Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Ako e grda voopsto ne ja slikaj :p
Не е во ред само јас да патам
Автоматски споено мислење:

Screenshot_2021-06-21-16-07-58-149_com.miui.videoplayer.jpg
Како што приметив, тече помеѓу лулето и цревото, како се вади лулето, само се тегне надоле или?
Хансол бтв
Автоматски споено мислење:

Screenshot_2021-06-21-16-07-58-149_com.miui.videoplayer.jpg
Како што приметив, тече помеѓу лулето и цревото, како се вади лулето, само се тегне надоле или?
Хансол бтв
@kodus @PticaSelica
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Не е во ред само јас да патам
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 299248
Како што приметив, тече помеѓу лулето и цревото, како се вади лулето, само се тегне надоле или?
Хансол бтв
Автоматски споено мислење:


@kodus @PticaSelica
Ако веќе си почнал со ладење тогаш водата доаѓа од внатрешната единица па барај и следи го цревото што излегува од ѕидот заедно со бакарните цефки на надвор накај надворшната.
Сега сигурно ти е внесено во тацната од надворешнат единица за да проаѓа низ лулето надолу низ едно одводно црево.
И со тек на време, дихтот меѓу лулето и цревото попуштил па почнало да капе....
Ако не ти е на дофат лулето, можеби можеш да го дисигнеш цревото што излеува од внатрешноста низ ѕидот и од тука да го продолжиш со ново црево до соодветен одвод или тубиче каде ќе се собира и никому нема да пречи.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
@zlatko_ti412 На дофат ми е лулето, само не знам како се вади да не го скршам
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.621
Поени од реакции
10.261
@zlatko_ti412 На дофат ми е лулето, само не знам како се вади да не го скршам
Батали тоа луле, ако можеш извади го цревото што иде до надворешната и наддај го со обично црево до кај сакаш или мислиш... 78DFB4BA-59FE-43B2-BAE2-409CFE314A44.jpeg
Оваа ми е на тераса и немам проблем, инаку фуегото ми е со обично црево наддадено! Баш таа ми е тешко пристапна(втори спрат), ама ја решив еднаш за секогаш!
8B881735-F526-4848-8C0A-3C221B5F0E8D.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Батали тоа луле, ако можеш извади го цревото што иде до надворешната и наддај го со обично црево до кај сакаш или мислиш...Прегледај го приврзокот 299267
Оваа ми е на тераса и немам проблем, инаку фуегото ми е со обично црево наддадено.
Имам каде ама моментално немам црево, сега го извадив лулето, скоро беше запушено, го исчистив и го скратив цревото за секој случај да не е скинато плус го стегнав со метална стега на лулето, па сега тестирам :)
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.621
Поени од реакции
10.261
Имам каде ама моментално немам црево, сега го извадив лулето, скоро беше запушено, го исчистив и го скратив цревото за секој случај да не е скинато плус го сретнав со метална стега на лулето, па сега тестирам :)
Супер, можеш и така!
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Vazi i obratnoto so Energetskite klasi sto e se pocesta pojava, smalis Pdesignh od 3kw na 2,5 i dobivas ista klasa, a lugeto gledaat samo kolku +++ ima. Toa sto nema da bide 3,5ka i nema da gi stopli neznaat da go procitaat. Koga ke vidis site lazat
Ostaj ti sto imas Premium model od skoro 1500eu, zboram za poniskite klasi
Како е поврзано Pdesignh со број на +++? Не разбрав зошто луѓето да не гледаат број на +++ ако сакаат поекономичност. Ако ја промашат јачината, тоа е друго
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.420
Поени од реакции
9.095
Како е поврзано Pdesignh со број на +++? Не разбрав зошто луѓето да не гледаат број на +++ ако сакаат поекономичност. Ако ја промашат јачината, тоа е друго
БАШ тоа сака да ти посочи. Дека е ДРУГО т.е. дека ако платиш помалку за струја нема да бидиш повеќе згреен. Односно ако наместо А+ со 3.5 добиеш А++ со 2,5 всушност губиш на топлина во просторот - што ти е клучно во греењето (без разлика на плусевите). Плусевите се само маркетиншки трик, а климата ќе ти „грее“ онолку колку што има капацитет на издув и онолку колку што просторот ќе има топлотни загуби.

Иако има мн офтопик муабети и често препукување, НЕНОРМАЛНО квалитетна тема е ако сакаш малку од малку да прочиташ нешто за климатизација т.е. греење на клима. Разлистај кога ќе имаш време. Знам дека има мн за скролање ама јбг.

Инвестирај во изолација, потоа во клима.
Одбери клима со најголем можен издув пошто така најбрзо ќе го врти воздухот и побрзо ќе загрева, избери клима во рамките на тоа што ќе можеш да платиш пошто дали ќе троши со 600 или 400w нема да ти смени ДОКОЛКУ не направиш правилен избор за да си загреан соодветно.

Културата на работа е друго 20 (колку брзини има, колку топлина дава во помали брзини), тука веќе игра парата улога т.е. колку пари толку музика...

Исто, освен ако не живееш во Пелагонија или Крушево/Берово каде знае да опука до -20, не ти треба клима со греач, дури ни за таму не ти треба во принцип (ако го извадиш тоа лулето немаш гајле).
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.119
Поени од реакции
4.896
Normalno deka klima so greaci ne e potrebna toa e najgolem Marketing Trik poslednive godini

Greacite ne pomagaat vo defrost ciklusite ednostavno dzabe trosat struja najubavo da ne se montira luleto na nadvoresnata edinica bidejki i da ima greaci klimata vodata od defrostot zamrznuva vo kondez crevoto i pak treba vadenje na luleto.


Porano inverter klimite nemaa greaci pa odlicno rabotea za edna klima da topli kvalitetno kako sto treba najbitno e da e kompresorot so soodvetna golemina i izmenuvacot a ako klimata ima slab kompresor i 20 greaci da ima se e dzabe
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Како е поврзано Pdesignh со број на +++? Не разбрав зошто луѓето да не гледаат број на +++ ако сакаат поекономичност. Ако ја промашат јачината, тоа е друго
Pdesignh e vo Kw, i go odreduva/kazuva Proizvoditelot.
Pomal Pdesignh se izbira za da se obezbedi energetska klasa od barem A+.
Koga pomalce davas pomalce i trosis i ide povisoka klasa. Ako ja gledas samo klasata a ne go gledas Pdesigh site klimi ti izgledaat isti sto ne e bas taka.

Go ima i Obratnoto, i ima primeri za toa.... so izbran od proizvofitelot pregolem Pdesignh a klimata slaba togas pa rezultira so opagjanje na sto?
Opagja Tbiv koja od standardnite -7 moze da stane i -4 pa i -2 i bekapot da skokne u KW.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.621
Поени од реакции
10.261
БАШ тоа сака да ти посочи. Дека е ДРУГО т.е. дека ако платиш помалку за струја нема да бидиш повеќе згреен. Односно ако наместо А+ со 3.5 добиеш А++ со 2,5 всушност губиш на топлина во просторот - што ти е клучно во греењето (без разлика на плусевите). Плусевите се само маркетиншки трик, а климата ќе ти „грее“ онолку колку што има капацитет на издув и онолку колку што просторот ќе има топлотни загуби.
Се согласувам со се што напиша во постот. Освен првиов дел што го цитирам!
Тоа се само махинациите на Стрелчо дека плусевите немаат врска и дека е подобро една клима да има поголем Пдизајн отколку помал Пдизајн а повеќе плувчиња!! (Зошто прави таква манипулација, погоди си самиот!?)
Според ЕУ регулативите(да не навлегувам во детали) според работни саати и температурни опсези за една зона, и колку kw/h ќе потроши една клима вкупно за зададениот Пдизајн....
Разликата е голема! Во вкупниот број потрошени киловати! Се смета "отприлика" по 10% за секое плувче, или поинаку кажано за иста испорачана топлина:
А+ работи со SCOP 4.1
A++ SCOP 4.6
A+++ SCOP 5.1
Па види сам дали е така небитно?
Или уште попросто кажано, ако сакаш да видиш дали и за колку време ќе си ги вратиш парите... ако А+ клима ти троши 1500KW/h, A+++ ќе ти потроши ~1100!
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.420
Поени од реакции
9.095
Се согласувам со се што напиша во постот. Освен првиов дел што го цитирам!
Тоа се само махинациите на Стрелчо дека плусевите немаат врска и дека е подобро една клима да има поголем Пдизајн отколку помал Пдизајн а повеќе плувчиња!! (Зошто прави таква манипулација, погоди си самиот!?)
Според ЕУ регулативите(да не навлегувам во детали) според работни саати и температурни опсези за една зона, и колку kw/h ќе потроши една клима вкупно за зададениот Пдизајн....
Разликата е голема! Во вкупниот број потрошени киловати! Се смета "отприлика" по 10% за секое плувче, или поинаку кажано за иста испорачана топлина:
А+ работи со SCOP 4.1
A++ SCOP 4.6
A+++ SCOP 5.1
Па види сам дали е така небитно?
Или уште попросто кажано, ако сакаш да видиш дали и за колку време ќе си ги вратиш парите... ако А+ клима ти троши 1500KW/h, A+++ ќе ти потроши ~1100!
Не го напаѓам Стрелец, ниту пак го бранам со постот, туку сакав да му посочам на членот дека кај нас обично тоа плусевите се маркетинг и како се' останато во вукојебинав (од техника страна) ПРАШАЊЕ е дали е квалитет.

Инаку, не спорам дека поголема енергетска класа не значи заштеда, таман работа, но јас лично не би верувал на било што напишано на налепница од БИЛО кој производител (без да давам предност на кинези, јапонци, марсовци...) бидејќи живееме во севернаја.

Во однос на препукувања на темата, никогаш немам навлезено во такви и нема да навлезам од 2 причини:
1. Кога дојдов немав познавања, сега имам основни и недоволни за да се правам паметен.
2. Ги почитувам и двете страни (кинези вс јапонци) пошто и двете пласираат квалитетно инфо.
Затоа и темата е убава, премногу офтопик ама корисна тема со корисни информации. Ја следам одамна и секогаш наоѓам по нешто интересно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom