Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 декември 2020
Мислења
54
Поени од реакции
38
Ako e 21c,ete vlezna neka bidi 22,6c
Izduv 43,6
imput 1630
Maksimum izduv 726m3 izduv.
delta T razlika 21c.
odime:
726x1,2x21/3600=4,84kw toplina na -4
4,84kw/1630w imput=2,96 COP
Sosema solidno,ito sto mu fali freon kako so velis.
Ne se razocaruvaj,i ne si ja prodavaj,neka napravat povtorno pertlovanje,vadenje na stariot freon,vakumiranje i pustanje ventilite.
Se nadevame deka ke se podobri situacijata.
Taa i taka dava poveke od kolku sto pisuva vo servisnoto i po Eurovent,i toa baagi,a mozi i ke se podobri situacijata.
Ti pozeluvam uspeh,bez nervozi. (y)
I od mene drugar mnogu sreka i deka ke se smeni nesto na podobro
Автоматски споено мислење:

Ajde Sega za 34000 ne mozes poubava da kupis. Eve ti I @Shadow4501 ako tolku vi se defekt klimite dajte gi upola cena za tie pari imate dobar kinez I site srekjni I veseli.
Ja I uste nekoj tuka ke si gi mavame glavite.
Vikate defekt vakva onakva a ne vi se davaat.
Veke sum odgovoril pogore koga ke se oslobodam od DAISEPOKAKAJ
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Не сум монтер сум монтирал неколку уште од 2004 но како хоби но го вакумирав,и секој што има компресор од ладилник ќе си нарача на Али еден конектор и не му треба мерач доволно е да го стави компресорот да работи
1час
Aj čitni malu za vakumiranje so kompresor od frižider. Ovde sum pišuval naširoko i nadugačko za vakumiranje... so ova kažanovo pogore totalno me razočara.
Ah da, nema voopšto da se ubeduvam so tebe koj e vo pravo, a koj ne e, zemi prvin čitni po GOOGLE ako ne mi veruvaš mene, pa posle odgovori.
Ne mi e namera da bidam aroganten i da navreduvam, sakam samo onie što go pratat ovoj forum ne bidat POGREŠNO INFORMIRANI.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Aj čitni malu za vakumiranje so kompresor od frižider. Ovde sum pišuval naširoko i nadugačko za vakumiranje... so ova kažanovo pogore totalno me razočara.
Ah da, nema voopšto da se ubeduvam so tebe koj e vo pravo, a koj ne e, zemi prvin čitni po GOOGLE ako ne mi veruvaš mene, pa posle odgovori.
Ne mi e namera da bidam aroganten i da navreduvam, sakam samo onie što go pratat ovoj forum ne bidat POGREŠNO INFORMIRANI.
Знам сум го читал но искрено не верувам во се што пишува на гоогле оти го пишува секој ојле-дојле инаку што има разлика од маш.за вакумирање и мотор од фрижидер ништо и може да вакумира до 30 бара вакумирањето е вадење на воздухот.
Автоматски споено мислење:

Само да дополнам денес за да ти ги земат парите ке ти го заматуваат разумот и на крајот направат будала убедувајќи те оти белото е црно исто како и за монтажата на клими која мислат оти незнам што е а тоа а всушност ти е работа за мали деца, па затоа и повеќето фирми не ти дозволуваат сам да си го монтираш за да ти ги земат парите оти тоа е голем бизнис можеби и поголем од самата продажба на клими.
Затоа и кога купував клима барав сам да си ја монтирам но повеќето не дозволуваа и дури на мое инсистирање оти не им е потребна нивна гаранција само дека работи и не сакаа ,дури и на предлогот при пуштање на климата да бидат присутни .Но кај Енергија не е така или кај Хидросет
Автоматски споено мислење:

И на крајот пак нема да бидеш задоволен од нивната монтажа и нередот дома што ќе ти го остават. Инаку во грее за 5.5 Амбер монтажа ти е 7600 денари плус секоја година по 800 но потоа ќе биде 1200 рачунај колку пари се вртат во монтажата а инаку грее нема врска со монтажата и сервисот оти тоа го работи друга фирма а овие се занимаваат само со продажба .
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Знам сум го читал но искрено не верувам во се што пишува на гоогле оти го пишува секој ојле-дојле инаку што има разлика од маш.за вакумирање и мотор од фрижидер ништо и може да вакумира до 30 бара вакумирањето е вадење на воздухот.
Razlikata e kako bog i šeširđija. Proizvoditelot za sreća se zaštitil od takvi kako tebe so tkn SUŠAČ koj trpi 2-3 "vakumiranja" kako tvoeto i ja vpiva vlagata od vozduhot....se vakumira ne poradi vozduhot tuku poradi vodata koja će ispari na dovolno nizok pritisok i na sobna temperatura.
Daleku si mnogu od razbrano vakumiranje ako za tebe 30 bara e merka za vakuum. Vakuum e sekoj potpritisok pomal od 1 bar. Na zemjava ne može da se napravi apsoluten vakuum od 0 bara, nego go ima samo vo vselenata.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Razlikata e kako bog i šeširđija. Proizvoditelot za sreća se zaštitil od takvi kako tebe so tkn SUŠAČ koj trpi 2-3 "vakumiranja" kako tvoeto i ja vpiva vlagata od vozduhot....se vakumira ne poradi vozduhot tuku poradi vodata koja će ispari na dovolno nizok pritisok i na sobna temperatura.
Daleku si mnogu od razbrano vakumiranje ako za tebe 30 bara e merka za vakuum. Vakuum e sekoj potpritisok pomal od 1 bar. Na zemjava ne može da se napravi apsoluten vakuum od 0 bara, nego go ima samo vo vselenata.
Nekoj nesto cul, ama ne docul.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Razlikata e kako bog i šeširđija. Proizvoditelot za sreća se zaštitil od takvi kako tebe so tkn SUŠAČ koj trpi 2-3 "vakumiranja" kako tvoeto i ja vpiva vlagata od vozduhot....se vakumira ne poradi vozduhot tuku poradi vodata koja će ispari na dovolno nizok pritisok i na sobna temperatura.
Daleku si mnogu od razbrano vakumiranje ako za tebe 30 bara e merka za vakuum. Vakuum e sekoj potpritisok pomal od 1 bar. Na zemjava ne može da se napravi apsoluten vakuum od 0 bara, nego go ima samo vo vselenata.
Па кај е водата пријателе во воздухот ако се извлече воздухот ке се извлече и водата и молимте не се занесуј инаку какви се овие компресори со кои вакумираат мајсторите Али ехорес 50-80 евра :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :tapp: каква влага какви бакрачи кога ке пуштиш еден час да се вакумира се ке извлече а ако приметиш на компресорот од другата страна од издувот со воздух се исфрла и влага стави ја раката и ке добиеш влага епа од кај е тоа од Марс или од инсталацијата
:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:Прашај паталец а не гаталец инаку пак те прашувам кој пишува на интернет па луге и ќораво и сакато да не се тоа книги од универзитетски професори,акредитирани статии
Автоматски споено мислење:

И пиши какви се на мајсторите вакумеркиве ако си видел
 
Последно уредено:
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Дали има некој заинтересиран да купи грее у краун 18-ка или 5,5 кв, истата е стара 1 година и 5 месеци, под гараннција е уште, реон Скопје. Ако има заинтересирани нека ми се обратат во ПП. За детали и цена ќе се договораме накнадно.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Па кај е водата пријателе во воздухот ако се извлече воздухот ке се извлече и водата и молимте не се занесуј инаку какви се овие компресори со кои вакумираат мајсторите Али ехорес 50-80 евра :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :tapp: каква влага какви бакрачи кога ке пуштиш еден час да се вакумира се ке извлече а ако приметиш на компресорот од другата страна од издувот со воздух се исфрла и влага стави ја раката и ке добиеш влага епа од кај е тоа од Марс или од инсталацијата
:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:Прашај паталец а не гаталец инаку пак те прашувам кој пишува на интернет па луге и ќораво и сакато да не се тоа книги од универзитетски професори,акредитирани статии
Автоматски споено мислење:

И пиши какви се на мајсторите вакумеркиве ако си видел
Ti si fenomen, Nikola Tesla ne ti e ni do kolena, bravo. Ova e nešto slično na kako mali Đokica razbira fizika. Ne se brukaj ponatamu i tuka zastani, daleku si ti od patalec be brat.
Za vakumerkite što se koristat si vo pravo, tie se skoro pa na isto nivo so tvojot kompresor od rasipan frižider. So niv monterive naši samo glumat vakumiranje, mnogu e daleku toa od vakumiranje.
Ti zapamti edno što ti kažuva čičko ili dedo Zlatko, neznam kolku imaš godini, ne letaj kako prle pred magare, ne se vakumira na tvojot način ni pod razno. Mnogu bile pametni inžinerite što proektiraat klimi i se zaštitile od nepravilno vakumiranje so gore spomnatiot SUŠAČ ili sobirač na vlaga od nekolku tkn "vakumiranja".
Ti kako stručen vo ovaa oblast "vakumiraš" po tvoe, gledaš po nekolku meseci se e OK ništo ne se rasipa i misliš deka si ja otkril Amerika, a site drugi ništo ne razbiraat. A vsušnost SUŠAČOT ja pokril tvojata naivnost.
Ti poželuvam i ponatamu uspešni vakumiranja i stručni mislenja na ovaa tema.
Jas ponatamu so tebe nema da se ubeduvam, koj saka da bide pogrešno informiran neka te lajkuva do milje volje.
Pozdrav.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Ti si fenomen, Nikola Tesla ne ti e ni do kolena, bravo. Ova e nešto slično na kako mali Đokica razbira fizika. Ne se brukaj ponatamu i tuka zastani, daleku si ti od patalec be brat.
Za vakumerkite što se koristat si vo pravo, tie se skoro pa na isto nivo so tvojot kompresor od rasipan frižider. So niv monterive naši samo glumat vakumiranje, mnogu e daleku toa od vakumiranje.
Ti zapamti edno što ti kažuva čičko ili dedo Zlatko, neznam kolku imaš godini, ne letaj kako prle pred magare, ne se vakumira na tvojot način ni pod razno. Mnogu bile pametni inžinerite što proektiraat klimi i se zaštitile od nepravilno vakumiranje so gore spomnatiot SUŠAČ ili sobirač na vlaga od nekolku tkn "vakumiranja".
Ti kako stručen vo ovaa oblast "vakumiraš" po tvoe, gledaš po nekolku meseci se e OK ništo ne se rasipa i misliš deka si ja otkril Amerika, a site drugi ništo ne razbiraat. A vsušnost SUŠAČOT ja pokril tvojata naivnost.
Ti poželuvam i ponatamu uspešni vakumiranja i stručni mislenja na ovaa tema.
Jas ponatamu so tebe nema da se ubeduvam, koj saka da bide pogrešno informiran neka te lajkuva do milje volje.
Pozdrav.
Na vremeto i mojata Toshiba Suzumi16 pred 10-11 godini se vakumirase edno 15-20min so kompresorce od frizider.
Prasanje?:
-Dali bi izdrzl toj SUSACOT dokolku se odlucam da ja premestam na drugo mesto?
-Dali monterot treba da ja vakumira?-(glumi vakumiranje)

-Sto ke se sluci ako napravime nekolku praznenja polnenja so freon-Ojde susacot?
-Dali voopsto treba da se glumi vakumiranje? posto i onaka ne gi vakumiraat.
-Kade ima monteri sto ke vakumiraat so podpritisok 500 tori?
Ubavo e da ima vo sredno smer za ucenje HVASC zanaet-ako ima i asolni uciteli sto ke gi naucat-sepak e toa deficitarno.
Ubavo si pisuvas ti,bez razlika koj sto misti-teraj si ti po tvoe.
Da se bara care,oti idninata na greenjeto so klimatizeri doprava doaga.

Pozdrav!
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Blagodaram na razbiranjevo.
Spomenatiot sušač može da "istrpi" 2-3 montaži i demontaži, bidejći ne se "vakumira" celiot sistem tuku vnatrešnata edinica i cevkite, što e pomalce od polovina od celiot sistem.
Ako treba da se menuva na primer četirikrakiot ventil, EEV, kompresor ili da se menuva celiot freon, togaš toj nema da go spasi kompresorot od sigurna havarija ako ne se izvrši vistinsko vakumiranje so potpritisok od 500 Tori. Vistinskite majstori pri ovie intervencii so fizičko lemenje (menuvanje) delovi, obavezno menuvaat i sušač kako zaštita od pametni monteri što glumat vakumiranje.
Eve mojata klima ne e vakumirana. Monterot izvadi vakumerka so digitalen manometar, pazi čoveče do pola došol so rabotava.... na prašanjeto moe do koj podpritisok će odi mi ogovori deka se meri vo minuti ne vo podpritisok. Vikam ako e taka zošto ne stavile štoperica namesto manometar se zbuni neznaeše što da kaže. Mu velam aj soberi toa vakumerkata ne ni treba da gubiš vreme na gluposti.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
КОМЕДИЈА!
Најголемиот противник на неправилно вакумирање не дозволил кај него воопшто да се вакумира.
Да не знае човек дали да плаче или да се смее.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Abe nepismen ti si KOMEDIJA ne ni razbra što sum napišal, tolku me mrziš i ne čitaš što pišuvam.
Duri i samiot što pišuvaš e kontradiktorno: ne sum dozvolil nepravilno da se vakumira, što ne e tuka vred?
Kako e klimata po tvoja stručna želba nabiena vo ćoš i vo tavan? Klima kako zlato si ja usral, pa drugi ti se krivi.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Abe nepismen ti si KOMEDIJA ne ni razbra što sum napišal, tolku me mrziš i ne čitaš što pišuvam.
Duri i samiot što pišuvaš e kontradiktorno: ne sum dozvolil nepravilno da se vakumira, što ne e tuka vred?
Kako e klimata po tvoja stručna želba nabiena vo ćoš i vo tavan? Klima kako zlato si ja usral, pa drugi ti se krivi.
Не си дозволил воопшто да се вакумира.
Има разлика.
Со неправилно вакумирање барем половина воздух (и влагата во него) ќе биде извлечена.
Така да види кој е неписмен.

Не свртувај ја дискусијата во друг правец. Остави ја мојата клима, сега зборуваме за твојата.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
И кај мене не се правилно вакумирани,ама ете работат 15-20 години...
Некогаш незнаеме,некогаш немаме избор! Битно да се погоди климата.
Ostaj tvojat na r-22 togas so ispustanje na freon odese,crckanje kako so mi velese eden.Ke crcnime-ispustanje na freon.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom