Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Барав и не најдов тема па затоа пишам тука... Ме интересира дали некој може да сподели инфо, колку кошта одприлика монтажа на парно греенје комплет од а до ш за во куќа од 180м2. Ако некој скоро си пружал вакво задоволство и ако сака да сподели инфо
Отприлика цената ти е од 3000-5000 евра во зависност од тоа каков извор на топлина ке имаш(камин,пелети,) секако се мисли без топлинска пумпа
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Барав и не најдов тема па затоа пишам тука... Ме интересира дали некој може да сподели инфо, колку кошта одприлика монтажа на парно греенје комплет од а до ш за во куќа од 180м2. Ако некој скоро си пружал вакво задоволство и ако сака да сподели инфо
Мене за спрат од 100тина метри квадратни кога гледав пред неколку години ми побараа околку 3500 еур, со котел на пелети од Термофлукс. Така да јас би сметал не помалку од 4000 еур за цела куќа.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Дали имаш ваква опција и за Хансолот? Баш би сакал да видам како ќе се споредат во ЦОП? И би било добро и за другиот Хансол да може да се направи вакво мерење.
Опција има, само треба малку повеќе труд... пошто сега сите мерачи ми се на новава клима...
Лани ми беа на Хансолот ама не бев толку запознат и навлезен во мерењава и пресметкиве... и само слики нешто минимуми максимуми имав забележано... и крајно на месечно ниво колку потрошила.... имам во потпис линк до постот од лани.

Друго.... Хансолот ми е со 3м кабел уклучен на подалечен штекер со добро заземјување, и нема да може вака добро во еден кадар да се фати... или ќе треба да барам некој подобар продолжителен па да го прицврстувам до внатрешна единица за да влезе во еден кадар неколку часа додека да снимам...

Ај понатака можеби ќе се потрудам и тоа да снимам.... неделава ако имаме подлабоки минуси сакам да видам Мицу-во како ќе се справи.....
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Барав и не најдов тема па затоа пишам тука... Ме интересира дали некој може да сподели инфо, колку кошта одприлика монтажа на парно греенје комплет од а до ш за во куќа од 180м2. Ако некој скоро си пружал вакво задоволство и ако сака да сподели инфо
За 140м2 спрат од куќа, 2500€ ми побараа за парно на пелети сосе котелот. Накај 3000€ еве рачунај си некаде, отприлика.
 
Член од
15 ноември 2020
Мислења
24
Поени од реакции
33
Тоа со гаранцијата (осигурувањето) од 10 години кај Грее моделите ќе јави малку покасно.... онаму после 5тата ко ќе почнат дефектите....
Уште сега немаат резервни делови за постари модели (пример за Хансолот) не па понатака...
Здрави живи само.... ќе видиме какви искуства ќе преовладуваат, позитивни или негативни....


Ич да не замислуваш еве ќе ти прикажам со 1 час видео од некни во саботата и детална ексел табела да не се мачиш ти да пресметуваш (мислам слободно пресметај си за секој случај ако не веруваш) ама можеш и само да кликниш и се увериш во бројките на видеото дека нема кај мене лага превара....

Снимано цел час! На 9ти јануари попладнето во 18ч, со надворешна температура нешто испод 4С и 95-100% влажност пошто врнеше цел ден а и во моментот на снимање.
Во дневниот простор од 29м2 (без спалната што дополнително ја греам само навечер со вклучен турбо фан) поставена на 23С и 3ка вентилатор.



Еве и ексел табела со калкулации за секои 30 секунди од ова видео.




Крајни средни вредности произлезени од 125те калкулации во ексел табелата
Потрошувачка: 0.33 kW/h
Предадена топлина: 1.70 kW/h
COP: 5.11

А да, и графикончиња убави се генерирале во ексел, еве ги и нив:

drugar ostaj merejna pusti si ja dusata zadadii 25 26 da ti bidi komforno. so 23 zadadena tesko deka uzivas. i jas imam ln 35 postavena vo 35 kvadrati visoki 270sm. i trosi prosel 10.5kw za 24 casa.sto e super.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
3.5 кв инвертер просторијата од 28 м2 ми ја загрева на 17 до 18 степени кога е пуштен да работи на 26 степени. Сега го земав пред недела дена. Некој совет како да стигне температурата во просторијата до кај 20,21 степен?
Автоматски споено мислење:

3.5 кв инвертер просторијата од 28 м2 ми ја загрева на 17 до 18 степени кога е пуштен да работи на 26 степени. Сега го земав пред недела дена. Некој совет како да стигне температурата во просторијата до кај 20,21 степен?
Автоматски споено мислење:

3.5 кв инвертер просторијата од 28 м2 ми ја загрева на 17 до 18 степени кога е пуштен да работи на 26 степени. Сега го земав пред недела дена. Некој совет како да стигне температурата во просторијата до кај 20,21 степен?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
3.5 кв инвертер просторијата од 28 м2 ми ја загрева на 17 до 18 степени кога е пуштен да работи на 26 степени. Сега го земав пред недела дена. Некој совет како да стигне температурата во просторијата до кај 20,21 степен?
Автоматски споено мислење:

3.5 кв инвертер просторијата од 28 м2 ми ја загрева на 17 до 18 степени кога е пуштен да работи на 26 степени. Сега го земав пред недела дена. Некој совет како да стигне температурата во просторијата до кај 20,21 степен?
Автоматски споено мислење:

3.5 кв инвертер просторијата од 28 м2 ми ја загрева на 17 до 18 степени кога е пуштен да работи на 26 степени. Сега го земав пред недела дена. Некој совет како да стигне температурата во просторијата до кај 20,21 степен?
Kazi nesto poveke, izolacija kakva imas, model na klima koja e, kolku vreme raboti klimata, fali ja gasis ili postojano raboti?
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Немам изолација а ова е климата
Автоматски споено мислење:
Ostavi ja klimata da raboti postojano, 24 casa, stavi ja na 27C, fan 3.
Neka se stopli prostorijata, posle toa stavi ja na auto fan i temperatura koja sakas.
Po moe, ne ja spustaj pod 24/25.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Немам изолација а ова е климата
Автоматски споено мислење:
А пред да ја набавиш ѕирна малку на форумов или на друго место да се информираше... По мое за 28м2 неизолирана просторија не е погодна ИЧ за клима, особено не за најевтиниот и најслаб модел на Гри Ломо Еко или Бора... спакуван во NEO-meo куќиште.... Или компромисот за тој неизолиран простор, е од истатата клса климатизери ама 5,5ка (не 3,5ка како твојата), или добра јапанка 3,5ка како Toshiba Suzumi, Panasonik Z-TKE, некои подобри модели поскапи од 45-50000 на Mitsu ili Fujitsu, ама тие коштаат! ... оваа клима која ја имаш е за 20 до 25 изолиран простор... но штетата е направена, а можеш да ја коригираш со друго грејно тело да ја одржуваш температурата во најстуденото и тоа не цела зима туку 10-20 дена во сезоната...како сега кога се минусни температури! И веќе кога не може климава сетирана на 26*C да ја постигне температурата која ја посакуваш .... најверојатно си почнал од сосема ладна просторија да грееш!? Мој предлог би бил да дополниш во греењето со друго грејно тело (панел конвектор да речеме од 2-2,5kW) на евтина струја и нема да изгубиш многу и дигни ја температурата во соба со двете грејни тела над 25*Ц, па утредента ко ќе се загреат ѕидовите мислам дека ќе успееш да одржиш саканата температура само со климата.... ма да идат поларни денови (од сабота до вторник) од -10 минимална до -3 дневна (За СК)... па не знам баш сега дали ќе успееш!?
 
Последно уредено:
Член од
6 декември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
3
Ve molam za mislenje,imame smetka od 6300 den , 1200KW, za dekemvri , klima VIVAX ACP-18CH50AERI R32,non stop e vklucena na 26 stepeni,sobata e 40 m2, visina 270 cm, izolacija 10 stropol nadvoresni zidovi , plafon nema izolacija, i dolen sprat ne se gree, dve osobi ziveat, nema bojler na solarno e, na dva dena se pravi rucek, dali e realna smetkava ako ne e do kolku mak da ocekuvam ili imam problem so broiloto, blagodaram odnapred
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Ve molam za mislenje,imame smetka od 6300 den , 1200KW, za dekemvri , klima VIVAX ACP-18CH50AERI R32,non stop e vklucena na 26 stepeni,sobata e 40 m2, visina 270 cm, izolacija 10 stropol nadvoresni zidovi , plafon nema izolacija, i dolen sprat ne se gree, dve osobi ziveat, nema bojler na solarno e, na dva dena se pravi rucek, dali e realna smetkava ako ne e do kolku mak da ocekuvam ili imam problem so broiloto, blagodaram odnapred
Proveri go broiloto, na smetkata ti pisuva sostojba. Nekogas od rakav gi vadat, no naredniot mesec bi trebalo poomalku da ti dojde.
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Ve molam za mislenje,imame smetka od 6300 den , 1200KW, za dekemvri , klima VIVAX ACP-18CH50AERI R32,non stop e vklucena na 26 stepeni,sobata e 40 m2, visina 270 cm, izolacija 10 stropol nadvoresni zidovi , plafon nema izolacija, i dolen sprat ne se gree, dve osobi ziveat, nema bojler na solarno e, na dva dena se pravi rucek, dali e realna smetkava ako ne e do kolku mak da ocekuvam ili imam problem so broiloto, blagodaram odnapred
И сеа ке ти речат намалија температурата на 21 -23 и ке ти троши помалку а ти ке се смрзнуваш.јас со клима 5,5 фујитсу плакам за 27-28 степени 2500-3000 денари во 70м2
Твоето е многу лесно/Земи и исклучи се по дома и оставија климата само да работи и ке си ја видиш потрошувачката помножи по 30 дена и ете ти отприлика
А ако е до климата фрли си ја и купи си јапанец и совет
Не сум доволно богат да купувам ефтини работи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom