Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Na +23° vanjske klima ti u jedan sat radila 40 minuta a 20 pauzirala.. Znači dva paljenja i dva gašenja , kako si napisao..

E sad kad ima tih 50 ciklusa on/off ,na +35 mozda ?

Ako ima dva ciklusa na +23 vanjske , koliko ciklusa ima na 0° vanjske , 50 ?

Jako zanimljiv taj tvoj prostor koji griješ , kod tebe kako vanjska opada potrebe za toplotom se smanjuju ..
Na 20 nadvoresna 50 onn off ciklusi

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Alen.Znači za tebe nema razlike da li je klima u režimu grejanja ugasila na 400w ili radila još 5 sati pa tek onda ugasila.Dok se ona klima koja gasi na visokoj modulaciji u međuvremenu ugasila i upalila 10 puta.Po tvojoj proceni koliku bi minimalnu modulaciju trebala da ima inverter klima 12Btu u režimu grejanja.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Zanimljivo ,a koja je razlika gasula se na 400 ili 200 ?
Автоматски споено мислење:



I , zadao si na klimi 27 ,dobio si u sobi 27 , šta je problem ?
Problemot e sto na nadvoresna temperatura od 5c sto e cela zima preku den imam 15on off ciklusi i pali se zaletuva i do beskaraj pa na gasenje od 30% kapacitet obrtai na kompresor na nula kompresorot stropuva ko kanacka .
KLIMATA NE RABOTI PREMA SPECIFIKACIITE GREE E NULA MODULACIJA

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
GREE lazni reklami kolku sakas ,duri ne bese viknat servis da utvrdi fakti izvrtuvanja pa sega posle OVLASTEN SERVIS I UTVRDUVANJE deka klimata ne modulira veke treba da prestanite so lagi ,oti mislam deka i nikoj ne vi veruva veke ,GREE NE MODULIRA !!!!

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Alen.Znači za tebe nema razlike da li je klima u režimu grejanja ugasila na 400w ili radila još 5 sati pa tek onda ugasila.Dok se ona klima koja gasi na visokoj modulaciji u međuvremenu ugasila i upalila 10 puta.Po tvojoj proceni koliku bi minimalnu modulaciju trebala da ima inverter klima 12Btu u režimu grejanja.
Nisam te to pitao , pitao sam te koja je razlika , koji su benefiti a koje su mane , da ti to meni lijepo ibjasniš i naravno argumentiraš..
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Da ne si i ti slep 545w minimum , a ocigledno deka prostorot ima potreba od pomalku toplina od sto gree kantata isporacuva a veli vo prodazen salon deka e 180w minimum teska laga ,inaku prostorot nema izlolacija a e polna cigla 40cm zid i dupli drveni prozori i prostorijata e greana od dve strani.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ti se tezok LAZOV
Автоматски споено мислење:

GREE lazni reklami kolku sakas ,duri ne bese viknat servis da utvrdi fakti izvrtuvanja pa sega posle OVLASTEN SERVIS I UTVRDUVANJE deka klimata ne modulira veke treba da prestanite so lagi ,oti mislam deka i nikoj ne vi veruva veke ,GREE NE MODULIRA !!!!

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
LAZOV
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
GREE lazni reklami kolku sakas ,duri ne bese viknat servis da utvrdi fakti izvrtuvanja pa sega posle OVLASTEN SERVIS I UTVRDUVANJE deka klimata ne modulira veke treba da prestanite so lagi ,oti mislam deka i nikoj ne vi veruva veke ,GREE NE MODULIRA !!!!

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ti se tezok LAZOV
Автоматски споено мислење:


LAZOV
Svakako , vidiš samo koliko kontradiktornosti ima u njegovom pisanju .. Ni sam ne zna koju priču gura..
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Ti se tezok LAZOV
Автоматски споено мислење:


LAZOV
Abe vie ste lazgi bez sram protvdeno od gree ovlasten servis,ako smetate deka drug servis mozi da izmeri drugi podatoci stojam na raspolaganje koga sakate.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Svakako , vidiš samo koliko kontradiktornosti ima u njegovom pisanju ..
Abe slep si definitivno ,gree ovlasten servis potvrduva a ti nesto malumen si ili glumis
Nema da vi uspeva da protnuvate lazni podatoci i falicni uredi

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Ja sam s mojim klimama prezadovoljan i modulacijom i potrošnjom.Što se tiče benfita ili mana gašenja na visokoj modulaciji samo pročitaj postove ovih ljudi koji su nezadovoljni radom Gree klima.Samo čitaj postove ništa više sve su ti oni objasnili lepo a imaju i potvrde servisera koji su merili.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Abe slep si definitivno ,gree ovlasten servis potvrduva a ti nesto malumen si ili glumis
Nema da vi uspeva da protnuvate lazni podatoci i falicni uredi

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Pa rekao sam ti , na 23° vanjske klima treba da ti radi bez gasenja ..
Ja sam s mojim klimama prezadovoljan i modulacijom i potrošnjom.Što se tiče benfita ili mana gašenja na visokoj modulaciji samo pročitaj postove ovih ljudi koji su nezadovoljni radom Gree klima.Samo čitaj postove ništa više sve su ti oni objasnili lepo a imaju i potvrde servisera koji su merili.
Znači ne znaš , tako sam i mislio...

Evo jedan nezadovoljan korisnik gree klime šta piše Screenshot_2021-06-15-23-03-06-513_com.android.chrome.jpg Screenshot_2021-06-15-22-57-44-898_com.android.chrome.jpg
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Pa rekao sam ti , na 23° vanjske klima treba da ti radi bez gasenja ..

Znači ne znaš , tako sam i mislio...

Evo jedan nezadovoljan korisnik gree klime šta piše
Abe ti stavrno nesto imas problem vo razvoj so vidot ,ti pisav deka istoto se slucuva vo opseg od -10 do plus 24c
ZNACI I NA NULA NADVORESNA TEMPERATURA SE SLUCUVA ISTOTO ,KE VIKNIME SERVISER I VO OKTOMVRI NOEMVRI DEKEMVRI .
MORAV 0 SO BUKVI ZA DE RAZBERIS MOZI BROJKI NE RAZBIRAS

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom