Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
(Daikin ftxf50a) Cel den na 25 i vtora brzina na fan i si ja oddrzuva taa T vo 45~50 m2 dnevna so kujna vo forma na L izolirana kukja so 14 kwh potrosuvacka za 24 h
 

Attachments

Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Е тоа е кај не грее па и брмчи како стар компјутер а голем мерак имав на климава
А дали си ја пробал на максимум како работи
На максимум или фан 5 бучна е од струење на воздухот и не е пријатно за седење зашто прави голем провев,никогаш не сум ја пуштил на макс ниту на фан 4.Секогаш ми е на фан 2 или 3 и не се слуша ништо.
фан 2, 23c powersel 75%, да дува скроз надоле ,насока на дување на најширокото,јонизатор(pure) уклучено.
Значи вака ми е подесена и не ја чепкам од октомври.23 степени подесено 23 степени во просторијата.
Пробав да мерам издув и не е како пониските модели стави фан 1 и макс на далинско и да провериш темп на издув.Си има софтвер си менува темп на издув според темп во просторијата.Колку ти е зададена температура на далинско а колку во просторијата?
Автоматски споено мислење:

И јас мислам дека не е во ред ама од Енергија велат ако не светат алармите во ред си е климата затоа и прашувам на форумов за мислења
IMG_20210217_001359.jpg
Изгаси ја климата.и со пенкало стисни check да се појават две 00 на далинското а на климата саат.на горната стрелка пројди ги сите грешки до 33.Доколку има грешка кје светне црвено ледот на климата и стисни clear.За да излезеш од менито само стисни on/off.ако најде грешка пиши го кодот.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Хахахахаха добар.
Ne ozbilno . Nekako mnogu e za 35m2.
40-50m2 e optimalno
Na ladenje ne e nekako jaka za tie kvadrati.
Автоматски споено мислење:

Е тоа е кај не грее па и брмчи како стар компјутер а голем мерак имав на климава
А дали си ја пробал на максимум како работи

И јас мислам дека не е во ред ама од Енергија велат ако не светат алармите во ред си е климата затоа и прашувам на форумов за мислења
И не ми е проблемот дали ќе ги грее квадратите туку каде се тука плусовите и економичноста на климата
Еве ако има некој заинтересиран сосе 3м цевки сосе кабли за 67000д.ќе ја дадам климта е стара 3-4 месеци
Tuka ima nekoi iskustva so nea procitaj.
 
Последно уредено:
Член од
13 ноември 2020
Мислења
67
Поени од реакции
57
Gree Soyal 3.5kw iskustvo da spodelam so vas: namestena na 5 januari smetkata za struja bese 3600den, so 2 mali deca sum 3god i dr. 5 meseci, i ja pustam 25-27 stepeni i pomalku-kako sto ima potreba (nokeska na 20), senzorot aktiviran da ja pusta toplinata kon lugeto. Zagrevam 30m2 bez izolacija so pvc dograma, vikendov sega koga bese poladno go pominavme na 27 stepeni ama da se sedi po kusi rakavi, defrost pravi tocno 10 minuti (vo nedelata ko bese najladno: sabajleto vo 8 ipol vo 17 i 23 casot). Negativna strana e sto krcka koga se menuva dali da duva nadolu ili pravo (da ne treba da se podmacka ili nesto drugo e?). Se ostanato funkcionira perfektno i sum zadovolen so klimava. IMG_20210217_004036.jpg
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492

@zlatko_ti412 praj matematiki

Normalno koristenje 24 vnatresna so 680m3
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862

@zlatko_ti412 praj matematiki

Normalno koristenje 24 vnatresna so 680m3
Еве од неколку клика низ видеото....
ucrown-cops.png

Само издув ладен некако.... 36С... веројатно имаш многу помали загуби од кај мене...

Еве од вчера вечер од кај мене.... не стасав да средам табели.... ама мислам држи COP над 3 и 3.6~4kw топлина е претежно... при нормално користење во 4ти фан со 510m3/h проток.


Вчера Прилеп потопол беше.... до кај 4 ноќта пониско од -11 не симна... сабајле видов до -13 слегла (на термометарот има меморија за максимум/минимум).
Денес демек до -18С ама еве го пак не сака испод -11С до сега.
Ама ми се спие веќе не можам да го чекам а сакав да снимам бар уште на -15С еден тест до даске.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.106
Ne ozbilno . Nekako mnogu e za 35m2.
40-50m2 e optimalno
Na ladenje ne e nekako jaka za tie kvadrati.
За греење само ја користам, прва година и е оваа. За ладење на долен спрат немам потреба бидејќи просторот е поприлично ладен + има добра вентилација со прозорите (оставам еден на кипер).


Отворен простор е и има внатрешни скали кон втор спрат. Затоа е таман.
Долу со неа греам, а кога е плус температура или околу нула од горен спрат е отворена врата од 12м2 северна соба и дел од топлината завршува таму - па пријатно е за спиење без догревање.



На втор спрат имам LG 3,5kw - таа се користи за ладење на просторот (и горе и долу) бидејќи ми е поставена точно над скали.

LG-то ја пробав вчера и денес на минусни температури, без мака уклучи и грее со макс повлечени 1.4kw, а мин не успеав да видам бидејќи кратко беше пуштена чисто заради проба.
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
A gi znae li nekoj dobro razlikite megju gree fairy nordic i gree amber?

Spored ona shto vidov na reklamite i dvete navodno mozele da se koristat do -30 za greenje, nesto imase amberot plazma filter fairy nemase... po cena se isti..Shto gi razlikuva ovie dva modeli osven plazma filterot i mozebi dizajnot na izgledot? I zoshto bi ja odbral ednata ili drugata?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
80
Поени од реакции
68
A gi znae li nekoj dobro razlikite megju gree fairy nordic i gree amber?

Spored ona shto vidov na reklamite i dvete navodno mozele da se koristat do -30 za greenje, nesto imase amberot plazma filter fairy nemase... po cena se isti..Shto gi razlikuva ovie dva modeli osven plazma filterot i mozebi dizajnot na izgledot? I zoshto bi ja odbral ednata ili drugata?
Fairy Nordic 12 има 680m3 проток а Amber Nordic 12 800m3 кај Fairy Nordic лево дено е рачно долку кај Amber Nordic може преку далечинското.Тие се разликите за 3.5 ките
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Fairy Nordic 12 има 680m3 проток а Amber Nordic 12 800m3 кај Fairy Nordic лево дено е рачно долку кај Amber Nordic може преку далечинското.Тие се разликите за 3.5 ките
Informacijata za protokot e ok.
Fairy Nordic ima isto levo desno preku dalecinsko, ne e manuelno.
Автоматски споено мислење:

Стварно не можам да ги дочитам овие експерименти и греење со отворени врати за да троши 1600 или 2400 вати. Кај мене на климите досега сум приметил греење со 45, 37 и 28 степени на издув и се надевам дека потрошувачката за овие темп. е 700, 500 и 300 вати. Денес наутро на -12 ја пуштив лг стара он оф клима, си надрука фреон и си грееше претпоставувам со 42-45 степени на издув. Карши мене има стари Филиа клими и тие си работеа. Еј клими од 15-тина илјади денари а вие мерите клими од 70.000 или од 90.000 ден. и за вас тоа е најнормално. Смешки. Да повторам, да не се излаже некој да купи од денешните он оф клими, немаат благе везе со старите.
Ima vo Gree nov model na OnOff deklariran do - 15C.
Автоматски споено мислење:

A gi znae li nekoj dobro razlikite megju gree fairy nordic i gree amber?

Spored ona shto vidov na reklamite i dvete navodno mozele da se koristat do -30 za greenje, nesto imase amberot plazma filter fairy nemase... po cena se isti..Shto gi razlikuva ovie dva modeli osven plazma filterot i mozebi dizajnot na izgledot? I zoshto bi ja odbral ednata ili drugata?
I dvata modela imaat cold plasma.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Е тоа е кај не грее па и брмчи како стар компјутер а голем мерак имав на климава
А дали си ја пробал на максимум како работи

И јас мислам дека не е во ред ама од Енергија велат ако не светат алармите во ред си е климата затоа и прашувам на форумов за мислења
И не ми е проблемот дали ќе ги грее квадратите туку каде се тука плусовите и економичноста на климата
Еве ако има некој заинтересиран сосе 3м цевки сосе кабли за 67000д.ќе ја дадам климта е стара 3-4 месеци
Aj postavi sliki od mestopolozbata na nadvorrsnata edinica,da ne e vtetana vo nekoj kos,I da ne nema razmena na toplina.
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
На максимум или фан 5 бучна е од струење на воздухот и не е пријатно за седење зашто прави голем провев,никогаш не сум ја пуштил на макс ниту на фан 4.Секогаш ми е на фан 2 или 3 и не се слуша ништо.
фан 2, 23c powersel 75%, да дува скроз надоле ,насока на дување на најширокото,јонизатор(pure) уклучено.
Значи вака ми е подесена и не ја чепкам од октомври.23 степени подесено 23 степени во просторијата.
Пробав да мерам издув и не е како пониските модели стави фан 1 и макс на далинско и да провериш темп на издув.Си има софтвер си менува темп на издув според темп во просторијата.Колку ти е зададена температура на далинско а колку во просторијата?
Автоматски споено мислење:


Прегледај го приврзокот 284604
Изгаси ја климата.и со пенкало стисни check да се појават две 00 на далинското а на климата саат.на горната стрелка пројди ги сите грешки до 33.Доколку има грешка кје светне црвено ледот на климата и стисни clear.За да излезеш од менито само стисни on/off.ако најде грешка пиши го кодот.
Дали може со зборови да ми опишеш со што таа скапа клима ги оправдува парите што си ги дал за неа.Па можеби и јас ќе
најдам некаква утеха.Си дал многу пари а не си ја тестирал да видиш по што се разликува климата од поевтините
клими.Задоволен си од климата или од просторот каде си ја поставил климата.Со фан два или три јас може да ја користам
на плус 10-15ц.А каде е во муабетов економичноста на климата дали е климата економична и ги заслужува трите плуса кои
ги има.На - 4 потрошувачка 1650в. и слаби 43ц.на издув со 720м3 проток на воздух.Мислам многу слабо е тоа.
На далјинското не покажува грешки исто како што нема да покаже автомобилот ако е крив банташот или е откачено цревото
од турбото.Непријатниот звук што доаѓа од кај вентилаторот на климата кај мене се слуша и на помалите брзини дали не е
добро балансирана или е нешто друго во прашање не знам.Сум ја пробал и само со вентилатор пак истиот звук го дава.Зошто си поставил насока на дување на најшироко дали и ти имаш проблем со звукот што доаѓа од кај вентилаторот па на тој начин го пригушуваш. Ај ако имаш време направи еден тест на макс.какви резултати ќе даде твојата клима да знам дали е цел модел таков или само мојава така се погодила.
Aj postavi sliki od mestopolozbata na nadvorrsnata edinica,da ne e vtetana vo nekoj kos,I da ne nema razmena na toplina.
Не е поставена во ќош има воздух колку сака ќе ставам слика покасно
More i vnatresnata ako e vterana do tavan ili do sidot ke go lazi senzorot
На видеото се гледа како е наместена внатрешната
 

Kajgana Shop

На врв Bottom