Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Za 15.000 denari ako sakas zimaj



Gree i koga ke postigne temperatura ja kreva vratickata i duva ladno t.e go vrti istiot vozduh narednite 2 minuti dodeka ne iskluci vnatresniot Fan Ventilator
Vivax aezi odlicno raboteze vo sporedba so Gree ( T.S.T )
Pa normalno deka treba da duva uste minuta dve… znaes li kolkav e pritisokot vo momentot pred da ja postigne baranata temperatura ????…dali bila gree ili koja i da e… isto e.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Za toa vreme od eden cas testiranje klimata potrosi 400w ,so dva off ciklusi a aktivno vreme na rabota od okolu 40 minuti .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
23c nadvoresna , zadadena 27.5 a dostignata pred isklucuvanje 29.5 , i bitno vo tie prvi 20tina minuti po vklucuvanje rabotese po vklucuvanje 2-3minuti na okolu 800w pa postepeno padna na 545 i taka rabotese okolu 14 minuti i posle toa kako priblizuvase do moment na dostignuvanje na temperaturata pokaci na 640w poraboti taka 3minuti i OFF istata situacija i pri povtornoto vklucuvanje i po postignuvanje temperatura off ,otkako odi vo off krilcata se podigaat i ventilatorot ima minimalno vrtenje na koe ne se oseka struenje ,koe kako sto veli strelec vo nekoj prethoden post ,stiti od laden vozduh AMA i vzesteniov vozduh go cuva natavan i zatoa ne vklucuva nejze i e toplo . E tek ko ke i dostudi i nejze i dolu ima 4c razlika vklucuva za da ne i studi.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Za toa vreme od eden cas testiranje klimata potrosi 400w ,so dva off ciklusi a aktivno vreme na rabota od okolu 40 minuti .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
ok, hvala
I prema svemu, koliki je COP tom Gtech uredjaju ? Ne razumem se bas da izracunam. Ako znas ti, ili neko drugi.
Ispada da ako je tacna specifikacija, on 1000w daje sa prosecno 600w. COP = 1,66 ?
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Ok, hvala
Shodno svemu, cini mi se da taj gtech i mnogo trosi. Tj ima mnogo los COP, ukoliko ti je izolacija kako treba. Ispada da je cop oko 1,66
Ne ,izolacija nema ,stara gradba zagubi ogromni ,i na vakvi uslovi taa ne modulira a mozam da zmislam so izolacija.
Inaku vo prodazen salon pred da projavam interes za bilo koj ured od gree ,im kazav deka ima ogromni toplinski zagubi i deka sakam ured sto ke raboti 24/7 i da nema cesti isklucuvanja kako so prethodniov inverter ,i mi ja ponudija gree g-tech bidejki simnuvala do 180w ama realnosta e pod 545 nemozi i zatoa se tie off ciklusi .
I ako smetaat deka prodale dobar hardware neka povelat neka smenat software i neka raboti kako treba ,no tolku e kapacitetot na vrvnata gree gtech so 360 patenti neupotreblivi na delo.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Gtech 400-500w prosek trosi duri tamo na -7 i toa so 24c zadadena i toa na 1va brzina fan i vo 35m2...zver klima!!
Nema grealki bekapi i kaputcinja :D
IMG_20210615_222614.jpg
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Gtech 400-500w prosek trosi duri tamo na -7 i toa so 24c zadadena i toa na 1va brzina fan i vo 35m2...zver klima!!
Прегледај го приврзокот 298531
Se razbirame ili samo za ednostrano,prodavate ured sto gree i ladi so opseg na greenje od -22 do 24c nadvoresna temperatura ,ne mi trebase kalorifer za na -7 ,tuku greenje se do 24 nadvoresna .
Ako posle ova se najdi nekoj da kupi gree klima za greenje neka otvori oci GREE e arna za greenje nee ekonomicna i ne modulira pod 545w ,a kako sto veli strelec tek na -7 zalicuva na inverter i ne isklucuva cesto .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Gtech 400-500w prosek trosi duri tamo na -7 i toa so 24c zadadena i toa na 1va brzina fan i vo 35m2...zver klima!!
Ali Vlatko kaze da bilo 23c napolju. Pise i u zapisniku. Koliko li onda trosi na -7
Автоматски споено мислење:

..a kako sto veli strelec tek na -7 zalicuva na inverter i ne isklucuva cesto .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
To isto mi je i burazer rekao, bas tako
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Kolega @GFX s elite foruma , dobro se poznajemo i u detalje je tamo opisao kako ta klima radi ..Od potrošnje , odrzavanja zadane sobne , učestalosti ( čitaj rijetkosti ) defrosta , sve u detalje..

Beton klima nema šta..
Taj GFX zivi verovatno, prema svemu napisanom ovde, na severu Norveske i to na betonskom podu :). Tamo je i COP 1,30 vrhunski, za tu betonsku Gtech klimu. Brate mili, ne znam sta da kazem.

A ja zamalo da je kupim pre neki mesec. Isto su mi kao i Vlatku telefonom rekli da je 180w min na grejanju, i da ce da bude top za stan. Srecom sam porazgovarao tada i sa bratom koji uopste nije zadovoljan sa njom.
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Еве имам повеќе време, па малку подетално да пишам.

@Strelec постави одличен фајл за да се види на која температура колку часови се земени во пресметката.
За average зона од некои 4900 часови кога е планирано греење (во ралноста сите грееме многу повеќе) има само околку 700 часови температури под 0 степени. На пример има само 1 час со температура од -10. Ова значи дека најмногу од часовите (околку 85%) се на температури над 0 степени и ефикасноста во овој ранг е многу поважна.

Во ситуација кога немате изолација на надворешни ѕидови, таван и под, вредностите кои Еуровент ги дава за некоја просечна вредност на клима со капацитет 3,5 (PdesignH од околку 3KW) 1,5-1,6KW на +2 се невозможни.

Во ваков случај поверојатно е да имате значителна потреба, блиску до 4KW. Најблиску до ова е е номиналниот капацитет кој можеби е најреален репер, за ваква употреба и заштедите од една до друга клима можат да бидат значајни.

Пример Daikin 35FTXF номинално 3,5 KW со COP 3,7 за 46.500.
Mitsubishi Heavy SRC35ZS-W номинално 4 KW со COP 4,2 за 52.000. Во случај ако Mitsubishi би испорачувало 3,5KW реално е да се очекува COP од 4,5.

Во ваков случај за 3,5КW Daikin би трошел по 0,95KW * 6 ден = 5,7ден.
За Mitsubishi за 3,5 KW 0,78KW * 6 ден = 4,68 ден односно разлика од 1 ден на 1 час.
Доколку би се грееле 4200 часа (а во реалноста се повеќе) заштедата би се вратила за 1 година. Дури и разлика од 8-12 000 се враќа во некој разумен рок.

Нормално ова не важи ако имате изолација.
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Bio sam u pravu kada sam procenio da su Gree klime poluinverteri.Nisu ni ON/OFF ali nisu ni pravi inverteri.Vrlo loša kultura rada i modulacija kao da su im softver radila deca iz Kineske osnovne škole i to oni malo lošiji đaci :pos: I u Srbiji ima puno problema sa Gree lažnim specifikacijama papir trpi sve a u stvarnosti duplo golo.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Taj GFX zivi verovatno, prema svemu napisanom ovde, na severu Norveske i to na betonskom podu :). Tamo je i COP 1,30 vrhunski, za tu betonsku Gtech klimu. Brate mili, ne znam sta da kazem.

A ja zamalo da je kupim pre neki mesec. Isto su mi kao i Vlatku telefonom rekli da je 180w min na grejanju, i da ce da bude top za stan. Srecom sam porazgovarao tada i sa bratom koji uopste nije zadovoljan sa njom.

Beograd , tamo čovjek živi..
Screenshot_2021-06-15-23-05-42-830_com.android.chrome.jpg Screenshot_2021-06-15-23-03-06-513_com.android.chrome.jpg Screenshot_2021-06-15-22-57-44-898_com.android.chrome.jpg Screenshot_2021-06-15-22-56-07-583_com.android.chrome.jpg
Автоматски споено мислење:

Bio sam u pravu kada sam procenio da su Gree klime poluinverteri.Nisu ni ON/OFF ali nisu ni pravi inverteri.Vrlo loša kultura rada i modulacija kao da su im softver radila deca iz Kineske osnovne škole i to oni malo lošiji đaci :pos: I u Srbiji ima puno problema sa Gree lažnim specifikacijama papir trpi sve a u stvarnosti duplo golo.
Onaj pular sto ga @gti2 uslika ti je pojam za grijanje u odnosu na kmta..
Pdesign 2.19 :pos: :pos: :pos: ..
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Koliko vidim Gree uredjaji su kao nekadasnji CCCP Moskvici i Volge.
Lose dizajnirani, cesto nejasno rade, imaju netacne nejasne specifikacije, agente koji teraju narod da ih silom kupuju, politicke komesare koji kazu da su najbolji na svetu, al` zato bar puno trose. :)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
Pa normalno deka treba da duva uste minuta dve… znaes li kolkav e pritisokot vo momentot pred da ja postigne baranata temperatura ????…dali bila gree ili koja i da e… isto e.
Pritisokot na R410 Freon pri mod greenje dostignuva pritisok do 55 bari
A R32 Freon vo mod greenje dostignuva do 65 bari
No pak ne mi e jasno sto ima vrska duvanjeto na vnatresnata edinica pri greenje od koga ke iskluci kompresorot ?

Dali so samoto duvanje na vnatresnata edinica od koga ke iskluci kompresorot pomaga do normaliziranje na pritisokot na Freonot ili ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom