Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Lepi sea ko ti zovre lonceto so 2kw potrosnja na LN kaj Zlatko ke objasnuvas deka COP e nekoj moment od vreme..a 3 godini serkas deka mojata trosi postojano kako TPecka zasto pisljivi 6min sum ja pustil na 30c?

Sea na zlatko klimata za kolku TPecki trosi za tie 40min i vo 25m2?
Nemoj molim te da ocekuvas deka ke te sozalam...eve krokodilski solzi mi potekoa hahaha
Автоматски споено мислење:


E na vakvi moze da im prodavas demagogija :)
Priznaj be majstore deka si skenjat.
Usran si od nogavici ti teche.

Ajde oti ke staam video kako pishti Gree Hansol u 5 saat sabajle.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Хаха... кога че биди то? Ќе доживееме до тој ден кога @Sv B ќе сними да ни докажи нешто???


Сериозно друже? Па и @Sv B ти го лајка коменаров значи се сложува???
Абе беги само се дозакопувате.....


Srsly dude? w00t o_O
А со гаранцијава шупраиме? Ќе ваши уште после преместувањево на сензоров, пошо еве викате тоа е единствена опција?!?!?
Kako se napupi na site, ubavina, pa uste i mesas.... Hahahha.
Tones vo glupostite svoi detence, so se svoite lajkadzii.... za smeenje ste
Sreka tvoja sto se stopli vremevo malce, ke si samo po sivri... bez salce....
 
Член од
1 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
173
Ја не сум продавач само корисник на грее. Пола зима греев со ucrown 60m2 делумно изолиран простор во стан. Дневната 24C-25C спалната 21C. На -10 не сум осетил разлика во работењето на климата што значи згрева топ и кога е најладно. Сега кога имам уште една клима 26C ми е дома, а климата е препорачана за макс 40м2. Грее е горе доле еднакво квалитетна во споредба со јапанците, некој ситни нијанси се разликуваат.
Epa so zdravje da si se sluzis. Mene ne mi odgovara sto trosat mnogu, sto ne moduliraat dobro (on off 3 stepeni gore dole ide) i sto imam loso iskustvo so prodavacite na gree. So ova iskustvo tesko deka bi zemal Gree klima sega a i ne bi mozel da preporacam na drug. Taka da za mene razlikata megu japancite i kinezite ne e sitni nijansi.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Priznaj be majstore deka si skenjat.
Usran si od nogavici ti teche.

Ajde oti ke staam video kako pishti Gree Hansol u 5 saat sabajle.
Stavi slobodno ama da izmeris kako sto se meri po JUS(EU standardi de)....kako se meri bucnost sto gi citas po sajtovive znaes li...ima standardi za toa kako nesto se meri.
A koga neznaes kako se meri nestoto, od koja dalecina se meri gjabe ti e i 100videa da pustis :)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Kako i da e, kaj nas Gree e najprodavan brend, toa site go potvrduvaat, od monteri do korisnici.
Jebiga, toa e vistinata.
Naskoro ke ima dosta pozitivni raboti od Gree, ke gi cuete od monterite, korisnicite... I po toa sto go znam, uste mnogu dolgo ke bidat na taa pozicija, Broj 1.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Kako se napupi na site, ubavina, pa uste i mesas.... Hahahha.
Tones vo glupostite svoi detence, so se svoite lajkadzii.... za smeenje ste
Sreka tvoja sto se stopli vremevo malce, ke si samo po sivri... bez salce....
Нее не паѓам на твое ниво друже....

Можам само уште еднаш да ве поздравам со видеото за перформансот на MitsuLN35
На -10С надворешна температура испорачани константни 6kWh цели 40+ минути.


Снимете ваков перформанс од било која ГРЕЕ клима и цитирајте ми ја овааа порака.

Предизвикот почнува СЕГА!

Фала, Чао, Пријатно!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Utre ke go staam videoto kako buci Gree hansol.
Za denes vi e dosta. :tapp:

:lolzz:
Автоматски споено мислење:

Нее не паѓам на твое ниво друже....

Можам само уште еднаш да ве поздравам со видеото за перформансот на MitsuLN35
На -10С надворешна температура испорачани константни 6kWh цели 40+ минути.


Снимете ваков перформанс од било која ГРЕЕ клима и цитирајте ми ја овааа порака.

Предизвикот почнува СЕГА!

Фала, Чао, Пријатно!
Ajde, jambolijata preku glava i na spieneje, belkim ke se stoplis malce.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
ova ti e na ladenje drugar letno vreme si snimal a ne na greenje
Ajde objasni go desniot merac na temperatuka sto pokacuva toj bidejki go imam istiot a i ovde na videoto se cita AUT 32 stepena i gornoto pisuva IN vnatresna od 21 stepen pa moze da modulira na aldenje koga si e stavil vo soba 2X2 stavi e vo 5x5 metri pa togas stavaj viidea , no temperaturata kako sto kazuvas zimno vreme a nadvor 32 stepena cudna rabota e toa decko, kako da si igras majtap so site ovde a sto ti e celta demek tvojata klima mitsubusi od poskapite raboti so 90 w epa da ti kazam mojava trosi 1000 w i sum prezadovolen od potrosuvackata. ama gream 80 kvadrata.
objasni e temperaturata ako sakas nadvoresna vnatresna .
Ednas Ziv faten deka manipulira, sega mu e vtorpat i posleden
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Mene mnogu mi izgleda toa ako sporedam so mojata potrosuvacka na LN35 od 600 den vo 17m2 so izolacija. Eve clenot SvB od Gree stavil "mi se dopagja". Ti prasuvas a on mesto da odgovori stava "mi se dopagja". Dali mu se dopagja toa sto si kupil Gree ili mu se dopagja deka imas somnezi dali klimata e dobro montirana i dali dobro raboti i si potencijalno nezadovolen korisnik ili saka da kaze teraj taka treba, sve e ok? Ajde da ja vidime taa "legendarna" korisnicka podrska.
Овај форум се претвора во караници на искусни корисници кои веќе се знаат за клими, а од нивните постови
ние што сме нови корисници на инвертер клими и првпат се соочуваме со многу нејасни моменти се наоѓаме во втор план а мислам дека треба да е обратно.
Верувам дека некој од многуте Gree корисници тука сепак ќе дадат стручно мислење за мојот претходен пост
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Јас ќе препорачам да појде екипа и да му ја постави како што треба...
Дали било тоа преместување, сервисирање.... што год да треба да се направи....

Или ако не може тоа да се направи... да си ја собере неисправната клима и да му ги вратат парите на незадоволниот потрошувач.
А не да го третираат како пациент тука и да го игнорирааат кога ѕвони и бара решение.
Vidi vaka sega......mi repliciras kolku da kazes mesto a nisto nekaza.....odnosno daj ti resenie kako sto gleam stanavte testiraci i tehnicari preku nok.a toa da dojde ekipa i da mu ja premesti popravi i tektkava od 5ti na 70godini toa ke go kaze posto neznae i nesposobna e da dade resenie.toa sto go kaza ne e resenie izgovor samo i zaobikoluvanje za nedavanje resenie za problemot.dokolku se voostanovi deka ne raboti klimata odnosno e defektna od gree prvo ke mu ponudat pari nazad CELOSNA SUMA KOJA JA KUPIL ili da mu ja zamenat so identicna ili podobra.toa drugive firmi tesko ke go napravat. A toa deka kako pacient gi tretiraat tuka oficijalno od gree mu nemaat taka kazano sekoj moze da se predstavuva kako niven vraboten pod psvedonim. I pak ke kazam daj resenie ne penzionersko razmisluvanje neka vikne serviseri moeto mislam deka e najbezbolno kade sto ke se kompenzira neadekvatnata pozicija so minimalni sredstva. Kabel od 1m 10den....
Автоматски споено мислење:

Овај форум се претвора во караници на искусни корисници кои веќе се знаат за клими, а од нивните постови
ние што сме нови корисници на инвертер клими и првпат се соочуваме со многу нејасни моменти се наоѓаме во втор план а мислам дека треба да е обратно.
Верувам дека некој од многуте Gree корисници тука сепак ќе дадат стручно мислење за мојот претходен пост
Nemas izolacija normalna ti e potrosnjata neznam kolku ocekuvase 800den..... 1500 2000 e mislam nekoj ok prosek za 24/7da ti gree.napravi matematika i ti odluci 5 den kw da nema skapa eftina 2000den /5 400kw odnosno 31 den ili 12.9kw na den.nema potreba sto ponatamu da mu se mislis

P.s vo tie 2000den imas i danok 18posto taka da pomalce od 320 330kw potrosila
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Овај форум се претвора во караници на искусни корисници кои веќе се знаат за клими, а од нивните постови
ние што сме нови корисници на инвертер клими и првпат се соочуваме со многу нејасни моменти се наоѓаме во втор план а мислам дека треба да е обратно.
Верувам дека некој од многуте Gree корисници тука сепак ќе дадат стручно мислење за мојот претходен пост
Nemas nikakov problem, za 30 dena imas potroseno 2000den.
Od pricina sto nemas izolacija, super e potrosuvackata.
Klimata ti e ok bidi siguren.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Овај форум се претвора во караници на искусни корисници кои веќе се знаат за клими, а од нивните постови
ние што сме нови корисници на инвертер клими и првпат се соочуваме со многу нејасни моменти се наоѓаме во втор план а мислам дека треба да е обратно.
Верувам дека некој од многуте Gree корисници тука сепак ќе дадат стручно мислење за мојот претходен пост
За жал друже и ти како и @Паланчански си веќе пациент во очите на искусните Грее продавачи тука.
Ти веќе си им ги дал парите, нема што да се замараат веќе со тебе.

Отвори нов акаунт и прашај како да сакаш да купуваш клима одма ќе го добиеш вниманието од сите 4-5 продавачи тука.


Мое мислење а и поради тоа што зимава беше мноогу топла, не се малку... ама многу зависи и како си ја користел.
Еве ќе ти пратам математиката од кај мене од двете клими за истиот период па ти одлучиси.

Грее Хансолот кај мене е во 17м2 соба со низок плафон и до 05.01 се грееше на 25 степени, а од 05.01 намалена на 23 со ауто фан до пред некој ден кога фатија студовите па ја кренав на 24С со 3ка фан.
Значи од тие 31 ден за кој прашуваш ти, 20 дена била на 25С и 10 дена на 23С.

Најбрзо можам вака да пресметам, на Grafana графикот му викам да ми исцрта од 15.12.2020 до 15.01.2021
Истиот график ми ги црта вредностите за двете клими, и за Грее Хансол12 и за Мицубиши LN35.
Најдолу на графикот има min, max и average вредности за потрошувачка, при што тоа средата (average) ќе ми дојде доста корисна.
Имено, изгледа за целиот тој период и двете клими ми трошеле со по иста средна вредност (која колкав простор грее нема да коментирам во моментов)
Математиката со средната вредност вика:
0.475kw x 24h = 11.4kw x 31den = 353.4kw x 5.5мкд = 1,944мкд

Според мене, барем за Мицу-то ќе биде помалце затоа што знам дека поголем дел од киловатите ги штанцав ноќно време и во ефтина тарифа со помош на тајмерите, па тие ќе бидат по помала цена од онаа средната 5.5 што ја зедов во пресметките.


 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
За жал друже и ти како и @Паланчански си веќе пациент во очите на искусните Грее продавачи тука.
Ти веќе си им ги дал парите, нема што да се замараат веќе со тебе.

Отвори нов акаунт и прашај како да сакаш да купуваш клима одма ќе го добиеш вниманието од сите 4-5 продавачи тука.


Мое мислење а и поради тоа што зимава беше мноогу топла, не се малку... ама многу зависи и како си ја користел.
Еве ќе ти пратам математиката од кај мене од двете клими за истиот период па ти одлучиси.

Грее Хансолот кај мене е во 17м2 соба со низок плафон и до 05.01 се грееше на 25 степени, а од 05.01 намалена на 23 со ауто фан до пред некој ден кога фатија студовите па ја кренав на 24С со 3ка фан.
Значи од тие 31 ден за кој прашуваш ти, 20 дена била на 25С и 10 дена на 23С.

Најбрзо можам вака да пресметам, на Grafana графикот му викам да ми исцрта од 15.12.2020 до 15.01.2021
Истиот график ми ги црта вредностите за двете клими, и за Грее Хансол12 и за Мицубиши LN35.
Најдолу на графикот има min, max и average вредности за потрошувачка, при што тоа средата (average) ќе ми дојде доста корисна.
Имено, изгледа за целиот тој период и двете клими ми трошеле со по иста средна вредност (која колкав простор грее нема да коментирам во моментов)
Математиката со средната вредност вика:
0.475kw x 24h = 11.4kw x 31den = 353.4kw x 5.5мкд = 1,944мкд

Според мене, барем за Мицу-то ќе биде помалце затоа што знам дека поголем дел од киловатите ги штанцав ноќно време и во ефтина тарифа со помош на тајмерите, па тие ќе бидат по помала цена од онаа средната 5.5 што ја зедов во пресметките.


Ne si na interview za rabota da go bunis covekot 1500 2000den mesecno skapo ili eftino e vo neizoliran prostor, toa go interesira.
I daj resenie za palancanski ili tolku e znaenjeto excel, grafana i sondite....

Tuka taka so grafani i sondi ke pomines odlicno
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Овај форум се претвора во караници на искусни корисници кои веќе се знаат за клими, а од нивните постови
ние што сме нови корисници на инвертер клими и првпат се соочуваме со многу нејасни моменти се наоѓаме во втор план а мислам дека треба да е обратно.
Верувам дека некој од многуте Gree корисници тука сепак ќе дадат стручно мислење за мојот претходен пост
Batali go zlatko, klimata ti e OK.
Uzivaj, super si e potrosuvackata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom