Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Друже јас сакам да си бидам сериозен ко ќе споделувам искуства... а за други работи може да се насмееме и пошалиме.
На Хансолот еве попладнево кај 17часот и намалив брзина на Low (2/7) ама нема некој голем ефект од таа промена, еве денешен графикон:


Спрема претходнте денови има мала промена, можда дека залади малце повеќе последниве 2 дена па повеќе модулирала ама некое чудно модулирање.
Постепено спушта до 200w па постепено крева до 1000w.

А за јачината на 2.5ката амберот видовме дека е најјака и при трошење. Над 2kw качуваше на тие финските тестови!
Тоа на eurovent знаеш во која енергетска класа ќе го стават?
За нордиците од Грее кога ќе излези eurovent сертификатот еве вие бандава од Грее што сте 4-5мина на форумов први ќе ни се пофалите тука.


Дај жити мене прати ми која друга вади повеќе, јас неможев да најдам... само те молам немој со скандинавски тестови и кинески енергетски налепници...
Дај нешто официјално од eurovent јас на тоа верувам на другиве лепенки послабо....
Koja brzina e taaa 2od 7.
Ima 5brzini turbo i tivko ne gi racunaj.
Aj stavija na autofan
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Iskustvo so Haier Flexsis 5.5kw, ako ima nekoj na forumov neka go spodeli.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Друже јас сакам да си бидам сериозен ко ќе споделувам искуства... а за други работи може да се насмееме и пошалиме.
На Хансолот еве попладнево кај 17часот и намалив брзина на Low (2/7) ама нема некој голем ефект од таа промена, еве денешен графикон:


Спрема претходнте денови има мала промена, можда дека залади малце повеќе последниве 2 дена па повеќе модулирала ама некое чудно модулирање.
Постепено спушта до 200w па постепено крева до 1000w.

А за јачината на 2.5ката амберот видовме дека е најјака и при трошење. Над 2kw качуваше на тие финските тестови!
Тоа на eurovent знаеш во која енергетска класа ќе го стават?
За нордиците од Грее кога ќе излези eurovent сертификатот еве вие бандава од Грее што сте 4-5мина на форумов први ќе ни се пофалите тука.


Дај жити мене прати ми која друга вади повеќе, јас неможев да најдам... само те молам немој со скандинавски тестови и кинески енергетски налепници...
Дај нешто официјално од eurovent јас на тоа верувам на другиве лепенки послабо....
Vikas "bandava od Gree"???
Neli e malce preterano od tvoja strana novopecen strucnjaku?
Автоматски споено мислење:

Aj probaj so 2 toshibi, ako ti e ladno, zemi s i 2 curi, ako ti e glasno, zemi tamponi
Автоматски споено мислење:

tamponi za usi mislev, ne me sfakaj
pogresno, vladata donese odluka 50 db max vo drustvo
Pa sto zema entry modeli na Toshiba?
Ah be, koga letate po nalepnici, posle cacko e kriv.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Земав Tosot muse eco, ќе видиме со потрошувачката како ќе биде, пошто немам мерач, а иначе овака океј е внатрешната и надворешната не се бучни, едино вчера ја слушнав околу 3 по полноќ, ептен бучна беше, можеби дефрост правела, ме мрзеше да станам да проверам, ама за разлика од даиконот ftxf50a што го имам у дневна, многу побучен беше.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Vikas "bandava od Gree"???
Neli e malce preterano od tvoja strana novopecen strucnjaku?
Автоматски споено мислење:


Pa sto zema entry modeli na Toshiba?
Ah be, koga letate po nalepnici, posle cacko e kriv.
Ako shorai e entry model, togas i Amber i Soyal se entry?
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Kako ve rabotat... sekoja cest.
Ti imas Shorai Edge ili Shorai Premium?
So edniot model odat slusalki gratis.....hahahah
A sto se togas Seya i Mirai? Jas segde kaj so sum videl tie se entry modeli, Shorai e mid tier, Daisekai e premium. Toa go imas i na avstriskata oficijalna strana od toshiba za centralna evropa
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
A sto se togas Seya i Mirai? Jas segde kaj so sum videl tie se entry modeli, Shorai e mid tier, Daisekai e premium. Toa go imas i na avstriskata oficijalna strana od toshiba za centralna evropa
Да те предупредам дека со бот се расправаш!
Тие имаат процент од секоја грее што ќе ја шитнат по препорака на форумов,и користат секаква прилика да ја извалкаат конкуренцијата!
Тоа што ти си човек што има мака нив баш ги заболе. Ако веќе неможеле да ти увалат од нивните,тогаш користат прилика да си праат сеир.
Бтв тоа е истиот "лик" што споредуваше Пулар со Сузуми :tapp:
И бтв ни нивните корисници не минат подобро,оти ако некој се пожали на грее одма рипаат оркестрирано и вреѓаат! Нивните
клими се секогаш безгрешни само корисниците не чинат ;)
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
EDNO MISLENJE OD SITE SE BARA normalno koj saka neka odgovori
Hipoteticki da recime deka ste dobile poklon i da izbirtae,sto bi izbrale.
1.Toshiba DAISEKAI obicna, i zosto bas taa?
2.Toshiba DAISEKAI NORDIC, i zosto bas taa?
Koja bi ja izbrale.(ne se prifaka odgovor,i dvete)
Najubajot i ne treba da odgovara,negoviot odgovor site go znajme(osven ako ne se pomenil se e mozno).
nordic si e nordic imalo ili nemalo veke tolku jaki zimi ama ako spuka nekoja jaka ke bide of lele posle, ovoj e za ovaa kaj nas sto se nosi za nordikot neznam ama 100% na +7 i 80% na -5 "strana 9 " no comment.

a pravite plan za naracka pa da znaete dali obicni ili nordic za drugar prasuvam :D

 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
nordic si e nordic imalo ili nemalo veke tolku jaki zimi ama ako spuka nekoja jaka ke bide of lele posle, ovoj e za ovaa kaj nas sto se nosi za nordikot neznam ama 100% na +7 i 80% na -5 "strana 9 " no comment.

a pravite plan za naracka pa da znaete dali obicni ili nordic za drugar prasuvam :D

Се си е таман во табелите! За наши услови си преде баш на тие темпереатури ;)
Туку што фајде од нордикот што дава фулл 100% на -15?!? Ако ти е ставен во викендица на Маврово или Лазарополе океј. А по градовите само ќе "кашла" по 15мин пали-гаси и ќе работи со 70-800w минимум!
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Се си е таман во табелите! За наши услови си преде баш на тие темпереатури ;)
Туку што фајде од нордикот што дава фулл 100% на -15?!? Ако ти е ставен во викендица на Маврово или Лазарополе океј. А по градовите само ќе "кашла" по 15мин пали-гаси и ќе работи со 70-800w минимум!
toa e rabotata posto ja se mislev izmegu daisekai 9 13ka i amberot i se odluciv za amber ama od ova sea sto go vidov se razocarav eb*ate nordikot poveli vidi strana broj 7, na +5 77-8% "ccc na plus 5 stepeni nemoze da dade max " na -15 55% grubo pa kakov nordik e toj koga na -15 dava 2.2kw ako odzememe od 4kw -45%, posle ne trosele pa nema da trosat posto nekako nema sto da dadat :)
zatoa ne me cudi sto gore severnjacite najveke reklamiraat po sajtovi i forumi samo mitsibushi i gree a toshiba mnogu pomalce imam videno, ne ocekuvav da e tolku tapa ama toa e a od moja gledna tocka ako e nordnik iskreno bar min na -5 stepeni sakam da e sposobna da dade 100% od kapacitetot, ne za cjabe se vika nordic...
a toa za nashi uslovi ne go zemam za merodavno ednostavno sakam da e mokna koga mi treba, glupa sporedba ama nekako polesna za razbiranje isto ko da imam kola od 700konja i posto nashite ulici ne se kojznae kolku dolgi bar za skopje i da bidam limitiran da ja vozam kako da ima 70konja, ako ona e zver ima 700....na bul.srbija i sega na noviot bulevar do hotel rusija ima da ja gazam nema da ja galam hahah e toa e toj muabet, moze ama nema potreba.

p.s neli toshibite bile ekonomicni vakva takva elektronika imale japonskite ako e taka nema ni nordikot sto da trosi 700 800w pali gasi da pravi, posto "prefinet" software imale i elektronika :)

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom