Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
За да споредиме баби со баби и жаби со жаби ќе земаме податоци исклучиво од Еуровент.

Дали ботовите на Gree манипулираат со PdesignH. Апсолутно ДА. Дали и тие сакаат да продаваат лепенки? Апсолутно ДА.

1. GREE FAIRY GWH18ACD има PdesignH од 4,2 KW a капацитет од само 3,5KW на -10, што би рекле чиста 3,5ка каде ќе ти треба backup греење од 700W за да го постигнеш она што го декларираат. Ова е катастрофално за цена од околку 50.000, посебно што Gree се смета како best buy, каде не плаќаш лепенка туку квалитет и способност за греење.

2. MITSUBISHI MUZ-HJ50VA има PdesignH од 3,8KW а капацитет од 3,8KW на -10 нема потреба од backup греење, за идентична цена од околку 50.000 со попуст.

3. HAIER TUNDRA 1U50MEEFRA е вистинскиот bestby. PdesignH од 4,6KW а капацитет од цели 4,0KW на -10 за само нешто под 40.000.

Значи да повториме. HAIER TUNDRA 1U50MEEFRA дава 15% повеќе топлина за 20% пониска цена од GREE FAIRY GWH18ACD. MITSUBISHI MUZ-HJ50VA дава скоро 10% поголема топлина за иста цена од GREE FAIRY GWH18ACD.

Што би ми препорачале дечкиве од GREE? Me инстересира само греење, не ме интересираат останати керефеки како Wi-Fi кои не придонесуваат да климата да грее подобро или да троши помалку. Дали сметаат дека вреди да се даде нешто над 10.000 денари за послабо греење?

Едноставен избор со 1, 2 или 3 ќе биде доволен. Не мора да наведуваат и да бегаат од темата.
Magija
Автоматски споено мислење:

Еве одма брзински, мислиш ти се плашам.....


За последни 24часа, Мицуто има средна потрошна 688w Хансолот 609w... Мицуто грее 3x волумен од Хансолот, и двете поставени на 23C.
Итоа пази..... Хансолот е со отштекан греач на тацна кој овие денови цело време би работел и би трошел дополнителни +80w

Туку прегледвам график и се запрепастив.... Хансолт пак си почнал појќето да си тера он-офф
Толку залади..... тешко му оди модулацијата веќе со 23С и ауто фан..... ќе треба да го вратам на фиксна 3та брзина и на 25С како што го терав лани...
Еве од последни 7 дена..... одма се познава кога залади од вчера исчезнала модулацијата.

Termo peckata kolku ti vlece.... Hahahha
 
Последно уредено:
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Abre momci dzabe vezete pa daisekaito ne e klima nego klimiste ili top model koj ne znae sto e toa defrost,sve na sve ima napraveno samo cetiri defrosti a posledniot i sum zaboravil koga bese,za greenje kolku sakas tolku gree i ne bi se sporeduval bas so nieden drug model.isto kako da kazes abe zasto audi koga moze reno da kupis i edno i drugoto od tocka a do tocka b i dvete idat 150 pa duri renoto i pomalce trosi od audito a duri i poeftino e upola,ama aj sega sporedbava nema vrska so klimi ili zasto telefon od 20000 koga ima od 10000 i edniot alo i drugiot alo e zosto e poskap?ama ne vi drzi mesto ni eden post nego kazete koj sto saka toa si kupuva,nekoj nema da kupi poskapa ama nema sega do go omalovazuvame so sreca da si ja koristi,nekoj ima ama misli deka ce pomine poeftino a isto,nekoj za televizor bi dal 60000 za klima ne,a neli ima televizor i za 20000 i na edniot i na drugiot ce gledas taka da sekoj si znae i sekoj si ima izbor nase na temava e da spodelime kolku tolku nekoj da ima prestava sto kupuva i sto da ocekuva od uredot sto ce go kupi,sekoja cest za zlatko covekot se utepa od postiranje ovde mislam ne deka saka da ja velica klimata nego da pokaze bas tocno kako raboti i kako se spravuva mits ln isto i gree hansol.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ауу па 4 ќумбиња ако ти работат со COP=2 не знам дали разликата во сметките за струја ќе биди мала споредено со 4 јапанки кои би работеле со COP>3.5
[/QUOTE]

Ti sto bi stavil na moe mesto pak klimi ako stavas klimi bravo jas ke gi menjam ponatamu vozduh voda 138m2 na klima ne fala kakva i da e a za toa Peckata sto ne e problem podseti se sam kaza ti trosela 18 19kw na den a pocna da stedis tek taka da bolje rokni ja klimata nego li termo peckata.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Ti sto bi stavil na moe mesto pak klimi ako stavas klimi bravo jas ke gi menjam ponatamu vozduh voda 138m2 na klima ne fala kakva i da e a za toa Peckata sto ne e problem podseti se sam kaza ti trosela 18 19kw na den a pocna da stedis tek taka da bolje rokni ja klimata nego li termo peckata.
Топлинска воздух-вода all the way...

Јас пред да земам климава тоа гледав.... ама силум прилике летово останав дома па за ладење морав да земам клима....
Сеа веќе кога ја имам мислам дека се предумав од топлинската.... бар сега за сега...

Инаку гледав исто Мицубиши зубадан 11kw, за со радијатори во 68m2 спрат од куќа без изолација.
Паркетот е добар не ми се раскорнува за да го правам со подно.... а и многу ќе крени на трошкови таков зафат.

На работа имаат Мицубиши Зубадан 14kw за 3 спрата ~400м2 нова градба со 10cm изолација. Исто со радијатори освен во тоалетите со подно + регистар.
Лани зимо презадоволни газдите....


А климата обавезно ќе ја рокнам, тоа со термо печката го пишав дека сеупте мие во соба и стои како бекап годинава.... ако стегне јака зима и еве мојата не-нордик клима не може да ме стопли.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Значи модулацијата е таа денес, до пред 2-3 дена беше околу 400-500 а не се мислев ич дали е лајт или нелајт. А за модулирањето се си има причина. Со фериот едно немаше да бидам стоплен, друго едно 10тина дефрости ке напраеше или повеќе, и трето, 13-14 кв трошеше во октомври, шо значи за 12-13 степени разлика трошам +300вати денес. Просторот е таков и перфектно се справува јапанчево. Задоволен сум
i treba da bides zadovolen daisekai e ne e shorai kako sto se zalese eden clen na forumot deka zuela i ne go greela koga bese 10stepeni tek sea, i fairy so daisekai sporedbata ne e na mesto fairy so shorai mozebi neznam za performansi za cena nema sporedba 52 53 e shorai skoro duplo od fairy. Kako sto ke pagaat temperaturite ke ti ripa potrosnjata sto e normalno za sekoja klima posto ako grees 25 na +7 i 25 na -7 prostorot ne vlece isto i toa ke si go nadopolni so zgolemena potrosnja odnosno togas ke si trosi kako po specifikacija za sredna potrosuvacka a toa sto vi trosat 400 500 na +5 6 7 8 9 10 nadvor e samo togas ne ocekuvajte niska modulacija na minus, da moze ako namestis 18 19 da bide vo soba i ke pali i gasi samo klimata. Inace odlicna klima e mislam daisekai pogotovo za 1000evra a za po redovna cena pre bi LN posto duva potoplo LN ne idat tolku na najniska momentalna modulacija sto moze kako toshiba.
Автоматски споено мислење:

Топлинска воздух-вода all the way...

Јас пред да земам климава тоа гледав.... ама силум прилике летово останав дома па за ладење морав да земам клима....
Сеа веќе кога ја имам мислам дека се предумав од топлинската.... бар сега за сега...

Инаку гледав исто Мицубиши зубадан 11kw, за со радијатори во 68m2 спрат од куќа без изолација.
Паркетот е добар не ми се раскорнува за да го правам со подно.... а и многу ќе крени на трошкови таков зафат.

На работа имаат Мицубиши Зубадан 14kw за 3 спрата ~400м2 нова градба со 10cm изолација. Исто со радијатори освен во тоалетите со подно + регистар.
Лани зимо презадоволни газдите....


А климата обавезно ќе ја рокнам, тоа со термо печката го пишав дека сеупте мие во соба и стои како бекап годинава.... ако стегне јака зима и еве мојата не-нордик клима не може да ме стопли.
jas od koga bev kaj drugarot vo kuka so podno greenje na kotel na struja definitivno sum za vozduh voda nema logika so klimi pogolem prosotor da se gree kako prvo sto go sushat vozduhot a podnoto pomalce susi a baska parite posto se sobira a kaj mene treba cel stan da se renovira i togas 5 sobi se i prosor ima za dogradba na 6ta ama moze tamu balkon ke se pravi da e i investicija pogolema e 20k ne begaat zatoa i rekov ponatamu ne bi staval 4 ili 5 klimi neznam ednostavno so podnoto ostanav bez zborovi, pogotovo sto 2500 den mu bila smetka za struja sea ne mi teknuva dali 8 ili 12kw bese kotelot, a mene ispod 1600den a nekoj prosek 2300 2500 mi stiga smetka za struja bez klimite odnosno toa najveke me izlaza, ima vreme ama zakon rabota e.
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Hahahha, detence malo.
Da znaes kako e, solzi krokodilski ke ronis.
Ti kazav, ne ste ni na 10% od toa sto prodava Gree.
Автоматски споено мислење:


Gledam se pomiri deka ke uklucuvas termo pecka.
Postiraj sega merenja, ne se plasi.
Dzapankata raboti super na +10C... katastrofa za 100'000.
Што правиш спинови мојата Фијутсу работи како змеј и на -15 и што ако продавале шо корист имаме ние од било која продажба само сме неутрални а башка човекот има и грее хансол и сеа
Инаку вие продавате највеќе со спинови и лаги
-како што е гаранција од 10 години а е всушност 1 година а се друго е осигурување со давање пари секоја година и тоа е спин.
-сите параметри ви се лажни и незнам зошто тоа овие другите увозници не ве тужат пред судот а може и поединец
-Па и Вивакс највеќе продава и секоја втора куќа е со Вивакс клима и што значи тоа дека Вивакс се најдобри и најквалитетни или број еден
-Самите термини и зборови кои ги употребуваш кажуваат дека си вработен во грее или нивни дилер
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
27
Поени од реакции
95
i treba da bides zadovolen daisekai e ne e shorai kako sto se zalese eden clen na forumot deka zuela i ne go greela koga bese 10stepeni tek sea, i fairy so daisekai sporedbata ne e na mesto fairy so shorai mozebi neznam za performansi za cena nema sporedba 52 53 e shorai skoro duplo od fairy. Kako sto ke pagaat temperaturite ke ti ripa potrosnjata sto e normalno za sekoja klima posto ako grees 25 na +7 i 25 na -7 prostorot ne vlece isto i toa ke si go nadopolni so zgolemena potrosnja odnosno togas ke si trosi kako po specifikacija za sredna potrosuvacka a toa sto vi trosat 400 500 na +5 6 7 8 9 10 nadvor e samo togas ne ocekuvajte niska modulacija na minus, da moze ako namestis 18 19 da bide vo soba i ke pali i gasi samo klimata. Inace odlicna klima e mislam daisekai pogotovo za 1000evra a za po redovna cena pre bi LN posto duva potoplo LN ne idat tolku na najniska momentalna modulacija sto moze kako toshiba.
Автоматски споено мислење:



Другар, имаш и копче hi-power, кога ќе е пуштено немаш ладен издув, ама и ќе троши малку повеќе што е нормално. Сепак, многу е економична кога ќе е потопло, што не е случај за кинеските. Тие или јачат со 45-50 степени, или се офф
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Второ секој нека влезе на мmoll.gree и нека ги види топлотните пумпи на gree сите се со two stage компресори и нека видат на која температура се со најголема ефикасност ке видат дека е на 35 степени а како се зголемува температурата се намалува ефикасноста копот и ќе сфати колку трошат овие како Амбер кои даваат 52 степени на издув со 2700вати за 3.5 клима за просторија од 35 квадрати па затоа грее оти и термо од 3к ке троши толку и ке грее поефтино а плус нема дефрости и полни во ефтина струја
Просто како грав
Автоматски споено мислење:

Од Грее треба по еден агрегат гратис да даваат... hahahha, За да ја дополни потрошувачката на струја. hahahha
Трафо станица од Грее ке даваат
Автоматски споено мислење:

Ботови и оваа вечер кога паѓа снег да не имате еден до два дефроста кај климиве од Грее
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Другар, имаш и копче hi-power, кога ќе е пуштено немаш ладен издув, ама и ќе троши малку повеќе што е нормално. Сепак, многу е економична кога ќе е потопло, што не е случај за кинеските. Тие или јачат со 45-50 степени, или се офф
hahahha od 36 nagore se ne 45 i idat do 72 bar toa mozam da go kazam za ovie sto gi imam, oni se na high power non stop a pobaras dava ne se stisnati :) neka ti e ukluceno non stop high power koja e poentata da ne e osven da stedi ama da ne zagreva.Vo odlicno izoliran prostor ima logika....
Автоматски споено мислење:

@Roberto


ovaa e taa tolku falena klima so celi 7.6kw na greenje odnosno 6.3 koga ti si sakal aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahahahhahaha

rezil posle spinovi se pravele eden zbor si naucil sto go vrtat na vesti samo i toa ti se vrti vo glava sto ke reces ti na tvojot spin deka neznam kakva klima jaka si kupil i sto trosela malce i dava samo 4.12kw na -10 hahahhahahahha toa tebe ti e 18ka cccc spin do spin rezil ziv amberot 12ka e lamja za ovaa i pomalce trosi hahahhaha sto sakas koga stedele japancite stedele i na freon utre koga ke treba nedaj gospod da menjas samo 850grama ke stavis hahahhaha 18ka ni kilo freon hahahah

pazi ova max curent 13.5ampera hahah 3240w peak moze da napravi i da dae bedni 6.3 normalno na +7 epten si ja pogodil hahahah sto si se fatil za COP toj ti e 3.5 optimisticki
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Vistinata e sledna, nema post vo koj ne spomnuvate Gree, i nikoj da ne go spomne.
Jas ve razbiram deka makata vi e golema, ama problemot e sto ke vi bide uste pogolema.
Vi povtoruvam, Gree se prodava kaj nas zatoa sto ima zadovolni kotisnici.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Vistinata e sledna, nema post vo koj ne spomnuvate Gree, i nikoj da ne go spomne.
Jas ve razbiram deka makata vi e golema, ama problemot e sto ke vi bide uste pogolema.
Vi povtoruvam, Gree se prodava kaj nas zatoa sto ima zadovolni kotisnici.
Еве јас ќе ти кажам, гри се продава зашо неаме пари за премиум модели, земав фери и хаиер зашо немав кеш за митси или тошиб. Да имав пари немаше да размислувам. Нормално дека ќе има продажби гри најмногу сите згради нови за да не ги вклучат на парно ставаат инвертери што вивах што гри за компензации и сл сигурно нема урбан гарден во Аеродром до Американ што се гради да вметне мулти сплит митсу или тошиба, ставија мулти сплит на гри со 2 внатрешни исто кај мене во маало вивах цела зграда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom