Најекономично греење (затоплување)

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Математиката вика дека си пишувал по 2-3 поста дневно, секој ден последниве 16 години.
Врти-сучи мислам дека добар дел од животот ти прошол во пишување на форум.
Како што пиша и самиот.... whatever makes you happy....
Секако, кога имаш форум, тоа ти е работа. Не можеме сите клими да продаваме, мора некој и со форуми, сајтови, медиуми и дигитални платформи да работи :)
Oткако ќе напишам 2-3 поста дневно што ми е мал дел од работата, како на пример сега, после тоа почнува забавата и правиш работи кои те прават среќен во животот.

Драго ми е што се грижиш и што правиш математики и што правам во мојот живот.

За повеќе детали од мојот живот и совети како да си направиш баланс без да живееш живот кој поминува во калкулирање што прават другите во нивниот живот, следи ги моите профили на форумов, Инстаграм и Твитер.
Автоматски споено мислење:

Човек стварно си ми Мистичен :)
Да се откажеш од благодетите на градско парно?!(а,знам каква господска работа е,сум седел по станови како студент!). Јас знам дека не е ефтино,ама па комфорот се плаќа секаде.
И сега со заштедата прво треба да вратиш 2000€ инвестиција,да ти биде ладно во ВЦ,да плаќаш годишно одржавање и гаранции,да чистиш три единици,да се крстиш дека ќе те тераат долго време...
Твое си е на крај...
Види, цел живот сум живеел во стан со градско парно. Го има кога не си дома, навечер кога ќе се прибереш дома, го нема.

Сега во куќа, нема „има нема". Тоа со ладните вециња е приказна за по селски куќи кај што бабички греат по едно собче, па вецето им е камен :)
Сакам да ми е топло кога јас сакам и колку што сакам. Не муда да ми се ежат ако треба да има активности во спална откако градското парно го изгаснале.
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Samo da go spodelam odgovorot od Energija: Svirenjeto vo soba, i bucenjeto na turbinata duri i pri izgasnat kompresor, se sosema normalni zvuci za Toshiba, ne mozat da najdat nikakov problem.

Potrebno e promena na turbinata ti i koga stavase sliki imase nekoj tegove na dvete strani znaci taa e balansirana turbina tie se e doteruvale ama neuspesno .
Baraj neka ti smenat nova turbina. Baraj neka ti kazat kontakt koj ima ista takva klima kako tvojata pa da otides da slusnes i vides dali ispusta takvi zvuci.
Ili drugo sto ti ostanuva stavi si slusalki i slusaj si muzika sekoja kljma ispusta specificen zvuk mozebi ti imas eptem razvien sluh pa taka te secka ti ide na nervi ama ostavi ke se naviknes.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
48
Поени од реакции
46
Дали некој има добиено поврат на пари од субвенциите за клима.?
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
I kaj mene se balansireni site, kao koa ke kupis kola so ti doaga so balansirani bandazi ;) i daj vise daj link od toa video ja go neam videno a nema sansi da go najdam po postovive
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
21
Поени од реакции
57
Moja malce neodgovornost i izvinete do site sto ne sum postiral za Gree Soyalot porano. Celo vreme ve citam no iskreno video nemozese da se stavi pa procitav po komentarive kako da postiram i zatoa mozebi i odolgovkeluvav. Stojam na raspolaganje za site koi sakaat da me prasat bilo sto vo vrska so Soyalot.
Vo vrska so sporedba pomegju Daikin i Soyal: da ne se razbereme pogresno znaeme site koi performansi gi ima Soyalot koi Daikinot. No sepak eve nekoja sporedba da napravam:
1. Izduvot na Soyalot e daleku potopol vo sporedba so Daikin FTXB35C.
2. Za razlika od Daikin Soyalot moze perkite da odat levo desno kaj Daikin samo gore dole.
3. Ne mi se svigja sto nema kopce na Soyalot da ja meri vnatresnata temperatura kako sto imaat dr klimi sto malce me iznenadi.
4. Potrosuvacka: Noemvri smetka mi bese za 65 kvadraten stan 2555 denari od tie spored meracov idat 1500 -1600 na Soyalot. Daikinot seuste ne mi e pusten vo spalnava bidejki ne e ladno sega za sega za da palam. Sporedbeno so Daikin Soyalot trosi malce poveke mora da se priznae za nekoi 200 denari no i dobivas poveke toplina isto taka na izduv.
Vaka zadovolen sum sega za sega pa ke vidime ponataka kako ke raboti i smetkite kakvi ke bidat.
Vo vrska so subvencija podneseno mi e no seuste nemam dobieno povrat na pari.
Nekoj sovet kako da postiram sliki bidejki nemozam da postavam mi bika coud not be uploaded on the server.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Samo da go spodelam odgovorot od Energija: Svirenjeto vo soba, i bucenjeto na turbinata duri i pri izgasnat kompresor, se sosema normalni zvuci za Toshiba, ne mozat da najdat nikakov problem.
Ni sviri kaj mene pa ni ispusta takvi zvuci. Ili barem jas ne slusam isto so tebe. Ti bese od pp? Ako e taka, dojdi na kafe eden den vo krusevo pa da napravis sporedba so mojata.....
Inaku seuste nemam merac, ama utre ke go procitam satot i ke vidam razlika so poslednata smetka bez klima....
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Eve i jas da se pofalam so mojata nova inverter klima Gree Soyal koja e montirana vo dnevna od 24 kvadrati
Potrosuvacka: Noemvri smetka mi bese za 65 kvadraten stan 2555 denari od tie spored meracov idat 1500 -1600 na Soyalot
Друже сега грееш 24 или 65 квадрати? Предпоставувам дека се работи за нов стан па имаш и изолација и ПВЦ столација? Некако многу ми изгледа потрошуваката од просечни 400W за 24м2, дури и за стан без изолација, посебно за клима со А+++.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Да, од вчера и ја заборавив да ја видам денес нешо зафатен цел ден..... излгеда доста подобро мх?
Само не сум бил долу да поседам да видам како се држи со кој фан дува претежно.... да не му прави промаја многу.... или особено ми е мисла од офф ако појди кога ќе почнува пак да не му одвее се од масата :D
grafana24h-hansol-day8.png
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Друже сега грееш 24 или 65 квадрати? Предпоставувам дека се работи за нов стан па имаш и изолација и ПВЦ столација? Некако многу ми изгледа потрошуваката од просечни 400W за 24м2, дури и за стан без изолација, посебно за клима со А+++.
Станот е 65м2, собата кај шо е Сојалот е 24м2.
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
21
Поени од реакции
57
Klimata kaj sto e stavena Gree Soyalot e dnevna prostorija od 24 kvadrati i vratata od dnevnata e otvorena shirum celo vreme. Daikinot kaj sto e premesten e 15 kvadratna spalna no ne e pustena da raboti seuste. Celata smetka za celiov stan od kukjava 65 kvadrati iznesuva 2550 denari za ovoj mesec kako sto posociv pogore. Se raboti za kukja so pvc prozori bez izolacija na zidovite na prizemje i so zivealiste vo Skopje. Nad mene moite se great isto na klimi.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Klimata kaj sto e stavena Gree Soyalot e dnevna prostorija od 24 kvadrati i vratata od dnevnata e otvorena shirum celo vreme. Daikinot kaj sto e premesten e 15 kvadratna spalna no ne e pustena da raboti seuste. Celata smetka za celiov stan od kukjava 65 kvadrati iznesuva 2550 denari za ovoj mesec kako sto posociv pogore. Se raboti za kukja so pvc prozori bez izolacija na zidovite na prizemje i so zivealiste vo Skopje. Nad mene moite se great isto na klimi.
Jas so 1 toshiba 26m2 gream, ke imam povisoka smetka, slicna gradba kako sto to ja opisa, samo sto e stan prizemje pvc bez izolacija...
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Да, од вчера и ја заборавив да ја видам денес нешо зафатен цел ден..... излгеда доста подобро мх?
Само не сум бил долу да поседам да видам како се држи со кој фан дува претежно.... да не му прави промаја многу.... или особено ми е мисла од офф ако појди кога ќе почнува пак да не му одвее се од масата :D
Прегледај го приврзокот 277366
Taman ti e auto fan za 17m2
 

Kajgana Shop

На врв Bottom