Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
абе како потрошња на овие температури со јакиве нордик клими?

ги исполажавте луѓето со нордиците кои сега работат како он офф клими
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
абе како потрошња на овие температури со јакиве нордик клими?

ги исполажавте луѓето со нордиците кои сега работат како он офф клими
Ќе видиш на 27ми јануари од 03:14 до 03:42 кога ќе падни температурата на -16 како грејат со 67 степени издув
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Чудно ми беше претходно можи дека од почеток не ги читав препирањата на членови од форумов со чоеков. Неколку пати забележав дека намерно ги извртува работите и се обидува да подметни некоја невистина со која ќе си ги испофали климите што ги продава.
Ќе напиши понекогаш паметно нешто, ама ко ќе влези во фазонот негов за да докажи дека сѐ се врти околу него и другите се мивки, ми се чини дека тогаш тоа што е способен да го изработи ни ретардиран чоек тоа не го прај. Кај шо не го бараш таму ќе се лупни кавга да фати. Со толку биполарен чоек да си немаш работа, освен ако не ти служи за ладење на таша..те :D (како во случајов).
Pazi koa LAZE nekoj Nov sho saka ednostavno da kupi klima pa prashuva na forum aj de de toa e u redu on e prodavac i za leb NEMA MILOST na deneshnicava.
Ako Treba ke kaze I deka ima vulkanizer u nadvoreshnata edinica.

Ali koa trese zeleni na nekoj poupaten okolu klimive I na kraj mora Gree da se najbolji a site znaeme deka NE se (ja imam 2 Gree klimi mene nemoze da me ubedi deka se najbolje) e togas e mukata.
OK e znaenjeto da go upotrebish za da prodades, ustvari prodavacot mora sve da znae za proizvodot sho go prodava.
Ama nemoj tuka da se samorezilish utre moze da treba da SMENIS FIRMA radi X pricini.
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Stvarno ne znam do koa so ovie muabeti. So e bitno kade i od kogo e proizvedeno. Daikin e daikin, gree e gree, vivax e vivax toshiba e toshiba. Nego u ovaa bransa malce se pokomplicirani rabotite. Na nekoj mu treba komforna linearna ekononicna rabota, na nekoj mu e neophoden izduv od 65 stepena za da ne smrzne. Zatoa bolje e da se prai muabet za potrebi i iskustva... pa koj sto mu odgovara neka si zima
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Pazi koa LAZE nekoj Nov sho saka ednostavno da kupi klima pa prashuva na forum aj de de toa e u redu on e prodavac i za leb NEMA MILOST na deneshnicava.
Ako Treba ke kaze I deka ima vulkanizer u nadvoreshnata edinica.

Ali koa trese zeleni na nekoj poupaten okolu klimive I na kraj mora Gree da se najbolji a site znaeme deka NE se (ja imam 2 Gree klimi mene nemoze da me ubedi deka se najbolje) e togas e mukata.
OK e znaenjeto da go upotrebish za da prodades, ustvari prodavacot mora sve da znae za proizvodot sho go prodava.
Ama nemoj tuka da se samorezilish utre moze da treba da SMENIS FIRMA radi X pricini.
Нека си ги лажи муштериите таму в продавница, а не овде. Тука секогаш ќе се најди некој што ќе го демантира и тој се нервира па почнува да навредува да меша жени, деца итн.
Тој имал 4500 мислењаа....WAAAOoo да му пишиме петка на рака :))
Автоматски споено мислење:

:)A so prajme so toa sto vo Daikin klimite 90% delovite se vo Gree praveni:):):):):)
Да сум слушнал за тоа. Мислам дека е поради тоа што Грее е доста квалитетна компанија и за нивните патенти сега Даикин им се лижи за да им ги кажат. Оти Даикин сега пред 5 години клими почна да произведува, а за Грее уште прадедоми ми зборуваше за нив :D

Многу лесно можиш да најдиш информација за што е направен договорот помеѓу Грее и Даикин и што точно изработува Грее за Даикин, што всушност НЕ произведува Грее за Даикин туку фурмата е заедничка. Screenshot_2019-01-30-00-41-48.png
Тоа што се произведува таму за Даикин е под целосна контрола и материјали како што Даикин сака. Така да немој толку да се фалите зошто Даикин има инвестиција и поседува 49% од Грее фабриките каде што се произведуваат деловите за Даикин. Не се чукајте толку по гради зошто благодарение на тој јапонецот се продаваат и покажаа малку инвертерите од Грее. Инаку сега уште он-оф клими ќе продававте :D Screenshot_2019-01-30-00-42-04.png
Знам дека не ви одговара ова да се знае и полесно ви е да ги убедувате луѓето:ШТО ЌЕ КУПУВАШ ДАИКИН ЗА НИВ ГРЕЕ ГИ ПРАВАТ ДЕЛОВИТЕ САМО НАЛЕПНИЦАТА ЈА ПЛАЌАШ. А не кажувате дека фабриката колку што е од Грее толку е и од Даикин.
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Пред неколку месеци нај мои роднини, стари лица преку 60 години, наместив Mitsubishi Heavy SRC/SRK 35ZS-W како примарно грејно тело за просторија од 23м2.

Пред еден месец поставив и мерач за потрошувачка а денес го проверив мерачот:

За 703 часа, има потрошено 306KWh или во превод просечна потрошувачка од 0,44KWh.

Со искучок на првите неколку дена експериментирање, температурата е констатно подесена на 25 степени а издувот е на предпоследна брзина.

Климата не се слуша дека работи. Доколку наместо сегашната столарија и кутии за ролетни кои не дихтуваат и се осеќа силен провев, имаше барем просечна PVC столарија, очекувам дека ќе имаше околку 15% помала потрошувачка.
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Незнам овој Стрелец во што е навистина Недостижен освен во тресење зелени и лаги и дезинформации за јапонските производители како прво ако се спореди :

GREE GWH09UB-K3DNA4F U-CROWN

Цена 60000 има Cop 3.7

Toshiba Daiseikai 9 RAS-10PKVPG
Цена 69900 има Cop 5,33

Разлика е скоро 43% во потрошувачка на електрична енергија помалку од U-crown П
AMBER Nordic GWH12YD-S6DBA2A Cop 4.9 а кај истиот модел на TOSOT -ги произведува гре со исти технички карактеристики Cop 3.8
AMBER Nordic GWH18YE-S6DBA2B Cop 4.22 а кај истиот модел на TOSOT -ги произведува гре со исти технички карактеристики Cop 3.5
Kај средната класа модели на Gree Copot 3.1 до 3,4

КАЈ најниската класа на Gree Copot e 2.7 do 3.3
Па затоа го нема копот на грее кај нас овие се од WWW.TOSOTCOMFORT.COM VO USA
ПА СЕА АКО КОЗАТА ЛАЖЕ РОГОТ НЕ ЛАЖЕ И СЕ ПРАШУВАМ ОВАА ЛИ Е БРЕНД ОВАА ЛИ СЕ СПОРЕДУВА СО ЈАПОНСКИТЕ ПРОИЗВЕДУВАЧИ КАКО Е ВОЗМОЖНО ДА СЕ ЛАЖЕ ЈАС СО ЧОВЕК ШТО ЛАЖЕ И НЕМА КРЕДИБИЛИТЕТ И ИНТЕГРИТЕТ НЕ САКАМ ДА СЕ СРЕТНАМ НА УЛИЦА А НЕ МУАБЕТ НЕ ПРАВАМ
А ЗА ГАРАНЦИЈАТА ОД 10ГОД СО УСЛОВЕНА ГАРАНЦИЈА ОД 800 ДЕНАРИ ГОДИШНО А ПОТОА КЕ БИДЕ 1200 ПЛУС МОНТАЖА РАЧУНАЈ КЕ ТИ СТАВААТ И НОВ КОМПРЕСОР И КЕ ИМ ОСТАНЕ ПЛУС ПАРИ
СЕА ПРЕСМЕТАЈ РАЗЛИКА ВО ЕЛ.ЕНЕРГИЈА ОТИ COPOT E NAJBITNA RABOTA KAJ KLIMIVE
ПА ЗАТОА Е ТА РАЗЛИКА ВО ЕЛ.ЕНЕРГИЈА КАЈ ОВОЈ ШТО ГО ИМА HANSOLOT I грее17M2 И јапонскиот клима уред кој грее 44м2 и плака исто
Па уште овој недостижниот Куртон кажува гачки и страчки
Работата е изгледа Глуп оце да јебе Збуњеног
Автоматски споено мислење:

Инаку за оние што не знаат Tosot go proizveduva GREE и има ист компресор како и GREE и исти технички перфоманси
А Copot е сооднос на влезната електрична енергија во компресорот со добиената топлина така да нема никаква разлика помегу температурата на издув оти ако имате повисока температура на издув имате и поголемо количество на електрицна енергија на влез во компресорот но Copot е ист
Автоматски споено мислење:

ПА VIVAX IMA POGOLEM KOP OD GREE OSOBENO ONOJ V SHAPE SO KOP 3.7 A GO PRAVAT VO MIDEA MOZE DA SE PROVERI VO MIDEA AFRIKA SAJTOT
Автоматски споено мислење:

ПА VIVAX IMA POGOLEM KOP OD GREE OSOBENO ONOJ V SHAPE SO KOP 3.7 A GO PRAVAT VO MIDEA MOZE DA SE PROVERI VO MIDEA AFRIKA SAJTOT
Автоматски споено мислење:

А ЗА МАРЖИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ 30-40 ПРОЦЕНТИ МОЖАМ ПОДЕТАЛНО ДА ОБЈАСНАМ И ЗА ТОА НО НА ФОРУМОВ СЕ ТИ Е ШУТО И РОГАТО И СЕ ЗАНИМАВА СО КУРТОНИ -КОНДОМИ СТРЕЛЦИ И ОСТАЛИ ПРЕВАРАНТИ
Автоматски споено мислење:

КОИ ПРОДАВААТ МУДА ЗА БУБРЕЗИ ИНАКУ ИМАМ ФУЈИТСУ 18000 ГРЕАМ 70М2 И ПЛАКАМ 2500 СО 16 ЧАСОБНО ГРЕЕЊЕ А СО 24 ЧАСА 3200 ДЕНАРИ
СО КОП 4.04
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
koj saka eve i evn vo prilog racunajte prajte zborvajte mene mi e top . Fala pozdrav na site srekjni praznici
Dve tri sitnici ne kaza... a se bitni. Mozda grees pogolema kvadratura prostor vo zgrada, so izolacija i PVC!?
Eve jas ke gi kazam za mene, (po n-ti pat)... stara zgrada bez izolacija na prizemje (laden pod pod mene podrumi) stara stolarija.... gream so Haier starata Tundra 18m2 po potreba uste 6m2 (evtinata struja od 14-16)... ama eve da se zeme samo 16... setirana denje na 24*C noke na 23*C non stop uklucena od kraj na Okt do sredina April... postojano sum doma sobata mi e katr-sezon ustvari zime e! Izleguvam dnevno po saat-dva na pesacenje ili po nekoja rabota, no ne ja menuvam temperaturata ... eve ja smetkata Noe - Dek, (28dena) da napomenam deka letnite smetki mi se kako tvoite od 800-1000 denari...
1609244850495.png
i jas ne znam sto bi znacelo ova izmereno na nula (lani) sto sega da meram pak koga vrsi rabota:
1609244947340.png
Ete izmereno nad 50*C klima duplo poevtina od Hansolot... Tundra 22.000 vo Setek ja zemav pred 5 godini...i sega sto da ocekuvam od nea za tie pari koga za namenata si vrsi rabota? Kako se odluciv? Procitav dosta zadovolni na forumov od klimata, kako i nekoi karakteristiki koi me bendisaa kako
Mitsubishi kompresor... bez razlika kade e skockan....
nominalna pri greenje 3.7kW (1.1 - 5.2kW) ima kinez pod 30-35.000 sto razviva do 5.2kW? natamu BTU....3.700 - 17.750 interesno da se vidi kaj drugite kineski 3.5ki neli!?
E sega PdesignH 2.9 na -7 ke isporaca 2.6.... ke gi docekame kako lani poladnite od -7 celi 2-3 dena (pod -10 nenase ni lani ni preklani)....
A nordicite eve cekaat cetvrta zima...polarna (nordiska)
1609245152659.png
zadovolen prilicno sega za sega... pa ke vidime ponataka!
Kineska klima nad 35-40K? Da ama 5.5ka...
Koga spomnav uste podobar e pogolemiot brat na ovaa Haer Tundra, onaa 5.5ka koja bese najdobar izbor na klima za 5.5ki prema vlozenoto.... Fico od Ohrid ja nabavi 32K drugite po 34-35K Denari, lamja klima so Miutsu kompresor! ... veruvam deka i novite Tundri R32 se isto taka dobri klimi so Hitachi kompresor i kostaat 24-25K Denari... ne po 40!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom