Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
А од што зависи кофициентот на надворешниот радијатор...
Главно површина, форма и надворешна температура .
Од кај ги најде па сеа пластични цевки кога тие се најлоши спроводници на топлина..
;)


Таков проект сум видел, од едно време, да е ефтино и хермтичко, иначе би можело и бакарни но ти требат 30 кубика песок убаво да легнат. При затрупување да не се сплескаат. Црево тврда пластика PN16 ја користат за газопроводи , и да не е идеален проводник на 100-200 метра ќе има доволно топлопроводност, исто така таа проводност е неколку пати подобра од таа на земјата каде лежи, така да нема смисол тука да зголемуваш, коефициентот на проводност.
Гадни се тие пресметки, стварно не сум ги учел на факултет, просто ми е интересна темата и го споделив со вас тој проект, без никакви претенции за огромна компетентност до најмалиот детал. Веќе се е маркетиг, натиго - дајмиго, а тоа со топлинска пумпа е скапа егзотична технологија и само за куќа со голем двор, затоа ги нема кај нас
Нешто вака изгледа.


 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Koj Inverter go preporacuvate za greenje/ ladenje za vo stan od 60m2 ?
Fala.
Baraj Fairy18 mislam uste moze da se najde po ta cena, sve pod toa ke dogrevas
Автоматски споено мислење:

Вакви системи што ги нуди @Бачето коштаат по 30.000 евра нели и тоа ако имаат река у близина, а оние што ги прелажале и сеа езеро имаат пред објектот да не не ги збориме
@Бачето Да имаше 30к и ти ке си го ископаше дворчето
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Baraj Fairy18 mislam uste moze da se najde po ta cena, sve pod toa ke dogrevas
Автоматски споено мислење:

Вакви системи што ги нуди @Бачето коштаат по 30.000 евра нели @Бачето ?
Да имаше 30к и ти ке си го ископаше дворчето
Штом кажуваш 30.000 евра, сигурно е така, но тоа не значи дека за 1000Е мајстор Цветко не може да модифицира еден клима уред. ;) Без цел сум ја споделил ова идеа, не продавам такви уреди, тоа е моја желба, но имам цел список задачи пред неа. Оргиналниот проект беше самоделен систем од еден фридижерчија, заварил, заштрафил, напунил со фреон, антифриз и си работи, какви 30 илјади какви бакрачи. Но може и да згрешиш нешто и да не проработи, така да има ризик, особено за лаик сигурно нема да стане.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Штом кажуваш 30.000 евра, сигурно е така, но тоа не значи дека за 1000Е мајстор Цветко не може да модифицира еден клима уред. ;) Без цел сум ја споделил ова идеа, не продавам такви уреди, тоа е моја желба, но имам цел список задачи пред неа. Оргиналниот проект беше самоделен систем од еден фридижерчија, заварил, заштрафил, напунил со фреон, антифриз и си работи, какви 30 илјади какви бакрачи. Но може и да згрешиш нешто и да не проработи, така да има ризик, особено за лаик сигурно нема да стане.
Прошетај до Белимбегово има таму едно езеро за кое платиле 200kw таква пумпа за многу појше од 30к ама не им објасниле за размената на топлина ....дека кога ке црпиш од бунар негде треба и да ја вратиш таа вода т.е циркулираш и они црпеле од бунарот ама повратот у езеро го претвориле дворот:tapp:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Прошетај до Белимбегово има таму едно езеро за кое платиле 200kw таква пумпа за многу појше од 30к ама не им објасниле за размената на топлина ....дека кога ке црпиш од бунар негде треба и да ја вратиш таа вода т.е циркулираш и они црпеле од бунарот ама повратот у езеро го претвориле дворот:tapp:
Затворен систем е ова Бачето што го зборува!
Тие со отворен систем се уште по зафркнати оти неможеш тек така вода да навртиш на изменувач без да ја исфилтрираш...
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ајдеееее пак Стрелец распалил со истите прикаски како и секоја сезона....
Уште да се докажуваа модулации со видевце од само 2 минути и сите тука да ти поверувавме.

Ja bi ti predlozil da pocekas uste nekoj den zasto od ponedelnik ke ja ima Evropskata verzija na Amber GWH12YC poznat model so niska modulacija.
0:04 => 320w => 36С издув
2:00 => 190w => 33С издув
4:00 => 170w => 29С издув
6:00 => 160w => 28С издув
7:00 => издувот паѓа под 28С....

Ова видеово уше 3 минути да потраеше ќе видевме кај што те грее Амберкава со 25С издув хахахах

Amber GWH12YC vo mod na Ladenje so FAN brzina- izduv, na najniska brzina...Quiet, ladi so 85W. Japanac ne mu e raven :D
Ова ладење е или вентилирање со изладен изменувач (првите 3 минути после гасење на компресор)?
Е не му е рамен, кај Јапонците вентилаторот само 20w троши... кај Амберкава 90w

0:01 => 89w => 14С издув
0:41 => 87w => 14,9С издув
1:14 => 87w => 15,3С издув
1:52 => 87w => 15,6С издув
3:02 => 86w => 16,3С издув
3:29 => 86w => 16,6С издув

За 3 минути температурата на издувот порасна за 2.6С при константа потрошна од близу 90w
Ќе сакаш на потенцијалните купувачи да им објасниш зошто?

Eve niska modulacija. Na tie što im treba "greenje" na 28 C im se ispolnuva želbata.Eve i Gree može nisko da raboti kako da e toa nešto neznam što. Se e samo volja na konstruktorot i negovo gledanje na načinot na greenje.
Za mene ova glupost, sondata meri na samiot izlez 28C, znači na pola metar nema ni 25C. A znaeme deka sekoe duvanje ponisko od telesnata temperatura od 37 C se doživuva kako neprijatna promaja. Za da bide topol vozduhot treba izduvot da se namali na najmal možen, a toa znači treba da ja gušneš klimata za da te zagree, podaleku od metar praktično nema greenje.
Po mene se ispod 350-400 W i izduv ispod nekoja sredna brzina nema da go gree celiot prostor podednakvo dobro.
Za ladenje e poželno vaka niski modulacii.
@tzlatko Сите се сложуваме дека таа фамозна ниска модулација не е потребна тие 3 месеци во зимо кога често е испод 0С..... нити тој 1 месец во лето кога е пекол +40.
Ама во останатие 8 месеци измеѓу, за максимална комоција и пријатно користење клима уредот треба да знае непрекинато и одмерено да грее или лади.

Malce ke te popravam, klimata moze i mnogu potoplo da duva ako se zadade primer 24 i smali izduvot....poentata bese da se pokaze kolku koja klima moze da trosi minimalno vo taa cenovna klasa.
Neveruvam deka eden Haier ili Vivax od niska klasa kapilarka so cena od max 30k moze da modulira na greenje so 160w ni na +7...pod 400W nema da padne
No vazi i deka nemora da se platat 80k za niska modulacija...niska se misli pod 200W za 3,5ka
Не мора 80к? Сакаш да кажеш Амберкава од 50к ти модулира испод 200w и топли?
А издувов што почнува да лади? Сондата од термометарон ти е упикана до кај што влегува... и мери издув 28С! Браос!
Епа стварно не морало да се платат 80к.

Еве моментално.....колку за споредба што прават тие од 80к.

И еве подугачко што сум снимил лани

Спуштала кај мене и испод 100w на греење.... ама издувот никако испод 31-32С не паднал на мод греење.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.680
Поени од реакции
3.972
Ok ajde ke ti veruvam dek odela do 270W na ladenje ama neodela do 85W, za do 85w d aodi toa ima druga cena i modeli....toa 270W kako sto i sam kazuvas duva laden vozduh i e preledeno da spies so klima vklucena zatoaa sto nemoze da namali.
A ako se vratime na tvoite stari postovi deka EEV e podobro od kapilara(i sigurno poskapo) ne mi e jasno zasto se resi na klima so kapilara?
Moze li za kapilara-cevka da se isprogramira softwer za modulacija eve prosto prasanje koe na mnogu tuka ke im pomogne u dilemata sto da ocekuvaat od modelot.
Sekako deka može bidejći ne se prašuva samo EEV tuku i kompresorot i invertorskiot sklop. Sigurno deka so kapilara nema da može da odi mnogu nisko toa da sigurno, no deka će modulira vo sitni čekori toa sekako da. Mene ne mi e potrebna tolku niska modulacija na greenje i gledam deka ama voopšto ne sum pogrešil vo izborot i deka bi frlil pari bez potreba. Vo prelaznite periodi raboti so pali gasi, ama toa go pravi taka da ne vlijae na podesenata T pa ne se ni primetuva koga toa go pravi. Mene ete toa mi e dovolno, ezoterija od klimi ne baram.
Na ladenje ako se stavi vo tivok mod ( na greenje e neupotrebliv ) spušta do 270W i gledam deka da može pomalce bi bilo mnogu korisno. No zatoa pak ima opcija perkata da se namesti vertikalno da duva vo podot, kako zavesa na vlez vo market, ne smeta voopšto ne se ni sluša ni čustvuva ladna promaja, osven ako se zastane direktno pod nea.
Ovie 270W gi pravi ako e nadvor 24 C vnatre 26 C vo večernite časovi vo 40m2, normalno preku den na pekolnite do 40 C si raboti od 350 do 650 W i pri toa nikogaš ne isklučuva. I ete pak vo taa prostorija ne mi treba tolku niska modulacija bidejći samiot prostor si bara pogolema potrošuvačka.
Da se raboti za spalna soba od 15 m2 i da se stavi 9000-ka i 7000-ka mora da se bara niska modulacija, se složuvam, vo mojot prostor se frleni pari.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Decki ova e problem br1,a ne tuka da se polemizira dali trosi 300w ili 500w,za skoro vreme 2/3god, ke polemizirame dali nekoj uspeal da ima struja 24h,bez prekin......
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Decki ova e problem br1,a ne tuka da se polemizira dali trosi 300w ili 500w,za skoro vreme 2/3god, ke polemizirame dali nekoj uspeal da ima struja 24h,bez prekin......
Прав си дека тоа е проблем бр 1.... ама шо мојме да напрајме?
На последниот протест против поскапувањето на струјава (лани лето) во Прилеп бевме излезени вкупно 20 луѓе!
На овогодинешното поскаппување пак шив пес не излезе да протестира.... ко мали деца си се радувавме дека пола година ДДВто ќе биди 5% наместо 18%.

Ај после избори коа ќе ја поскапат уше за 30% ќе праиме муабет дали е подобро климите да трошат 300w или 500w кога испорачуваат иста топлина :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Прав си дека тоа е проблем бр 1.... ама шо мојме да напрајме?
На последниот протест против поскапувањето на струјава (лани лето) во Прилеп бевме излезени вкупно 20 луѓе!
На овогодинешното поскаппување пак шив пес не излезе да протестира.... ко мали деца си се радувавме дека пола година ДДВто ќе биди 5% наместо 18%.

Ај после избори коа ќе ја поскапат уше за 30% ќе праиме муабет дали е подобро климите да трошат 300w или 500w кога испорачуваат иста топлина :)
Nee muabetot dali trosi 300 ili 500 /1000w problem e sto nestoto voopsto ke go nema za da ti/jas/drug go trosime....me razbiras
A za protest treba poinaku bojkot od golem..razmer znaci da ne se odi na rabota 2-3denovi i da se blokira cel grad a 30/50/100 lujge ne mozat da napravat nisto so protest treba 5000 najmalce pada si ja cukni crpko glavata i da si reci site gradovi protest za sto.??
Taka da se organizirame pa da vidis kako ke bidi....
Ps davaat subvencii za inverter klimi a strujata za 12m poskapi 20% i+ keja nema ..pa toa znaci ti pika vo oci ti vika ne vlakno e.!
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Nee muabetot dali trosi 300 ili 500 /1000w problem e sto nestoto voopsto ke go nema za da ti/jas/drug go trosime....me razbiras
A za protest treba poinaku bojkot od golem..razmer znaci da ne se odi na rabota 2-3denovi i da se blokira cel grad a 30/50/100 lujge ne mozat da napravat nisto so protest treba 5000 najmalce pada si ja cukni crpko glavata i da si reci site gradovi protest za sto.??
Taka da se organizirame pa da vidis kako ke bidi....
Ps davaat subvencii za inverter klimi a strujata za 12m poskapi 20% i+ keja nema ..pa toa znaci ti pika vo oci ti vika ne vlakno e.!
Sto ima da go obvinime crpko tuka ( to sto e crpnat toa e druga prica) nie uvezuvame struja od drugi drzavi neznam nasite kapaciteti kako TEC Bitola kolko moze da pokrie od domasno proizvodstvo i tie malite hidrocentrali po rekite. Za se se vinovni pederite od Germanija,Anglija,Francija i tn oni ke odele na obnovliva energija veter a ne na jaglen eve ovaa godina go snema veterot i sega topki, jaglenot poskape, plinot isto, Rusija se smeska USA se smeska pod mustaki zosto i niv gi ceka istoto kako evropa samo so pola godina zakasnuvanje i ako ne ja opravat rabotata do nova godina posle toa ke bide interesno.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Sto ima da go obvinime crpko tuka ( to sto e crpnat toa e druga prica) nie uvezuvame struja od drugi drzavi neznam nasite kapaciteti kako TEC Bitola kolko moze da pokrie od domasno proizvodstvo i tie malite hidrocentrali po rekite. Za se se vinovni pederite od Germanija,Anglija,Francija i tn oni ke odele na obnovliva energija veter a ne na jaglen eve ovaa godina go snema veterot i sega topki, jaglenot poskape, plinot isto, Rusija se smeska USA se smeska pod mustaki zosto i niv gi ceka istoto kako evropa samo so pola godina zakasnuvanje i ako ne ja opravat rabotata do nova godina posle toa ke bide interesno.
ТЕЦ Битола произведува едвај 50% од струјата што ни треба, и тоа под услов сите три блока да работат! Хидроцентралите се само за пеглање на напонот и превземење на пикот преку ден. Тоа е тоа!
Тие мали хидроцентралчиња и соларни централи се еден од најголемите криминали кои и се направени на Македонија и народот! Освен за богатење на мал број луѓе преку цицање субвенции од буџетот, не служат аосолутно за ништо!

Јас да се прашам, само советски мерки за криминалците Курто и Мурто заедно со нивните поданици! Од директор до партиски вработена учителка, сите со копачот во рака во работни логори!
(ама за жал, ова се само пусти мои желби!)

Реално освен нова термоцентрала на гас, друго ништо не не пере! Минимум 1000MW/h инсталиран капацитет, со можност за испорака на сува пареа до некој (станица) град за централно греење или индустриска употреба. Таква централа на ура може да се изгради за година дена! Ама на многу внатрешни и надворешни непријатели нема да им одговара!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom