Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 декември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
3
Jas mislam deka realna vi e smetkata zatoa sto topliot vozduh odi nagore sto znaci vi bega od plafonot stom nema izolacija..

Ne zboruvam samo onaka tuku od praksa... ziveam vo kukja so sendvic zidovi i lani nemavme izolacija vo plafonot i smetkite ni bea slicni. Isto soba 45~50 m2 vo goren sprat
Lena blagodaram, mnogu , imaj ubava godina :)
Автоматски споено мислење:

prasas prosto i ednostavno dali e realna smetka ili ne, samo lena odgovori, za drugite eden ring vo nekoe kafule da otvorime, pa da vidime koje vo pravo ubav den na site
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Vakov Cop takov Scop a so praime so Smkd posto neli japonskite stedat ama od koga ke se kupat da ne me svatite pogresno matematikava e sledna, izvadena e ucrown ide na druga lokacija a na nejzino mesto se stavi amber i prezadovlen sum kako i so predgodniot amber sto e staven na dolniot sprat od stanot. Modulacijata e od 550 do 650w prosek 580 do 615 se dvizi neka poraboti 24h i bash ke vidime kako vlece, gree soba od 30m2 neizolirana od site strani otvorena,na potkrovje od zgrada i so dupka za skali kade sto se povrzuva so dolniot sprat nema vrata, znaci ne me gree nikoj ima samo prozorci rehau geneo a nema izolacija samo gips karton i stiropor 3cm pa lamperija i krov posto ne e smenet uste krovot i momentalno e taka, i klimata si prede bez nikakov problem.
E sea da se vratam na Smkd ili cop-ot sto zadnive nekolku strani bese spomnuvan mnogu......

Amber i Ucrown = 90000den
Amber i Amber = 100000den
LN35 x2 = 160000den
Daisekai 9 x2 = 158000 neka e 160000 zaokruzeno

Veselata matematika e sledna 60000den ili 70000den razlika od kinez do japonec za dve klimi, 5 meseci vo godinata da se grejam od noemvri do mart i dvete klimi posto ne cinele ne bile ekonomicni kolku moze da lapaat struja mesecno poveke 1000 den....doagame do sledniov zaklucok
5meseci x 1000den = 5000den godisno odnosno jas ke sum na apsolutna nula posle 12 godini.......12godini toa e ko vo 2009 da sum gi kupil epa bi gi smenil kakvi i da bile dokolku bile kupeni vo 2009 odnosno treba da gi koristam dvete klimi segasni "Amber" do 2033 :pos: toa e za 60000den a za 70000den razlika Amber Ucrown do 2035godina ke treba da se koristat da ja vratam razlikata vo pari so japonskite.
Toa e toj muabet pomalce trosele a se bajagi poskapi i ne samo toa tuku bar cim se poskapi da se i pomokni ama ne se poslabi se na snaga vo dadena toplina sto e najsmesno plakas poveke da te gree poslabo i da koristis do 2033 ccccc

I za skepticite ako se malce 1000 den togas neka e razlikata 1500 den poveke vo struja 8 godini sto pak ne se malce gore dole 2029 na nula a 1500 denari razlika nema sansi da e ne se lazete posto koga ke fati stud nesto sitno se poekonomicni japoncite ne e 1kw razlika vo momentalna potrosuvacka.

I za kraj da ne ve boli glava od prostite matematiki pogore mene dvata ambera me fatija kako edno daisekai 9 13ka pisano e porano kako sto da ne digate panika za cena telekom poeni.....taka da drugari taka ide zborot jas do 2037godina sum raat "1000den razlika vo smetka za struja" za razlikata od kinez do japonec vo cena a vie tehsete se deka poekonomicni se, da se ama treba da se platat prvo......i dali ke ve zgrejat e znak prasanje, bar kaj mene neizolirana e zgradata....

p.s taze e 10 mesec 2020 proizvedena....
уште подетална елаборација на неговиот исказ
1.ставена амбер во просторија од 30м2 без изолација со потросувачка од 600 вати на одржување и сеа 600 X 24 =1440 vati na den
1440 X 31 den = 464 kw X 5.4 просек еден киловат =2550 денари
но 2550 денари е само одршувањето на температурата инаку кога дува климата за зголемување на температурата Амберот оди до 2700 вати на час потрошувачка и сега сметката ке му дојде околу 3500 денари за 30м квадратни кога е топло а во налјадното по 5000-6000 сметка и сеа плус не кажува на која температура се грее
1,Заклучок и сеа на коп 3,5 Амберот во кои што се сомневам оти мислам овие од грее и за оваа лажат и коп 5 на 3,50 разликата е 43%
-разлика на 3500 денари 43% е 1550 денари месечни
-на 5000 сметка кога е најладно 43% е 2150
и добиваме 4месеци а тоа е 4 X 1550=6200
-и 2месеци 2 x2150=4300
Вкупно разлика за една сезона 10600 за две клими 21200 денари
-ЦЕНА НА АМБЕР 3,5 Е 50000 X 2=100000
-ЦЕНА НА ТОШИБА 3,5 ДЕСАКАИ Е 70000 СО ПОПУСТ ЗА ДВЕ 14000 НО НЕКА БИДЕ И 16000 КАКО ШТО ВИКА
РАЗЛИКА 60000 ДЕНАРИ ВЛОЖЕНОТО СЕ ВРАКА ЗА ПОМАЛКУ ОД 3 ГОДИНИ
И НАКУ ЈАС ГРЕАМ СО 2500-3000 ДЕНАРИ 70М И ПРОСЕЧНА МОДУЛАЦИЈА НА КЛИМАВА МИ Е 800 А ПОТОА ПАГА НА 580 ВАТИ И ТОА КЛИМА КОЈА Е 6300 ВАТИ ПРОСЕК А МАКСИМУМ ОДИ 9800 ВАТИ
-и сеа оваа е проста математика кој кого лаже
-Заклучок 2 Што не купил вивакс 3,5 клими од 20000 денари ако е така и разликата од амберот до виваксот ке биде 60000 денари а со остатокот ке си стави фасада
АКО КОЗАТА ЛАЖЕ РОГОТ(АРГУМЕНТИТЕ )НЕ ЛАЗАТ
-ЗА ПОСТОТ ЗА GREE U CROWN КОЈ ВЕЛИ ОТИ НЕ СИ ЈА КУПИЛ ТИ ПО 34000 ДЕНАРИ НИКОЈ, НА РАСПРОДАЖБА ПО НАБАВНА И НЕМА ВЕКЕ ПО ТАА ЦЕНА
- Кога се прави општ закључок на Вложеното и Добиеното секогаш се тргнува од Моменталните цени на пазарот а не колку јас сум купил али и овва не го знае а велиш оти во трговија
-за тоа дека он продавал нешто 60е а во германија од кај го увезувал е 145 евра тоа пријателе може да биде на ситни работи на кои ставаат по 3 до 4 пати маржа А НИКАКО НА СКАПИ РАБОТИ КАКО КЛИМИ,КОЛИ,МАШИНИ ОТИ ТОГАШ ЦЕНАТА КЕ БИДЕ ...
И ВЕКЕ КОГА НАВРЕДУВАШ ДАЈ КАЖИ СТО УВЕЗУВАШ ПА ДА СПОРЕДИМЕ ПОУБАВО ЦЕНАТ ОВДЕ И ГЕРМАНИЈА А СО ТОА И КЕ СИ НАПРАВИШ И РЕКЛАМА А КОЈ НЕ ГО САКА ТОА АМАА СЕ СОМНЕВАМ ОТИ КЕ КАЖЕШ ОТИ СПИНУВАШ
Автоматски споено мислење:

Lena blagodaram, mnogu , imaj ubava godina :)
Автоматски споено мислење:

prasas prosto i ednostavno dali e realna smetka ili ne, samo lena odgovori, za drugite eden ring vo nekoe kafule da otvorime, pa da vidime koje vo pravo ubav den na site
Во право сте но овде никој не одговара просто и само спинуваат е тоа е она што мене ми пречи
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Bot bot bot, te aknaa od glava korisnicive so smetkite so modulacii i ostalo i sega ke mi citas podatoci na Japonski modeli. Pak ke ti kazam te molam kupi edna Japonska ne e bitno koj model i oseti sto e klima, od plastika do duvanje do modulacija do potrosuvacka itn itn itn,... znam deka dusata ti place po takvo nesto ali marzata kaj galickite ne ti dava. 100 pati napisano toa sto go postiras od eurovent keymark ce itn itn e TAKA kaj site seriozni proizvoditeli za zal tvoite galicki ne se tamu. zatoa ne sporeduvaj babi i zabi, na forumov te obezlicija kolku se fingitani brojkite na tvoite servisni. ili nema tuka Finci da te velicaat, pa sega nemate rabota po storovite otvarata dupli akaunti i napad na site setila. Stavi si Japonsko i cool down, ke vidis razlika vo prvite 10min. A za cenive so modelite e druga prikazka, smeski zivi od 70 na 40 pa na 60 iljadi. koi manipulanti i slobodno ke kazam kradci ste cim tolkavi marzi lupate na kinezarija. znam deka china shop prodavnici imaat 100% marza na tanjiri viljuski kuferi, ama na klimi vaka, neka vi sluzi na cest.
Po stoti pat, zapomni, nema veke ovci za sisanje da im prodavate po nenormalni ceni proizvodi so nalepnica t.e. "dzapanki".
Dokaz za toa e sto firmata sto ja prestavuvas, probala da bide uvoznik za Gree, pa gi otkacile i se zakacile da uvezuvaat Haier, ama kako poddilercinja.
Vi trebase kineska klima, za da prodadete nesto.
Dzapankive nema kako da se trosat kako porano, brendovi kako Gree/Midea/Haier/Hisense se poveke i poveke ke zimaat pazar od "dzapankive" nalepnici.
Автоматски споено мислење:

уште подетална елаборација на неговиот исказ
1.ставена амбер во просторија од 30м2 без изолација со потросувачка од 600 вати на одржување и сеа 600 X 24 =1440 vati na den
1440 X 31 den = 464 kw X 5.4 просек еден киловат =2550 денари
но 2550 денари е само одршувањето на температурата инаку кога дува климата за зголемување на температурата Амберот оди до 2700 вати на час потрошувачка и сега сметката ке му дојде околу 3500 денари за 30м квадратни кога е топло а во налјадното по 5000-6000 сметка и сеа плус не кажува на која температура се грее
1,Заклучок и сеа на коп 3,5 Амберот во кои што се сомневам оти мислам овие од грее и за оваа лажат и коп 5 на 3,50 разликата е 43%
-разлика на 3500 денари 43% е 1550 денари месечни
-на 5000 сметка кога е најладно 43% е 2150
и добиваме 4месеци а тоа е 4 X 1550=6200
-и 2месеци 2 x2150=4300
Вкупно разлика за една сезона 10600 за две клими 21200 денари
-ЦЕНА НА АМБЕР 3,5 Е 50000 X 2=100000
-ЦЕНА НА ТОШИБА 3,5 ДЕСАКАИ Е 70000 СО ПОПУСТ ЗА ДВЕ 14000 НО НЕКА БИДЕ И 16000 КАКО ШТО ВИКА
РАЗЛИКА 60000 ДЕНАРИ ВЛОЖЕНОТО СЕ ВРАКА ЗА ПОМАЛКУ ОД 3 ГОДИНИ
И НАКУ ЈАС ГРЕАМ СО 2500-3000 ДЕНАРИ 70М И ПРОСЕЧНА МОДУЛАЦИЈА НА КЛИМАВА МИ Е 800 А ПОТОА ПАГА НА 580 ВАТИ И ТОА КЛИМА КОЈА Е 6300 ВАТИ ПРОСЕК А МАКСИМУМ ОДИ 9800 ВАТИ
-и сеа оваа е проста математика кој кого лаже
-Заклучок 2 Што не купил вивакс 3,5 клими од 20000 денари ако е така и разликата од амберот до виваксот ке биде 60000 денари а со остатокот ке си стави фасада
АКО КОЗАТА ЛАЖЕ РОГОТ(АРГУМЕНТИТЕ )НЕ ЛАЗАТ
-ЗА ПОСТОТ ЗА GREE U CROWN КОЈ ВЕЛИ ОТИ НЕ СИ ЈА КУПИЛ ТИ ПО 34000 ДЕНАРИ НИКОЈ, НА РАСПРОДАЖБА ПО НАБАВНА И НЕМА ВЕКЕ ПО ТАА ЦЕНА
- Кога се прави општ закључок на Вложеното и Добиеното секогаш се тргнува од Моменталните цени на пазарот а не колку јас сум купил али и овва не го знае а велиш оти во трговија
-за тоа дека он продавал нешто 60е а во германија од кај го увезувал е 145 евра тоа пријателе може да биде на ситни работи на кои ставаат по 3 до 4 пати маржа А НИКАКО НА СКАПИ РАБОТИ КАКО КЛИМИ,КОЛИ,МАШИНИ ОТИ ТОГАШ ЦЕНАТА КЕ БИДЕ ...
И ВЕКЕ КОГА НАВРЕДУВАШ ДАЈ КАЖИ СТО УВЕЗУВАШ ПА ДА СПОРЕДИМЕ ПОУБАВО ЦЕНАТ ОВДЕ И ГЕРМАНИЈА А СО ТОА И КЕ СИ НАПРАВИШ И РЕКЛАМА А КОЈ НЕ ГО САКА ТОА АМАА СЕ СОМНЕВАМ ОТИ КЕ КАЖЕШ ОТИ СПИНУВАШ
Автоматски споено мислење:


Во право сте но овде никој не одговара просто и само спинуваат е тоа е она што мене ми пречи
Ah be novopecen naucniku, Amber godisno se prodava kolku site modeli na Toshiba da gi soberes na kup, zaedno so Fujitsu.
Mislenjeto na krajnite korisnici e bitno, ne tvoeto i na 5 pajtasi tuka sto si lajkate, zapomni si go toa.
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Во кој дел сум манипулант....па ти незнаеш што е COP си напишал 100реда текст зашто не ти е јасно, а ме правиш манипуланнт за нешто што ни самиот не го разбираш. Ако го разбираше што ме прашуваш толку?
Ја за тебе неможам да читам тоа што сум го прочитал пред 20год а тебе уште не ти е јасно....
Еве Панасоник за олдтајмери како тебе тебе може да ти објасни дека COP и ЕЕР се мерки по правилник на ЕУ од 2002 година...или у превод стара боранија правилник е тоа од пред пред 20год.
Прегледај го приврзокот 280905
Dokumentot ima naziv EU directive 2002/31/EC
Link da ti dadam da go procitas?
Bolje energetskata da vidis kakko izgledala vo 2002 god
Прегледај го приврзокот 280906





Полека многу се возбуди....значи U-Crown12 тие што ја купива 99% од нив ја земаа ПО ЦЕНА 39.990, за таа цена нема веќе ни да се помириса таа клима ама еве поентата тебе ти е COP 3,7 нечинел па да ти објаснам.

А ова Сузумиво16 со цена 60к со COP 3,62 за јапанец е подобро од клима со COP 3,7 ? :tapp:
И сеа кој манипулира тука ???
Прегледај го приврзокот 280904
ОК Но мораме да имаме заедничка стартна позиција за секоја клима а тоа е копот мора да се мери на фиксни параметри а не на променливи оти променливите можат да се местат како сакаш
-како прво мерењето на cop е исти параметри за сите
-мерењето на scop е со променливи и може да се штелува како сакаш
-просечната потрошувачка врз основа на scop може да се штелуба како сака
-второ секој јапонски бренд и корејски го има и cop i scop а додека кинески те го немаат
-второ колку е веродостоен копот на кинескиве тоа е знак прашање оти ти кажав за тосот истиот компресор исто се појачана 5,5 а коп 3,5 а овде на амберот 4,22 па сеа зошто не го погледнеш оти знаеш дека е така
Автоматски споено мислење:

Po stoti pat, zapomni, nema veke ovci za sisanje da im prodavate po nenormalni ceni proizvodi so nalepnica t.e. "dzapanki".
Dokaz za toa e sto firmata sto ja prestavuvas, probala da bide uvoznik za Gree, pa gi otkacile i se zakacile da uvezuvaat Haier, ama kako poddilercinja.
Vi trebase kineska klima, za da prodadete nesto.
Dzapankive nema kako da se trosat kako porano, brendovi kako Gree/Midea/Haier/Hisense se poveke i poveke ke zimaat pazar od "dzapankive" nalepnici.
Автоматски споено мислење:


Ah be novopecen naucniku, Amber godisno se prodava kolku site modeli na Toshiba da gi soberes na kup, zaedno so Fujitsu.
Mislenjeto na krajnite korisnici e bitno, ne tvoeto i na 5 pajtasi tuka sto si lajkate, zapomni si go toa.
запомни немам јас фирма и никој не вели оти амберот не се продава највеке (Но каде на балкан) тоа е така ама ги излажаа со висок издув и лажни копови а скраја од тоа дека се лоши клими но се наменети за северна европа и затоа трошат како трактор
-па бадијала не велат амбер стандарден и за северна европа
-е тоа е спинот оти клима од 5500 вати на амбер или тошиба со 5500 вати е исто оти дава грето повисока температура на издув но со помало вкупно количество на топлина а тошиба со помала температура на издув но со поголемо количество на топлина од 40 степени и просто како грав
-
Автоматски споено мислење:

второ за налепнициве само да ти посочам
-ако си бил некогаш во јапонија (во што се сомневам оти и на слика си ја видел) сите кинески производи стојат на крај (поточно) во кош од секој маркет
-а ако си бил и во кина тогаш ке можеш да ја направиш разликата во што се сомневам оти си видел друг менталитет освен македонскиот на лаги и спинови
Автоматски споено мислење:

кога ги распродаваа кога никој не сакаше да ги купи и зошто не ги носат сега оти не сакаат да ги распродаваат по набавна
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:



Автоматски споено мислење:


ПОГОВОРКА -ПА СЕА АКО КОЗАТА ЛАЖЕ РОГОТ НЕ ЛАЖЕ
незнам како админот дозволува вакви навреди кога мене за шуто и рогато ме блокираа а овој цела вечер навредува и зошто не е исклучен една седмица
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Znaeme deka ne si se razbirala, si kopirala tuka sto se zbori za nekoj Daikin
Ovaa koja nadvoresna/vnatresna ima ?
Moze da gi napises tuka sifrite на nadvoresna/vnatresna ili neznaes кои се?
Тоа би било 64.500 za NEW SENSIRa без WiFi (со WiFi 68K) so koj Pdesignh ? Dali PdesignH od 3,57 za cena od famozni 64.500ден za tebe е 5.5ка ?
Оваа ли е 5,5kata Sensira gospoza za 64.500?
https://energylabel.daikin.eu/eu/en_US/lot10/jcr:content/services.json/lot10/energylabel/pdf?product=FTXC50AV1B / RXC50AV1B&locale=en_US
И рекорден ProductFiche кој кажува дека 5,5кава на -10 може да испорача едвајга 2.96kw :tapp: ....alo ti li ke mi prodavas izolacii на 65k утка?
Да пишам ја место тебе доле на линков RXC50AV1B за надворешна може?.... или сама сакаш да пробаш како работи странава ко за прв пат да пробаш?
Avv kolku ste imale vreme i pamet da davate.. inace mojata klima e kupena lani za 60.800 den (bez wifi) so se montaza i e 5 kw Daikin Sensira vn.e. FTXF50A, nadv.e. RXF50B.

Godinava e kupena pak ista klima so cena od 62.000 denari (+wifi) so se montaza mestena kaj moite kade sega momentalno e postavena ma 24/25C vo silent i nekad vo prva brzina i troshi do 400 v maks... i ja odrzvucaa taa temp vo sekoe nivo i dalecina da izmerite. za dekmvri potrosil 198.4 kw, za noemvri 159.6 kwh.

Ne sakam da navlrguvam vo vasi kavgi, gree vs Japanec zatoa sto ne prodavam notu eden brend. Koristik sum na odreden brend i kako sekoj clen imam pravo na svoe mislenje i spodeluvanje iskustva. Fala bogu sto ne mi ja kupevte inace oci ke mi izvadivte gledajki kolku davate zor da gi omalazuvate drugite

Oznakite na klimata nisto ne mi znacat, bitno ni e deka se greeme dve kukji za smesni ceni!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.579
Po stoti pat, zapomni, nema veke ovci za sisanje da im prodavate po nenormalni ceni proizvodi so nalepnica t.e. "dzapanki".
Dokaz za toa e sto firmata sto ja prestavuvas, probala da bide uvoznik za Gree, pa gi otkacile i se zakacile da uvezuvaat Haier, ama kako poddilercinja.
Vi trebase kineska klima, za da prodadete nesto.
Dzapankive nema kako da se trosat kako porano, brendovi kako Gree/Midea/Haier/Hisense se poveke i poveke ke zimaat pazar od "dzapankive" nalepnici.
Автоматски споено мислење:


Ah be novopecen naucniku, Amber godisno se prodava kolku site modeli na Toshiba da gi soberes na kup, zaedno so Fujitsu.
Mislenjeto na krajnite korisnici e bitno, ne tvoeto i na 5 pajtasi tuka sto si lajkate, zapomni si go toa.
Ama gledaj korusnicite sto pisuvaat za hisense.....1 da pisese ok e...(ne mozam da uploadiram slika)
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Ama gledaj korusnicite sto pisuvaat za hisense.....1 da pisese ok e...(ne mozam da uploadiram slika)
Hisense se isto odlicni klimi za taa cena se top sto baras za 20000denari 3.5 I se vo nea so I feel, I site opcii
Автоматски споено мислење:

Hisense se isto odlicni klimi za taa cena se top sto baras za 20000denari 3.5 I se vo nea so I feel, I site opcii
И како прво која клима не прави дефрост секоја и тоа не зависи од климата туку од влажноста на воздухот и температурата, тоа се физички закони кои важат за сите клими и второ зависи од местоположбата на климата каде е поставена ,и во помала мера и од отеретувањето на климата а самата клима нема врска со зголемен број на дефрости и не изведувај
Hisense е страшно добар бренд и ги има земено и Горење од Словенија кои држат 4%од продажбата на бела техника во Европа
Оди види го односот во горење сервисот имаат и најмал дел за сите модели
Дури Hisense е и подобар бренд од Грее и повеќе може да му се верува овој заклучок го темелам на односот кон горење што го имаат Hsense
И не шлапај кога не знаеш
Автоматски споено мислење:

Hisense se isto odlicni klimi za taa cena se top sto baras za 20000denari 3.5 I se vo nea so I feel, I site opcii
Автоматски споено мислење:


И како прво која клима не прави дефрост секоја и тоа не зависи од климата туку од влажноста на воздухот и температурата, тоа се физички закони кои важат за сите клими и второ зависи од местоположбата на климата каде е поставена ,и во помала мера и од отеретувањето на климата а самата клима нема врска со зголемен број на дефрости и не изведувај
Hisense е страшно добар бренд и ги има земено и Горење од Словенија кои држат 4%од продажбата на бела техника во Европа
Оди види го односот во горење сервисот имаат и најмал дел за сите модели
Дури Hisense е и подобар бренд од Грее и повеќе може да му се верува овој заклучок го темелам на односот кон горење што го имаат Hsense
И не шлапај кога не знаеш
А тоа со дефростиве се корисници кои никогаш немале клима па за тоа така зборуваат и оваа им е прво искуство благодарение на град Скопје, а кој ги наполни џебовите со пари на увозниците со клими наместо со тие пари да се донесеше плинот до секој дом па тогаш ке видете што е комфорт во греење по бадијала сметки и никој немаше да купува клими и загадување ке немаше
Автоматски споено мислење:

Avv kolku ste imale vreme i pamet da davate.. inace mojata klima e kupena lani za 60.800 den (bez wifi) so se montaza i e 5 kw Daikin Sensira vn.e. FTXF50A, nadv.e. RXF50B.

Godinava e kupena pak ista klima so cena od 62.000 denari (+wifi) so se montaza mestena kaj moite kade sega momentalno e postavena ma 24/25C vo silent i nekad vo prva brzina i troshi do 400 v maks... i ja odrzvucaa taa temp vo sekoe nivo i dalecina da izmerite. za dekmvri potrosil 198.4 kw, za noemvri 159.6 kwh.

Ne sakam da navlrguvam vo vasi kavgi, gree vs Japanec zatoa sto ne prodavam notu eden brend. Koristik sum na odreden brend i kako sekoj clen imam pravo na svoe mislenje i spodeluvanje iskustva. Fala bogu sto ne mi ja kupevte inace oci ke mi izvadivte gledajki kolku davate zor da gi omalazuvate drugite

Oznakite na klimata nisto ne mi znacat, bitno ni e deka se greeme dve kukji za smesni ceni!
И сеа ке ги те прават малоумна за 60000 клима оти не е грее климс а овој Стрелецот на форумов читав оти купил Митсибуши 2014 година наместо Грее crown во кој немал доверба а башка и ке ги велат оти таа потрошувачка е многу а на нивниот Амбер троши 750 вати и до 27000 при греење и чини 50000
Автоматски споено мислење:

Po stoti pat, zapomni, nema veke ovci za sisanje da im prodavate po nenormalni ceni proizvodi so nalepnica t.e. "dzapanki".
Dokaz za toa e sto firmata sto ja prestavuvas, probala da bide uvoznik za Gree, pa gi otkacile i se zakacile da uvezuvaat Haier, ama kako poddilercinja.
Vi trebase kineska klima, za da prodadete nesto.
Dzapankive nema kako da se trosat kako porano, brendovi kako Gree/Midea/Haier/Hisense se poveke i poveke ke zimaat pazar od "dzapankive" nalepnici.
Автоматски споено мислење:


Ah be novopecen naucniku, Amber godisno se prodava kolku site modeli na Toshiba da gi soberes na kup, zaedno so Fujitsu.
Mislenjeto na krajnite korisnici e bitno, ne tvoeto i na 5 pajtasi tuka sto si lajkate, zapomni si go toa.
И виваксот се најпродавани на секоја втора кука има Вивакс па тоа не значи оти се најдобри
Али за тебе изгледа важи
Автоматски споено мислење:

Hisense se isto odlicni klimi za taa cena se top sto baras za 20000denari 3.5 I se vo nea so I feel, I site opcii
Автоматски споено мислење:


И како прво која клима не прави дефрост секоја и тоа не зависи од климата туку од влажноста на воздухот и температурата, тоа се физички закони кои важат за сите клими и второ зависи од местоположбата на климата каде е поставена ,и во помала мера и од отеретувањето на климата а самата клима нема врска со зголемен број на дефрости и не изведувај
Hisense е страшно добар бренд и ги има земено и Горење од Словенија кои држат 4%од продажбата на бела техника во Европа
Оди види го односот во горење сервисот имаат и најмал дел за сите модели
Дури Hisense е и подобар бренд од Грее и повеќе може да му се верува овој заклучок го темелам на односот кон горење што го имаат Hsense
И не шлапај кога не знаеш
Автоматски споено мислење:


А тоа со дефростиве се корисници кои никогаш немале клима па за тоа така зборуваат и оваа им е прво искуство благодарение на град Скопје, а кој ги наполни џебовите со пари на увозниците со клими наместо со тие пари да се донесеше плинот до секој дом па тогаш ке видете што е комфорт во греење по бадијала сметки и никој немаше да купува клими и загадување ке немаше
Автоматски споено мислење:


И сеа ке ги те прават малоумна за 60000 клима оти не е грее климс а овој Стрелецот на форумов читав оти купил Митсибуши 2014 година наместо Грее crown во кој немал доверба а башка и ке ги велат оти таа потрошувачка е многу а на нивниот Амбер троши 750 вати и до 27000 при греење и чини 50000
Автоматски споено мислење:


И виваксот се најпродавани на секоја втора кука има Вивакс па тоа не значи оти се најдобри
Али за тебе изгледа важи
Инаку 750вати со 2700 е за 3.5амбер а за 5.5 е 3300 со 1100-1200вати
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Po stoti pat, zapomni, nema veke ovci za sisanje da im prodavate po nenormalni ceni proizvodi so nalepnica t.e. "dzapanki".
Dokaz za toa e sto firmata sto ja prestavuvas, probala da bide uvoznik za Gree, pa gi otkacile i se zakacile da uvezuvaat Haier, ama kako poddilercinja.
Vi trebase kineska klima, za da prodadete nesto.
Dzapankive nema kako da se trosat kako porano, brendovi kako Gree/Midea/Haier/Hisense se poveke i poveke ke zimaat pazar od "dzapankive" nalepnici.
Автоматски споено мислење:


Ah be novopecen naucniku, Amber godisno se prodava kolku site modeli na Toshiba da gi soberes na kup, zaedno so Fujitsu.
Mislenjeto na krajnite korisnici e bitno, ne tvoeto i na 5 pajtasi tuka sto si lajkate, zapomni si go toa.
Kolku ste prodale e pogore opisot tvoj so magacinot vo Sintek sto e prepoln, pa zatoa imas na pola cena klimicki. jasno mi e deka e tesko te pritiska kineskoto prijatelce da zemis kontejneri kontejneri a robata ne ide, ve naucija, ama troskovi se redat pa toa magacini pa toa smetki pa prevoz pa banki itn itn. a pustoto sakalo galicko da prodava i da manipulira deka e se isto?! :) ;)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.579
Hisense se isto odlicni klimi za taa cena se top sto baras za 20000denari 3.5 I se vo nea so I feel, I site opcii
Автоматски споено мислење:


И како прво која клима не прави дефрост секоја и тоа не зависи од климата туку од влажноста на воздухот и температурата, тоа се физички закони кои важат за сите клими и второ зависи од местоположбата на климата каде е поставена ,и во помала мера и од отеретувањето на климата а самата клима нема врска со зголемен број на дефрости и не изведувај
Hisense е страшно добар бренд и ги има земено и Горење од Словенија кои држат 4%од продажбата на бела техника во Европа
Оди види го односот во горење сервисот имаат и најмал дел за сите модели
Дури Hisense е и подобар бренд од Грее и повеќе може да му се верува овој заклучок го темелам на односот кон горење што го имаат Hsense
И не шлапај кога не знаеш
Автоматски споено мислење:


А тоа со дефростиве се корисници кои никогаш немале клима па за тоа така зборуваат и оваа им е прво искуство благодарение на град Скопје, а кој ги наполни џебовите со пари на увозниците со клими наместо со тие пари да се донесеше плинот до секој дом па тогаш ке видете што е комфорт во греење по бадијала сметки и никој немаше да купува клими и загадување ке немаше
Автоматски споено мислење:


И сеа ке ги те прават малоумна за 60000 клима оти не е грее климс а овој Стрелецот на форумов читав оти купил Митсибуши 2014 година наместо Грее crown во кој немал доверба а башка и ке ги велат оти таа потрошувачка е многу а на нивниот Амбер троши 750 вати и до 27000 при греење и чини 50000
Batica jas tebe nikade ne ti se obrativ ti kazav KRAJ,ne sakam ni da te komenturam ni dame komentiras....ako ti cini arno ako ne brkaj rabota,ne se zadevaj,jas pocejke tvoite mislejna se na ignore neme interesira sto pisuvas i kakvi pravdini delis...ni sto si ni koj si ama ic nemie gajle...Caoo..!!!
Btw za tvoe infoo amberot pravi 2~3 defrosti na den.! a ne na 1 cas ili i pomalce...!!!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.579
Како прво оваа е јавен форум и кој сака може да коментира а како второ кога дома ке си пишуваш во тетратка тогаш никој нема да те критикува.
А за Амверот може да кажеш и оти има крилја и може да лета и оти и деца може да прави
Автоматски споено мислење:

Еве уште една тема за дискусија зошто никоја фирма не произведува клими со two stage komresori особено тошиба кои ги измислија овие компресори 2004
-Кој нормален купува Амбер two stage кој е наменет за северна Европа а не би го купил обичниот Амбер кој е скоро за половина поефтин од овој за северна Европа и тоа ти е како да купуваш скии за во Сахара
-И кога ќе ја врати разликата во цена помеѓу двата Амвера кога овој за Северна Европа Two stage троши повеќе оваа е прашање за овој U Crown кој во поставуваше оваа прашање вчера и го спинуваше.
Се сомневам оти ке одговори
Автоматски споено мислење:


-Кој нормален купува Амбер two stage кој е наменет за северна Европа а не би го купил обичниот Амбер кој е скоро за половина поефтин од овој за северна Европа и тоа ти е како да купуваш скии за во Сахара
-И кога ќе ја врати разликата во цена помеѓу двата Амвера кога овој за Северна Европа Two stage троши повеќе оваа е прашање за овој U Crown кој во поставуваше оваа прашање вчера и го спинуваше.
Се сомневам оти ке одговори
Ima nekoj admin tuka...????clenov neka pravi sto saka ova javno bilo.....bre majkata ...od druga planeta si ti pa nie tuka ke te trpime so tvoite uspadi i navredi kon site?......!!!!!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Zasto zatvaranje na Tema u najladnoto...sea Zlate treba da se pokaze so LNot, videa so COP=2 ....za grafici na mod ladenje pustena klimata nema da mu broime :D
Се буцкаш а? Залади сеа почна нордикот да ти модулира и работи без он-офф па нареднава недела можеш да зуцнеш...

Ич не бери гајле, и да го заклучат форумот јас ќе снимам и прва прилика после одклучување ќе споделам тука.
Воопшто не сумњам дека LN-от на Мицубиши ќе си ги испорача ветените 3.2kw со COP 3.2 на -7С
И на -10 сигурен сум дека ветените 3.6kw ќе си ги испорача со COP 2.7.
Ако падне и до -15 верувам ќе ги испорача тие 3.2kw со COP=2.5 според еуровент... еве COP=2 нека биде според твojaта малверзирачка навика што си знаеш да намалиш и потцениш конкуренција... или може од искуство со Амберот ти е ова со 2кава?

Ама веќе од наредна недела имаме прогнози за 0С+ ноќни температури...
Па оваа една недела ако треба и термо печката ќе ја уклучам... големото чудо.....
Мојата Јапанка 98% од зимото ми работи со COP>5..... твојот нордик оваа недела дена ако сака салта нека прави ;)
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
27
Поени од реакции
95
Се буцкаш а? Залади сеа почна нордикот да ти модулира и работи без он-офф па нареднава недела можеш да зуцнеш...

Ич не бери гајле, и да го заклучат форумот јас ќе снимам и прва прилика после одклучување ќе споделам тука.
Воопшто не сумњам дека LN-от на Мицубиши ќе си ги испорача ветените 3.2kw со COP 3.2 на -7С
И на -10 сигурен сум дека ветените 3.6kw ќе си ги испорача со COP 2.7.
Ако падне и до -15 верувам ќе ги испорача тие 3.2kw со COP=2.5 според еуровент... еве COP=2 нека биде според твojaта малверзирачка навика што си знаеш да намалиш и потцениш конкуренција... или може од искуство со Амберот ти е ова со 2кава?

Ама веќе од наредна недела имаме прогнози за 0С+ ноќни температури...
Па оваа една недела ако треба и термо печката ќе ја уклучам... големото чудо.....
Мојата Јапанка 98% од зимото ми работи со COP>5..... твојот нордик оваа недела дена ако сака салта нека прави ;)
Моето Даисеикаи за кое што се "зезнав" и го зедов за 64.500 демек било лајт, а сега еве нелајт, ноќеска направи еден единствен дефрост, на температура до -8 +снег. Со смешна потрошувачка на одржување од некои 800-850вати. Е сега, во истата просторија "летоска" во октомври со дневни +15 ноќе најниско 3-4 степени денот го поминував со 12-13 кв со ферито. И се отепуваше од дефрости ноќе по 2-3 пати со пониска зададена т.22-23степени. сега терам стандард 23 зададена 23.8-9 стига и си тера. Позз
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.553
Po stoti pat, zapomni, nema veke ovci za sisanje da im prodavate po nenormalni ceni proizvodi so nalepnica t.e. "dzapanki".

Ah be novopecen naucniku, Amber godisno se prodava kolku site modeli na Toshiba da gi soberes na kup, zaedno so Fujitsu.
Mislenjeto na krajnite korisnici e bitno, ne tvoeto i na 5 pajtasi tuka sto si lajkate, zapomni si go toa.
Сета среќа постои клими мк каде се рекламира Амбер со а+++, па можат да се стрижат овци низ цела мкд. Добитна комбинација за која што се оди затвор, ама за среќа се погоди државава каде не функционира ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom