Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Aj uste nesto nekoj da mi pojasni posto mnogu gledav a izgleda nisto ne sum videl zboruvate za Amber NORDIK koj jas nikade u prodazba ne go sretnav. Aj nekoj da minkaze so e razlikata od nordik do amber obicen i kade go ima da vidam specifikacii itn itn itn


Sent from my iPhone using Tapatalk
Obicen amber do -20 stepeni nema kaj nas.
Tuka mozis da si vidis
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
40
Поени од реакции
18
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Тосот од 18к. Затоплува 40м² со висина од 3м наместена на фан ауто и 26С просечна потрошувачка овие денови 1kw/саат
Tosot Muse 3,5 kw taka ?
Ili 5,5kw ??
Автоматски споено мислење:

Направив подлабоко истражување за Fonko климите и кој ги произведуваше (бидејќи знам дека Fonko е налепница) и најдов дека Fonko климите се OEM од една No name клима на која не можам да и го најдам произведувачот, само знам дека моделот и е KFR-35GW. Знаејќи го моделот, почнав да истражувам уште повеке бидејќи раздозналоста ме натера и најдов дека можен произведувач е YUETU (фирма за кој никој не слушнал и сигурно е No name) ма да чисто сумњам. Се уште не се знае 100% кој ги произведуваше ама ќе продолжам да истражувам и ќе известувам благовремено.
Moj rodnini imaa YUETU obicna on-off klima 2,5 kw klima bese ja kupija 2005 godina ja koristea 7 godini potoa se rasipa ( najverojatno bese kompresorot bidejki bred da se vkluci kompresorot pravese gr gr gr ) i taka celo zimo pravese od koga ke ja pustat dodeka da se vkluci kompresorot ( motorot ) nekogas 3 nekogas 5 minuti i proleta im crkna inaku dobra klima bese no slaba bese za prostorot 2,5 kw i nikako ne postignuvase ni zimno ni letno vreme moze i zatoa pregore za tolku kratko vreme no sepak za 7 godini masta i ja izvadija od rabota lete zime turbo duri i dalecinskoto se rasipa pred da crkne motorot pa kupija univerzalno dalecinsko no za btzo vreme posle toa pregore kompresorot
Inaku orginalnoto dalecinsko bese vakvo

A Klimata bese vakva so toa sto na vnatresnata edinica imase samo 2 sialicki za Power i Timer
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Tosot Muse 3,5 kw taka ?
Ili 5,5kw ??
Автоматски споено мислење:


Moj rodnini imaa YUETU obicna on-off klima 2,5 kw klima bese ja kupija 2005 godina ja koristea 7 godini potoa se rasipa ( najverojatno bese kompresorot bidejki bred da se vkluci kompresorot pravese gr gr gr ) i taka celo zimo pravese od koga ke ja pustat dodeka da se vkluci kompresorot ( motorot ) nekogas 3 nekogas 5 minuti i proleta im crkna inaku dobra klima bese no slaba bese za prostorot 2,5 kw i nikako ne postignuvase ni zimno ni letno vreme moze i zatoa pregore za tolku kratko vreme no sepak za 7 godini masta i ja izvadija od rabota lete zime turbo duri i dalecinskoto se rasipa pred da crkne motorot pa kupija univerzalno dalecinsko no za btzo vreme posle toa pregore kompresorot
Inaku orginalnoto dalecinsko bese vakvo

A Klimata bese vakva so toa sto na vnatresnata edinica imase samo 2 sialicki za Power i Timer
Abe ubav tuka si...???te snema...so ladnovo...
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Tosot Muse 3,5 kw taka ?
Ili 5,5kw ??
Автоматски споено мислење:


Moj rodnini imaa YUETU obicna on-off klima 2,5 kw klima bese ja kupija 2005 godina ja koristea 7 godini potoa se rasipa ( najverojatno bese kompresorot bidejki bred da se vkluci kompresorot pravese gr gr gr ) i taka celo zimo pravese od koga ke ja pustat dodeka da se vkluci kompresorot ( motorot ) nekogas 3 nekogas 5 minuti i proleta im crkna inaku dobra klima bese no slaba bese za prostorot 2,5 kw i nikako ne postignuvase ni zimno ni letno vreme moze i zatoa pregore za tolku kratko vreme no sepak za 7 godini masta i ja izvadija od rabota lete zime turbo duri i dalecinskoto se rasipa pred da crkne motorot pa kupija univerzalno dalecinsko no za btzo vreme posle toa pregore kompresorot
Inaku orginalnoto dalecinsko bese vakvo

A Klimata bese vakva so toa sto na vnatresnata edinica imase samo 2 sialicki za Power i Timer
Dobre dojdeeeeee
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Член од
15 ноември 2020
Мислења
24
Поени од реакции
33
Se super za trudot,brvo kako imas nerv super.!
Ama ...cekaj ...
Kako bese toa 2kw...??toa ne bese predznak za sporet, grealka/bojler/kalorifer/panel ....???kako taka Mitsu potrosna 2kw ... hm.... Cudno ama vistinito veruvam na snimanoto dr,nemm sto da dopolnam
epa zatoa mitsu ln 3.5ka zamenuva druga 5.0 . i ako sakas da dade 6kw toplina ke trosi 1800 ili 2000 wati toe
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
I sea koj razbra koj nerazbra koja e poekonomicna AmberNordic12 ili MitsuLN35?
Fala na @zlatko_ti412 za vlozeniot trud 1saat da snima video ...za da dojde do temp na izduv od 52.5C...i Fala golemo deka ni pokaza deka na Mitsu LN35 klima od 80k i trebaat 40min so potrosnja od 19000w da stigne do izduvot od 52.5C koj Amber Nordic go postignuva za samo 6min :) Bonus i 1kw pojse dava :D
Ке си реплицирам сам на себе за да за некој укратко го разберат она што погоре сум го напишал
1час видео прво никој нема да го изгледа на златниот @zlatko_ti412
Но пошто некој мора да ја напише домашната за сите тука што не им се гледа 1саат видео и треба на готово да им се сервира да почнам со објанување што снимил Златниов.

Почетна ситуација:

На зададена 24C i setiran izduv na AutoFan Mitsubishi успеал соба од 25м2 да загрее на 18Ц....што е потврда дека АутоФанот кај Митсубиши неработи што е зборено со години дека Аутофанот кај Митсу нефункционира и сега го потврдува и Златниов.....


На зададена 24, измерени 18.8C имаме ситуација дека усисот е побогу 10Ц повисок или 22.9Ц....тука нешто нештима, не би елаборирал дали е до Злате или до произведувачот што има 10Ц разлика од плафон нека му ја мисли друг ;)



Све ова е во првата минута од видеото.

Идеме на втората минута од видеото кoга се задава 31Ц од претходните 24 и фанот се става на 4црта максимум Фан 822м3 според сервисно.


Во таа втора минута ситуацијата со Усис/Издув е оваа...49.8 Издув....и Усис 27.4


Од овие 49.8 Издув на 2ра минута....до 20та минута имаме издув од 51.7...и потрошња ~ 1900W


И ова потрошња од ~1900w ja тера 40мин за да скапово Митсу покачи само 0.7C после 40миниути ....верувале или ама така е...слаба клима со слабо компресорче како што е LN35 на -7 надворешна тој ни цел 1Ц целзиус ке го качува цели 40мин. И тоа со затворени врати за да усисот стане побогу 30Ц :D

Злате коначно после саат време снимање стигна до 52,5Ц(од почетни 49.8) виде дека неможе да извади 52.6C како што ја извадив на Амберот со 800м3/h издув и тука статичната слика од камерата od prethodnite 40min почнува да мрда, станува Злате од тоа столицата , покажува некои таблици и завршува видеото...само му останува да пресмета колку пари ке го чинат тие 40мин :)
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2018
Мислења
204
Поени од реакции
60
Потрошувачка на Gtech 3.5 во соба од 20м2 со пвц, без изолација во куќа од 15.12. до 15.01. приближно потрошила 2200 ден.
Мислење дали е премногу, дали можи да е нешто во монтажа згрешено или недобро монтирано или нормално е толку да потроши затоа што немам надворешна изолација!
Автоматски споено мислење:

Потрошувачка на Gtech 3.5 во соба од 20м2 со пвц, без изолација во куќа од 15.12. до 15.01. приближно потрошила 2200 ден.
Мислење дали е премногу, дали можи да е нешто во монтажа згрешено или недобро монтирано или нормално е толку да потроши затоа што немам надворешна изолација!
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Ке си реплицирам сам на себе за да за некој укратко го разберат она што погоре сум го напишал
1час видео прво никој нема да го изгледа на златниот @zlatko_ti412
Но пошто некој мора да ја напише домашната за сите на готово да ја препишат да почнам.

Почетна ситуација:

На зададена 24C i setiran izduv na AutoFan Mitsubishi успеал соба од 25м2 да загрее на 18Ц....што е потврда дека АутоФанот кај Митсубиши неработи што е зборено со години дека Аутофанот кај Митсу нефункционира и сега го потврдува и Златниов.....


На зададена 24, измерени 18.8C имаме ситуација дека усисот е побогу 10Ц повисок или 22.9Ц....тука нешто нештима, не би елаборилдали е до Злате или до произведувачот што 10Ц има разлика



Све ова е во првата минута од видеото.

Идеме на втората минута од видеото кoга се задава 31Ц од претходните 24


Во таа втора минута ситуацијата со Усис/Издув е оваа...49.8 Издув....и Усис 27.4


Од овие 49.8 Издув на 2ра минута....на 20та минута ја имаме издув од51.72...и потрошња ~ 1900W


И ова потрошња од 1900w тера 40мин за да скапово Митсу покачи 1C ....верувале или ама така е слаба клима со слабо компресорче како што е LN25 на -7 надворешна тој еден целзиус ке го качува 40мин и јаче.

Злате коначно после саат време снимање стигна до 52,5Ц виде дека неможе да извади 52.6C како што ја извадив на Амберот со 800м3/х издув и тука статичната слика од камерата почнува да мрда, станува Злате покажува некои таблици и завршува видеото...само му останува да пресмета колку пари ке го чинат тие 40мин :)
Vo pravo si, ajt sea na pazar odi po sirenje. Ti ke zboris za brendovi. Koj k.. si pa ti da kazuvas za tolku pari kako rabotela. Masa na inzeneri mislele stvarale ispituvale pametniov od ne znam kade se najde na forumov so merace belo da kazuva koja klima.kakva e.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
malo morgen 130den na den so panelka, jas sum se greel so panelka thermor edna 2ipolka edna 2ka dve sobi edna 30m2 druga 22 25 taka nesto i mi stigase 15000den mesecno taka da matematikata moze ti e dobra za odlicno izoliran prostor kade bi gasele panelkite ili na 1 2 ako ti e pustena moze ke trosi tolku....


@filipinec sto ti se desi so postot deka za 130den preku den so panelka ke se greel nekako go snema
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Мислам дека имаш сериозна грешка во пресметките. Со почетна температура од 22 степени и не би требало температурата на усисот да е поголема од 24-25 степени. Во вакој случај според твојата пресметка (58-25)*1,2*800/3600 ти си добил 8,8KW што е и повеќе од фабрички декларираната максимална топлина од 7,2KW. Ти си постигнал и COP од скоро 3,2 (8,8/2,8).
Moeto video e postirano 2018ta na mesto kade mnogu postrucni likovi od tebe zelen prilepcanec napravile analiza i ne mislam da sporam so nepismen

Videoto od edvaj 12min ima dva momenta, prvo so so izduv od 800 na Turbo do nekoja 6ta minuta, i posle so izduv od 730m3 od 6ta do 12ta minuta
Pokazani se dalecinskite deka brzinata na Fan e smeneta
Prva Faza Test do 6ta min...Turbo vkluceno 800m3 izduv, 52.6C izmereno na izduv, so usis 26C



Vtora faza Test Turbo iskljucen 730m3 izduv, izmereni 58C na izduv so usis od 28C...




Za Matematicar ne te biva eve zasto:
Vo prvite 6minuti max izmeren izduv e 52,6C pri 800m3/h .....800x1,2x(52,6-26)/3600=7.09kw
A na krajot matematika so 58C na izduv pri 730m3/h e... 730x1,2x(58-28)/3600=7.3kw
Ovde nigde nema 8.8kw kako sto ti kazuvas....ama 7kw ima itekako potvrdeno i od Srbija ;)
SEa soberete se site od kaj toa zelezarata Chapkuno dilerive.... Ti, Zlate, PewPew HEKOJ i replicirajte mu na legendava kako sto e Rovaccc ....ке ве стави у шише со еден пост :)
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
malo morgen 130den na den so panelka, jas sum se greel so panelka thermor edna 2ipolka edna 2ka dve sobi edna 30m2 druga 22 25 taka nesto i mi stigase 15000den mesecno taka da matematikata moze ti e dobra za odlicno izoliran prostor kade bi gasele panelkite ili na 1 2 ako ti e pustena moze ke trosi tolku....
E pa ako mu e dobra ptosuvackata 400kw i fazla,za 15dena vo 20m2 ,co GREE g-tch,trba da bidi akcioner vo EVN.
Jas za cel dekemvri nemam 400kw potrseno vo prostorija 40m2.Mesecot bese topol,i toa nadprosecno topol.
Znaci za cel mesec toj bi imal okolu 4.500 denari,skoro 1000kw.Znaci prema tebe vo red e.OK togas,kazimu
Prijatel vo red ti e potrosubackata od 1000kw za dekemvri,vo 20m2 neizoliran prostor.Aj razmisli malce.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom