m3. Negoviot prostor od 50m2x2,6H=130m3.E sega kutrata Toshiba so 735m3 izduv /130M3 volumen mozela samo 5,6 pati vo 1/h da go svrti voduhot,a ako zememe deka na medium nekoja sredno konforna brzina e 600m3,suzumcevo se izgubilo vo toj prostor,a znaeme deka so medium bi go svrti 600/130=4,6pati. a na temperaturi pod -5 za temperaturi pod -5c i neizoliran prostor treba najmalce 7-8 obrtai na vozduhot,a za izolirani mozi i so 6 pati.
Ako bil nekoj si enziner so razbira ke gi znael ovie osnovni bazicni raboti,Ama toj kutriot tolku si razbirl,i si ja kzval makata.
4.Nalet prvive gore navedeni 3 tocki kapace na se bilo i pogresna ekspozicija i na nadvoresnata edinica,bez da ima asolna cirkulacija na dotur na svez vozduh,pa posle tri cetiri godini neuspesna zamena za Hansol,si viknal monter i si ja premestil nadvoresnata na poarno mesto,mozi mu bila megu kuki,i od togas srekno si se toplel,i duri se pofali na forumov deka go toplela sega i na -12c i deka seto toa sto prehodno go kazal(meguredovi citano) ne vazelo.Kutrata Toshiba Suzumi so nema krkano od ovoj covek.
5.Zgora na se pa i se drznal da zboruva kako imala elektronika od nepoznati zvucni iminja:facepalm:.
Greoticka e coekot ne mu zameruvajte.
Ama ti negovite iskazi uspesno se obiduvas da gi ispinuvas,kako Toshibata slabo greela,a mozi i od covekov jakiot pismen inginer i skolo da ucis.
Zatoa i si go vrzal vkrpce deka Toshiba Suzumi 16 slabo geela.
Tebe gosp.SASS ti bil profesor,ne znaev:toe::lolzz:
Po jacina skoro identicni klimi se hansolot so suzumi 16kata.
Razlikata e sto hansolot ne kalkulira kako japonskite klimi.- sto znaci toa.
Ako na japonskata klima mu treba 1cas da stigni do posakuvanata temperatura hansolot ke stigne za polovina cas odi na maksimum ne mu se duma mnogu. Primer od 20 do 25stepeni.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom