Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Zabava traje kad god pogledam nesto ovde :)
Gree fama i dalje traje.

Da se razumemo...
Gree je veliki proizvodjac klima, dosta veliki. Kod Gree menadzera u Kini je moguce dobiti sve. Apsolutno sve. Ako ti odgovara da nabavna bude 70$/kom i to je moguce. Stanjice i smanjiti sve, samo da prodaju. Zalepice sta god hocete na plastici. Napisace sta god zelite u specifikaciji. A ako imas para i takav poslovni rezon, pa trazis malo bolji kvalitet, napakovace i no name uredjaj, koji je i jeftiniji i bolji od onog sa nalepnicom Gree. Normalno, u granicama njihove sposobnosti. Kada se pregovara kod njih cak ni bitna kolicina narucenih uredjaja, vec samo cista neto zarada, Ako je za ukupno 100$ veca ukupna zarada na 4x vecu kolicinu, gledace to da uzmu. Trenutna takva poslovna politika, gde se u proizvodnji svastari na 1000 strana-bez precizne koncepcije, takodje radi i neki besomucni agresivni zbunjujuci marketing, i sve to samo radi sto veceg profita, normalno je da rezultuje cesto losim , zbunjujucim, proizvodima. Sa milion oznaka za iste ili razlicite modele. Sa cudnim radom, sa dosta reklamacija. Sa netacnim ili tesko proverljivim specifikacijama. Sa nedovoljno testiranim proizvodima, a pustenim u prodaju...itd itd
Koliko znam, jedna ekipa sa Balkana je isla tamo predprosle godine na malo duze vreme, jedan od njih je dobar prijatelj mog pobratima (koji nadrlja sa onim Hansolom). On mu je sve ovo i preneo tada.
Na koju stranu ce sve to da ode, videce se.

I ne bi se uopste ni ja zamarao sa svim ovim, da ne naleteh na one nesrecne Muse kod cerke. :)
Ова што го напиша важи генерално и за сите производители воопшто!
Првата реченица дека ќе договорат и 4х количина за 100$ профит, јас ќе ја поправам и ќе речам дека за 4х количина фирмата е спремна да работи и со уште понизок профит(дампинг се вика тоа), затоа што многу е полесно и поисплатливо да зголемиш веќе постоечко производство отколку да го намалиш истото! Во екстремни случаи, фирми се спремни да работат и со загуба доколку тоа значи дека на (краток)рок ќе успеат да ја истиснат конкуренцијата, па потоа како монопол ќе надоместат за загубата.
Другиот дел се однесува на тоа каков свет станавме!? А тоа е некоја гадна комбинација од империјализам со ефтин конзумеризам во кој луѓето се среќни само доколку можат да купуваат, најчесто непотребни ствари!
А и оние ствари кои можеме да ги наречеме потребни(релативен поим), се дизајнирани и направени да траат кратко и да биде потребна нивна замена што почесто! И пак се враќаме на почетокот, потреба за купување.
Така да муабетот за квалитет, заведувачки маркетинг и се останато не можеме да му го препишеме само на Грее кога сите компании на светов се такви.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.923
Ne, namesteni su Fujitsu, modeli sa r410 . A taj Tosot je mnogo bolja klima nego Gree Muse, za normalno izolovane prostore. Uostalom, test drugara koga nije mrzelo da se pomuci, snimi i postavi ovde (hvala jos jednom), je to i pokazao. Gree Muse je odlicna klima samo onde gde treba minimalno da trosi 700-800w. I to sa ko zna kakvim COP-om.
Fujitsu je ekstra brend nemoze se uporediti sa kineskim t.e tosot gree jednostavno nema poredzenje

Sa srecom da se koristi Fujitsu klima i lepo i ekomomicno da hladi i greje dugo da je koriste ta Fujitsu klima tvoja cerka zet i cela familija
Pozdrav sve najbolje.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
811
Поени од реакции
875
Recl to kolegi što se smrznuo zumus s fujitsu , " superer inverter " klasom pa onda pričaj priče...
Нормално е крв да му се заледи на твојот колега,кога видел што е права клима.Од Фичо кога ќе седнеш во Ферари,мрзне крв.
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Da Vam se ja preterano ne mesam u temu kao gost...
Procitao sam 2-3-4 strane unazad, i ponovo kazem kao i pre neki mesec, ...
tema bi Vam bila mnogo bolja, rasprava mnogo realnija i interesantnija, korisnija, da zbog nekoliko drugara koji su Vam zbog svog ponasanja iritantni, skoro svi gubite vreme na njih i Gree. 95% od onih koji pisu, bave se time. A oni ne prezaju ni od cega. Jednostavno, na taj nacin, tema nema svrhu. 95% postova je o tome. Skoro nikakva konkretna iskustva se ne razmenjuju. To sam donekle i ja osetio "na svojoj kozi". Ili covek pita za pelet, ladno mu se kaze da je "lud" sto to pita. itd...
Ajd` cao :)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Fujitsu je ekstra brend nemoze se uporediti sa kineskim t.e tosot gree jednostavno nema poredzenje

Sa srecom da se koristi Fujitsu klima i lepo i ekomomicno da hladi i greje dugo da je koriste ta Fujitsu klima tvoja cerka zet i cela familija
Pozdrav sve najbolje.
Лепи го владејш Српскиов се гледа ;)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Zabava traje kad god pogledam nesto ovde :)
Gree fama i dalje traje.

Da se razumemo...
Gree je veliki proizvodjac klima, dosta veliki. Kod Gree menadzera u Kini je moguce dobiti sve. Apsolutno sve. Ako ti odgovara da nabavna bude 70$/kom i to je moguce. Stanjice i smanjiti sve, samo da prodaju. Zalepice sta god hocete na plastici. Napisace sta god zelite u specifikaciji. A ako imas para i takav poslovni rezon, pa trazis malo bolji kvalitet, napakovace i no name uredjaj, koji je i jeftiniji i bolji od onog sa nalepnicom Gree. Normalno, u granicama njihove sposobnosti. Kada se pregovara kod njih cak ni bitna kolicina narucenih uredjaja, vec samo cista neto zarada, Ako je za ukupno 100$ veca ukupna zarada na 4x vecu kolicinu, gledace to da uzmu. Trenutna takva poslovna politika, gde se u proizvodnji svastari na 1000 strana-bez precizne koncepcije, takodje radi i neki besomucni agresivni zbunjujuci marketing, i sve to samo radi sto veceg profita, normalno je da rezultuje cesto losim , zbunjujucim, proizvodima. Sa milion oznaka za iste ili razlicite modele. Sa cudnim radom, sa dosta reklamacija. Sa netacnim ili tesko proverljivim specifikacijama. Sa nedovoljno testiranim proizvodima, a pustenim u prodaju...itd itd
Koliko znam, jedna ekipa sa Balkana je isla tamo predprosle godine na malo duze vreme, jedan od njih je dobar prijatelj mog pobratima (koji nadrlja sa onim Hansolom). On mu je sve ovo i preneo tada.
Na koju stranu ce sve to da ode, videce se.

I ne bi se uopste ni ja zamarao sa svim ovim, da ne naleteh na one nesrecne Muse kod cerke. :)
Dzabe tebi diploma, ako je uopste imas, kad mozes toliko gluposti da iznapises za kratak period.
Ostaces deda hejter.
Pozdravlja te Gree No.1, i tvog neznanog prijatelja od prijatelja........
Автоматски споено мислење:

@DedaTrajko Jer si smenio Gree Muse za Tosot Muse Eco kako si zadovoljan od tosot ili su uzeli drugi brend klime tvoja kerka i zet???
Smenio je, smenio je....... Hahahaha
Lepi prica srpski... Hahahah
Автоматски споено мислење:

Da Vam se ja preterano ne mesam u temu kao gost...
Procitao sam 2-3-4 strane unazad, i ponovo kazem kao i pre neki mesec, ...
tema bi Vam bila mnogo bolja, rasprava mnogo realnija i interesantnija, korisnija, da zbog nekoliko drugara koji su Vam zbog svog ponasanja iritantni, skoro svi gubite vreme na njih i Gree. 95% od onih koji pisu, bave se time. A oni ne prezaju ni od cega. Jednostavno, na taj nacin, tema nema svrhu. 95% postova je o tome. Skoro nikakva konkretna iskustva se ne razmenjuju. To sam donekle i ja osetio "na svojoj kozi". Ili covek pita za pelet, ladno mu se kaze da je "lud" sto to pita. itd...
Ajd` cao :)
Bolje se ne mesaj, lepo si poceo recenicu.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Наместо да се смееш кажи дали имате некоја што може да спушти под 600W. Или сите се исто ѓубре?
Сеа ќе ти прати линк од спецификации кај што имаат објавено.... сите спуштаат испод 600w.... на хартија :P

Soyal-от 12ка со обичното компресорче вика дека спушта до 130w на ладење/греење!
Amber-от 12ка пак со масивен two-stage компресорот спуштал до 130w на греење, а дури до 75w при ладење!
Штета твојата u-crown ја тргнале целосно од сајтот па не можам да проверам колку ја пишале.
Новата верзија на R32 што ја рекламираа (наскоро) уште им е во изработка изгледа...
Па за 24ка Fairy пишале дека спушта до 430w... фантазија!

Ти 600w им викаш.... не заебавај :P

Иначе деновиве си играте со дајлинските на Грее климите, попушти да почне да дува - намали да запре?
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Сеа ќе ти прати линк од спецификации кај што имаат објавено.... сите спуштаат испод 600w.... на хартија

Soyal-от 12ка со обичното компресорче вика дека спушта до 130w на ладење/греење!
Amber-от 12ка пак со масивен two-stage компресорот спуштал до 130w на греење, а дури до 75w при ладење!
Штета твојата u-crown ја тргнале целосно од сајтот па не можам да проверам колку ја пишале.
Новата верзија на R32 што ја рекламираа (наскоро) уште им е во изработка изгледа...
Па за 24ка Fairy пишале дека спушта до 430w... фантазија!

Ти 600w им викаш.... не заебавај

Иначе деновиве си играте со дајлинските на Грее климите, попушти да почне да дува - намали да запре?
Pa konkretno vcera vecer mi bese pustena gtech na auto fan na 21c i ifeel vkluceno na greska na eden metar visina ,i koga nekoe vreme nokeska ja slusam duva na max fan i vnatre pekol ,morav da stanam da baram dalecinsko da ja gasam oti duri cekala da dobija povratno od calecinskoto sto temperatura ima taa veke pregreala so nekolku stepeni ,oti sepak interval za komunikacija dalecinsko vnatresna edinica od 8minuti e pregolem period ,kako sto velat se napredni togas eden update i na edna minuta da praka signal bi bilo ok .Bidejki ne gledam zosto se zaletala na 750m3 nokeska .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom