Најекономично греење (затоплување)

Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Сета среќа постои клими мк каде се рекламира Амбер со а+++, па можат да се стрижат овци низ цела мкд. Добитна комбинација за која што се оди затвор, ама за среќа се погоди државава каде не функционира ништо.
Pa i vo eu so 3 plusa se prodava heheh drzavata ni e da bese rabotata do klimi stignata za debatiranje super ke bese....
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Ima nekoj admin tuka...????clenov neka pravi sto saka ova javno bilo.....bre majkata ...od druga planeta si ti pa nie tuka ke te trpime so tvoite uspadi i navredi kon site?......!!!!!
[/QUOTE
Ти воопшто не знаеш ште е јавен простор и што е коментар а што навреда а (основни работи не знаете)ваму се правите сезнајковци .
Искрено ве Жалам
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Моето Даисеикаи за кое што се "зезнав" и го зедов за 64.500 демек било лајт, а сега еве нелајт, ноќеска направи еден единствен дефрост, на температура до -8 +снег. Со смешна потрошувачка на одржување од некои 800-850вати. Е сега, во истата просторија "летоска" во октомври со дневни +15 ноќе најниско 3-4 степени денот го поминував со 12-13 кв со ферито. И се отепуваше од дефрости ноќе по 2-3 пати со пониска зададена т.22-23степени. сега терам стандард 23 зададена 23.8-9 стига и си тера. Позз
13ka ili 16ka e? A light e shorai premium po kodot na klimata ke vidis kaj nas bar pod toa ine se prodava a vo eu iam videno bash light go krstile.
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
27
Поени од реакции
95
13ka ili 16ka e? A light e shorai premium po kodot na klimata ke vidis kaj nas bar pod toa ine se prodava a vo eu iam videno bash light go krstile.
13ка. PKVPG е, мислам дека не е лајт, затоа и беше пишано во наводници. Сигурно се "зезнав" шо не зедов пример амбер. Тие се најјаки, и нема инвестицијата од +14.500 ден да ја вратам до 2035та сигурно. Ама ете, немаше кој да ме поучи
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Pa i vo eu so 3 plusa se prodava heheh drzavata ni e da bese rabotata do klimi stignata za debatiranje super ke bese....
Таа Амбер прашање е дали и е А+
13ка. PKVPG е, мислам дека не е лајт, затоа и беше пишано во наводници. Сигурно се "зезнав" шо не зедов пример амбер. Тие се најјаки, и нема инвестицијата од +14.500 ден да ја вратам до 2035та сигурно. Ама ете, немаше кој да ме поучи
Абе ајде колку наивно и сеа ние нафта пиеме како прво Амверот е two stage и повеќе троши од ферито освен ако е on-of ferito а поскапите јапонци имаат варијабилен компресор кој е нај штедлив и најскап но и со најкомфорно греење.
Па во што вложи 14000 денари
Автоматски споено мислење:

Абе само спин до спин не на докази туку на желби,и рекла казала абе овој со митсибушито ве дотепа, па и овој со Вивакс за потрошувачката на енергија а и инаку овој бренд го бранеше Стрелец стрелец споредувајќи Вивакс со Митсибуши и оти цената на мит не вреди но за овие и други случаеви молчите
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Kolku ste prodale e pogore opisot tvoj so magacinot vo Sintek sto e prepoln, pa zatoa imas na pola cena klimicki. jasno mi e deka e tesko te pritiska kineskoto prijatelce da zemis kontejneri kontejneri a robata ne ide, ve naucija, ama troskovi se redat pa toa magacini pa toa smetki pa prevoz pa banki itn itn. a pustoto sakalo galicko da prodava i da manipulira deka e se isto?! :) ;)
Hahahha, detence malo.
Da znaes kako e, solzi krokodilski ke ronis.
Ti kazav, ne ste ni na 10% od toa sto prodava Gree.
Автоматски споено мислење:

Се буцкаш а? Залади сеа почна нордикот да ти модулира и работи без он-офф па нареднава недела можеш да зуцнеш...

Ич не бери гајле, и да го заклучат форумот јас ќе снимам и прва прилика после одклучување ќе споделам тука.
Воопшто не сумњам дека LN-от на Мицубиши ќе си ги испорача ветените 3.2kw со COP 3.2 на -7С
И на -10 сигурен сум дека ветените 3.6kw ќе си ги испорача со COP 2.7.
Ако падне и до -15 верувам ќе ги испорача тие 3.2kw со COP=2.5 според еуровент... еве COP=2 нека биде според твojaта малверзирачка навика што си знаеш да намалиш и потцениш конкуренција... или може од искуство со Амберот ти е ова со 2кава?

Ама веќе од наредна недела имаме прогнози за 0С+ ноќни температури...
Па оваа една недела ако треба и термо печката ќе ја уклучам... големото чудо.....
Мојата Јапанка 98% од зимото ми работи со COP>5..... твојот нордик оваа недела дена ако сака салта нека прави ;)
Gledam se pomiri deka ke uklucuvas termo pecka.
Postiraj sega merenja, ne se plasi.
Dzapankata raboti super na +10C... katastrofa za 100'000.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
13ка. PKVPG е, мислам дека не е лајт, затоа и беше пишано во наводници. Сигурно се "зезнав" шо не зедов пример амбер. Тие се најјаки, и нема инвестицијата од +14.500 ден да ја вратам до 2035та сигурно. Ама ете, немаше кој да ме поучи
Hahaha izglea se strese od koga ja plati posto posle si doznal deka imalo i light bar taka izgleda po muabetot i si vikas koja bese sea heheh a te prasav dali e 13ka ili 16ka deka na tolku falenje 800 900w modulacija i ne e bash niska bar za toj model 13ka ucrown ot so 700 750 modulirase a amberot na negovo mesto okolu 600w i ne e rabotata dali si se zaebal ili ne sigurno deka ne.


P.s mene mi trebaat 4 taka da nema da razlikata ke e mnogu pogolema
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
27
Поени од реакции
95
Hahaha izglea se strese od koga ja plati posto posle si doznal deka imalo i light bar taka izgleda po muabetot i si vikas koja bese sea heheh a te prasav dali e 13ka ili 16ka deka na tolku falenje 800 900w modulacija i ne e bash niska bar za toj model 13ka ucrown ot so 700 750 modulirase a amberot na negovo mesto okolu 600w i ne e rabotata dali si se zaebal ili ne sigurno deka ne.
Значи модулацијата е таа денес, до пред 2-3 дена беше околу 400-500 а не се мислев ич дали е лајт или нелајт. А за модулирањето се си има причина. Со фериот едно немаше да бидам стоплен, друго едно 10тина дефрости ке напраеше или повеќе, и трето, 13-14 кв трошеше во октомври, шо значи за 12-13 степени разлика трошам +300вати денес. Просторот е таков и перфектно се справува јапанчево. Задоволен сум
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Sega ke davat po edna termo pecka gratis vo Energija... hahahha, za da ne vi studi zimovo.
Izlgeda i Mitsu ke se prikluci na akcijata.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
COP na Suzumi16 po Servisno e 3.62....i e isto so COP na Eurovent na +7...zasto mislis e obelezano so crveno COP 3.62 +7 ???
COP vazi na +7 nadvoresna temperatura!!.
Mislis deka na +7 ni e bitno kolku topli klimava ili pobitno e deka klimava e KILAVA NA -7 so edvaj 3.36kw
Дали тоа почитуваниот и најначитаниот Стрелец нас тука не убедува дека COP уствари е тотално небитен податок кај климатизација?
Битно да не е килаво na -7 со испод 5kw, a ако е ќумбе со COP<2?


Gledam se pomiri deka ke uklucuvas termo pecka.
Postiraj sega merenja, ne se plasi.
Dzapankata raboti super na +10C... katastrofa za 100'000.
Извртувај си ти муабети слободно, научен си дека си најдобар од сите во тоа. А на новите што идат на форумов баш во очи им паѓаш :)
Туку дај дур е поладно снимете некое видевце од тоа нордиците.... неделава што ќе снимите тоа ќе ви биде.....

А за мене да бидиш сигурен дека ќе постирам мерења туку ти од ќумбето Амбер дали ќе се осудиш и на минус да постираш.
Да не излези COP-от 2ка или понизок :P

P.s mene mi trebaat 4 taka da nema da razlikata ke e mnogu pogolema
Ауу па 4 ќумбиња ако ти работат со COP=2 не знам дали разликата во сметките за струја ќе биди мала споредено со 4 јапанки кои би работеле со COP>3.5
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Дали тоа почитуваниот и најначитаниот Стрелец нас тука не убедува дека COP уствари е тотално небитен податок кај климатизација?
Битно да не е килаво na -7 со испод 5kw, a ако е ќумбе со COP<2?



Извртувај си ти муабети слободно, научен си дека си најдобар од сите во тоа. А на новите што идат на форумов баш во очи им паѓаш :)
Туку дај дур е поладно снимете некое видевце од тоа нордиците.... неделава што ќе снимите тоа ќе ви биде.....

А за мене да бидиш сигурен дека ќе постирам мерења туку ти од ќумбето Амбер дали ќе се осудиш и на минус да постираш.
Да не излези COP-от 2ка или понизок :P


Ауу па 4 ќумбиња ако ти работат со COP=2 не знам дали разликата во сметките за струја ќе биди мала споредено со 4 јапанки кои би работеле со COP>3.5
Merace, ajde postiraj, ne se srami. Stavi i na termo peckata merace.... hahaha.
Neznam zasto ne stavile vo fiche deka treba termo pecka back up.
Za Amber imas od Strelec uste odamna, baraj pa ke najdes.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
За да споредиме баби со баби и жаби со жаби ќе земаме податоци исклучиво од Еуровент.

Дали ботовите на Gree манипулираат со PdesignH. Апсолутно ДА. Дали и тие сакаат да продаваат лепенки? Апсолутно ДА.

1. GREE FAIRY GWH18ACD има PdesignH од 4,2 KW a капацитет од само 3,5KW на -10, што би рекле чиста 3,5ка каде ќе ти треба backup греење од 700W за да го постигнеш она што го декларираат. Ова е катастрофално за цена од околку 50.000, посебно што Gree се смета како best buy, каде не плаќаш лепенка туку квалитет и способност за греење.

2. MITSUBISHI MUZ-HJ50VA има PdesignH од 3,8KW а капацитет од 3,8KW на -10 нема потреба од backup греење, за идентична цена од околку 50.000 со попуст.

3. HAIER TUNDRA 1U50MEEFRA е вистинскиот bestby. PdesignH од 4,6KW а капацитет од цели 4,0KW на -10 за само нешто под 40.000.

Значи да повториме. HAIER TUNDRA 1U50MEEFRA дава 15% повеќе топлина за 20% пониска цена од GREE FAIRY GWH18ACD. MITSUBISHI MUZ-HJ50VA дава скоро 10% поголема топлина за иста цена од GREE FAIRY GWH18ACD.

Што би ми препорачале дечкиве од GREE? Me инстересира само греење, не ме интересираат останати керефеки како Wi-Fi кои не придонесуваат да климата да грее подобро или да троши помалку. Дали сметаат дека вреди да се даде нешто над 10.000 денари за послабо греење?

Едноставен избор со 1, 2 или 3 ќе биде доволен. Не мора да наведуваат и да бегаат од темата.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Merace, ajde postiraj, ne se srami. Stavi i na termo peckata merace.... hahaha.
Neznam zasto ne stavile vo fiche deka treba termo pecka back up.
Za Amber imas od Strelec uste odamna, baraj pa ke najdes.
Еве одма брзински, мислиш ти се плашам.....


За последни 24часа, Мицуто има средна потрошна 688w Хансолот 609w... Мицуто грее 3x волумен од Хансолот, и двете поставени на 23C.
Итоа пази..... Хансолот е со отштекан греач на тацна кој овие денови цело време би работел и би трошел дополнителни +80w

Туку прегледвам график и се запрепастив.... Хансолт пак си почнал појќето да си тера он-офф
Толку залади..... тешко му оди модулацијата веќе со 23С и ауто фан..... ќе треба да го вратам на фиксна 3та брзина и на 25С како што го терав лани...
Еве од последни 7 дена..... одма се познава кога залади од вчера исчезнала модулацијата.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom