Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Si ucel ama si padnal na ispit.
Ajde uste malce poduci, gresni informacii davas.
Автоматски споено мислење:

Tadiran vo MK nema vrska so Gree, ama ke naucis nesto nekogas.

A koja e montaza na klima Tissot 7
Kaj nekoi monterski ekipi pokaceni se cenite na montaza vekje edna nedela(80-100-120) a veruvaj i kaj site ke bidat pokaceni cenite najkasno do krajot na mesecov.Cenite na materijalite vekje bezobrazno se vo plafon otideni.

Na koj ceni se otideni do plafon sto koristat tie 15 srafa so tipni kabel za struja i rabotna raka i nestavia 3 metri cevki tuku 2.45 iako se bunev dovolno bilo tolku ajde neka e taka.
Kako sakaat taka si formiraat cena za eden saat rabota na niv cista para im ostanuva eve da kazam 3000 denari cista para a nemaat gram mozok kabelot ke go nadavaa dojdoa so parcinja od 1-2 metri sto ima ostanuvalo. A eve nikoj ne pisa kolku e montazata pa da pisam jas pobaraa 7500 denari od prethodno dogovorena cena od 6000 denari. Pred 3 godini kaj mene montiraa Nemesis pro 7kw zemaa tie monteri 4500 a sega 7500 baraat za 7kw.
Site samo gledaat da dojdat do para iako se i bese namesteno drzacot na vnatresnata zasrafen dvata drzaci na nadvoresnata zasrafeni dupka vo zidot imase od prethodnata klima namesto da se zablagodarat sto imaat 30% zavrsena rabota tie ke baraat pobeke sramota
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
A koja e montaza na klima Tissot 7



Na koj ceni se otideni do plafon sto koristat tie 15 srafa so tipni kabel za struja i rabotna raka i nestavia 3 metri cevki tuku 2.45 iako se bunev dovolno bilo tolku ajde neka e taka.
Kako sakaat taka si formiraat cena za eden saat rabota na niv cista para im ostanuva eve da kazam 3000 denari cista para a nemaat gram mozok kabelot ke go nadavaa dojdoa so parcinja od 1-2 metri sto ima ostanuvalo. A eve nikoj ne pisa kolku e montazata pa da pisam jas pobaraa 7500 denari od prethodno dogovorena cena od 6000 denari. Pred 3 godini kaj mene montiraa Nemesis pro 7kw zemaa tie monteri 4500 a sega 7500 baraat za 7kw.
Site samo gledaat da dojdat do para iako se i bese namesteno drzacot na vnatresnata zasrafen dvata drzaci na nadvoresnata zasrafeni dupka vo zidot imase od prethodnata klima namesto da se zablagodarat sto imaat 30% zavrsena rabota tie ke baraat pobeke sramota
Мене ми земаа пред некој ден 4500 за монтажа на 12ка и 6500 за демонтажа на стара клима и монтажа на 18ка.
 
Член од
3 јули 2020
Мислења
37
Поени од реакции
19
Споредба на Вивакс, Хаиер, Кариер, Грее. 5-5.5кв парапетни клими кој од брендовите е подобар или сите се исти читав погоре дека Кариер и Вивакс се заедно од Мидеа дали има некоја разлика или само во цената гледам освен грее другите сите по 3 год. гаранција имаат.
Клими кои ги гледав
Поздрав и фала на мислењето.
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
A koja e montaza na klima Tissot 7



Na koj ceni se otideni do plafon sto koristat tie 15 srafa so tipni kabel za struja i rabotna raka i nestavia 3 metri cevki tuku 2.45 iako se bunev dovolno bilo tolku ajde neka e taka.
Kako sakaat taka si formiraat cena za eden saat rabota na niv cista para im ostanuva eve da kazam 3000 denari cista para a nemaat gram mozok kabelot ke go nadavaa dojdoa so parcinja od 1-2 metri sto ima ostanuvalo. A eve nikoj ne pisa kolku e montazata pa da pisam jas pobaraa 7500 denari od prethodno dogovorena cena od 6000 denari. Pred 3 godini kaj mene montiraa Nemesis pro 7kw zemaa tie monteri 4500 a sega 7500 baraat za 7kw.
Site samo gledaat da dojdat do para iako se i bese namesteno drzacot na vnatresnata zasrafen dvata drzaci na nadvoresnata zasrafeni dupka vo zidot imase od prethodnata klima namesto da se zablagodarat sto imaat 30% zavrsena rabota tie ke baraat pobeke sramota
Jas ne ti zborev konkretno za taa ekipa,nego opsto kako stojat rabotite, vo toj kontekst.A koj kako raboti !!!!…. Ne navleguvam vo detalji i nesakam
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
A koja e montaza na klima Tissot 7



Na koj ceni se otideni do plafon sto koristat tie 15 srafa so tipni kabel za struja i rabotna raka i nestavia 3 metri cevki tuku 2.45 iako se bunev dovolno bilo tolku ajde neka e taka.
Kako sakaat taka si formiraat cena za eden saat rabota na niv cista para im ostanuva eve da kazam 3000 denari cista para a nemaat gram mozok kabelot ke go nadavaa dojdoa so parcinja od 1-2 metri sto ima ostanuvalo. A eve nikoj ne pisa kolku e montazata pa da pisam jas pobaraa 7500 denari od prethodno dogovorena cena od 6000 denari. Pred 3 godini kaj mene montiraa Nemesis pro 7kw zemaa tie monteri 4500 a sega 7500 baraat za 7kw.
Site samo gledaat da dojdat do para iako se i bese namesteno drzacot na vnatresnata zasrafen dvata drzaci na nadvoresnata zasrafeni dupka vo zidot imase od prethodnata klima namesto da se zablagodarat sto imaat 30% zavrsena rabota tie ke baraat pobeke sramota
120 evra e montaza na 24k.
Toa sto nekoj montira pod 3m, ne stava materijal kakov treba, e nedozvolivo.
Jas ne bi mu platil ni denar.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
120 evra e montaza na 24k.
Toa sto nekoj montira pod 3m, ne stava materijal kakov treba, e nedozvolivo.
Jas ne bi mu platil ni denar.
Pa zatoa bratmi ubavo gi isprati i si otidoa samo so 3000 denari ke go cekaat restoto do 7500 denari.
Toa e Gree prodavnica vo Stip mozete slobodno da gi kontaktirate so kakov kabel dovagaat parcalci ke nadavale kabel nemaat pari za kabel da kupat bratot i dade da idat do prodavnica da zemat kabel cevkite se so dolzina od 2.45 ne se 3 metra taka trebalo da bide ne sakaa da stavat 3 metara cevki treba da gi malku opravete.
inaku klimata e perfektna bratot e prezadovolen i na ladneej denje i nasabajle e pustal na greenje super klima e Tosot 7kw.
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2021
Мислења
147
Поени од реакции
192
A koja e montaza na klima Tissot 7



Na koj ceni se otideni do plafon sto koristat tie 15 srafa so tipni kabel za struja i rabotna raka i nestavia 3 metri cevki tuku 2.45 iako se bunev dovolno bilo tolku ajde neka e taka.
Kako sakaat taka si formiraat cena za eden saat rabota na niv cista para im ostanuva eve da kazam 3000 denari cista para a nemaat gram mozok kabelot ke go nadavaa dojdoa so parcinja od 1-2 metri sto ima ostanuvalo. A eve nikoj ne pisa kolku e montazata pa da pisam jas pobaraa 7500 denari od prethodno dogovorena cena od 6000 denari. Pred 3 godini kaj mene montiraa Nemesis pro 7kw zemaa tie monteri 4500 a sega 7500 baraat za 7kw.
Site samo gledaat da dojdat do para iako se i bese namesteno drzacot na vnatresnata zasrafen dvata drzaci na nadvoresnata zasrafeni dupka vo zidot imase od prethodnata klima namesto da se zablagodarat sto imaat 30% zavrsena rabota tie ke baraat pobeke sramota
Takvi monteri odma da gi vratis, a i mislam deka si trebal i samiot da se rasprasas pred da dojdat kakva montaza planiraat da izvedat so kolku bakarna instalacija, a ne oni gi imale iseceno parcinja, mozebi i od nekoja demontirana klima sakale da gi stavat.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Pa zatoa bratmi ubavo gi isprati i si otidoa samo so 3000 denari ke go cekaat restoto do 7500 denari.
Toa e Gree prodavnica vo Stip mozete slobodno da gi kontaktirate so kakov kabel dovagaat parcalci ke nadavale kabel nemaat pari za kabel da kupat bratot i dade da idat do prodavnica da zemat kabel cevkite se so dolzina od 2.45 ne se 3 metra taka trebalo da bide ne sakaa da stavat 3 metara cevki treba da gi malku opravete.
inaku klimata e perfektna bratot e prezadovolen i na ladneej denje i nasabajle e pustal na greenje super klima e Tosot 7kw.
A dali postavija digitalen merac na dvostpenata vakum pumpa i ti ja izvakumiraa do 500tori,i da drzi edno 20 min na toj portpritisok ili pak voopsto ne ja vakumiraa.Eto montaza za 120 evra.
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
A dali postavija digitalen merac na dvostpenata vakum pumpa i ti ja izvakumiraa do 500tori,i da drzi edno 20 min na toj portpritisok ili pak voopsto ne ja vakumiraa.Eto montaza za 120 evra.
Da ne jadam mnogu boranija ,ama malku se vo drzavava spremni za takov pristap.Daj boze da gresam
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
@kodus e retko viden monter/serviser sekogas spremen decko so najnovi aparaturi za kvalitetna montaza....manometri vakumerki i sekakov alat sto na sekoj eden monter mu e MustHave oprema Kodus ja ima.... ama 90% drugite ja nemaat....go preporacuvam za sekoj, licno mene mi ima montirano poveke klimi.
Cisto da se znae sto oprema ima @kodus i kakvi montazi moze da ocekuvate od nego, a i onie sto dobile nikakvi montazi moze da si go napravat filmot sta bi bilo kad bi Kodus bilo :)
Slikite nebitno brendot ..se od montaza na Gree Soyal...izvedena od negovoto velicestvo @kodus!
Testo Digitalni manometri, Made in USA CPS 2stepena Vakumerka e poveke od dovolno....uz toa ide i lagano smiren muabet so decko profesionalec so koj e mnogu lesno da se raboti i sekoj ke bide zadovolen na krajot od denot.
Site go baraat i rabirlivo mi e sto nemoze da pisuva pocesto na temava no na koj mu treba neka pobara na Google Kodus ke go najdete mnogu lesno.

Прегледај го приврзокот 284750Прегледај го приврзокот 284748Прегледај го приврзокот 284751Прегледај го приврзокот 284753Прегледај го приврзокот 284754
Za Kodus sekoja cest, profi monter koj sekogas bil so profi oprema i montaza ke dobiete pro.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Eve nesto sto treba da bar del od niv da gi poseduvaat,ama badijala ke gi imaat koga ne znaat da gi rakuvaat,nasive monteri.
Zatoa treba skolo.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
A dali postavija digitalen merac na dvostpenata vakum pumpa i ti ja izvakumiraa do 500tori,i da drzi edno 20 min na toj portpritisok ili pak voopsto ne ja vakumiraa.Eto montaza za 120 evra.

Pa ne digitalen postavija od onoj so dva manometri taka li se vika so strelku uklucija kockesta vakum pompa i mi vikaat eve gledas izlava bela parea toa e vlagata sto e ima vnatre i rabotese okolu 15 minuti ja isklucina izvadija i e startuvavme klimata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom