Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Еве тоа што ветив пред некој ден....






Деновиве следува уште едно вака подугачко видевце снимено некни вечер на -10С надворешна.
И со тоа си викам комплетираме ривјув, пошо ко шо ми се гледа помина студот за годинава.
Освен ако не стегни пак... па да имам шанса за тест во домашни услови на -15С надворешна :P


Епа зависи од јачина на издув во m3/h нели.... исто и од потрошната во даден момент, па да се знае со колкав COP колку топлина испорачува.
Нека сними бар 15-20 мин видео па да пресметаме... шо викаш?
Шо напрај бе брат бе. Алал да ти е. Браво.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.272

Ретко кој го интересира и оваа тема(наравно покрај сите останати срања што се случуваат секојдневно кај нас). И еден од најголемите криминали покрај приватизацијата,а аминуван и од СДСс и од Дпсмне каде поеднинци мрсно се опарија во овој "бомбона бизнис"!
Кршеа дури и препораки од ЕК само да им удоволат на олигарсите,а на обичниот народ секој ден како папагали:еу,нато,еу,нато....
Единствена земја во регионот каде законодавството забранува продажба на струја назад во мрежа!!!! Од приватни лица!!
Толку е отидена работава(веќе 20год во оваа област), што мислам дека само атомска бомба е решение за нас...
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Да ве поздравам од Прилеп, утрово во 4 часот надворешна - 12
Вклучена Амбер 3 иполка, моментално надворешна е - 8. Сетирана на 23 степени, грее 25 квадрати низок плафон 2.20 м
Од 4 до 7.30 потрошила 4.7 kw.
Машала
Богами машала. Од графикот изгледа дека влечела добри 125W пред да започне да грее и да ја крени потрошувачката. Најверојатно се греачите на тацна и компресор. Плус прилично осцилира и до 1KW во текот на 10 минути.
Еве тоа што ветив пред некој ден....





Деновиве следува уште едно вака подугачко видевце снимено некни вечер на -10С надворешна.
И со тоа си викам комплетираме ривјув, пошо ко шо ми се гледа помина студот за годинава.
Освен ако не стегни пак... па да имам шанса за тест во домашни услови на -15С надворешна :P

Епа зависи од јачина на издув во m3/h нели.... исто и од потрошната во даден момент, па да се знае со колкав COP колку топлина испорачува.
Нека сними бар 15-20 мин видео па да пресметаме... шо викаш?
Златко, секоја чест на трудот кој го вложи во документирањето на се.
Сепак без да се налутиш, морам да те прашам дали некако не ти се сомнителни резултатите? LN35 на Еуровент на -10 има податокот за 3,6KW со COP од 2,7. Еве разбирам дека климата може да има резерва, но за очекување е дека при максимално оптеретување ќе има помал COP наместо поголем.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Не било -10 во просек. Ни приближно. Немаше толку ладен период.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Богами машала. Од графикот изгледа дека влечела добри 125W пред да започне да грее и да ја крени потрошувачката. Најверојатно се греачите на тацна и компресор. Плус прилично осцилира и до 1KW во текот на 10 минути.

Златко, секоја чест на трудот кој го вложи во документирањето на се.
Сепак без да се налутиш, морам да те прашам дали некако не ти се сомнителни резултатите? LN35 на Еуровент на -10 има податокот за 3,6KW со COP од 2,7. Еве разбирам дека климата може да има резерва, но за очекување е дека при максимално оптеретување ќе има помал COP наместо поголем.
Petna, na klipon e -7,za koi -10 prashuvash?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.579
Богами машала. Од графикот изгледа дека влечела добри 125W пред да започне да грее и да ја крени потрошувачката. Најверојатно се греачите на тацна и компресор. Плус прилично осцилира и до 1KW во текот на 10 минути.

Златко, секоја чест на трудот кој го вложи во документирањето на се.
Сепак без да се налутиш, морам да те прашам дали некако не ти се сомнителни резултатите? LN35 на Еуровент на -10 има податокот за 3,6KW со COP од 2,7. Еве разбирам дека климата може да има резерва, но за очекување е дека при максимално оптеретување ќе има помал COP наместо поголем.
Greacot trosi 65w i 15w standBy vkupno 80w koga e - minus odnosno pod 0,kako se kaj nego 125...nejasno e no najgolem problem e sto ja iskucuva i normalno e da tera so 2000w! i ke pravi cesto defrosti....
Od ovie 6-7 denovi kade i denskite bea pod 0 jas zakluciv deka najdobro e daja ostavis klimata na 23 i dane ja cepkas primer prviot den ja probav cel den 23 i od 00do07 na 21° potrosi (povejke) 24kw(bidejki sabajleto koga ja krenav od 900w kaci na 1200w itoa podolgo vreme taka) celden na 23° potrosi 22.2kw barem nojkta e na pola cena kw/h!
Ova e spored mene ne mora dae tocno...
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Богами машала. Од графикот изгледа дека влечела добри 125W пред да започне да грее и да ја крени потрошувачката. Најверојатно се греачите на тацна и компресор. Плус прилично осцилира и до 1KW во текот на 10 минути.

Златко, секоја чест на трудот кој го вложи во документирањето на се.
Сепак без да се налутиш, морам да те прашам дали некако не ти се сомнителни резултатите? LN35 на Еуровент на -10 има податокот за 3,6KW со COP од 2,7. Еве разбирам дека климата може да има резерва, но за очекување е дека при максимално оптеретување ќе има помал COP наместо поголем.
Nemoj taka, covekot se iznamacil, ti sega vaka iskacas so nekoi merki na Eurovent.
Na deckoto merenjata se tocni.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Denes staviv buferi i klimata spie bukvalno a predhodno se prenesuvase buka preku drzacite odnosno anker strafovite direktno vo armiraniot beton i vnatre od vreme na vreme koga ke promeni obrtai kompresorot se javuvase buka kako kamion vo ler da raboti dole pred zgrada. Bev prvo zemav buferi za kola srpsko proizvodstvo so m8 navoj i posle trebase da si ja zemam garancijata do gree trknav i tamu za sporedba prasav od nivnite sto gi prodavaat da vidam, razlikata no comment ovie za koli se kako igracka za ovie crvenite baska sto gumata e mnogu pokvalitetna i se 3 do 4 pati pogolemi, pogotovo dvata modeli bea so m8 navoj. Taka da topla preporaka za da znaete kade da si kupite dokolku vi treba, i napomena kaj mene klimata e vo 0 namestena na waser vaga, a ova so gumite mislam duri treba i po default da se montiraat pri montaza na nova klima so zakon kako sto e nadvor...


650 den se crvenite a sivite najslabite se 600 den taka da bolje crvenite mislam mala e razlikata vo pari iako se za mnogu poteski klimi....
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
I sea koj razbra koj nerazbra koja e poekonomicna AmberNordic12 ili MitsuLN35?
Fala na @zlatko_ti412 za vlozeniot trud 1saat da snima video ...za da dojde do temp na izduv od 52.5C...i Fala golemo deka ni pokaza deka na Mitsu LN35 klima od 80k i trebaat 40min so potrosnja od 19000w da stigne do izduvot od 52.5C koj Amber Nordic go postignuva za samo 6min :) Bonus i 1kw pojse dava :D
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
I sea koj razbra koj nerazbra koja e poekonomicna AmberNordic12 ili MitsuLN35?
Fala na @zlatko_ti412 za vlozenot trud 1saat da snima za da dojde do temp na izduv od 52.5C...i Fala golemo deka ni pokaza deka na Mitsu LN35 klima od 80k i trebaat 40min so potrosnja od 19000w da stigne do izduvot od 52.5C koj Amber Nordic go postignuva za samo 6min :) Bonus i 1kw pojse dava :D
Sver od klima, sekoja cest.
Ubavo kazano i pokazano.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Златко, секоја чест на трудот кој го вложи во документирањето на се.
Сепак без да се налутиш, морам да те прашам дали некако не ти се сомнителни резултатите? LN35 на Еуровент на -10 има податокот за 3,6KW со COP од 2,7. Еве разбирам дека климата може да има резерва, но за очекување е дека при максимално оптеретување ќе има помал COP наместо поголем.
Нема што да се лутам ако дискусијата има логика, или и ти не ми замериш дека густината на воздухот не е точна до 16та децимала ;) Just kiddin'

Е богати и јас се чудев... како прво не очекував да крене потрошна толку високо... очекував до кај 1.5~1.6kw MAX а на снимката што ја споделив ја зачекав како 15тина минути работеше со ~2.080w и испорачуваше 7kw топлина, што претпоставувам и е апсолутен максимум сосе резерва :P

Остатокот од времето цела таа вечер работеше со околу 1.8-1.9kw испорачуваќи 6+kw топлина... како на видеото.
Grafana3DaysAgo.png

6+kw - https://www.youtube.com/watch?v=sUp_CJTzEcU

7kw - https://www.youtube.com/watch?v=K6penBbt0vw

Е сега она што стои на еуровент за на надворешна -7 дека испорачува 3.2kw со COP 3.2 вака сега после сето ова претпоставувам дека се однесува за нормално користење, без да ја јачиш... шознам на барана 25С со ауто-фан или фан 3-4.

Моиве снимки се со барана максимална 31С и макс-фан што се разбира не можам да ја користам цело време.
Јас пак ја практикувам навечер кога не сум во истата просторија затоа што моментално просторот ми е целосно неизолиран и со стара дрвена дограма па има огромни загуби и потреба од повеќе испорачана топлина. Особено откако ќе отворам врата кон изладена спална пред спиење :P
Изминативе 2 дена по 30kw има потрошено, еве и денес ќе ги фтаса, до сега 22kw и еве сега си крцка со 600w aма после 10 саатот ко ќе отворам вратата кон спалната до полноќ има да спука уше 4kw секако :P

Petna, na klipon e -7,za koi -10 prashuvash?
Абе чекајте не ми е почната табелата за клипчето на -10С што го снимав ;)
Покасно или утре...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom