Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
А за тоа за колку врме Mitsubishi-то ќе ја врати разликата
Ако сметаме со математиките од Стрелец.... никогаш!
Ако сметаме по моите математики, за брзо
Тоа е дуже. Треба да ги послужиш двете клими за да ја добиеш стварната представа за разликата.
Имам и во предходен пост пишано инвестицијата се враќа за 3-4 години, само со помалата потрошувачка, а остнатите бенефити како поголема софистицираност при работа, бучава и слично, ти остануваат гратис за целото време на користење на климата. Ова е од моето искуство со Hanso-от.

Е сега тоа не значи дека останатите клими од Gree го имааат истиот проблем, иако по кажувања добивам впечаток дека кај сите е така.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
30кв дневна со кујна екстра изолиран стан јужна страна,горе долу лево десно соседи. Крајот на окт кај моите палеше се оган таму на кратки ракави се шетав.кога се згрее преку ден ако не отворам врата кон надвор држи некои си 20 степена.. Со плус 7 кв ходниче и 14 кв соба би отварал врата да се пристоплат.
Или препорака за други клими дадете.
Нема да ти препорачам конкретна клима, можам само совет да ти дадам да бараш клими кои што имаат еуровент документ за да знаеш точно што добиваш на одредена температура.
И да не се залажуваш дека со 3.5ка ќе загрееш 50кв(во никој случај па повеќе соби) препорачаните површини им се ставени од прилика за ладење не за греење. Секој простор е приказна за себе.
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
10
Поени од реакции
14
Gledam se strucnjak do strucnjak tuka, sporeduvaat vrvni japonski modeli so kineski modeli za koi i fabrickite specifikacii ne se validni, nemojte da se brukate i rezilite vo globala narodot kajnas nema poznavanje za ovaa tematika i zatoa mozete da go lazete kako sakate, no ima i del koi mnogu dobro ja razbiraat i poznavaat. Kineziete se i ke bidat vo nekoja sredna klasa, nikogas nema da dojdat na ramniste na japonskite proizvoditeli koi imaat poveke od 100godisna tradicija vo klimatizacijata
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Автоматски споено мислење:


Normalno e i 4x4 da e 16 ne 17
Абе друже, едната страна е за 10-20цм подолга, ако сакаш да слезам до долу да премерам да ти сликам па да цепидлачиме до втора децимала колку квадрати е пример 4.17м x 4.05м....
Кога ја мерев пред 2 години знам беше близу 17m2 со тука некаде димензии должина ширина околу 4м


Eve kaj mene koga e na 24 25 spie modulacijata a koga ke namalam na 20 21 pali gasi deka lesno postignuva do 20 21.od 16.55 do 00.10 odnosno 7saati spie nit gasi nit nisto e kako e toa mozno....
Тоа на првата слика и не е некое модулирање пер се.... ама ајде изгледа како повеќе време да работи од што е офф...
Овие графикони од Broadlink да почнеш да ги земаш малку со резерва....
И јас до пред една недела мислев дека се горе долу точни, ама кога почнав да гледам графикони од мерења на секоја минута одма друга слика излезе.
Значи уште еднаш да нагласам, графиконот во Broadlink апликацијата е со апроксимации помеѓу мерења на 10 минутни инрервали!
Што значи тоа, тоа значи дека ако климата прави начесто пали гаси..... ти на графикнот од Broadlink ќе гледаш дека прави значително помалце, а пази може да се случи особено ако прави на регуларни интервали он-офф да гледаш дека со саати не работела или пак модулирала со саати не угасила ако се услагодат он-офф интервалите на климата со временските 10минутни вчитувања на Broadlink апликацијата.

i sporedbite ne ti se bash fer posto hansolot ne e namestena da moze da ti modulira tuku navecer ja namaluvaat temp ostaj toa 25 e sekogas i dalinskoto nema baterii....ako e 25 vecer ic nema da izgasi vo toa tesko nekoj da razubedis a ne postignuva lesno pa gasi toa preku den da ama navecer....sam si znaes golem si
Во собата спие и живее 70 годишен човек со алцхајмерова болест кој знае да заспие и отскриен и затоа темепратурата е фиксна 25С дење/ноќе.
Лани кога беше поладно беше 26С фиксно, годинава засека доволно е 25С ако стегни ќе ја кренам пак на 26С.
Јас кажувам како што е.... кој верува верува, кој не не.

Da ne me svatis pogresno ne vikam deka ln necini tuku naprotiv tope ama od druga strana nitu gree ne se za podcenuvanje poato za pomalce pari poveke nudat pogotovo jacina kako klima ete tvojata ide do -15 ama na taa temp kolku dava posto ne e nordik model ovie do -18 davaat 100%od deklarirano a toa koga ke fati kaj nas tolku druga tema na muabet e.
За LN35 на Мицу точно се знае колку дава и до колку работи, особено дo Tbiv која е -10 и Eurovent сертификатот потврдува дека моделот дава 3.6kw без бекапи и такви заврзлами....
Од друга страна твојот нордик модел нема независно мерење и сертификат од Eurovent и никој освен производителот не гарантира колку дава и до колку степени со кој капацитет ќе работи.

Нека не ве лажат дека не им прават Eurovent оти биле џабе фрлени пари! Како за не-нордик моделите не се џабе фрлени пари и имаат направено??
Особено што се знае на кои модели прават пари и кај нас и на север.... ама тоа е прост народ => јака фирма. Немој некој да се навреди.
Абе како не ви е сумливо не знам???? Еуровент има за влезни модели од по 200-300еур, а за овие појакиве нордиков што ги продаваат кај нас по 1000еур+ а накај скандинавија гледаме и до 2000еур... немало потреба од еуровент сертифицирање хахах смешки.... смрдливи смешки.
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Gledam se strucnjak do strucnjak tuka, sporeduvaat vrvni japonski modeli so kineski modeli za koi i fabrickite specifikacii ne se validni, nemojte da se brukate i rezilite vo globala narodot kajnas nema poznavanje za ovaa tematika i zatoa mozete da go lazete kako sakate, no ima i del koi mnogu dobro ja razbiraat i poznavaat. Kineziete se i ke bidat vo nekoja sredna klasa, nikogas nema da dojdat na ramniste na japonskite proizvoditeli koi imaat poveke od 100godisna tradicija vo klimatizacijata
Skroz se slagam deka kinezive se sredna klasa i generalno drzat pazar aj da ne recam grubo za "posiromashni" tuku za lugje na koi im e bitno shto ke vlozat i shto ke dobijat za parite (toj odgovor za zal od prethodnive postovi nikako da go dobijam vo chista forma).

Za razlika od niv japoncive se da recheme premium i se nameneti za lugje na koi ne im e bitno dali platile 10-15 iljadi poveke ili pomalku za klimata isto kako i za kolite naj teshkata bitka e onaa za salam kola okolu 15-20 iljadi evra a ako nekoj si kupi bentli rols rojs ili majbah toa si e negovo nema ni da se zamara so nas "obichnite".

Ona shto sakam da si go razjasnam sebe si, a veruvam i na mnogu drugi im e bitno e slednoto: Dali kineska (primer gree... no da ne se vrzuvame za brend) od 50.000 denari e finansiski po isplatliva od japonska (primer mitsubishi ili toshiba ili daikin pak ke kazam da ne se vrzuvame za brendovi) od 80.000 denari na rok od 5 godini?

Ako vo rok od 5 godini japonecot si gi vrati parite (a pretpostavuvam deka i kinezot i japonecot ke traat barem 10 godini) togash na dolgi stazi sekako deka japoncive se isplakjaat poveke a dopolnitelna benificija ke e i potivkata rabota i pofinoto reguliranje na temperaturata.


Na ova najdobro moze da ni odgovori nekoj "patalec" koj shto gi ima/imal dvata vida na klimi pa ke spodeli iskreno iznos na smetki na mesechno/godishno nivo. IMA LI TAKOV?
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
30кв дневна со кујна екстра изолиран стан јужна страна,горе долу лево десно соседи. Крајот на окт кај моите палеше се оган таму на кратки ракави се шетав.кога се згрее преку ден ако не отворам врата кон надвор држи некои си 20 степена.. Со плус 7 кв ходниче и 14 кв соба би отварал врата да се пристоплат.
Или препорака за други клими дадете.
Jas gream 26kv stan so pvc no bez dopolnitelna izolacija, stara zgrada. Ne deka ne go gree, no pravi razlika vo temperatura po 1-2 stepen na sekoj 1m podaleku od klimata. No bucenje i svirenje pri rabota se drugi 2 problemi, ako ne ti se brza, pocekaj barem da ti kazam dali se resile problemite, da ne gi frlis parite i ti, ili ne zemaj toshiba, oti igleda deka na takov princip rabotat, i mozno e da nema resenie. Sekoj den ja gasnam barem ednas za da gi snema zvucite, sledno utro stanuvam, pak sviri, gasam/palam i taka sekoj den, a bea i ja premontiraa, a problemite ne se resija, samo se namalija za nekoj %
Автоматски споено мислење:

stavi ja na 30c i meri mu izduv
ja imam probano na 28-30, duva potoplo, no problemot ostanuva, posle izvesno vreme, ne dostignala ni priblizno do taa temperatura, pocnuva poladno da duva, i namseto 21-22, na 28C dobivam 22-23.5. na 30 ne sum ja ostavil dovolno dolgo da vidam kolku ke dostigni, no pretpotavuvam 25.5 max, a koga ke bide poladno ne znam ni dali tolku, oti ako so zabelezav, postavena na ista temperatura, kolku nadvor poladno, tolku vnatre poladno stanuva kako sto se ladi i nadvor, a ne ja zgolemuva rabotata za da ja nadoknati izgubenata temperatura koga ima potreba.
kaj ima od meracite za potrosuvacka? vo anhoch nema na zaliha. za poslednive 23 dena potrosena struja KW za 1800 denari za 26 m2 so klimata, no tuka se i TV, laptop, frizider, bojler i spore povremeno, pa ne znam kolku od niv se na klimata
 
Последно уредено:
Член од
10 февруари 2020
Мислења
47
Поени од реакции
33
Jas gream 26kv stan so pvc no bez dopolnitelna izolacija, stara zgrada. Ne deka ne go gree, no pravi razlika vo temperatura po 1-2 stepen na sekoj 1m podaleku od klimata. No bucenje i svirenje pri rabota se drugi 2 problemi, ako ne ti se brza, pocekaj barem da ti kazam dali se resile problemite, da ne gi frlis parite i ti, ili ne zemaj toshiba, oti igleda deka na takov princip rabotat, i mozno e da nema resenie. Sekoj den ja gasnam barem ednas za da gi snema zvucite, sledno utro stanuvam, pak sviri, gasam/palam i taka sekoj den, a bea i ja premontiraa, a problemite ne se resija, samo se namalija za nekoj %
Автоматски споено мислење:


ja imam probano na 28-30, duva potoplo, no problemot ostanuva, posle izvesno vreme, ne dostignala ni priblizno do taa temperatura, pocnuva poladno da duva, i namseto 21-22, na 28C dobivam 22-23.5. na 30 ne sum ja ostavil dovolno dolgo da vidam kolku ke dostigni, no pretpotavuvam 25.5 max, a koga ke bide poladno ne znam ni dali tolku, oti ako so zabelezav, postavena na ista temperatura, kolku nadvor poladno, tolku vnatre poladno stanuva kako sto se ladi i nadvor, a ne ja zgolemuva rabotata za da ja nadoknati izgubenata temperatura koga ima potreba.
kaj ima od meracite za potrosuvacka? vo anhoch nema na zaliha. za poslednive 23 dena potrosena struja KW za 1800 denari za 26 m2 so klimata, no tuka se i TV, laptop, frizider, bojler i spore povremeno, pa ne znam kolku od niv se na klimata
Koj model na toshiba go imate?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Oo
Jas gream 26kv stan so pvc no bez dopolnitelna izolacija, stara zgrada. Ne deka ne go gree, no pravi razlika vo temperatura po 1-2 stepen na sekoj 1m podaleku od klimata. No bucenje i svirenje pri rabota se drugi 2 problemi, ako ne ti se brza, pocekaj barem da ti kazam dali se resile problemite, da ne gi frlis parite i ti, ili ne zemaj toshiba, oti igleda deka na takov princip rabotat, i mozno e da nema resenie. Sekoj den ja gasnam barem ednas za da gi snema zvucite, sledno utro stanuvam, pak sviri, gasam/palam i taka sekoj den, a bea i ja premontiraa, a problemite ne se resija, samo se namalija za nekoj %
Автоматски споено мислење:


ja imam probano na 28-30, duva potoplo, no problemot ostanuva, posle izvesno vreme, ne dostignala ni priblizno do taa temperatura, pocnuva poladno da duva, i namseto 21-22, na 28C dobivam 22-23.5. na 30 ne sum ja ostavil dovolno dolgo da vidam kolku ke dostigni, no pretpotavuvam 25.5 max, a koga ke bide poladno ne znam ni dali tolku, oti ako so zabelezav, postavena na ista temperatura, kolku nadvor poladno, tolku vnatre poladno stanuva kako sto se ladi i nadvor, a ne ja zgolemuva rabotata za da ja nadoknati izgubenata temperatura koga ima potreba.
kaj ima od meracite za potrosuvacka? vo anhoch nema na zaliha. za poslednive 23 dena potrosena struja KW za 1800 denari za 26 m2 so klimata, no tuka se i TV, laptop, frizider, bojler i spore povremeno, pa ne znam kolku od niv se na klimata
Kaj tebe e problemot so sigurno stanot ti e na vizba odozdola i imas golemi toplotni gubitoci,i normalno prostorot brzo se ladi i tesko deka ke uspejs da ja izednacis temperaturata,ne se nadevaj na toa.
Ke si ja stavis na 26-27c i taka ke si se toplis.
So sto prethodno se greese vo prostorot?
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Koj model na toshiba go imate?
Toshiba Shorai Edge 13
Автоматски споено мислење:

Oo

Kaj tebe e problemot so sigurno stanot ti e na vizba odozdola i imas golemi toplotni gubitoci,i normalno prostorot brzo se ladi i tesko deka ke uspejs da ja izednacis temperaturata,ne se nadevaj na toa.
Ke si ja stavis na 26-27c i taka ke si se toplis.
So sto prethodno se greese vo prostorot?
Presno vselen, a se greeja na drva prethodno. Gledam deka ima toplotni gubitoci, no neli softverot treba da kompenzira? Sepak pomaliot del e 18m2, so e 2.5 pati pomal od deklariraniot za ovaa klima. a temperaturata ne e postignata duri ni pred samata klima. a probav se greev na 26-28, i dobivav temperaturi 22-23 stepeni (povisoka i ne mi treba, na 23 mi e veke zesko)
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Toshiba Shorai Edge 13
Автоматски споено мислење:


Presno vselen, a se greeja na drva prethodno. Gledam deka ima toplotni gubitoci, no neli softverot treba da kompenzira? Sepak pomaliot del e 18m2, so e 2.5 pati pomal od deklariraniot za ovaa klima. a temperaturata ne e postignata duri ni pred samata klima. a probav se greev na 26-28, i dobivav temperaturi 22-23 stepeni (povisoka i ne mi treba, na 23 mi e veke zesko)
Vidi vaka.
Klimata ja dopolnuva izgubenata toplina vo prostorot.
Izolacijata e taa sto pmaga da se izednaci temperaturata vo prostorot.Kolku e poslaba izolacijata tolku i razlikata na T sto okolu grejnoto telo i krajniot del pogolama,i obratno pojaka izolacija p
omala razlika na T od tockata merena kaj grejnoto telo do krajniot del na tockata na merenje na T.
Ti kazav vizbata ti ja pravi taa razlika.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ona shto sakam da si go razjasnam sebe si, a veruvam i na mnogu drugi im e bitno e slednoto: Dali kineska (primer gree... no da ne se vrzuvame za brend) od 50.000 denari e finansiski po isplatliva od japonska (primer mitsubishi ili toshiba ili daikin pak ke kazam da ne se vrzuvame za brendovi) od 80.000 denari na rok od 5 godini?

Ako vo rok od 5 godini japonecot si gi vrati parite (a pretpostavuvam deka i kinezot i japonecot ke traat barem 10 godini) togash na dolgi stazi sekako deka japoncive se isplakjaat poveke a dopolnitelna benificija ke e i potivkata rabota i pofinoto reguliranje na temperaturata.
Работата е што веќе кинеските се на исто рамниште со цени со јапонските... бар 2-3 пати имам пишано претходно... модели на грее има поскапи од модели на тошиба од иста класа....
Оној впечатокот дека кинеските Грее се далеку поефтини од Јапонските веќе не држи вода.... освен ако не гледаш ентри модели од по 200-300 евра....

Во однос на издржливоста никој не може да ја предвидни иднината.... кинеските може да испаднат поиздржливи на денешницава се и сешто се прави за да заштеди и извади поголем профит..... ете и Мицу почнал да склопува влезни модели во Турска.... сигурно нема да го имаат истиот квалитет како оние склопените во Тајланд.
Ама ако се водиме од искуствата, стари јапонски/тајландски/малезиски модели се доста фалени дека тераат и очекувано е да тераат по 10-15 години....

Jas gream 26kv stan so pvc no bez dopolnitelna izolacija, stara zgrada. Ne deka ne go gree, no pravi razlika vo temperatura po 1-2 stepen na sekoj 1m podaleku od klimata. No bucenje i svirenje pri rabota se drugi 2 problemi, ako ne ti se brza, pocekaj barem da ti kazam dali se resile problemite, da ne gi frlis parite i ti, ili ne zemaj toshiba, oti igleda deka na takov princip rabotat, i mozno e da nema resenie. Sekoj den ja gasnam barem ednas za da gi snema zvucite, sledno utro stanuvam, pak sviri, gasam/palam i taka sekoj den, a bea i ja premontiraa, a problemite ne se resija, samo se namalija za nekoj %
Друже ја кај тебе се мислам дека е фалшива внатрешната... не може на Silent и прва брзина да биде побучна од останатите....
Тоа со капацитетот на климата најдобро е да си го тестираш, едно мераче за потрошувачка и 2 за температура... да видиш колку троши, колкава топлина дава и со кој COP.... ако тоа горе долу е близу спецификацијата, тогаш тоа е тоа.....
Загубите на просторот си се башка работа....

kaj ima od meracite za potrosuvacka?
Прво сврти низ градов по поголемиве продавници за вакви работи може ќе најдеш кај што не очекуваш....

Овде последно во петокот имало....
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Vidi vaka.
Klimata ja dopolnuva izgubenata toplina vo prostorot.
Izolacijata e taa sto pmaga da se izednaci temperaturata vo prostorot.Kolku e poslaba izolacijata tolku i razlikata na T sto okolu grejnoto telo i krajniot del pogolama,i obratno pojaka izolacija p
omala razlika na T od tockata merena kaj grejnoto telo do krajniot del na tockata na merenje na T.
Ti kazav vizbata ti ja pravi taa razlika.
eve merev izduv, na 24C zadadena duva 34C. na 30C duva 48C, bas ke ja ostavam na 30 1 cas da vidam kolku ke dostigni temp vo soba, samo da si zemam naocari za sonce i kupaci, da ne setam po gaki :)
Автоматски споено мислење:

Друже ја кај тебе се мислам дека е фалшива внатрешната... не може на Silent и прва брзина да биде побучна од останатите....
Toa i jas mislam, no mi rekoa deka bucavata e normalna, e sega ili jas mnogu slusam, ili pa drugive sto velat deka se bessumni ne slusaat dovolno. No zvukot go slusam na 5m od klima, ne zboruvam za zvuk koj se slusa samo do samata klima Duri i so pusten TV, se slusa...
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Незнам кај тебе што ке е проблемот,ја знам дека ми треба ептен малку да се стопли и не се губи топлина.некоја што ке работи ептен минимално,нормври можам да го поминам во блуза дома а ако тошиба не е добра тогаш што друго..овде во холандија само тошиба даикин и мицу се користи
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Незнам кај тебе што ке е проблемот,ја знам дека ми треба ептен малку да се стопли и не се губи топлина.некоја што ке работи ептен минимално,нормври можам да го поминам во блуза дома а ако тошиба не е добра тогаш што друго..овде во холандија само тошиба даикин и мицу се користи
Zatoa i ja zedov ovaa, razlikata od kineska klima od ovaa klasa do ovaa japonska bese 200-400 evra, a od Gree do Toshiba ista klasa 100 evra razlika e. i odev na varijanta da dadam 200-400 evra poveke, no da dobijam kvalitet i komfor, bidejki wifi realno ne mi ni treba, sekako klimata trebase da raboti celo vreme. No ne gledam deka dobiv nesto podobro od kineska klima, dobiv polufunkcionalna klima bez quiet mode, i so los softver na autofan
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.843
Поени од реакции
7.624
eve merev izduv, na 24C zadadena duva 34C. na 30C duva 48C, bas ke ja ostavam na 30 1 cas da vidam kolku ke dostigni temp vo soba, samo da si zemam naocari za sonce i kupaci, da ne setam po gaki :)
Автоматски споено мислење:


Toa i jas mislam, no mi rekoa deka bucavata e normalna, e sega ili jas mnogu slusam, ili pa drugive sto velat deka se bessumni ne slusaat dovolno. No zvukot go slusam na 5m od klima, ne zboruvam za zvuk koj se slusa samo do samata klima Duri i so pusten TV, se slusa...
Набави еден мерач за потрошувачка да видиш тие 34C со колкава потрошувачка ги вади. Според мене е премалку особено што тоа веројатно не е на многу јака фан брзина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom