Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Набави еден мерач за потрошувачка да видиш тие 34C со колкава потрошувачка ги вади. Според мене е премалку особено што тоа веројатно не е на многу јака фан брзина.
na 4ta brzina merev za 24C, posle ja pustiv na 5ta brzina koga ja staviv na 30C
 
Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Некој што ја има климава да сподели впечатоци.

Ми треба за просторија од 25 квадрати со пвц дограма, три надворешни ѕидови од кои двата со изолација 5ка стиропор а едниот ѕид без изолација.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Zatoa i ja zedov ovaa, razlikata od kineska klima od ovaa klasa do ovaa japonska bese 200-400 evra, a od Gree do Toshiba ista klasa 100 evra razlika e. i odev na varijanta da dadam 200-400 evra poveke, no da dobijam kvalitet i komfor, bidejki wifi realno ne mi ni treba, sekako klimata trebase da raboti celo vreme. No ne gledam deka dobiv nesto podobro od kineska klima, dobiv polufunkcionalna klima bez quiet mode, i so los softver na autofan
Ne znam od kade i zošto si zemate za pravo da gi delite klimite na crni beli, toa veće liči na rasna diskriminacija. Eve si kupi japonec i što dobi? Se uveri na potežok način deka ne e mnogu bitno koj e proizvoditelot tuku e isto mnogu považno koj e monterot i kolku pomalce pari si dal za slična ili ista usluga. Se pokaža na delo i deka japonecot može da ispadne đubre ne videno.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
за сите што имаат Тошиби.
конкретно каде имате приметено звуци во внатрешната или надворешната?

дали цело време ги има или се губат?
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Ne znam od kade i zošto si zemate za pravo da gi delite klimite na crni beli, toa veće liči na rasna diskriminacija. Eve si kupi japonec i što dobi? Se uveri na potežok način deka ne e mnogu bitno koj e proizvoditelot tuku e isto mnogu považno koj e monterot i kolku pomalce pari si dal za slična ili ista usluga. Se pokaža na delo i deka japonecot može da ispadne đubre ne videno.
Da, no ja premontiraa, sega e so 5-6 metri kabel, nadvoresnata edinica ne se slusa deka raboti, znaci veke ne e do monterot. Prasanjeto e, dali vnatresnata edinica na toshiba e normalno da ispusta zvuci, ili pak kaj mene se pogodi da e so nekoj fabricki defekt.
A licno jas ne pravam razlika japonec kinez, se mislev megu Toshiba, Haier, Gree, poradi sertifikatite, i Hisense, no ne mozev da najdam nisto oficijalno za nea.
Gree otpadna bidejki se poskapi vo odnos na drugite, a razlika samo so dobivas grejaci.
Hisense otpadna poradi nemanje eurovent.
Ostana Haier i Toshiba. Izborot padna na Toshiba bidejki i po forumi citav, vklucitelno i ovde, a i prodavacite mi rekoa deka klimata vredi za sekoj denar dokolku ti se plakaat 300 evra koi ke gi vratis za nekolku godini poradi niskata potrosuvacka, a dobivas kvalitet koj trae + tisina + komfor na temperatura poradi niskata modulacija.
Ne birav na rasna osnova ili boja, birav sprema specifikacii preporaki i iskustva od forumi, do pred 3 meseci ne znaev ni sto e inverter klima.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Ne znam od kade i zošto si zemate za pravo da gi delite klimite na crni beli, toa veće liči na rasna diskriminacija. Eve si kupi japonec i što dobi? Se uveri na potežok način deka ne e mnogu bitno koj e proizvoditelot tuku e isto mnogu považno koj e monterot i kolku pomalce pari si dal za slična ili ista usluga. Se pokaža na delo i deka japonecot može da ispadne đubre ne videno.
Не е фер да се руга одреден производител, затоа што монтерот кој нема никаква допирна точка ни со дизајнот ни со производството на уредот не знае како да го намонтира.

Утре јас може да купам Мерцедес и да направам 300 сообрајќајки незнаејќи да го возам со 220км, тоа нема да ми даде право да тврдам дека Југо е подобро и побезбедно заради тоа што не може да крене повеќе од 80км.

Уредот си има упатства и спецификации како треба да биде намонтиран за да работи според пропишаното. Има пазарни инспекции во кои секогаш може да се обратиш ако сметаш дека нешто не е во ред.

Да викаш дека некој се заебал со тоа што купил Тошиба оти монтерот не чинел не е во ред.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
nemozes so video nekako da dolovis zvukot, i kako toa na quiet buci poise od treta? Snimi video i prati go kaj uvoznikot, ili neka se resi problemot ili nova klima
gi slusnaa zvucite, svirenjeto e od freonot vo cevkite, se namali koga ja oddalecija klimata (se javuva posle nekolku casa rabota, se gubi posle gasenje/pustanje na klimata). bucenjeto pri mala brzina e normalno, relativna rabota, sekoj razlicno go slusa. taka mi rekoa i monterite i serviser. imam i videa postaveno na forumov. zatoa i prasuvam tuka dali drugi sto imaat toshiba, slusaat zvuci koi idat od kaj vnatresnata edinica, pa da znam dali e normalen zvukot. dzabe ke menuvam klimi ako site se isti
inaku, slusnav klima ST, ima slicno zuenje pri mala brzina, no se raboti za klima od 300 evra, ne od 900
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Сосем нормално е од било кој бренд да има случаи што ќе бидат дефектни уште од фабрика или зафркнати од несоодветна монтажа.
Se pokaža na delo i deka japonecot može da ispadne đubre ne videno.
Ако од еден можеби фабрички дефектен клима уред носиме заклучоци дека ете "се покажало дека и јапонецот може да испадне џубре" сне свршиле работа.
Се сеќавам имаше уште еден-два членови во последниве 2-3 месеци на форумов кои се подновија со истиот модел и баш го пофалија.
Стварно е жално што ете ќе купат ќе монтираат и повеќе не се враќаат тука да споделат искуства, или е вака ако некој се жали да споредат со нивните искуства.

Еве од мене за послдните 12h :)

Ееве од Хансолот кај мене, ова као најдолго модулирање и е, ако може така да се нарече, пошо не е он-офф ама многу на така личи :)
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Ima i zvuk i zvuk. Normalno e da se slusne po nesto, ama ne da smeta. Na quiet bukvalno ne treba da ja slusas. Klimata e zaebana rabota zaso edna vibracija ili rezonanca moze da proizvede los zvuk, a so obicno stisnuvanje da go snema. Drugo, ocigledno imas ogormen problem so prostorot. Takvi varijacii vo temp ne smees da imas, a toa ne e povrzano so klimata.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Сосем нормално е од било кој бренд да има случаи што ќе бидат дефектни уште од фабрика или зафркнати од несоодветна монтажа.

Ако од еден можеби фабрички дефектен клима уред носиме заклучоци дека ете "се покажало дека и јапонецот може да испадне џубре" сне свршиле работа.
Се сеќавам имаше уште еден-два членови во последниве 2-3 месеци на форумов кои се подновија со истиот модел и баш го пофалија.
Стварно е жално што ете ќе купат ќе монтираат и повеќе не се враќаат тука да споделат искуства, или е вака ако некој се жали да споредат со нивните искуства.



Ееве од Хансолот кај мене, ова као најдолго модулирање и е, ако може така да се нарече, пошо не е он-офф ама многу на така личи :)
Hansolot ima mnogu dobra modulacija .
Namali eden stepen na fan brzinata ( od toa sto ja rabotis sega)ili na auto fan. Loso e sto ne mozes da go koristis ifeel ot.
Mala ti e sobata i brzo zagreva i fan brzinata ti e golema
Kaj mene vo 33m2 bez izolacija ama so ifeel odlicno raboti.
Koga e potoplo na autofan koga e poladno na 3ta ja rabotam
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Ееве од Хансолот кај мене, ова као најдолго модулирање и е, ако може така да се нарече, пошо не е он-офф ама многу на така личи :)
Mојот Hansol 3,5 кој во февруари ке му биде 6та година како е монтиран во 50 кв дневна приземје, сет дење на 21/22 ноке 20 за сега наjчесто 3 (520м3) издув. Сметка за ноември месец кажува дека потршила 1000 денари. Сите овие години без никаков проблем,не крцка,пластика квалитетна не жолтее,модулира (ретко гаси),секогаш уклучен ifeel! Обично грејна сезона завршувам со околу 250 евра за греење. По мене феноменална клима за 600-650Е и штета што ја нема повеке.

Na ova najdobro moze da ni odgovori nekoj "patalec" koj shto gi ima/imal dvata vida na klimi pa ke spodeli iskreno iznos na smetki na mesechno/godishno nivo. IMA LI TAKOV?
Исто и мене ме интресира да ги видиме тие сметки колку еден јапонец е штедлив во однос на кинез? Дали разликата е 500,1000,1500ден на месец или едвај кутија цигари ако ја има?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
за сите што имаат Тошиби.
конкретно каде имате приметено звуци во внатрешната или надворешната?

дали цело време ги има или се губат?
Kaj mene ima malo sumenje na freonot ama kratko .
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Mојот Hansol 3,5 кој во февруари ке му биде 6та година како е монтиран во 50 кв дневна приземје, сет дење на 21/22 ноке 20 за сега наjчесто 3 (520м3) издув. Сметка за ноември месец кажува дека потршила 1000 денари. Сите овие години без никаков проблем,не крцка,пластика квалитетна не жолтее,модулира (ретко гаси),секогаш уклучен ifeel! Обично грејна сезона завршувам со околу 250 евра за греење. По мене феноменална клима за 600-650Е и штета што ја нема повеке.


Исто и мене ме интресира да ги видиме тие сметки колку еден јапонец е штедлив во однос на кинез? Дали разликата е 500,1000,1500ден на месец или едвај кутија цигари ако ја има?
Ne e poveke od kutija cigari.
Normalno e nekoj sto ke tresne pari da se opravduva zosto gi tresnal.
Generalno, klimite ne se nekoja nedopirliva tehnologija, site ja imaat +/-10%, zatoa ne filozofirajte vo prazno.
Автоматски споено мислење:

Nekoj sto se gree na 21C ili 22C, ako misli deka toa e greenje, neka ne se laze.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom