Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
G-tech за месец ноември потроши 2000 ден поставен во 20м2. Споделете искуство оние кои ја имаат. Дали е ок потрошувачката?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
G-tech за месец ноември потроши 2000 ден поставен во 20м2. Споделете искуство оние кои ја имаат. Дали е ок потрошувачката?
Jas so Toshiba Suzumi vo 40m2 potrosiv 1500 denari.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
So amberot potrosi za mesec 11 / 250kw denski 24 na vecer 21° 41m2 kolku idi toa bas vo pari ne znam...
E-control vika okolu1400mkd.
Gledas,amberov durI poekonomicen,od suzumkava,ama ovaj gtec,mnogu arci,a mozi I prostorot mu arci.
Автоматски споено мислење:

G-tech за месец ноември потроши 2000 ден поставен во 20м2. Споделете искуство оние кои ја имаат. Дали е ок потрошувачката?
Na kolku stepeni greese.Jas 23c,vklucena 24/7 auto.(TOSHIBA SUZUMI 16).Opisi na kolku stepeni ,se greese i dali auto fan ili kako ja rabotese.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
ne namalile posto vo start pogresno si gi broel 3 se za 2ipolkata ;)
Чинам баш ти дома ја имаш.... ти треба да знаеш....
Некој броел погрешно во старт - или некој сеа на крај се праи дека брои погрешно откако ја тргнаа од веб сајтот кај нас....

Ама еве уште ја има на странскиве сајтови....

Ова не е енергетската од u-crown 12ка на R410 со А+++ на греење?
energy-label-u-crown-12k-1000x1000.png
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
48
Поени од реакции
46
G-tech за месец ноември потроши 2000 ден поставен во 20м2. Споделете искуство оние кои ја имаат. Дали е ок потрошувачката?
Jas so dva g tech gream okolu 70m2 nonstop vkluceni 23,24 stepeni , sve mi e na struja,plus goren sprat sto se upotrebuva sporet,frizider i sijalici, smetkata mi e 3200 denari vkupno.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
DSC_0032.JPG
DSC_0015.JPG

Пред неколку страници имаше некои натегања за тоа дека со јапонска клима неможиш да следиш амбиентална температура немаш Ifeel, не биле прецизни ао темератирата имале само диоди и слично. Тогаш ги направив сликиве ама неможев да ги прикачам па еве сега.

На првата слика термометарот е поставен на 1.5м од климата и на 45см од под (на масичката во дневна).
На втората слика термометарот е поставен на 7.5м од климата и на нешто повеќе од 80см од подот (на трпезариската маса).
Лептирите се наместени хоризонтално.
Според мене климата што ја имам е доста прецизна во зададената температура и сум презадоволен.
Е сега кој сака да верува во сликите добро, кој не, можи да си мисли дека се монтажа и да продолжи да си се нервира, да вади сензори и да се прашува како неговата клима со толку фабрички мерачи и покажувачи никако да ја нагоди температурата. Искрено мислам дека се многу се засиливте што почнавте да ги споредувате со јапонски, па уште да ги правите дека се подобри.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
На овие температури COP би требало да е од 3,5 кај послабите клими до кај 4,5 кај подобрите.
Ова само ќе го ставам тука xD

Снимано во 11 навечер на надворешна од 5.5С
Значи преку ден се грее простор од 29m2 или 76.85m3 без изолација и стара дрвена дограма....
Пошто е снимано навечер и е поставена на макс-фан, дополнително е отворена и вратата кон 15м2 спална па навечер вкупно се греат 44м2 или 116м3.

Средни вредности за видеото од 36мин...
AVERAGES
output heat in kWhconsumption in kWhCOP
3.02860.5105.999322076

Како се добиени тие средни вредности => извадени 78 мерења од 36 минутното видео.... попрецизно пресметано на секои 30 секунди од видеото.
Бујрум ексел фајлот со калкулациите и графиконите.

Неколку графикончиња изгенерирани врз извадени вредности
Consumption.png

Output HEAT.png

COP.png
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.675
Поени од реакции
3.964
И ако големите корпорации сакаат дел од тој (ултра-масивен)колач,тогаш ќе направат се што е потребно да добијат дел. Значи мора партнерство,спојување,трансфер и на технологија и на производство таму!
Od poodamna e poznato,a i den denes se koristi preku razni formi na združuvanja, fintata koga sakaš da prodadeš proizvod vo odredena zemja, najgolem profit se ostvaruva so selenje na proizvodstvoto tamu ili podiganje novi kapaciteti, pa ušte ako ima eftina rabotna sila i na dovolno visoko tehnološko nivo i pri toa broi 1.4 milijardi narod....Vo toj pogled Kina e idealna, očekuvam za 15-20 godini deka borbata za pregolem profit možebi će im se vrati kako bumerang na svetskite korporacii pa sami sebe si ja sečat grankata na koja sedat. Najdobar primer se mobilnite telefoni i XIAOMI (ŠAOMI) i HUAWEI, za nekoja godina klimive, električnite avtomobili........
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Jas so dva g tech gream okolu 70m2 nonstop vkluceni 23,24 stepeni , sve mi e na struja,plus goren sprat sto se upotrebuva sporet,frizider i sijalici, smetkata mi e 3200 denari vkupno.
Pa ti si fenomen daj objasni na kolku se LADIS zimovo na 18 stepena sigurno.
:oleee:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Како бе? Намалиле од плусчињата на новиот У-Краун на R32?
Ами како ќе ја продаваат сега 80к+ кај нас со едно плусче помалце?
По стара добра навика ќе лажат дека е со три (па дури и четири) плусчиња. Специјалисти се за лажење.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Чинам баш ти дома ја имаш.... ти треба да знаеш....
Некој броел погрешно во старт - или некој сеа на крај се праи дека брои погрешно откако ја тргнаа од веб сајтот кај нас....

Ама еве уште ја има на странскиве сајтови....

Ова не е енергетската од u-crown 12ка на R410 со А+++ на греење?
Прегледај го приврзокот 278018
Neznam so sila sto teras inat eve ti od r32 duri za nijansa e podobra i kako sto znam se zema srednata zona a ne toplata.
Inace ja vidov tabelata i mozam da kazam deka na ist izduv 38 stepena posto amberot go nemam naceka no ispod38 da gree trosi 540 560w nisto poveke pa sea kolku sakaj te veruvajte kaj mene e na 2 brzina ako e i silent toa e treta a na dalinsko 2 se i na 24 namestena sea duri ima i jaka magla i nadvor e 2 stepeni a ako ja pustam na turbo paga poteosuvackata ama ne se sedi so turbo.e sea bash me interesira dali ima nekoj clen sposoben da go izvadi firmwareot od klimata i da go ima editirano.ke mu treba stipka za procesorot i da znae da go procita odnosno izvlece od klimata ete na drugo nivo da se digne forumot sto mislam mnogu interesna rabota ke e samo da ima nekoj junak da gi napravi toa i voedno da znae kako da go napravi.... eve jas neznam
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Ова само ќе го ставам тука xD

Снимано во 11 навечер на надворешна од 5.5С
Значи преку ден се грее простор од 29m2 или 76.85m3 без изолација и стара дрвена дограма....
Пошто е снимано навечер и е поставена на макс-фан, дополнително е отворена и вратата кон 15м2 спална па навечер вкупно се греат 44м2 или 116м3.

Средни вредности за видеото од 36мин...
AVERAGES
output heat in kWhconsumption in kWhCOP
3.02860.5105.999322076

Како се добиени тие средни вредности => извадени 78 мерења од 36 минутното видео.... попрецизно пресметано на секои 30 секунди од видеото.
Бујрум ексел фајлот со калкулациите и графиконите.

Неколку графикончиња изгенерирани врз извадени вредности
Прегледај го приврзокот 278019

Прегледај го приврзокот 278020

Прегледај го приврзокот 278021
Еј друже ти си убил со мерењево.
Јас вредностите ги зедов на песимистичко сценарио при поголемо оптоварување и не за топ модели.
Иначе на стариот Еуровент мислам дека СОР на +7 при максимално оптоварување кај повеќето клими се движеше под 4.
Ако процесов ти е автоматизиран баш ќе биде добро, ако можеш, да поставиш податоци за подолг период.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Ова само ќе го ставам тука xD

Снимано во 11 навечер на надворешна од 5.5С
Значи преку ден се грее простор од 29m2 или 76.85m3 без изолација и стара дрвена дограма....
Пошто е снимано навечер и е поставена на макс-фан, дополнително е отворена и вратата кон 15м2 спална па навечер вкупно се греат 44м2 или 116м3.

Средни вредности за видеото од 36мин...
AVERAGES
output heat in kWhconsumption in kWhCOP
3.02860.5105.999322076

Како се добиени тие средни вредности => извадени 78 мерења од 36 минутното видео.... попрецизно пресметано на секои 30 секунди од видеото.
Бујрум ексел фајлот со калкулациите и графиконите.

Неколку графикончиња изгенерирани врз извадени вредности
Прегледај го приврзокот 278019

Прегледај го приврзокот 278020

Прегледај го приврзокот 278021
Na tolku merenja otvaranje zatvaranje vrati ti nemas ubava komocija a tolku skapa klima si zemal. Pretpostavuvam deka pretezno e koristis za eksperimentiranje eden vid vreme da tepas koga si doma so copovi so usisi so izduvi so grafikoni ne biva spase sutle e ova ama merak si e merak sto da se prave toa e taka i na kraj pak nemozes da zagrees cel sprat od 65 kvadrata. Toa ne e mokna klima toa e luksuzna klima kade go plakas brendot ustvari tvonata e 3.5 kw pa normalno ne e za golemi povrsini.
Eve jas sum pisuval ekstra mokna i pred se ekonomicna klima e mojava Inventor Nemesis Pro 7kw sto da kazam vo dnevna od 50 kvadrata temperaturata e 24-24,5 podesena klima na 25 stepena na silent mode vo drugite dve detski sobi e okolu 21 stepen znaci vkupna povrsina sto grejam e 80 kvadrata e edna spalna i kupatilo ne se grejat znaci cel sprat e 120 kvadrata so sendvic izolacija se zidoveto i pvc prozori bas sinoka go poglednav meracot na klimata i so potrosuvacka od 1080w konstantno si e odrzuva temperaturata i potroseno za 22 dena e 2050 denari do krajot na mesecot ke dojde 3000 den ke postiram sliki na 31 dekemvri koga meracot ke go resetiram za januari 2021. Defrost ne sam e videl da prave a i mnogu retko da prave od lanskoto zimo znam i mnogu malku od nadvoresnata edinica voda kape a i nema naslagi od mraz po izmenuvacot e koga ima magla izmenuvacot ima mal bel sloj kako prasina.

Pozdrav i ne e se do brendot tuku do moknosta i ekonomicnosta na klimata bes razlika od koja marka e.
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom