Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.528
Поени од реакции
10.019
Kvadraten naizmeničen napon e mnogu loš napon. Sinusniot u mnogu kratko vo svojot maksimum i minimum, a kvadratniot e mnogu vreme pozitiven i negativen. Ne sum elektroničar ama mislam deka čovekot ima pravo, može da smeta na specifična elektronika. Kompjuterot si ima napajanje koe treba da obezbedi samo dobro filtrirani i stabilizirani + i - 12V i + i - 5 V, naizmeničen napon ne se koristi. Kaj pečkata verojatno se koristi baš naizmeničen.
Inače može da se stavi golem akumulator nadvor od UPS na mestoto od vnatrešniot mal i da se dobie poveće kapacitet ako e dovolno snažen UPS- ot.
Нема квадратни во упс т.е. не би требало. Немам отворено да знам со сигурност, ама тоа што го викаате квадратни се или механички со реле или електронски со транзистор изменувачи. А не би требало да ги има од проста причина што упс дава континуирано струја и со таков би направил прекин додека префрли на батерија.
Веројатно се или резонантни кола или некоја "покомплицирана" верзија со тиристор/кондензатор. И пак проста причина, кога веќе има неколку компоненти на колото, лесно се прави втора, трета синусоида(компонента), и потоа со интерференција меѓу нив се добива една (квази) вистинска синусоида. Или тоа што на енглески го викаат modified sine wave, а не е ништо посебно, но од тоа што го објаснив со интерференцата.
Да се вратам на електрониката, таа сигурно има мало трафо, филтри и кондезаторчиња, па не би смеело да и смета напон од таков инвертер.
Вистинска синусоида, само во авиони, бродови(пример) кај што има супер осетлива радио и навигациона опрема. Тоа што по пазарите го рекламираат кинезите, ти гарантирам не е :)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
лесно се прави втора, трета синусоида(компонента), и потоа со интерференција меѓу нив се добива една (квази) вистинска синусоида.
Lesno čitaj i poskapo i kolku što jas gi razbiram ovie sklopovi, a gi razbiram prilično i ne e baš ednostavno i prosto. Za PC se perfektni i jas so godini koristev eden bidejći ne smeeše da ostene bez napajanje kompjuterot..... za toa i se napraveni ovie eftinive UPS. Za nešto drugo možebi i ne, taka da ne te sfaćam što e tuka kontradiktorno. Ne gi brani eftinive deka može da se napravat da davaat sinusoidalen oblik, može ama toa sigurno košta.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.528
Поени од реакции
10.019
Lesno čitaj i poskapo i kolku što jas gi razbiram ovie sklopovi, a gi razbiram prilično i ne e baš ednostavno i prosto. Za PC se perfektni i jas so godini koristev eden bidejći ne smeeše da ostene bez napajanje kompjuterot..... za toa i se napraveni ovie eftinive UPS. Za nešto drugo možebi i ne, taka da ne te sfaćam što e tuka kontradiktorno. Ne gi brani eftinive deka može da se napravat da davaat sinusoidalen oblik, može ama toa sigurno košta.
Сосем погрешно ме сфати. Не бранам ефтини и не напаѓам скапи. Само потенцирав дека компјутерско упс е доволно за таква печка да може да работи при прекин на струја.
Нема ништо контрадикторно тука.

Ne gi brani eftinive deka može da se napravat da davaat sinusoidalen oblik, može ama toa sigurno košta.
Вистинска синусоида, само во авиони, бродови(пример) кај што има супер осетлива радио и навигациона опрема. Тоа што по пазарите го рекламираат кинезите, ти гарантирам не е :)
 
Член од
18 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
6
Nov sum vo ovaa grenje na klima i zatoa prasav ovde i sinoka prv pat ja ostaviv klimata preku vecer na 18 i zatoa prasav. Znaci navecer da se ostava na 20° a koga ke bids poladno minusni temp?
Ja ova poslednja 3 dana ostavljam je noću na 18 stepeni dok u prostoriji održava temperaturu 23 stepena. Danju je držim na 20 stepeni a u sobi bude 25 stepeni. U pitanju je Vranje, noćne su bile oko 6 stepeni a dnevne oko 11 stepeni ova prethodna 3 dana.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Ja ova poslednja 3 dana ostavljam je noću na 18 stepeni dok u prostoriji održava temperaturu 23 stepena. Danju je držim na 20 stepeni a u sobi bude 25 stepeni. U pitanju je Vranje, noćne su bile oko 6 stepeni a dnevne oko 11 stepeni ova prethodna 3 dana.
Kad od 23 spustis na 18 sto je 5 stepeni razlike, dali se klima ugasi ili produzava da radi?
 
Член од
18 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
6
Kad od 23 spustis na 18 sto je 5 stepeni razlike, dali se klima ugasi ili produzava da radi?
Dok je nameštena da radi na 20 stepeni, radi stalno, fan sam namestio na najnižu brzinu, to sam video ovde na forumu. Dok mi je bilo na automatski, gasila se i palila stalno. Kad je namestena na 18 nocu, pali se i gasi. Klima je Bergen 12Mb GI105/O. Soba 28 m2. Bez izolacije istocni i juzni zid. Izolovan severni, pod i plafon. Po savetu ljudi s foruma stavio staklenu vunu od 10 cm na plafon. Vreme izuzetno vlazno, pada sve vreme kisa. Evo upravo imamo i maglu
 
Член од
28 јуни 2021
Мислења
27
Поени од реакции
43
Дали модулацијата на клима уредот зависи од големината на просторот? Слушнав дека ако климата е преголема за просторот не модулира, но ако просторот одговара со капацитетот на климата, таа ќе модулира без проблем.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Дали модулацијата на клима уредот зависи од големината на просторот? Слушнав дека ако климата е преголема за просторот не модулира, но ако просторот одговара со капацитетот на климата, таа ќе модулира без проблем.
Zavisi što podrazbiraš pod modulacija.
Mnozina mislat deka toa e hibernacija, mi troši 150W, znači ič ne mi troši i mnogu e ekonomična prema tvojata koja se gasi na 400-500 W.... Gluposti, toa nema vrska so nekoja opipliva zašteda. No itekako ima vrska so podobro čustvo i komoditet pri koristenje.
Inače vo vrska so tvoevo prašanje, kvalitetna klima što dobro modulira, znači koja se spušta dovolno nisko da ne gasi i odi dovolno visoko da može da gree koga e ladno, se izboruva so sekoj prostor normalno vo ramkite na svojot kapacitet. Na primer takva klima uspešno će raboti, ako e 3.5 Kw, vo 15m2 i vo 35 m2 vo nekakov prostor so 2.5 m visina i sredno dobra izolacija.
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo
dali mozhe nekoj da dade komentar za Tesla klimive?
Se reklamiraat so japonski kompresor, so inteligentno reshenie za defrost...
Bi zamolil nekoj shto povekje se razbira da dade komentar i sporedba so drugive klimi na nashiov pazar?
pozdrav
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Здраво, потребно ми е препорака од вас што се разбирате повеќе за клими, 3.5kw клима ми треба за во соба мислам 20м2 e. Што е најдобро на пазараот и воедно и енергетско ефикасно? Имам фасада 8cm.
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
5
Поени од реакции
12
Здраво на сите,

Ми требит помош околу избор на клима за простор од околу 40 м2, куќа нормална фасада без изолација и стара дограма дрвена, јужна страна(ако имат врска), за баба и дедо стари се веќе не может да носет дрва ако можит некој да препорачат клима шо ќе им вршит работа.

Фала многу


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
A so cenava na struja sho prajme
Veke ide nakaj x3
Ovde kjutat oti izbori ima.
Ovie sho kupile peleti i drva kupile veke tocka.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Здраво, потребно ми е препорака од вас што се разбирате повеќе за клими, 3.5kw клима ми треба за во соба мислам 20м2 e. Што е најдобро на пазараот и воедно и енергетско ефикасно? Имам фасада 8cm.
Мој предлог: https://klimi.mk/product/405

Пошто ја имам истата во слични услови ( малку помала просторија ) можам слободно да ја препорачам од мое добро искуство со неа претходната зима а и овој преоден период.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Шо е финтава шо немат 5,5ки парапетни од фирмиве? Грее, Купер и Хантер, Хаиер.... Нешто калкулирет фирмиве, па планирет да ги истает за еден месец со повисоки цени или шо е финтава?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom