Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Go namalija kompresorceto ama i vekot na traenje go namalija. Go.zavrtija na poveke hz i sega ti vidi.
Е сега тоа времето само ќе каже, ти можеш само да си шпекулираш ;)
Битно компресорчето си го испорачува тоа што го пропишал производителот.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Е сега тоа времето само ќе каже, ти можеш само да си шпекулираш ;)
Битно компресорчето си го испорачува тоа што го пропишал производителот.
Super isporacuva za maksimalna temperatura vo soba 19.2C
Eve predlog do Mitsu, so LN da davaat eden komplet : zivri, kapa, salce, rakavici... greota lugevo za 100'000 den da nemaat backup
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Na palancanski gasi posto kompletno e zatvoren prostorot kaj vnatresnata sonda za temperatura. Jas mu kazav da si go premesti odnosno prodolzi so kabel na drugata strana od klimata vo pp i sea ostanuva na nego.a toa sto puka pri defrsot e deka se zamrznuva vnatresniot isparuvac jas kaj mene iam izvadeno filtrite koga pravi defrost i mraz se formirase na niv ne e mana tuku snaga
Da beshe do toa na I feel ke mu raboteshe dobro.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.279
Znaci i.eurovnent e glup.
Laboratorija od stotici iljadi evra.
Davala 6kw ln35 na -10stepeni.
LN 50 ne dava tolku.
Таа лабораторија вика едно,@zlatko_ti412 дома мери друго...
Глеј чудо! Има еден тон резултати за споредба!
Вие не го признавате еуровент само бели мерачиња по дома. Ете и на ваш терен ве истепаа кец и два! Дури и белите мерачиња покажаа колку е добра ЛН35! Вади исто колку Амбер 12 што е 5.5ка во ствари и тоа со подобар коп од Амберот.
А за еуровент немате појма колку многу сакам да дискутирам! Ама првин да си пратите таму клима на тестирање па тек онда ;)
А за елитмаџоне прикаски и бели мерачиња Златко ви покажа црно на бело! На ваш терен,и сега треба да се скриете и едно два-три дена да не испаѓате во јавност додека помине смеата :ROFLMAO:
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Super isporacuva za maksimalna temperatura vo soba 19.2C
Eve predlog do Mitsu, so LN da davaat eden komplet : zivri, kapa, salce, rakavici... greota lugevo za 100'000 den da nemaat backup
Vo Gree davaa Fen backup do lani sho treskash Sega. Ili zaboravash kako beshe.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Таа лабораторија вика едно,@zlatko_ti412 дома мери друго...
Глеј чудо! Има еден тон резултати за споредба!
Вие не го признавате еуровент само бели мерачиња по дома. Ете и на ваш терен ве истепаа кец и два! Дури и белите мерачиња покажаа колку е добра ЛН35! Вади исто колку Амбер 12 што е 5.5ка во ствари и тоа со подобар коп од Амберот.
А за еуровент немате појма колку многу сакам да дискутирам! Ама првин да си пратите таму клима на тестирање па тек онда ;)
А за елитмаџоне прикаски и бели мерачиња Златко ви покажа црно на бело! На ваш терен,и сега треба да се скриете и едно два-три дена да не испаѓате во јавност додека помине смеата :ROFLMAO:
Ne vadi, da vadese kako Amber, nemase da sedi covekot na 19.2C posle cel saat na max vrtenje LN-ot.
Uste nekolku dena minusna temperatura i ojde bajbuk LN-ot, izdisa kompresorceno.... Hahahaha
Автоматски споено мислење:

Vo Gree davaa Fen backup do lani sho treskash Sega. Ili zaboravash kako beshe.
Tebe nesto drugo ke ti dadat.... hahaha
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ne vadi, da vadese kako Amber, nemase da sedi covekot na 19.2C posle cel saat na max vrtenje LN-ot.
Uste nekolku dena minusna temperatura i ojde bajbuk LN-ot, izdisa kompresorceno.... Hahahaha
Ахахах губите на секој терен па сеа ќе играте на картата ќе се расипела оти многу силно работела.
3 години безусловна гаранцијата ДИНГ ДИНГ ДИНГ!!!

Ти @Sv B вака по муабетиве гарант имаш U-crown 5ка и тоа ја имаш 94.000 денари платено.
И сеа ти е криво дека другарчињата ти викаат Амберот бил појак докажано од искуство.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Ахахах губите на секој терен па сеа ќе играте на картата ќе се расипела оти многу силно работела.
3 години безусловна гаранцијата ДИНГ ДИНГ ДИНГ!!!

Ти @Sv B вака по муабетиве гарант имаш U-crown 5ка и тоа ја имаш 94.000 денари платено.
И сеа ти е криво дека другарчињата ти викаат Амберот бил појак докажано од искуство.
Bezuslovna, ama za adekvaten prostor.... DING DING DING, ke se slikas so garancijata.
Slucajno gi znam lugeto uvoznici za Mitsu, pa ke vidis DING DING DING, GARANCIJATA VI TOJ SLUCAJ NE VAZI.
A jas imam konzolna GREE 5kw, gream 80m2 otvoren prostor so otvoreni skali... 25C zadadena, 25C vnatre... banja.... ni salce, ni kapce.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Bezuslovna, ama za adekvaten prostor.... DING DING DING, ke se slikas so garancijata.
Slucajno gi znam lugeto uvoznici za Mitsu, pa ke vidis DING DING DING, GARANCIJATA VI TOJ SLUCAJ NE VAZI.
A jas imam konzolna GREE 5kw, gream 80m2 otvoren prostor so otvoreni skali... 25C zadadena, 25C vnatre... banja.... ni salce, ni kapce.
Grees ama da beshe stoplen nemashe vakvi gluposti da tresesh
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Bezuslovna, ama za adekvaten prostor.... DING DING DING, ke se slikas so garancijata.
Slucajno gi znam lugeto uvoznici za Mitsu, pa ke vidis DING DING DING, GARANCIJATA VI TOJ SLUCAJ NE VAZI.
A jas imam konzolna GREE 5kw, gream 80m2 otvoren prostor so otvoreni skali... 25C zadadena, 25C vnatre... banja.... ni salce, ni kapce.
Иииии ми го потплаши сеа малиов... знаш шо, ќе ги затворам сите врати само во едно собче че ја користам :P

Конзолна викаш, што COP ти вади 1.3 или 1.5?
Или никад немаш мерено уплав дан добиеш :)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Иииии ми го потплаши сеа малиов... знаш шо, ќе ги затворам сите врати само во едно собче че ја користам :P

Конзолна викаш, што COP ти вади 1.3 или 1.5?
Или никад немаш мерено уплав дан добиеш :)
Neznam kolku, ama znam deka mi e toplo, imam izolacija top i ic ne mi puka... za 50'000 den super zadovolen.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Иииии ми го потплаши сеа малиов... знаш шо, ќе ги затворам сите врати само во едно собче че ја користам :P

Конзолна викаш, што COP ти вади 1.3 или 1.5?
Или никад немаш мерено уплав дан добиеш :)
Od KOP mu vadi samo KOPAC rgav :yid:
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Хахах LN50 можам само да замислам што чудовиште од клима е.
Вика Capacity Range.... 30.948 BTU!

@Sv B @GT1 знаете колку се тоа во kWh?


Автоматски споено мислење:



Очигледно не е така како што тврдиш....
Стрелчо измери 20 секудни 7.3kWh на -7С
Јас измерив 1 час 6kWh на -7С
Jas ne meram za zal da se dokazuvam na forumov ama od ljubopitnost laserskiot merac ma temperatura najveke mi ima pokazano 72stepeni i neka se 55 so sondata sto vie ja koristite, i kaj mene si raboti taka do mareden defrost bez problem odnosno min saat i kusur daleku od 20 sekundi ako ne veruvas makaj skopje koga ke odis bujrum na kafe i sok pod klimata da se uveris vo aerodrom ziveam pisu koga sakas.
Автоматски споено мислење:

Добро кој ве учи вака? Како прво не е логично....
Што ќе ми се 6.3kWh на температура од +7С па нагоре? Што ќе греам, цела хала?
Баш како што гледам по еуровент, на позитивни температури софтверски се ограничени да даваат помалце топлина и да трошат помалце т.е да вадат висок COP.
Еве според еуровент за Мицу LN35VG:
на +2С дава 2kWh топлина со 5.2 COP
на +7С дава 1.2kWh топлина со 6.7 COP
на +12С дава 0.9kWh топлина со 8.2 COP

Очигледно Мицубиши во соработка со SiamCompressors прават толку добри (компресори) клима уреди како целина, што веќе не можат да произведуваат толку слаби модели како до сега, 2.5ки, 3.5ки.... ем го намалија компресорот на 9.2м3 ем дава 6kWh на -10С?
Изгледа треба да направат компресор од 4м3 кој ќе дава само 3kWh на -10С и ќе троши максимум 500w :D

Во меѓувреме во GREE го спремаат новиот модел на Амбер со tri-stage 30м3 компресор со потрошна од 6kWh хухуху :P
Za na test e namalena potrosuvackata da dogne cop neli se pod odredeni steluvanja pusteni na test toa podobro od mene go znaes a za termodinakika neka kaze drug clen ne sum kompetenten samo sto e potoplo moze da dae pogolena snaga sto e poladno paga kapacitetot na samata klima i finskite testovi toa najubavo go pokazuvaat a na plus 7 spored mene e daden kapacitetot od sekoj proizvoditel toa max sto e na ln 6.3 amber 7.2 samo mislam deka na amber poradi pogolemiot nadvoreshen isparuvac procentualno pomalce paga snagata kako sto zaladuva nasporti ln toa e cista fizika nemoze tuka elektronika da napravi nisto 1.0turbo motor 130ks nemoze da ide vo krajna poveke i ramnomerno da zabrzuva kako 2.0 atmosverec da receme isto 130ks
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Zemi da citas, da ucis... So neznaenje samo kaj Chapkunot da rascistuvas gubre.
A kaj Strelec na casovi, i da platis, gratis jok.
За Стрелчо видовме како се изгуби и какви глупости почна да треси.
А за цело GREE јас ќе ви давам часови. И тоа бесплатно. Да не тресите вакви глупости повеќе.

Убаво те немаше два дена, дојде и почна глупости да пишуваш за да ги свртиш работите.
Cop се пресметува во даден момент, не може cop да пресметуваш на временски интервали.
Во дадениот момент кај тебе троши 2.7кв струја и дава 7кв топлина, тоа е 7/2.7 = 2.6 cop.
2.6 Cop ти имаш дома на -7 па сакал си ја работел климата 6 минути или 28 саати.

Опрема сите знаеме дека имаш, земи сними едно видео од 40 мин ако толку веруваш во таа клима. Ама штом и во 2021 се референцираш на 6 мин видео од 2018, кое што патем не е баш во твоја полза, се видело колку вреди.

Наградно прашање: кога виде дека Амберот ти троши 2.7кв на -7, што направи после тие 6 мин? Ја исклучи климата и си пушти шпорет за да не ти троши толку многу?
Се изгубија друже и тоа многу. Од бандера во бандера.....

Gluposti nevideni, izduv 40C.....hahahah
Onoj Petna vednas ke ja frli, trosi nad 800W.....hahahah
100'000den za panelka.... Hahhaha, skapa panelkava nesto.
Ти треба да се грижиш во Хансол има потрошувачка во 22-3м2 колку што Мицибуши има во 42м2. И пак не успева да стопли како што треба....
Taka i treba, da stanes svesen za gluposta sto ja napravi so frlanje na 100'000 den.
Абе пак се изгуби...Од кај ги најде овие 100.000 сега....:D А, да бе.....Надпишувањето ви е во крвта влезено....Како за капацитети....Така и за цена....
Мораш да ги повикаш во контрола.
Не знам што се случи со инспекцијата во Радишани. Се молчи.
Еххх. Сега почнува криењето.......
Koja laga i manipulacija! Izduvot ne e 40c tuku 49.6c a cenata ne e 100,000 tuku 79,000den redovna, zemena za 70,000den. Koj ocaj i moralna beda. Preku zivi luge odite samo da prodadete klima poveke. Samo go truete forumot so nevistini.
Абе изгледа продажбите паѓаат па ги ваќа паника...
Нека ги слободно нека џавкаат сега....

Кој и да ги изгледа моите видеа и моите постови ќе свати дека климата си вреди секое денарче, макар и да биде платена 80к колку што е каталошки без барање најдобра цена по продавници или попуст за плаќање во готово.

Да не беше тој еден галички врвен модел напукан да се продава 73к па после да го даваат за 40к као на попуст, може и оваа ќе беше поефтина...
Ама тоа а, како што имав пишано и порано во неколку наврати.... скапите кинески модели само им ги кренаа цените на добрите јапански модели
Точно така друже....Иако ми изгледа дека има се повеќе и повеќе незадоволни од Gree...вистинската оценка за очајноста na Gree ќе се добие кога ќе имаат и друга клима или ќе ја заменат Gree со друг производеител и ќе можат да ја споредат со свои очи..

Ubavo ti kaza "Ucrown", da imase Amber ke sedese po gaki... vaka ke si ja gledas fiskalnata za LN-ot i solzi ke ronis, smrznat, so kapa na glava...a be imaj milost za lugeto po doma, ke isponastinete.... hahahaha
Sto vicovi ke izlezat so tvojata maka....
Со Амбер рони солзи кога стујомерот ќе врти како збудален....а слабо топлина за парите со мизерни COP-ови, ама тоа е мора да се трпи за продажби...

Koi 6kw, od labaratorijata na zlatko li, smeski zivi.
Covekov smrzna po doma, nastinaa site.
Ako doma ne mu e 24/25C, nema greenje, samo maka i rakiice pokraj LN da se stopli.
А 7KW од лабароторијата на Стрелчо...и тоа само 20 секунди...и со мизерен COP...

Abe covek razberi deka toa I ne e tolku bitno
Bitno e deka 30% od GREE klimite se so fabricka MAANA.
Po toa sho Zlatko go zbori ja mislam deka Negoviot Hansol e neshto defekten.
Кога јас пријавувам ненормална потрошувачка од Gree не сакаа да дојдат на сервис....После повеќе од една година испрати ја нов човек....Во мај на надворешна од +20 внатрешна подесена на +19 имаше потрошувачка од 1KW...Преголеми вредности за да може да се забошоти....Заменската ја немам проверено...ама за 20м2 троши исто колку Мицубиши за 40м2.

Bezuslovna, ama za adekvaten prostor.... DING DING DING, ke se slikas so garancijata.
Slucajno gi znam lugeto uvoznici za Mitsu, pa ke vidis DING DING DING, GARANCIJATA VI TOJ SLUCAJ NE VAZI.
A jas imam konzolna GREE 5kw, gream 80m2 otvoren prostor so otvoreni skali... 25C zadadena, 25C vnatre... banja.... ni salce, ni kapce.
ДИНГ ДИНГ ДИНГ Јас имав искуство со гаранцијата од Грее и знам како се криевте......А имав искуство и со гаранцијата од Мицибуши Електрик. За оштетена внатрешна единица во транспортот беше замената комплетна клима во рок од 24часа кај Чапкунот...можност да бирам модел...и поврат на парите ако одберам поевтин модел...

А за конзолната дај некое видео да видиме како грееш 80м2.....
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Таа лабораторија вика едно,@zlatko_ti412 дома мери друго...
Глеј чудо! Има еден тон резултати за споредба!
Вие не го признавате еуровент само бели мерачиња по дома. Ете и на ваш терен ве истепаа кец и два! Дури и белите мерачиња покажаа колку е добра ЛН35! Вади исто колку Амбер 12 што е 5.5ка во ствари и тоа со подобар коп од Амберот.
А за еуровент немате појма колку многу сакам да дискутирам! Ама првин да си пратите таму клима на тестирање па тек онда ;)
А за елитмаџоне прикаски и бели мерачиња Златко ви покажа црно на бело! На ваш терен,и сега треба да се скриете и едно два-три дена да не испаѓате во јавност додека помине смеата :ROFLMAO:
Abe uba e klimata LN ne velam ne ama 6kw na -10 stepeni
Treba covek.da e retardiran malce za da poveruva a koga znaeme deka LN 50 ne vadi tolku.
Momentalno mozi da stisni poveke ama deka celo vreme deka ke raboti so tolku opteretuvanje malce potesko.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom