Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 април 2008
Мислења
259
Поени од реакции
124
Za tebe izoliran prostor e izgleda prostor za pasivno greenje,polovina metar izolacija.
Toj standard sto go kazvas e za Laponija.
Za tebe izoliran prostor e izgleda prostor za pasivno greenje,polovina metar izolacija.
Toj standard sto go kazvas e za Laponija.
Кај мене таков ‘таканаречен’ средна изолација у зграда со комшии под/над и странично, отворена страна кон југ. 30 кв дневна со кујна. Ланското зимо не живеев али кога и да бев таму у ладните ноќи комотно се седеше на долги алишта од собраната топлина преку ден.
Сеа прашање ми е што инвертер да ставам да работи и троши минимално и да згрее.?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Nikoj ne rece deka mu nudi nekoj na coekot 24btu.Ekspertot na Alen ponudi i 18 i to zamisli koja ,MUSE,a jas samo navedivme za 18 Fugitisu mozi maksimum.
Fuditisu 24KMTA,mu ja preporacavna Robert vo 70m2.
Inace Toshiba 24btu si ja ponudiv za kaj mene vo 40m2.I ke predi vo mojot prostor,i nema ni on- of da se oseti.
Istava Toshiba 24 i kaj tebe da ja zamenime so tvojata ke modulira do 300w,ia tvojata ne spusta pod 400w i ako e 12btu.Minimalniot izduv ke go spusti na 300m3,i toa od golema vnatresna edinica,nema ni da go osetis izduvot ni promaja, pa razmisli so kakov ured imas rabota.
Znaci mozi i za 25m2,a mozi i za avtobuskata stanica i da ladi i da gree.
Ova so modulacijava jas mnogu dobro go poznavam i potpolno se složuvam deka e taka.
Marifetot pri izbor na klima (zborime za prosečen makedonec, čitaj siromašen makedonec vo sekoj pogled) e da se odbere nešto najoptimalno za prostorot. Mene, a veruvam i na mnozinstvoto korisnici, klimata ne mi treba deneska za 60m2 utre za 25, ne treba da kupam predimenzionirano za da raboti rastereteno i so toa da troši pomalku, da ja platam skoro duplo poskapo i nikogaš taa investicija da ne se isplati. Na kraj kraeva i neka tera 5 god. ako e preopteretena, so parite možeš da si kupiš posle druga normalno podobra od prvata, tehnologijata sakale ili ne go pravi toa.
Eve za mojata klima od potpisot. Točno, vo MOJOT PROSTOR od 40m2 ne spušta pod 400W na greenje i 270W na ladenje. Fala bogu što ne spušta. Onoj što ja proektiral odlično si ja završil rabotata bidejći so 400W na 4m na granica e da se čustvuva promaja. Ako slučalno raboteše na 200W će moraše da namali izduv za da isfrla topol vozduh, pa so toa prostorot okolu klimata će bide zagrean a na 7m od nea šipak.
E sega ako ovaa klima ja stavam vo spalna soba će bide urnebes. Jas sum ja kupil za postoečkiot prostor i tamu taa si e bonbona. Koga bi stavil i klima od 60,000 den ( mojata e kupena 23,500) i taa bi rabotela nešto slično, na niski T bi bila nešto poekonomična, na nadvorešna T nad 12 bi modulirala nisko ne bi paligasela ( mojata posle napravenata modifikacija so senzorot ne go pravi često i ako ugasi se pali brzo i ja održuva T vo decimala). Normalno deka skapata će bide poefikasna, podolgotrajna i poprijatna za koristenje ama gledano niz prizma na ekonomično kupuvanje, normalno od moja gledna točka, podobar izbor e ovoj mojot.
Ova sto go kažuvam ne e sovet za kupuvanje, ednostavno kaj mene vo mozokot e nekako zacrtano za 3,5Kw klima ne davaj poveće od 500e, a za TV ne pomalce od 1000e. Taka i se sluči skoro istovremeno da kupam i klima i TV i jas sum zadovolen so izborot, nekoj sigurno obratno bi postapil.....
Pozdrav.
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Дајте препорака за клима 3.5kw добра и енергетски ефикасна. Прва грејна сезона ке ми биде и да видам како ке успеам со 2 клими едната ми е 5.5kwh сега сакам уште една 3.5 за во друга соба.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Дајте препорака за клима 3.5kw добра и енергетски ефикасна. Прва грејна сезона ке ми биде и да видам како ке успеам со 2 клими едната ми е 5.5kwh сега сакам уште една 3.5 за во друга соба.
Kakva marka ti e 5.5kata?
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Ova so modulacijava jas mnogu dobro go poznavam i potpolno se složuvam deka e taka.
Marifetot pri izbor na klima (zborime za prosečen makedonec, čitaj siromašen makedonec vo sekoj pogled) e da se odbere nešto najoptimalno za prostorot. Mene, a veruvam i na mnozinstvoto korisnici, klimata ne mi treba deneska za 60m2 utre za 25, ne treba da kupam predimenzionirano za da raboti rastereteno i so toa da troši pomalku, da ja platam skoro duplo poskapo i nikogaš taa investicija da ne se isplati. Na kraj kraeva i neka tera 5 god. ako e preopteretena, so parite možeš da si kupiš posle druga normalno podobra od prvata, tehnologijata sakale ili ne go pravi toa.
Eve za mojata klima od potpisot. Točno, vo MOJOT PROSTOR od 40m2 ne spušta pod 400W na greenje i 270W na ladenje. Fala bogu što ne spušta. Onoj što ja proektiral odlično si ja završil rabotata bidejći so 400W na 4m na granica e da se čustvuva promaja. Ako slučalno raboteše na 200W će moraše da namali izduv za da isfrla topol vozduh, pa so toa prostorot okolu klimata će bide zagrean a na 7m od nea šipak.
E sega ako ovaa klima ja stavam vo spalna soba će bide urnebes. Jas sum ja kupil za postoečkiot prostor i tamu taa si e bonbona. Koga bi stavil i klima od 60,000 den ( mojata e kupena 23,500) i taa bi rabotela nešto slično, na niski T bi bila nešto poekonomična, na nadvorešna T nad 12 bi modulirala nisko ne bi paligasela ( mojata posle napravenata modifikacija so senzorot ne go pravi često i ako ugasi se pali brzo i ja održuva T vo decimala). Normalno deka skapata će bide poefikasna, podolgotrajna i poprijatna za koristenje ama gledano niz prizma na ekonomično kupuvanje, normalno od moja gledna točka, podobar izbor e ovoj mojot.
Ova sto go kažuvam ne e sovet za kupuvanje, ednostavno kaj mene vo mozokot e nekako zacrtano za 3,5Kw klima ne davaj poveće od 500e, a za TV ne pomalce od 1000e. Taka i se sluči skoro istovremeno da kupam i klima i TV i jas sum zadovolen so izborot, nekoj sigurno obratno bi postapil.....
Pozdrav.
Не
Ova so modulacijava jas mnogu dobro go poznavam i potpolno se složuvam deka e taka.
Marifetot pri izbor na klima (zborime za prosečen makedonec, čitaj siromašen makedonec vo sekoj pogled) e da se odbere nešto najoptimalno za prostorot. Mene, a veruvam i na mnozinstvoto korisnici, klimata ne mi treba deneska za 60m2 utre za 25, ne treba da kupam predimenzionirano za da raboti rastereteno i so toa da troši pomalku, da ja platam skoro duplo poskapo i nikogaš taa investicija da ne se isplati. Na kraj kraeva i neka tera 5 god. ako e preopteretena, so parite možeš da si kupiš posle druga normalno podobra od prvata, tehnologijata sakale ili ne go pravi toa.
Eve za mojata klima od potpisot. Točno, vo MOJOT PROSTOR od 40m2 ne spušta pod 400W na greenje i 270W na ladenje. Fala bogu što ne spušta. Onoj što ja proektiral odlično si ja završil rabotata bidejći so 400W na 4m na granica e da se čustvuva promaja. Ako slučalno raboteše na 200W će moraše da namali izduv za da isfrla topol vozduh, pa so toa prostorot okolu klimata će bide zagrean a na 7m od nea šipak.
E sega ako ovaa klima ja stavam vo spalna soba će bide urnebes. Jas sum ja kupil za postoečkiot prostor i tamu taa si e bonbona. Koga bi stavil i klima od 60,000 den ( mojata e kupena 23,500) i taa bi rabotela nešto slično, na niski T bi bila nešto poekonomična, na nadvorešna T nad 12 bi modulirala nisko ne bi paligasela ( mojata posle napravenata modifikacija so senzorot ne go pravi često i ako ugasi se pali brzo i ja održuva T vo decimala). Normalno deka skapata će bide poefikasna, podolgotrajna i poprijatna za koristenje ama gledano niz prizma na ekonomično kupuvanje, normalno od moja gledna točka, podobar izbor e ovoj mojot.
Ova sto go kažuvam ne e sovet za kupuvanje, ednostavno kaj mene vo mozokot e nekako zacrtano za 3,5Kw klima ne davaj poveće od 500e, a za TV ne pomalce od 1000e. Taka i se sluči skoro istovremeno da kupam i klima i TV i jas sum zadovolen so izborot, nekoj sigurno obratno bi postapil.....
Pozdrav.
[/
Ova so modulacijava jas mnogu dobro go poznavam i potpolno se složuvam deka e taka.
Marifetot pri izbor na klima (zborime za prosečen makedonec, čitaj siromašen makedonec vo sekoj pogled) e da se odbere nešto najoptimalno za prostorot. Mene, a veruvam i na mnozinstvoto korisnici, klimata ne mi treba deneska za 60m2 utre za 25, ne treba da kupam predimenzionirano za da raboti rastereteno i so toa da troši pomalku, da ja platam skoro duplo poskapo i nikogaš taa investicija da ne se isplati. Na kraj kraeva i neka tera 5 god. ako e preopteretena, so parite možeš da si kupiš posle druga normalno podobra od prvata, tehnologijata sakale ili ne go pravi toa.
Eve za mojata klima od potpisot. Točno, vo MOJOT PROSTOR od 40m2 ne spušta pod 400W na greenje i 270W na ladenje. Fala bogu što ne spušta. Onoj što ja proektiral odlično si ja završil rabotata bidejći so 400W na 4m na granica e da se čustvuva promaja. Ako slučalno raboteše na 200W će moraše da namali izduv za da isfrla topol vozduh, pa so toa prostorot okolu klimata će bide zagrean a na 7m od nea šipak.
E sega ako ovaa klima ja stavam vo spalna soba će bide urnebes. Jas sum ja kupil za postoečkiot prostor i tamu taa si e bonbona. Koga bi stavil i klima od 60,000 den ( mojata e kupena 23,500) i taa bi rabotela nešto slično, na niski T bi bila nešto poekonomična, na nadvorešna T nad 12 bi modulirala nisko ne bi paligasela ( mojata posle napravenata modifikacija so senzorot ne go pravi često i ako ugasi se pali brzo i ja održuva T vo decimala). Normalno deka skapata će bide poefikasna, podolgotrajna i poprijatna za koristenje ama gledano niz prizma na ekonomično kupuvanje, normalno od moja gledna točka, podobar izbor e ovoj mojot.
Ova sto go kažuvam ne e sovet za kupuvanje, ednostavno kaj mene vo mozokot e nekako zacrtano za 3,5Kw klima ne davaj poveće od 500e, a za TV ne pomalce od 1000e. Taka i se sluči skoro istovremeno da kupam i klima i TV i jas sum zadovolen so izborot, nekoj sigurno obratno bi postapil.....
Pozdrav.
Не ти на разбира филозофијата, 30000 денари за клима да работи 5 години и да ја сменам па потоа друга 30000,
-ако е така тогаш на секоја година на потрошената ел.енергија имаш плус 100е трошок ,па каде ќе ти биде сметката,и исплатливоста на греење со клима,и по 5 год нови 30000денари плус монтажа
за 20год х 100е =2000е + 4 монтажи
-Наспроти помоќна клима која ќе работи на помал капацитет и ќе има подобар коп а ќе трае 20години, па нека е и 60000 по година ќе имаш 50евра амортизација и сеа кај ти е логиката
Така да твојата логика ти паѓа во вода..
А за телевизор 60000 денари никад оти не вреди пет пари за разлика од клима
 
Член од
18 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
6
Orjentaciono gubici na -10,-5, 0 , s uračunatim pvc prozorima (dvostrukostaklo ) , 5 cm u podovima..Прегледај го приврзокот 307639Прегледај го приврзокот 307639Прегледај го приврзокот 307641
Автоматски споено мислење:




Kakvo pasivno grijanje , daleko je to od pasivnog grijanja , to su malo veći standardi ...
Vidim da su mi toplotni gubici na tavanu najveći, skoro polovina izgubljene toplote ispari kroz tavan a s obzirom da je to najlakše da se izoluje koja je preporuka? Iznutra stiropor ili na tavansku ploču kamena vuna? I s trenutnim gubicima da li će mi biti dovoljna KMTA 18 ili Muse, ili pak nešto jače da tražim?
Ako izolujem tavan da li da tražim nešto slabije?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Vidim da su mi toplotni gubici na tavanu najveći, skoro polovina izgubljene toplote ispari kroz tavan a s obzirom da je to najlakše da se izoluje koja je preporuka? Iznutra stiropor ili na tavansku ploču kamena vuna? I s trenutnim gubicima da li će mi biti dovoljna KMTA 18 ili Muse, ili pak nešto jače da tražim?
Ako izolujem tavan da li da tražim nešto slabije?
Bolje izoluj prostor i trazi nesto slabije t.j. adekvatnije za prostor sa izolacijom.
Ne bacaj pare uz vetar, 18k ce samo da ti pojede investiciju za izolaciju.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.018
Vidim da su mi toplotni gubici na tavanu najveći, skoro polovina izgubljene toplote ispari kroz tavan a s obzirom da je to najlakše da se izoluje koja je preporuka? Iznutra stiropor ili na tavansku ploču kamena vuna? I s trenutnim gubicima da li će mi biti dovoljna KMTA 18 ili Muse, ili pak nešto jače da tražim?
Ako izolujem tavan da li da tražim nešto slabije?
Никако стиропор одвнатре!
Ако е над тебе кровен простор, стаклена волна, или уште подобро ако имаш висина(рецимо 2.70), тогаш спуштен плафон од гипс-картон и повторно камена волна за изолација.
Инаку најефтино е да постелеш стаклена волна врз таванот/плочата.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Vidim da su mi toplotni gubici na tavanu najveći, skoro polovina izgubljene toplote ispari kroz tavan a s obzirom da je to najlakše da se izoluje koja je preporuka? Iznutra stiropor ili na tavansku ploču kamena vuna? I s trenutnim gubicima da li će mi biti dovoljna KMTA 18 ili Muse, ili pak nešto jače da tražim?
Ako izolujem tavan da li da tražim nešto slabije?
Izolacijom tavana smanjuješ ukupne toplotne gubitke cca 40% .. Najjeftiniji i najefektivniji način je da tavansku ploču izoluješ s miniralnom vunom (20cm ) ... Radi se tako da uzmeš onaj debeli gradjevinski najlon i poredaš ga po ploči ( spojeve zalijepiš krep trakom ) , vunu redaš u + , prvo 10cm pa u kontra pravcu još 10 , tako da se prekriju spojevi , zatim preko toga se stavlja paroprosuna-vodonepropusna folija...Stvar je da vuna kad se ovlaži ili pokvasi gubi izolaciona svojstva , ovim načinom štitiš izolaciju od vlage... To možeš sam uraditi , 3-4 sata posla...
Mozeš onda ići na manji model , ja bi tu preporučio Gree Gtech 12 a s trenutnim gubicima ideš na 18ke...Bolja ti je opcija ići odmah na izolaciju i uredjaj manje snage jer računaj da češ imati i daleko manju potrošnju struje i brzo ti se investiciija isplati...
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Izolacijom tavana smanjuješ ukupne toplotne gubitke cca 40% .. Najjeftiniji i najefektivniji način je da tavansku ploču izoluješ s miniralnom vunom (20cm ) ... Radi se tako da uzmeš onaj debeli gradjevinski najlon i poredaš ga po ploči ( spojeve zalijepiš krep trakom ) , vunu redaš u + , prvo 10cm pa u kontra pravcu još 10 , tako da se prekriju spojevi , zatim preko toga se stavlja paroprosuna-vodonepropusna folija...Stvar je da vuna kad se ovlaži ili pokvasi gubi izolaciona svojstva , ovim načinom štitiš izolaciju od vlage... To možeš sam uraditi , 3-4 sata posla...
Mozeš onda ići na manji model , ja bi tu preporučio Gree Gtech 12 a s trenutnim gubicima ideš na 18ke...Bolja ti je opcija ići odmah na izolaciju i uredjaj manje snage jer računaj da češ imati i daleko manju potrošnju struje i brzo ti se investiciija isplati...
700евара за gree gtech i neka mu dadat I benzin I sibica da SE samozapali zaedno so klimata
-za gubre klima Bez modulacija
-za on-of klima
-za lazen kop I tehnicki parametric
-за пиши бриши параметри и хартија трпи се..(Без еуровент)
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Vidim da su mi toplotni gubici na tavanu najveći, skoro polovina izgubljene toplote ispari kroz tavan a s obzirom da je to najlakše da se izoluje koja je preporuka? Iznutra stiropor ili na tavansku ploču kamena vuna? I s trenutnim gubicima da li će mi biti dovoljna KMTA 18 ili Muse, ili pak nešto jače da tražim?
Ako izolujem tavan da li da tražim nešto slabije?
Za vo toj slucaj ke ti bidi dovolno 14kmta,a 18kmta ke ti biti ehtra,i pokonforna voprosorot.Pomalce ke se maci anekstremni temperaturi.
Kalkulacijata sto ja pravi Alen e pausalna.
Presmetkata kako da presmetuva gupitoci na prostor od garaza za avtomobil,ne odbiva izolacija na tavanot sto ke ja pstavis,pa ne e zemena vo obzir vo izolaciaj i meguprostorot tavanot i samiot prostor,do pokrivot.
Site cetiri strani zidovite gi ima vkalkulirano kako da se izlozeni na udar od -10c
Debelinata na zidot ja zel 19cm.
6330W/28m=230w/M2 na -10c
230w/m2 zagubi bi imala samoedna obisna garaza za avtomobil(osamostoena)
Vo praksata koga bi mu stavil izolacija na plafonot,ne bi imal poveke od 130w/m2. x 28m2=3640w na -10c. so sto bi ti bila dovolna 14kmta,a 18kmta bi bila ekstra.
Teraj so nea nema da zgresis.
Pozz.
Автоматски споено мислење:

Кај мене таков ‘таканаречен’ средна изолација у зграда со комшии под/над и странично, отворена страна кон југ. 30 кв дневна со кујна. Ланското зимо не живеев али кога и да бев таму у ладните ноќи комотно се седеше на долги алишта од собраната топлина преку ден.
Сеа прашање ми е што инвертер да ставам да работи и троши минимално и да згрее.?
Do kolku pari.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom