Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 март 2017
Мислења
99
Поени од реакции
112
Која клима влече повеќе од 5KW!? Тука проблемот е изгледа до сфаќањето на принципот на работа. Зошот 5KW клима што троши е 10-15KW единица најчесто огромна и наменета за мултисплит или професионална употреба. И си ја местат тие што треба како што треба.
Ubavo kaza MULTI SPLIT edinica za cel sprat, a tie shto ke ja mestat ne sakam da mi raskopaat na taze izmalterisano zatoa popametno e od sega da go pushtam vodot jas do kaj shto treba da stoi klimata pa koga ke dojdat tie samo od dozna da si zemat. Ama zdravje ke vidime moze na kraj sepak ke bide so 3 edinechni poradi razvlekuvanje na bakarnite cefki niz cel sprat. Seushte treba da premeram shto se vika da turam na vaga shto mi e pomalo zlo...dali 3 "krlezi" zakaceni po dzidovite od nadvor ili 3 kanali za cefki niz kukja
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Сосем друг муабет, среди си со дозна. А ако толку си се стресол за кабелот, рачунај дека има и еден вагон цевки кои ќе одат насекаде. Размисли и нив дали сакаш да ги средиш. Едно кабелче е најмал проблем.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Ubavo kaza MULTI SPLIT edinica za cel sprat, a tie shto ke ja mestat ne sakam da mi raskopaat na taze izmalterisano zatoa popametno e od sega da go pushtam vodot jas do kaj shto treba da stoi klimata pa koga ke dojdat tie samo od dozna da si zemat. Ama zdravje ke vidime moze na kraj sepak ke bide so 3 edinechni poradi razvlekuvanje na bakarnite cefki niz cel sprat. Seushte treba da premeram shto se vika da turam na vaga shto mi e pomalo zlo...dali 3 "krlezi" zakaceni po dzidovite od nadvor ili 3 kanali za cefki niz kukja
Samo kako ideja, namesto kabel zasto ne stavas samo rebrasta cevka i posle ke projde sekakov kabel vo zavisnost od potreba
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Samo kako ideja, namesto kabel zasto ne stavas samo rebrasta cevka i posle ke projde sekakov kabel vo zavisnost od potreba
Па тешко дека ќе пројде ако треба 3х4 а таблата со осигурачи му е на другиот крај од спратот. Само две вртења од 90° е доволно да ја зафркне работата...
Иако е добра идеа за внатрешните,мада и за тоа треба точно да знаеш кај ќе стојат,обележано и се. А јас како што разбрав членот не само што незнае,туку уште и се двоуми меѓу мултисплит и повеќе единечни..
 
Член од
7 март 2017
Мислења
99
Поени од реакции
112
Па тешко дека ќе пројде ако треба 3х4 а таблата со осигурачи му е на другиот крај од спратот. Само две вртења од 90° е доволно да ја зафркне работата...
Иако е добра идеа за внатрешните,мада и за тоа треба точно да знаеш кај ќе стојат,обележано и се. А јас како што разбрав членот не само што незнае,туку уште и се двоуми меѓу мултисплит и повеќе единечни..
Баш така @PticaSelica таблата е скроз на другиот крај од куќата и тешко дека ќе можам да го влечам тој кабел низ црево со толку многу вртења затоа и сакам сега да го решам додека не е измачкано и кога можам да го шетам по ѕид како сакам.

Се растегна работава со климава а јас мислев со едно прашање се ќе решам :D. Туку ајде да прашам тогаш и за предлог/мислење...која од овие две опции ми е подобра (немам баш искуство со клими освен со обичната за ладење)
Што би одбрале вие верзија 1 или верзија 2 од сликава?

 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Баш така @PticaSelica таблата е скроз на другиот крај од куќата и тешко дека ќе можам да го влечам тој кабел низ црево со толку многу вртења затоа и сакам сега да го решам додека не е измачкано и кога можам да го шетам по ѕид како сакам.

Се растегна работава со климава а јас мислев со едно прашање се ќе решам :D. Туку ајде да прашам тогаш и за предлог/мислење...која од овие две опции ми е подобра (немам баш искуство со клими освен со обичната за ладење)
Што би одбрале вие верзија 1 или верзија 2 од сликава?

Тоа што ти ме прашуваш е избор меѓу единечни и мултисплит. Многу многу тежок избор...
Мада ако парите не се проблем,да ги ставиш сите 4 парапетни најубаво.
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
40
Поени од реакции
18
Posto site tuka steucnaci za klimi ima li nekoj za parno da kaze iskustvo so elektronski kotel na struja Bosh 18kw kako pominal potrosnja itn itn. 80m2 izoliran


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 март 2017
Мислења
99
Поени од реакции
112
Posto site tuka steucnaci za klimi ima li nekoj za parno da kaze iskustvo so elektronski kotel na struja Bosh 18kw kako pominal potrosnja itn itn. 80m2 izoliran


Sent from my iPhone using Tapatalk
@mmitrov prvo da te prasam dali si strumicanec i dali imas akvarium :) a za parno na struja nemoj!!! osven ako Onazis ili Pablo ne ti e rodnina. Iskustvo od vtora raka (znaci ne jas licno tuku nasi prijateli) mesecno spukuvaa po 30.000 MKD ubavo citas trieset iljadi denari edno 3-4 meseci po red i na kraj se otkazaa i zaglavija so pari (mislam deka na 10-12 rati otplakjaa so dogovor) stanot okolu 100 kvadrata neizoliran
Автоматски споено мислење:

Тоа што ти ме прашуваш е избор меѓу единечни и мултисплит. Многу многу тежок избор...
Мада ако парите не се проблем,да ги ставиш сите 4 парапетни најубаво.
@PticaSelica parapetni se onie dole shto stojat? tie ich ne gi sakam (i nemam pojma kolku se so cena) ovie gore na dzid voopsto ne smetaat vo prostorot i samo niv gi razmisluvam...sega za sega e se samo razmisluvanje i kroenje kapa na neroden Petko. A parite normalno deka se sekogash problem :) sekogash ke ima neshto podobro i poskapo od ona za shto fantazirame i sekogash ona za shto fantazirame e za nijansa poskapo od ona shto mozeme realno da go platime pa posle sledi sechenje i steganje na remenot do daska. Zatoa i sakam da znam shto bi zemal za da znam kolku ke me koshta toa zadovolstvo vo edna ili druga varijanta. Vo momentov sum stignat do razvlekuvanje kabli niz kukja pa koga veke se pravi da se isplanira so vreme shto kako i kade bi stoelo od strana na klimi. Inache da dilemata e dali nekolku edinechni ili multisplit shto e polosho shto e poarno.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Баш така @PticaSelica таблата е скроз на другиот крај од куќата и тешко дека ќе можам да го влечам тој кабел низ црево со толку многу вртења затоа и сакам сега да го решам додека не е измачкано и кога можам да го шетам по ѕид како сакам.

Се растегна работава со климава а јас мислев со едно прашање се ќе решам :D. Туку ајде да прашам тогаш и за предлог/мислење...која од овие две опции ми е подобра (немам баш искуство со клими освен со обичната за ладење)
Што би одбрале вие верзија 1 или верзија 2 од сликава?

Верзија 3?
Мултисплит 30000btu за 3 внатрешни.
2x9000btu во спална и детска и 1x12000btu во дневна.

Уште една независна 12000btu или 18000btu во трпезарија, и тоа свртена да може да дува накај дневна низ лизгачката врата....
Дури и мислам со 2x12000btu ќе го стоплиш целиот отворен дневен простор без проблем ако се така поставени од должните краеви.
Плус така ги имаш 2 надворешни единици, од кои и двете имаат по една внатрешна во дневниот простор... и да откаже една од надворешните нема да измрзнеш додека се сервисира.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Posto site tuka steucnaci za klimi ima li nekoj za parno da kaze iskustvo so elektronski kotel na struja Bosh 18kw kako pominal potrosnja itn itn. 80m2 izoliran


Sent from my iPhone using Tapatalk
Moja rodnina ima 25 kw kotel ne znam sto marka, vo izoliran prostor i go pustase samo preku nokj, od 22 do 5 ili 6 sabajle.. smetka za 3 nedeli vo noemvri 13.000 denari
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Posto site tuka steucnaci za klimi ima li nekoj za parno da kaze iskustvo so elektronski kotel na struja Bosh 18kw kako pominal potrosnja itn itn. 80m2 izoliran
На овие температури рачунај околку 300 ЕУР месечно само за котелот. Нормално ако дојде вистинска зима рачунај на околку 500ЕУР, ако грееш 24/7. Роднина мој имаше ист случај како тебе. Го замени со котел на пелети од TermoFlux. Сега за сега е задоволен. Како што знам лани во јануари кога не платил повеќе од 150 ЕУР за пелети за 24/7 греење. Заедно разгледувавме опција за топлотна помпа ама излегуваше прескапо, а за клими не сакаше ни да чуе. Не го поднесува дувањето, а плус остануваше проблем и WC и топлата вода.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
@mmitrov prvo da te prasam dali si strumicanec i dali imas akvarium :) a za parno na struja nemoj!!! osven ako Onazis ili Pablo ne ti e rodnina. Iskustvo od vtora raka (znaci ne jas licno tuku nasi prijateli) mesecno spukuvaa po 30.000 MKD ubavo citas trieset iljadi denari edno 3-4 meseci po red i na kraj se otkazaa i zaglavija so pari (mislam deka na 10-12 rati otplakjaa so dogovor) stanot okolu 100 kvadrata neizoliran
Автоматски споено мислење:



@PticaSelica parapetni se onie dole shto stojat? tie ich ne gi sakam (i nemam pojma kolku se so cena) ovie gore na dzid voopsto ne smetaat vo prostorot i samo niv gi razmisluvam...sega za sega e se samo razmisluvanje i kroenje kapa na neroden Petko. A parite normalno deka se sekogash problem :) sekogash ke ima neshto podobro i poskapo od ona za shto fantazirame i sekogash ona za shto fantazirame e za nijansa poskapo od ona shto mozeme realno da go platime pa posle sledi sechenje i steganje na remenot do daska. Zatoa i sakam da znam shto bi zemal za da znam kolku ke me koshta toa zadovolstvo vo edna ili druga varijanta. Vo momentov sum stignat do razvlekuvanje kabli niz kukja pa koga veke se pravi da se isplanira so vreme shto kako i kade bi stoelo od strana na klimi. Inache da dilemata e dali nekolku edinechni ili multisplit shto e polosho shto e poarno.
Еве предлогот на @zlatko_ti412 некако најреален ми се чини и мене.
Сепак кога си веќе тука,извлечи еден посебен 3х4 без разводни и прекини до дозна на терасата. И онака незнаеш сигурно,па утре што и да одлучиш ќе бидеш покриен.
А за парапетните,предлогот ми беше затоа што примарно за греење се мислиш! А и реално се грее 7 месеци наспрема 1-2 на ладење. Така да со нив имаш и битни предности: не смета дувањето,зима ладен воздух оздола и природно топлиот што го дува се крева нагоре(што ги прави многу попријатни),стоплен е подот пред нив,па и позгодни се за чистење! Негативното кај нив е што се малце ружни,поскапи,зимаат малку простор,и треба да пазиш да не ги удриш... Сепак предностите ги надминуваат маните.
И уште еден совет. Што и да одлучиш, во трпезаријата гледај што даље од кујна да ти биде климата!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom