Најекономично греење (затоплување)

Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Za muse imas na srpskite forumi dosta informacii i mislam deka tamu se zalea deka trosat kaj kogo kako na kraj ispadna spored izolacijata mislam im bese zaklucokot taka da poveke info za niv ke najdes tamu nego li tuka alen mislam bese deckoto sto ja terase temata za gree vo srbija.....a pregrevanjeto se resava lesno so offset... ne e toa mana tuku sekoj prostor e razlicen zatoa se steluva individualno
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Ok, hvala na odgovoru @Ucrown.
Citao sam i tamo podosta oko Muse.
Koja je klima kaj vas isto sto je Muse vo Srbija ? Adekvatan model ?
Hocu da vidim da li je samo za srpsko trziste taj Muse proizveden ?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Pozz 2 amberi pusteni 24/7

P.s popravka amber i ucrown do 13/1 posle 13ti 2xamber
Автоматски споено мислење:


Informiraj se podobro koj e nov gazda na solunskoto pristaniste i od kaj doagaat klimite taka da ne e spekulacija site iz isi sto nosat od kina stradaat poradi transportot....
Дан подлажуваш малу?
Последната сметка што ти е од 3000 денари со датум на фактура: 24.02.2021 значи ја опфаќа таа ладната недела (од 12 до 19 фебруар) ич не ми е верна дека вклучува потрошна од две клими.... особено не 2 амбера.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Дан подлажуваш малу?
Последната сметка што ти е од 3000 денари со датум на фактура: 24.02.2021 значи ја опфаќа таа ладната недела (од 12 до 19 фебруар) ич не ми е верна дека вклучува потрошна од две клими.... особено не 2 амбера.
Tebe ako te lazat za sve i svasta neznaci deka jas lazam p.s ne zaboravaj ova e amber ne e ln em mokno em ekonomicno hahaha

Sea verna li ti e ili nesto tebe ti trosi klimata izglea neverna ti e si gree i kaj nekoj drug


Ahhh be zlatko beee sve tebe nekoj nesto te laze i na kraj chapkunot kako i da go vikate ke ispadne najveke te izlazal, nego i video klip da ne treba od smetkava posto ti na sliki neveruvase samo na klipcinja haha
Автоматски споено мислење:

Ok, hvala na odgovoru @Ucrown.
Citao sam i tamo podosta oko Muse.
Koja je klima kaj vas isto sto je Muse vo Srbija ? Adekvatan model ?
Hocu da vidim da li je samo za srpsko trziste taj Muse proizveden ?
Neznam mislam nema vo mk sporedi po kodovite na vnatresna nadvoresna ama mislam deka od vnatresnata nema da se isti....e sea me stavi vo misla dali muse trosese vo srbija ili viola....
 

Attachments

Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
.a pregrevanjeto se resava lesno so offset..
Не се решава ништо. 4 степени разлика прави У Краун, како и да ја подесуваш. А тоа не е баш пријатно.
Автоматски споено мислење:

Ok, hvala na odgovoru @Ucrown.
Citao sam i tamo podosta oko Muse.
Koja je klima kaj vas isto sto je Muse vo Srbija ? Adekvatan model ?
Hocu da vidim da li je samo za srpsko trziste taj Muse proizveden ?
Дедо Трајко, ако глумиш Србин не дозволувај грешки. Пишувај српски, вака се гледа дека глумиш.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
АП е Турска клима....700 еу за Маде Ин Туркиј само будала може да фрли
Вакви финти може само на @An. ka да му се допаднат пошто е дунстер ..како тебе @Pew Pew
Znaci mitsu so mustaci e :)
Автоматски споено мислење:

Izgleda cenite ke idat nagore na klimive, taka se suska na golemo.
Ako odat nagore cenite da si nabavam eden Amber so vreme.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Не се решава ништо. 4 степени разлика прави У Краун, како и да ја подесуваш. А тоа не е баш пријатно.
Автоматски споено мислење:


Дедо Трајко, ако глумиш Србин не дозволувај грешки. Пишувај српски, вака се гледа дека глумиш.
Ziv go fati isto ko drugion kolega sho go ispegla da ne go imenuvam Sega
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Tebe ako te lazat za sve i svasta neznaci deka jas lazam p.s ne zaboravaj ova e amber ne e ln em mokno em ekonomicno hahaha

Sea verna li ti e ili nesto tebe ti trosi klimata izglea neverna ti e si gree i kaj nekoj drug


Ahhh be zlatko beee sve tebe nekoj nesto te laze i na kraj chapkunot kako i da go vikate ke ispadne najveke te izlazal, nego i video klip da ne treba od smetkava posto ti na sliki neveruvase samo na klipcinja haha
Абе јас твојава сметка за 29дена (22.01 - 19.02) како што велиш од твоите 2 Амбер ја споредувам со мојата една Хансол... и испаѓа дека твоите 2 помалце потрошиле - ем тоа мојата е во малечка 17м2 соба со низок плафон.

Еве онака груба математика....
Screenshot 2021-03-01 at 13.34.30.png

Иначе кај мене сметката за минатиов месец (19.01 - 15.02) е 5.124 денари.
Затоа сумливо ми испадна ова што ти споделуваш... за една клима и плус други електрични апарати во куќата веродостојно звучи 3000 сметка за 29дена... ама за 2 клими воопшто не е веродостојно!

Да не испадне после да речеш дека втората Амбер ти е на друго броило :)
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Абе јас твојава сметка за 29дена (22.01 - 19.02) како што велиш од твоите 2 Амбер ја споредувам со мојата една Хансол... и испаѓа дека твоите 2 помалце потрошиле - ем тоа мојата е во малечка 17м2 соба со низок плафон.

Еве онака груба математика....
Прегледај го приврзокот 286217

Иначе кај мене сметката за минатиов месец (19.01 - 15.02) е 5.124 денари.
Затоа сумливо ми испадна ова што ти споделуваш... за една клима и плус други електрични апарати во куќата веродостојно звучи 3000 сметка за 29дена... ама за 2 клими воопшто не е веродостојно!

Да не испадне после да речеш дека втората Амбер ти е на друго броило :)
И кај мене и со две и со три клими сметките се на двете места по 5300ден
Таму кај што се две на мое изнадување сметка не е зголемена.
Хансолот го гледам се растерети и двете заедно трошат колку порано едната само што трошеше
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.843
Поени од реакции
7.624
Znaci mitsu so mustaci e :)
Автоматски споено мислење:


Ako odat nagore cenite da si nabavam eden Amber so vreme.
Купи си два, слушам по 5 години уште повеќе ќе се кренеле цените па имај си на залиха за секој случај.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Купи си два, слушам по 5 години уште повеќе ќе се кренеле цените па имај си на залиха за секој случај.
Ти си сигурно докторот од "Враќање во Иднината" само незнам кој дел па знаеш по 5 год што ке биде.:)
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Абе јас твојава сметка за 29дена (22.01 - 19.02) како што велиш од твоите 2 Амбер ја споредувам со мојата една Хансол... и испаѓа дека твоите 2 помалце потрошиле - ем тоа мојата е во малечка 17м2 соба со низок плафон.

Еве онака груба математика....
Прегледај го приврзокот 286217

Иначе кај мене сметката за минатиов месец (19.01 - 15.02) е 5.124 денари.
Затоа сумливо ми испадна ова што ти споделуваш... за една клима и плус други електрични апарати во куќата веродостојно звучи 3000 сметка за 29дена... ама за 2 клими воопшто не е веродостојно!

Да не испадне после да речеш дека втората Амбер ти е на друго броило :)
Da gleas ne sum znael deka dva saati iam vo stan sto ziveam, veruvaj ili ne smetkata e taa sto ja gleas tebe da ne te brojat na industriska tarifa
Vi prevod cjabe ti e tuka granafana merenja dokazuvanja smetkata e taa parite se tie a ti pak zamaraj se i meri, otidi im vo evn so grafa od grafana moze popust ke ti dadat ili puwti go meracot vo meterologija na bazdarenje moze on te krade....
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Da gleas ne sum znael deka dva saati iam vo stan sto ziveam, veruvaj ili ne smetkata e taa sto ja gleas tebe da ne te brojat na industriska tarifa
Vi prevod cjabe ti e tuka granafana merenja dokazuvanja smetkata e taa parite se tie a ti pak zamaraj se i meri, otidi im vo evn so grafa od grafana moze popust ke ti dadat ili puwti go meracot vo meterologija na bazdarenje moze on te krade....
Епа изгледа ти играла јамболијата Фебруариов....

Види нелогичностите се од твоите објави...
Во Декември сметката ти е 7 и кусур илјади, во Јануар скоро 6 илјади, а во Фебруар половинка од тие 2 сметки односно само 3 илјади.
Најголемиот студ годинава беше баш во Фебруар ем точно во периодот за кој ти е сметката (22.01 - 19.02).

Така да или си ја исклучил едната клима и си ги затворил вратите, или си се греел на 20С и си ја наметнал јамболијата што цела зима ја спомнуваш на форумов.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
И кај мене и со две и со три клими сметките се на двете места по 5300ден
Таму кај што се две на мое изнадување сметка не е зголемена.
Хансолот го гледам се растерети и двете заедно трошат колку порано едната само што трошеше
Сепак 5000 а не 3000.
Растеретување може да се случи на појаки студови, наместо едната да пука со 1.5kw ќе поделат 2те клими по 700-800w што дефинитивно ќе подорби во комфор и распределба на топлината низ просторот.
Ама на овие моментланиве +10С надворешни температури... секогаш една клима ќе е поекономична од две клими.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom