Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 ноември 2014
Мислења
14
Поени од реакции
8
здраво дечки.
сакам решение за греење на 2 мали (спални) соби, вкупна површина не поголема од 30-35м2. за жал немам можност да "провев" меѓу нив (од едната соба да дува во другата, така да размислувам мулти сплит систем. Колку што гледав мулти-сплит има само од 18k BTU нагоре, ама ме интересира дали некој знае да има модел од 12К BTU што подржува мулти-сплит изведба?
поздрав
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Kod KMTA18 unutrašnje jedinice najmanja udaljenost od plafona prema specifikaciji je 5cm.Visina od poda ne bi trebala da bude manja od 1.8m.Ukoliko zbog mesta ugradnje unutrašnje jedinice primetite odstupanje od zadate temperature moguća je korekcija za 0.5 stepeni na hlađenju i grejanju. 44444.png 5555.png 666666.png
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
здраво дечки.
сакам решение за греење на 2 мали (спални) соби, вкупна површина не поголема од 30-35м2. за жал немам можност да "провев" меѓу нив (од едната соба да дува во другата, така да размислувам мулти сплит систем. Колку што гледав мулти-сплит има само од 18k BTU нагоре, ама ме интересира дали некој знае да има модел од 12К BTU што подржува мулти-сплит изведба?
поздрав
Imas vo Gree nadvoresna 14K
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Kod KMTA18 unutrašnje jedinice najmanja udaljenost od plafona prema specifikaciji je 5cm.Visina od poda ne bi trebala da bude manja od 1.8m.Ukoliko zbog mesta ugradnje unutrašnje jedinice primetite odstupanje od zadate temperature moguća je korekcija za 0.5 stepeni na hlađenju i grejanju.Прегледај го приврзокот 295043Прегледај го приврзокот 295044Прегледај го приврзокот 295045
Ova gore se odnesuva za min dimenzii za nesmetan usis, no pravo samoubistvo e da se montira bilo koja klima vo desen agol 50 mm od od plafon i 70 mm od desniot zid na 1500 mm prepreka napred, prema dozvolenoto od FUJITSU i seto toa korektno da raboti so site tie temp. korekcii.
Ja sum tehničko lice i tvrdam deka ova e čista manipulacija nema da ima tuka ni D od dobra rabota tuku samo mačenje na korisnikot i klimata se razbira.
Po mene ako e samo edno od ograničuvanjata ispolneto, će bide možebi ok, no dve ili nedaj bože site e HAOS.
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Da u pravu si 50mm je minimalna tehnička dozvoljena visina da bi klima uopšte mogla da usisa vazduh.To ne treba tako da se montira ali evo namontirali su tako i gotova stvar.Kod mene su Fujitsu unutrašnje udaljene 18-20 cm od plafona.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Ova gore se odnesuva za min dimenzii za nesmetan usis, no pravo samoubistvo e da se montira bilo koja klima vo desen agol 50 mm od od plafon i 70 mm od desniot zid na 1500 mm prepreka napred, prema dozvolenoto od FUJITSU i seto toa korektno da raboti so site tie temp. korekcii.
Ja sum tehničko lice i tvrdam deka ova e čista manipulacija nema da ima tuka ni D od dobra rabota tuku samo mačenje na korisnikot i klimata se razbira.
Po mene ako e samo edno od ograničuvanjata ispolneto, će bide možebi ok, no dve ili nedaj bože site e HAOS.
Najmalce ima 8-9cm od plafon i okolu 40cm od zidot,sto e sosema dovolno.Sprema situacijata super si e montirana.Samo agolot na slikata ve lazi i mislite deka e zalepena do zidot i blisku do plafonot.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
147
Поени од реакции
192
So zdravje da ja koristiš, odličen izbor, no poslovično ne dovolno dobri monteri.
Moi zabeleški:
-loša mesto položba na vnatrešnata edinica
- mnogu e blisku do plafonot
-mnogu e blisku do agolot na prostorijata
- montiranje na nadvorešen zid pogotovo bez izolacija treba da se izbegnuva
Poradi gorenavedenoto će imaš nedovolno konstantna T vo prostorijata pa i da se raboti tripati za FUJITSU.
Ah da, potrebniot vakuum ne se postiga so vreme tuku so dobra vakumerka, bidejći loš ured može da "vakumira" so časovi i ništo da ne promeni......
Za vnatresnata takvi mi bea prostornite moznosti, imam nad klimata 5.5cm i jas ne go sakam toa ama e edinatveno mesto kaj sto mozam da ja stavam. Vo instalation manual vika do plafon minimum 4cm da ima.
A za nadvoresnata imam 7cm stiropor nadvor na zidot, ili na zavet na nadvoresna edinica mislese?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Za vnatresnata takvi mi bea prostornite moznosti, imam nad klimata 5.5cm i jas ne go sakam toa ama e edinatveno mesto kaj sto mozam da ja stavam. Vo instalation manual vika do plafon minimum 4cm da ima.
A za nadvoresnata imam 7cm stiropor nadvor na zidot, ili na zavet na nadvoresna edinica mislese?
Najdobra pozicija se razbira ako ima možnost e postavuvanje na sredina na zidot ne ponisko od 1.8 m od dolnata ivica, smer na duvanje vdolž podolgata strana na prostorijata ako e pravoagolna i po možnost na vnatrešen pregraden zid bidejći e potopol od nadvorešniot zid.
Ova pogore će obezbedi najoptimalna ambientalna T bez osetni oscilacii.
Jas vaka bi odigral sekogaš koga e možno i ne bi slušal soveti na monterite, bidejći tie sekogaš sovetuvaat ona što za niv e poednostavno i pobrzo bidejći za isti pari pomalce će rabotat.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Mnogu mi e cudna montazava na klimata na @Trilogy.
Neznam zasto monterite imale potreba da gi isecat spojnite delovi i namesto so holendri da ja vrzat so navaruvanje bakar pa azot i gluposti??

Usput ne e srebro tuku stebro/nitrat i edna takva pracka kosta okolu 20den.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
147
Поени од реакции
192
Mnogu mi e cudna montazava na klimata na @Trilogy.
Neznam zasto monterite imale potreba da gi isecat spojnite delovi i namesto so holendri da ja vrzat so navaruvanje bakar pa azot i gluposti??

Usput ne e srebro tuku stebro/nitrat i edna takva pracka kosta okolu 20den.
Montazata traese 9 casa, zaedno so demontaza na prethodniot inverter vivax sto go imav, ja izveduvase eden covek i ne zastana so rabota.
Povrzuvanjeto na cevkite ne veruvam deka e pogresno na vakov nacin a go napravi za da ima podobar spoj i na pogolemi pritisoci kako 40 bari.
Sigurno i so holenderi ne e pogresno, ama spored ovoj majstor vaka ke dobijam idealen sistem.
A vo drugi slucai da prasam koristat li azot pri montazi vaka, kaj site ostanati?
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Montazata traese 9 casa, zaedno so demontaza na prethodniot inverter vivax sto go imav, ja izveduvase eden covek i ne zastana so rabota.
Povrzuvanjeto na cevkite ne veruvam deka e pogresno na vakov nacin a go napravi za da ima podobar spoj i na pogolemi pritisoci kako 40 bari.
Sigurno i so holenderi ne e pogresno, ama spored ovoj majstor vaka ke dobijam idealen sistem.
A vo drugi slucai da prasam koristat li azot pri montazi vaka, kaj site ostanati?
Not a way. Uste azot da se koristi na sekoja montaza i stanavme Japan. Teraj samo, toa sto ti montirale 9h ne ke da e dobar znak, no da ne sudime. Koristenje azot navaruvanje cevki dlabook vakuum premontaza stara klima. Brate kaj i da e i koj da go pravel ova kosta kolku pola klima odnosno edna cela od galickite. Ova ako ti rabotela firma, ako ti rabotel prijatelce ili monter od oglas tvoj e rizikot.
Taka da bidi sreken ako si prosol so normalna cena na.montaza. A dali e 5 ili 6cm od plafon manje vise toa se tolku minimalni stvari so ne vredi da se zamaras. Poveketo tuka ti se sitat od brendot na klimata otkolku od toa da ti pomognat.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Montazata traese 9 casa, zaedno so demontaza na prethodniot inverter vivax sto go imav, ja izveduvase eden covek i ne zastana so rabota.
Povrzuvanjeto na cevkite ne veruvam deka e pogresno na vakov nacin a go napravi za da ima podobar spoj i na pogolemi pritisoci kako 40 bari.
Sigurno i so holenderi ne e pogresno, ama spored ovoj majstor vaka ke dobijam idealen sistem.
A vo drugi slucai da prasam koristat li azot pri montazi vaka, kaj site ostanati?
Eve mali pojasnuvanja.
Vrskite so holenderi se dovolno dobri za pritisoci i nad 45 bari kolku ima ponekogaš vo sistemot inače proizvoditelot bi baral drug način na vrzuvanje.
E sega nikoj ne e kriv što sekoj brend si pravi svoi kombinacii na navoi i holenderite ne se voopšto kompatibilni pomeđu sebe, pa koga sakaš da ti ostanat starite cevki na novata klima mora da se primeni lemenje ( ne e toa zavaruvanje kako pogrešno e ovde kažano). Kaj tebe možebi se iskoristeni starite cevki pa zatoa monterot moral da gi lemi.
I da ne e ova slučal spij mirno, ako e dobro izvedeno lemenjeto vo što ne ni sumnjam bidejći čovekot koristel zaštitna atmosfera na azot, što e za pofalba. Inače lemenje bakar bez koristenje na azot e opasno za kompresorot, site crnila vo cevkata freonot gi mie i nosi pravac kompresor......
 
Член од
3 март 2021
Мислења
147
Поени од реакции
192
Eve mali pojasnuvanja.
Vrskite so holenderi se dovolno dobri za pritisoci i nad 45 bari kolku ima ponekogaš vo sistemot inače proizvoditelot bi baral drug način na vrzuvanje.
E sega nikoj ne e kriv što sekoj brend si pravi svoi kombinacii na navoi i holenderite ne se voopšto kompatibilni pomeđu sebe, pa koga sakaš da ti ostanat starite cevki na novata klima mora da se primeni lemenje ( ne e toa zavaruvanje kako pogrešno e ovde kažano). Kaj tebe možebi se iskoristeni starite cevki pa zatoa monterot moral da gi lemi.
I da ne e ova slučal spij mirno, ako e dobro izvedeno lemenjeto vo što ne ni sumnjam bidejći čovekot koristel zaštitna atmosfera na azot, što e za pofalba. Inače lemenje bakar bez koristenje na azot e opasno za kompresorot, site crnila vo cevkata freonot gi mie i nosi pravac kompresor......
Da jas pisav kaj mene deka e lemeno, a inaku starite cevki ne se koristeni, upotrebeni se novi i taze 4m.
Azotot ima 3 nameni, prvata e sto ja pisavte vie, vtorata procistuvanje na vnatresnosta na cevkite od kislorod i vlaga, i tretata e testot za protekuvanje.
Nitrogen purging copper pipes, ima i na google i na you tube.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Da jas pisav kaj mene deka e lemeno, a inaku starite cevki ne se koristeni, upotrebeni se novi i taze 4m.
Azotot ima 3 nameni, prvata e sto ja pisavte vie, vtorata procistuvanje na vnatresnosta na cevkite od kislorod i vlaga, i tretata e testot za protekuvanje.
Nitrogen purging copper pipes, ima i na google i na you tube.
Baš taka e. Za protekuvanje ne e dovolno dobro, so vakumiranjeto e najsigurna potvrda za nepropusnost, se razbira ako pravilno se pravi so soodveten ured koj može da napravi vakuum od 500 mikrona i taka se čuva 10- tina minuti.
 
Член од
18 февруари 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
@ROBERT 11 климата е сетирана на 24 степени, неколку пати имам пишувано колку греам и што греам, но ти некако видовит ми се прајш, изгледа кугла имаш дома или грав фрлаш врз главата па гледаш кој на колку се грее по дома. Прегледај го приврзокот 294002
Еве ти 1676 кв по 5.5 денари = 9.218 денари, ти прерачунај си колку е во евра.
Кој модел е ова? Кај го имаш инсталирано?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom