Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Аееее од 10 поста 5 се од Лепи кај што плаче за баракот во климите.....
Не брини лепи... тоа за најевтините модели важи.... ако неќеш целосно алуминска ќе си земиш од поскапите модели и решен проблем.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Daikin kaze da če prepoloviti količinu bakra koju koristi u klimama , sad ako mu polovinu prodaje čine najjeftiniji modeli onda si u pravu ..
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Daikin kaze da če prepoloviti količinu bakra koju koristi u klimama , sad ako mu polovinu prodaje čine najjeftiniji modeli onda si u pravu ..
Сигурно не му е Уруру Сарара пола од производството... и сигурно нема тој модел сиот алумински да го направат xD
Евтиното најмногу се троши... и на најевтиното најмногу се ќари!
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Сакам да ставам инвертор во викендица како примарно греење.
Нема изолација, има пикована фасада а ќе менувам прозори и врати. Ми препорачаа парапетна клима 5.5
Површината е колку 40м2 ама проблемот е што има отворени скали кој водат на горниот спрат.
Дали две парапетни ќе постигнат за примарно греење?

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.277
Сакам да ставам инвертор во викендица како примарно греење.
Нема изолација, има пикована фасада а ќе менувам прозори и врати. Ми препорачаа парапетна клима 5.5
Површината е колку 40м2 ама проблемот е што има отворени скали кој водат на горниот спрат.
Дали две парапетни ќе постигнат за примарно греење?

Sent from my GM1910 using Tapatalk
Ако ти бега топлината нагоре, не две, три ќе треба да ставиш...
Си греел таму до сега?
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Здраво, да ве прашам за препорака, 2риот спрат на куќата е околу 96 - 100 м2. Со надворешна изолација 8 цм и ПВЦ прозори. Имам една клима во дневната 5.5KW. Просторот има уште 3 спални и 1 големо WC. Наместена е и инсталација за домашно електрично парно односно извадени се цевки. Се мислам дали е поекономично да купам сега електрично котле или клими и како да ги позиционирам. Не знам никој што се грее на електрично парно па така да совети ако може колкава е потрошувачката и одржување.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Со клими би требало најекономично да поминеш.... но не и најкомфорно.
Парно си е парно.... ама за тие електричните котли имам слушано дека трошат ненормално....

Еве едно видевце кај што си прај србинов некоја математика... споредба клима/плин/пелети.... може ќе ти се најде.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Ако ти бега топлината нагоре, не две, три ќе треба да ставиш...
Си греел таму до сега?
Со панелки ама од прозорите дува така да не знам дали ќе биде доволно после промена на столарија

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Греењето на клима не е ништо поефтино од греење на дрва но е по практично оти нема ,ложење секој час,боење секоја година на просторијата,но топлината на дрва и топлина на радијатори е неприкосновена,и незаменлива оти се постигнува попријатна и потопла средина и може да се греат повеќе простории, и ова го зборувам од искуство оти имам камин на парно и клима и цената е иста плус минус 1000-2000денари
А тоа оти климата дава Соp4 се прикаски за мали деца,да може во експериментални услови но во реалност со не верувам оти оди над 3 и тоа на температура 7 степени надворешна а на под 0 е 1/2 ...
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Греењето на клима не е ништо поефтино од греење на дрва но е по практично оти нема ,ложење секој час,боење секоја година на просторијата,но топлината на дрва и топлина на радијатори е неприкосновена,и незаменлива оти се постигнува попријатна и потопла средина и може да се греат повеќе простории, и ова го зборувам од искуство оти имам камин на парно и клима и цената е иста плус минус 1000-2000денари
А тоа оти климата дава Соp4 се прикаски за мали деца,да може во експериментални услови но во реалност со не верувам оти оди над 3 и тоа на температура 7 степени надворешна а на под 0 е 1/2 ...
Kaj mene e so klima poevtino.
Grejna sezona me kosta okolu 150 evra,a so drva prosek grejna sezona 7m3,ili 350 evra.
Poveke od duplo mi e poevtino so klima.
Procitaj go postot 32409 na strana 2161.Seto e ybavo napisano i razraboteno,logicki i matematicki.
Poekonomicno mene mi e na inerter toplenje od kolku na drva.
Zosto?
Pred da kupam inverter se toplev na drva.Za cela grejna sezona prosk trosev 7 m2 za prostor 40m2,suteren, so idealni uslovi za lozenje,znaci ne ki krevam drvata na sprat.Toa ti se okolu 350 evra godisno.Plus sekoja vtora godina varosuvanje,se cadi prostorijata 100e varosuvanje toa se 50 evra godisno,znaci 400 evra me kosta grejana sezona.
So tosibata eve veke 9 godini mi super i si gi izvade i oa kako vozenite pari.150 evra grejna sezona za istiov prostor.
9 godini x150 evra 1350 evra + 1100 evra inverterot 2450 evra.
9godini x 400 evra 3600 evra
Znaci vo pecalba sum za 9 godini, 1150 evra ,bukvalno edna tosiba sum zastedil do sega .
Ako go stavam i konvorot so greenjeto so klima ,postojanata temperatura,obvrska da ne palam ogan,kade kade e poevtino so iverter.
Esega dali se isplaka ili ne jas sum ziv primer,normallno i izborot na klimata inverterot e vazen.
Od pocekotot rodnini-prijateli,komsii ne mi veruvaa,im pokazvav smetki ,i site so beja vo moznost kupija ,i me blagoslovija.
Ova e ziva vistina luge,veruvajte,samo navika e vo prasanje.
Sega kako sto stojat rabotive i ni na kraj na pamet ne mi ide da se vrakam na drva.
Pozzz...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Греењето на клима не е ништо поефтино од греење на дрва но е по практично оти нема ,ложење секој час,боење секоја година на просторијата,но топлината на дрва и топлина на радијатори е неприкосновена,и незаменлива оти се постигнува попријатна и потопла средина и може да се греат повеќе простории, и ова го зборувам од искуство оти имам камин на парно и клима и цената е иста плус минус 1000-2000денари
А тоа оти климата дава Соp4 се прикаски за мали деца,да може во експериментални услови но во реалност со не верувам оти оди над 3 и тоа на температура 7 степени надворешна а на под 0 е 1/2 ...
Не пласирај вакви Мистерии у кој ни самиот неверуваш..барем едно е јасно а тоа е дека оваа зима никој нема да земе 3пати помалце дрва од претходната за да COP им биде 3 :)...на 100м2 барем 15кубика дрво и тоа несечени и ненаредени ;)
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Се сложувам оти е поефтино и полесно грењето со клима но реално за колку?
Еве го моето искуство и математика
-1м3 дрва на се 3500 денари
-тежина на суви дрва 490-590кг ќе земеме просек 550кг
-Дрво 1 кг Бука суво 2 години дава 3,8 киловати и крева температура околу 600C,
-Мокро дрво Бука 1кг одава 1,9-2,8 киловати со температура од 300C
Еве ја логиката 3500к/550кг=6,36 денари пи килограм бука
-6,36 денари /3,8kw=1.67den по киловат топлина
-Кај клима 5,5 потрошувачката е 1500w дување и 800 на одржување но да претпоставиме оти изолацијата е одлична и климата работи само на 900вати
-900w x realen Cop 3 =2800w x цена на ел енергија.5.9=5,2 денари
-5,2 денари за 2800вати грубо
-кај дрвата1,67 x 2.8=4.7денари за 2800 вати
И се оваа дотука е теорија а од теорија до реалност е голема разликата
-Бидејки во реалност согорувањето на суво дрво со само хигроскопична вода 30%(клеточна врзана вода) на дрвото е околу 80%
Сега теоретски а не практично што е поевтино и колкава е разликата...
Автоматски споено мислење:

Не пласирам Мистерии туку само гласно размислувам оти темата е Наекономично греење..
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.277
Не пласирај вакви Мистерии у кој ни самиот неверуваш..барем едно е јасно а тоа е дека оваа зима никој нема да земе 3пати помалце дрва од претходната за да COP им биде 3 :)...на 100м2 барем 15кубика дрво и тоа несечени и ненаредени ;)
Иако математиката не му е точна(заборава степен на искористливост), никој не може да ја побие економичноста на дрвото!
А со 15 кубика, другар мој со парно грее 80+120 квадрати! 200 квадрати, не 100.
Нејсе, климата си има други предности... ама и мани.
Дрвото е мачно :(
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Се сложувам оти е поефтино и полесно грењето со клима но реално за колку?
Еве го моето искуство и математика
-1м3 дрва на се 3500 денари
-тежина на суви дрва 490-590кг ќе земеме просек 550кг
-Дрво 1 кг Бука суво 2 години дава 3,8 киловати и крева температура околу 600C,
-Мокро дрво Бука 1кг одава 1,9-2,8 киловати со температура од 300C
Еве ја логиката 3500к/550кг=6,36 денари пи килограм бука
-6,36 денари /3,8kw=1.67den по киловат топлина
-Кај клима 5,5 потрошувачката е 1500w дување и 800 на одржување но да претпоставиме оти изолацијата е одлична и климата работи само на 900вати
-900w x realen Cop 3 =2800w x цена на ел енергија.5.9=5,2 денари
-5,2 денари за 2800вати грубо
-кај дрвата1,67 x 2.8=4.7денари за 2800 вати
И се оваа дотука е теорија а од теорија до реалност е голема разликата
-Бидејки во реалност согорувањето на суво дрво со само хигроскопична вода 30%(клеточна врзана вода) на дрвото е околу 80%
Сега теоретски а не практично што е поевтино и колкава е разликата...
Автоматски споено мислење:

Не пласирам Мистерии туку само гласно размислувам оти темата е Наекономично греење..
Ajde sega napraj mi matematika koku mene drva mi treba za vo Bitola,da gream prostorija od 40m2,grejna sezona.Struja potrosiv 1800kv ili 8,500 denari,nekade okolu 140 evra ovaa godina,od koj 1100kw vo evtina tarifa i 700kw skapa.
Zar bi mozel da go zagrevam prostrov 24/7 so 2,8m3 drva.
Eve daj eden primer ti,kolku si potrosil KW el energija,a kolkavi bi ti bile potrbite,konkretno za tvojot prostor.
Sepak vo tvojata matematika si go zboravil COP faktorot sto go dava sekoja klima.
Kaj mene e kako sto kazav ,najmalce duplo poevtino,primeneto poveke godini.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Се сложувам оти е поефтино и полесно грењето со клима но реално за колку?
Еве го моето искуство и математика
-1м3 дрва на се 3500 денари
-тежина на суви дрва 490-590кг ќе земеме просек 550кг
-Дрво 1 кг Бука суво 2 години дава 3,8 киловати и крева температура околу 600C,
-Мокро дрво Бука 1кг одава 1,9-2,8 киловати со температура од 300C
Еве ја логиката 3500к/550кг=6,36 денари пи килограм бука
-6,36 денари /3,8kw=1.67den по киловат топлина
-Кај клима 5,5 потрошувачката е 1500w дување и 800 на одржување но да претпоставиме оти изолацијата е одлична и климата работи само на 900вати
-900w x realen Cop 3 =2800w x цена на ел енергија.5.9=5,2 денари
-5,2 денари за 2800вати грубо
-кај дрвата1,67 x 2.8=4.7денари за 2800 вати
И се оваа дотука е теорија а од теорија до реалност е голема разликата
-Бидејки во реалност согорувањето на суво дрво со само хигроскопична вода 30%(клеточна врзана вода) на дрвото е околу 80%
Сега теоретски а не практично што е поевтино и колкава е разликата...
Автоматски споено мислење:

Не пласирам Мистерии туку само гласно размислувам оти темата е Наекономично греење..
So ova bas i ne se slozuvam oti si zel za presmetka cop na klima sto od niska klasa bi go izvadila toj rezultat a od visoka klasa najmalku 40% podobro ,a od druga strana si presmetal drva so 100% efikasna situacija a zaboravas deka 90% kaj nas drva sw zemaat dva do cetiri meseci pred sezona i se koristat vo sporinja kamini so efikasnost na sogorlivost i oddavanje na toplina od 50% i dali e tolku kako koper negotino nekoj sporet od 8000den i iskoristlivost od 60% po specifikacija i so drva zeleni vlazni stari dva meseci ,efiksnost nema togas mislam ke izlezi deka 5den kw na drva e .
Inaku od firma sorabotnik imav dobieno kamin od koper koj bese so cena 15000 i bese katastrofa plamen ima golta ko budala ama iskoristlivost neznam dali imase i 50% a dva buka i dab po 2 -3godini skladirani suvi i nakraj resiv da se oslobodam i go podariv mi bese sram za pari da go prodadam .
Za razlika od nego Plamen Tena ekstra kamin 165kg gus so suvi drva ogromna toplina predadena prema bilo koj drug ured na drva i minimum pepel.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom