Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Gree AC се вика интеграцијата/апликацијата која комуницира со климата работи на ист принцип како и Грее мобилната апликација со што може да ја подесиш плус да чита и температура од сензор
Прво Грее мобилната апликација се вика Gree+(не GREE AC) и она нечита/непокажува ниту внатрешна ниту надворешна температура....а ти имаш график за мометална амбиентална по часови и зададена температура по часови(вторава зададенава разбрав си ја менувал и ставал рачно на графикот).
Ама откаде плугинот или што и да е ја прочитал амбиенталната?
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Gree AC се вика интеграцијата/апликацијата која комуницира со климата работи на ист принцип како и Грее мобилната апликација со што може да ја подесиш плус да чита и температура од сензор
Ajde ako moze prati go linkot od Play Store od kade si e simnal aplikacijata Gree AC
 
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Прво Грее мобилната апликација се вика Gree+ и она нечита/непокажува ниту внатрешна ниту надворешна температура....а ти имаш график за мометална амбиентална по часови и зададена температура по часови(вторава зададенава разбрав си ја ставал рачно).
Ама откаде плугинот или што и да е ја чита амбиенталната?
Ok.
Грее+ ја чита зададената температура што во графикот е set.temp, а напишав дека оваа интеграција може да се подеси да чита и температура на внатрешен сензор.
Автоматски споено мислење:

Ajde ako moze prati go linkot od Play Store od kade si e simnal aplikacijata Gree AC
Каде некој спомна дека е андроид апликација.


Еве повели работи на Raspberry Pi 4 се си пишува по ред. Мене ми требаа некаде 3-4 викенди да го сетирам целиот систем
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Ok.
Грее+ ја чита зададената температура што во графикот е set.temp, а напишав дека оваа интеграција може да се подеси да чита и температура на внатрешен сензор.
Дека ја чита внатрешната Температура е Ок, зашто кога се отвора апликацијата таа ке прочита колку е зададена температура ама непокажува амбиентална колку е.
Што значи поимот "Интеграција" и те молам да ни објасниш...и колку е веродостојна

Тебе внатрешен сензор ти е Жичаниот контролер сам си напишал.
Тој Жичан зиден контролер во кој имаш сетинг да ако варира зададената од мерената (било температура да мериш со АЛиекспрес мерач или со Термална камера од 1000еу) може да ја компензираш од -5 до +5 ц за да ти биде крајно точен графиккот колку зададена толку постигната. Значи имаш температурна компензација у самиот жичан контролер кој тебе би те направил задоволен и графикот би ти бил рамна линија....
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Дека ја чита внатрешната Температура е Ок, зашто кога се отвора апликацијата таа ке прочита колку е зададена температура ама непокажува амбиентална колку е.
Што значи поимот "Интеграција" и те молам да ни објасниш...и колку е веродостојна

Тебе внатрешен сензор ти е Жичаниот контролер сам си напишал.
Тој Жичан зиден контролер во кој имаш сетинг да ако варира зададената од мерената (било температура да мериш со АЛиекспрес мерач или со Термална камера од 1000еу) може да ја компензираш од -5 до +5 ц за да ти биде крајно точен графиккот колку зададена толку постигната. Значи имаш температурна компензација у самиот жичан контролер кој тебе би те направил задоволен и графикот би ти бил рамна линија....
Интеграција значи на основната апликација можат да се додаваат адаптери/апликации кои комуницираат со специфични уреди. Имаш такви апликации за Sonoff, Broadlink и за што уште не. Да веродостојна е бидејки се користи за автоматизација на домови, види на интернет ке видеш колку е веродостојна
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Ја имаш табелата на почитуваниот колега. Ќе видиш дека скоро сите 12-ки или 3,5-ки ја таргетираат таа бројка.
И не е проблем да се дискутира, и да се дојде до некои општоприфатени насоки.
Тоа дали се 3кв на -7 одредуваат лабораториските испитувања. Ама тоа важи за строго контролирани услови, за температура на просторијата која се затоплувва на 20ц со макс издув. Затоа реков највеќе да се пишува за тие модели со тие цени.
Проблем преставуваат мерењата чиј модел е поарен. Посебно за модели од 1000- 1200€ со модели од 600€. Еве јас сум убеден дека повеќе во конфор се добива, отколку во економичност. Не треба да пишуваат дека 2-3 пати помалку трошел. Тоа на годишен просек не е точно.

Бидејќи и двајцата користиме јапонски модели, дали успеваш да ја сетираш твојата клима да работи на издув еден испод максималниот а да не се исклучува. Мене тоа ми треба бидејки треба да дува на поголемо растојание, 7-8 метра од внатрешната единица. Твојот модел го немам, да знам за идниот пат кога ќе ги менувам сегашните.
Фала ти однапред.
Za da iskluci TOSIBATA treba dadenata toplina od 1kw sto mozi minimalno da ja ispusti, da ja zasiti zadadenata posakuvana temperatra.Sega dali taa toplina od min 1kw ke ja dade,so 150 ili 300w potrosuvaska toa zavisi id nadvoresnata temperatura,kolku e nadvor potoplo i obratno.
E sega taa ne isklucuva nikako ,bilo kako da ja programiras,ni od 5ta brzina vo 4,a ni d 5ta brzina vo 1.Ne isklucuva.Kako sakas sal ta ja ,taja ke te slusa.Japanecot mnogu dobro ja dresiral,bidi siguren vo toa.
Автоматски споено мислење:

Od pricina sto aludiras na nesto, kazi mi koja e taa nezavisna institucija koja garantira deka site modeli na modelot sto e daden na testiranje e ist so modelot sto e vo maloprodazba.
Site proizvoditeli, za bilo koj ured, imaat edna napomena, koja e "mozni se otstapuvanja na karakteristikite od modelot vo katalogot"
"mozni se otstapuvanja na karakteristikite od modelot vo katalogot"
E zaradi tie mozni otstapuvanjna,zatoa postoi i nezavisno testitanje,koje i za Janko i Petko e so ist kriterium,a krajniot rezultat mozi da bidi 1-2% otstapuvanje,sto e i tolerantno,ama barem znam na sto e krajniot potrosuvac.
Inace sekoj proizvoditel si e subjektiven kon svojot proizvod,i mozi da pogresi,zatoa i se ograduva i go veli,"mozni se otstapuvanja na karakteristikite od modelot vo katalogot"
Zar nema i ti kako kupuvac poubo da se osekas ako znajs so si kupil.
Konkretno.Letoski kupiv kosacka masina za treva.Pisuva 1600w potrosuvacka.
Doma ja izmeriv 800W.
od istiot proizvoditel kupiv i mini trimer isto za treva,pisuvase 260w,i za cudo navistina bese okolu 270w.
E aj sega me zaebaa so kosackata.
I so ke mu ja vratam.Eto pisuva,i proizvoditelot si se zstitil."mozni se otstapuvanja na karakteristikite od modelot vo katalogot"
Ne dam pare,pare su skupe.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.500
Поени од реакции
5.344
Прво за вакво нешто треба (скоро)пасивна куќа,а тоа не е 1000€ туку 30-40к!
Второ ова е непроверена ствар,која дури и да функционира ќе зависи и од изведба и од други фактори... Кај сите вода-вода системи кои не се на проточна вода,туку на цевки и бунари после 5-6 години се јавуваат проблеми! Ова лесно можеш да го изгуглаш...
Едит:освен резервоарот за топлина,не гледам ништо што веќе не е направено во Македонија! Пак е затворен систем.
Aber prijatele jas ne tropam prazna slama !
Zboruvam so fakti. i za cena i za kvalitet.

Eve ti na Makedonski se jasno i glasno napisano pa citaj i razmisluvaj .
I VNIMAVAJ cenite sto se napisani se za vo Germanija. Kade sto rabotnik za saat kosta 120€ i bager za saat rabota 300€.
Plus materijalite vo Makedonija se taka reci Gratis vo sporedba so germanskite
I na krajot koga ce gi reduciras na makedonskiov pazar doajdas na pomalku od polovina znaci isod 5000€ i za edno 7-8 godini
si ja vratil investicijata. Znaci posle 8Godini ti e podarok.

[/URL]


A ti toa sto pisuvas se vika Erdwärme Greenje so cevki vo bunar dlabok edno 100m ili zakopani niz dvor nekolku krugovi pokraj ograda(Ako imas edno 700m² dvor)
Drugoto se vika Wasserwärme i toa e koga crevata gi stavas v reka. (Komsijata moj go ima edno 35godini i uziva)

A jas ovde pisuvam za Eiswärme . I dali toa e ekonomicno prasaj kaj gradonacalnikot vo Rendsbur vo germanija.
(Znajs tie se budali i od sto imaat pari pocnaja da se rasfrlaat):pijanco:
[/URL]

Procitaja lekcijata pa javi se. :shok2:
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Интеграција значи на основната апликација можат да се додаваат адаптери/апликации кои комуницираат со специфични уреди. Имаш такви апликации за Sonoff, Broadlink и за што уште не. Да веродостојна е бидејки се користи за автоматизација на домови, види на интернет ке видеш колку е веродостојна
Значи аликацијата на Грее има Интеграција со два УРЕДИ(кои треба да се купат и тоа се вика Hardware) со цел Voice команда...едниот е Amazon Alexa другиот Google Assistant
И сеа гуглаш Amazon Alexa te nosi do nekoi uredi hardverski sto treba da se kupat
Гуглаш Google Assistant
И заклучуваш дека поефтино(без пари) ке поминаш ако без да купиш хардвер-дивајс ке мериш температури....со што ке мериш коа немаш ништо од Интеграција?
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Ако Ханслот беше на местото од Мицу-то уште од сега ќе јадеше по 30+kw дневно...
Ако не ја бројам спалната што сега ја отворам само навечер, мицуто грее 29м2 x 2,65м = 76,8м3 а Хансолот 17м2 x 2,1м = 35,7м3 (ПОЛОВИНА ОД МИЦУ-ТО)
Ако ја додадам и спалната 14,8м2 x 2.65m = 39.6m3 што значи навечер Мицу-то грее 76,8м3 + 39.6m3 = 116,5м3 (3x спрема Хансолот)

Башка тоа 5 пати имам претходно спомнато дека кај Хансолот има нова пластична дограма со алумински ролетни, а горе кај Мицу-то сеуште има стара двокрилна дрвена дограма.
Друже и моето искуство е идентично. Mitsubishi-то излегува дека е дупло поекономично и кај мене во споредба со Hansol-от кој грее дупло помала и поизолирана површина а троши практично идентично. Заради тоа повторно во таа просторија го вративме греењето на дрва, само што сега го загреваме комплетниот простор (+30тина м2)
Hansol-от ми е грешка која ме кошташе над 40.000 денари, пари фрлени по вода. За идентична сума или мала доплата можев да земам SF35, a во тој период FH35 беше нешто над 60.000.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Aber prijatele jas ne tropam prazna slama !
Zboruvam so fakti. i za cena i za kvalitet.

Eve ti na Makedonski se jasno i glasno napisano pa citaj i razmisluvaj .
I VNIMAVAJ cenite sto se napisani se za vo Germanija. Kade sto rabotnik za saat kosta 120€ i bager za saat rabota 300€.
Plus materijalite vo Makedonija se taka reci Gratis vo sporedba so germanskite
I na krajot koga ce gi reduciras na makedonskiov pazar doajdas na pomalku od polovina znaci isod 5000€ i za edno 7-8 godini
si ja vratil investicijata. Znaci posle 8Godini ti e podarok.

[/URL]


A ti toa sto pisuvas se vika Erdwärme Greenje so cevki vo bunar dlabok edno 100m ili zakopani niz dvor nekolku krugovi pokraj ograda(Ako imas edno 700m² dvor)
Drugoto se vika Wasserwärme i toa e koga crevata gi stavas v reka. (Komsijata moj go ima edno 35godini i uziva)

A jas ovde pisuvam za Eiswärme . I dali toa e ekonomicno prasaj kaj gradonacalnikot vo Rendsbur vo germanija.
(Znajs tie se budali i od sto imaat pari pocnaja da se rasfrlaat):pijanco:
[/URL]

Procitaja lekcijata pa javi se. :shok2:
Би сакал да ја прочитам,ама линкот не ти чини ;)
Едит:Слабо нешто лекцијава? Некој нешто пробува да ти ували продаде за само 12 до 20 илјади евра. Резервоарот тоа,па ТП,па инсталација,па ку*** палци... на крај ѓавол ипол ќе испадне.
И далеку дека германците се глупави,знаеш они го измислија она passivhouse! И вакви скаламерии не ти ни требаат во тој случај. Ете финецот на сликите од @zlatko_ti412 грее 100 квадрата со една 2.5ка! Ни дупки ни бунари,ни панели,ни ништо...
Ама 35цм изолација :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Би сакал да ја прочитам,ама линкот не ти чини ;)
PA samo izbri si go ona " [URL....] " i ke raboti linkot
Na ovoj ke ti cini
Автоматски споено мислење:

Друже и моето искуство е идентично. Mitsubishi-то излегува дека е дупло поекономично и кај мене во споредба со Hansol-от кој грее дупло помала и поизолирана површина а троши практично идентично. Заради тоа повторно во таа просторија го вративме греењето на дрва, само што сега го загреваме комплетниот простор (+30тина м2)
Hansol-от ми е грешка која ме кошташе над 40.000 денари, пари фрлени по вода. За идентична сума или мала доплата можев да земам SF35, a во тој период FH35 беше нешто над 60.000.
Pa sto ne go stavi Mitsubishito od 150k vo istiot prostor kaj sto ti bese Hansolo zaedno so babata i dedoto so kjumbeto/sporetot na koj lozea i gotvea simultano tuku go kaci Mitsuto na vtori sprat kaj sto si nalepil knauf izolacii i si legacis a te great so drvata odozdola...a bogami i Hansolo ;)
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Значи аликацијата на Грее има Интеграција со два УРЕДИ(кои треба да се купат и тоа се вика Hardware) со цел Voice команда...едниот е Amazon Alexa другиот Google Assistant
И сеа гуглаш Amazon Alexa te nosi do nekoi uredi hardverski sto treba da se kupat
Гуглаш Google Assistant
И заклучуваш дека поефтино(без пари) ке поминаш ако без да купиш хардвер-дивајс ке мериш температури....со што ке мериш коа немаш ништо од Интеграција?
Гледај сега тоа е твое мислење дека само со тие уреди може да се читат податоци од климатизерот.

Климатизацијата ти е силна страна очигледно, незнам програмирањето (тоа е Software) колку ти е познато, ама можам да ти го пратам кодот (Python скрипта) кој се користи за читање на сите параметри. Целиот протокол (тоа е начинот на кој се комуницира) за контрола на климатизерот преку WiFi е присутен таму.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Pa sto ne go stavi Mitsubishito od 150k vo istiot prostor kaj sto ti bese Hansolo zaedno so babata i dedoto so kjumbeto/sporetot na koj lozea i gotvea simultano tuku go kaci Mitsuto na vtori sprat kaj sto si nalepil knauf izolacii i si legacis a te great so drvata odozdola...a bogami i Hansolo
Пошто неколку пати доаѓаа сервисерите и ја гледаа локацијата а со надеж дека ќе се најде некое оправдување за катастрофалното греење и потрошња од Hansol-от, не си разбрал како што треба или не сакаш да разбереш. Затоа јавно те поканувам да дојдеш и да покажиме дали имам изолација на таванот кај мене, дали под мене ме греат, дали просторот кај Hansol-от е скеле како што предходно кажуваше. И секако дали SF50 кошта, 150k, иако и самиот си свесен дека кај Чапкунот е беше под 65.000.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.500
Поени од реакции
5.344
Би сакал да ја прочитам,ама линкот не ти чини ;)
Едит:Слабо нешто лекцијава? Некој нешто пробува да ти ували продаде за само 12 до 20 илјади евра. Резервоарот тоа,па ТП,па инсталација,па ку*** палци... на крај ѓавол ипол ќе испадне.
И далеку дека германците се глупави,знаеш они го измислија она passivhouse! И вакви скаламерии не ти ни требаат во тој случај. Ете финецот на сликите од @zlatko_ti412 грее 100 квадрата со една 2.5ка! Ни дупки ни бунари,ни панели,ни ништо...
Ама 35цм изолација :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:
Da be prijatele Finecot gree i sto sega? Idi stavi i ti na kujcata 50000 € izolacija i kaj tebe ce gree i toa so edinica a ne 2,5ka.

Jas sum vo Avstrija i nikoj ne mi prodava. ti kazav deka poevtino i poekonomicno greenje od ova zdravje.zatoa sto ovde vo Avstrija mnogumina imaat i znam kolku i kako gi kosta.

Potocno kazano kosta mesecno kolku struja za eden frizider!!!
Otkako ce instaliras po 8 Godini investicijata ti e vratena.
Znaci ne te kosta ni eden denar!!
I sto uste ne ti e jasno?

A sto mislis sto e toa Pasivhaus? Deka toa ne treba greenje?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
И секако дали SF50 кошта, 150k, иако и самиот си свесен дека кај Чапкунот е беше под 65.000.
Остај, си го знаеме дека е мераклија на лажење....
Гледам Чапкунот доста познат е и на форумов :) Закон е ;)

Гледај сега тоа е твое мислење дека само со тие уреди може да се читат податоци од климатизерот.
@Strelec ова Home Assistant е нешто слишно на оние што ти си ги изгуглал (Google Home и Amazon Alexa) али ова е само софтверот (опен-сорс или по нашки бесплатен) кој може да се инсталира на било кој десктоп компјутер, лаптоп или микрокомпјутер (RaspberryPi).

Home Assistant
Software
Description
Home Assistant is a free and open-source home automation software designed to be the central home automation control system for controlling smart home technology. Home Assistant "core" application software itself is written in Python and its main focus is on local-control and privacy. Wikipedia

Еве им ја листата и со досега поддржани интеграции

И да, таму ги има и Грее... за нив вика:
Supported models
Any Gree Smart device working with the Gree+ app should be supported, including non-Gree branded devices, including some sold by Trane.

Па така, во зависност од нивото на интеграцијата дел од тоа што можеш да правиш од Gree+ app на телефонот, можеш да правиш и преку Home Assistant откако ќе го поставиш системот и Gree интеграцијата и ќе се најавиш на таа интеграција со твојот грее акаунт оној истиот со кој се најавуваш на Gree+ app на телефонот (дури и мислам не мораш да се најавуваш, самата интеграција ги пронаоѓа грее климите поврзани на истата LAN мрежа и веднаш ги понудува на Home Assistant).
За Мицу знам мораше пошто оди преку MELCloud.
Eве како тоа изгледа кај мене:





И од тука.... во кратки црти.... податоците за температурите моментална/поставена можат да се земат и да е зачуваат во интеграција од InfluxDB база со податоци....а потоа со користење на интеграција од Grafana алатката за аналитика и статистика, да се исцртааат графиконите и да се добие мошне јасна слика како се движела температурата мерена од сензорите и термометрите од самата клима.


И далеку дека германците се глупави,знаеш они го измислија она passivhouse! И вакви скаламерии не ти ни требаат во тој случај. Ете финецот на сликите од @zlatko_ti412 грее 100 квадрата со една 2.5ка! Ни дупки ни бунари,ни панели,ни ништо...
Ама 35цм изолација :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:
Да бре ова финциве неќеле модели појаки од 3.5ки, па Грее новиот Фери Нордик 5ка изгледа специјално за кај нас го правеле, пошо еве не го нудат во Финска.

А кај нас па 9ка нема...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom