Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Незнам дали е лада али помалку троши од твојата ;)
Mojata nad 600 cel den nekaci i toa NORDIC :)

a Tvojata si ja snimil u isti uslovi AMA babacko sve nad 600 edno vreme inad 700diga a i ste smrznale vnatre edvaj 18C a zadadena 24 :icon_lol:
Vidi vikajte servis nesto senzorot moze ne e ko sto treba :D
Стрелчо сними едно видевце, барем 20тина минути... море за нискава модулација не мора ни толку, 10 доста се.
Знаеме дека имаш и термометри со сонди и све потребно... само уште муда ти фалат.
И прикачи ко што знаеш на youtube па сподели тука... да видиме модулација, да пресметаме COP.

За мојата добро си заприметил, цел ден модулираше околу 300 поставена на 22С.
Кога покачив на 24С крена накај 700w и тогаш е снимано.
Значи при оптеретување поради крената барана температура а не при одржување.
Термометарот што вика 18С е залепен на надворешниот ладен ѕид и секогаш кажува неколку степени пониска температура од реалната во собата.
Треба да барам некое стиропорче да ставам бар позади термометарот, да не лаже вака дека смрзнувам по дома со 18 степени :D

Еве како изгледа денешната модулација на Мицу LN35, да си ја споредиш со твојата Амбер 3,5ка и да си видиш што значи 50% поекономично.
https://streamable.com/3l1lmj


Еве едно кратко видео ако на некој му врши работа како информација. Температурата од 22 степени на климата е зададена на 1.3м од под со помош на жичаниот контролер
Одчично друже, па ти си ги имал сите потребни гаџети за достојно да споделиш искуство.
Ајде не се устручавај.... деновиве земи постави камерата на нешто кај што стоеше денес, постави на телефонот да не му се гасне екранот и стави го горе до сензорите и тој да се гледа колку е моменталната потрошувачка.... и сними бар 15-20 минути.

btw. што беше толку страшно што го скри телефонот да не се види целодневната потрошувачка на бродлинк апликацијата на 2:37 од твоето видевце?
Се забележува 0, не знам дали не е лоадирано или ептен тазе ти е приклучен Broadlink SP3S мерачот па од 0 почнал да брои пред да снимаш.....

Како и да е, добро е да споделиш подолго искуство, ова денес као за старт е добро али можеш и подобро штом ја имаш опремата.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.504
Ide na 120w ama korne ladno decata se zalat od taa modulacija. Gree Hansol 12ka
За Хансолот порано беше кажано дека има грејач во внатрешната единица. Тоа 120W не е модулација туку греење на грејачот, барем така се зборуваше.
Еве штом ја имаш таа клима, кога ќе забележиш 120W види дали надвор компресорот работи.
Greshka si
So ukluceni greaci a stand by troshi okolu 80w
I isklucena klima a nadvor ako e recimo -5 greacite si rabotat I pak troshi 70-80w
Znaci ako ne ja koristis a nadvor e - minus treba da ja odshtekash od struja. Zboram za Gree Hansol.
Kineska logika batka.
Кај Хансол, покрај грејачите на надворешна единица постои и грејач во внатрешната. Разгледај, светни со телефон ќе го најдеш.
Е сеа кога ќе има 120W потрошувачка тоа значи дека внатрешниот грејач е пуштен, вентилаторот врти и дува ладно, а компресорот не е вклучен воопшто.
Хансол немам за да потврдам, но овој муабет беше пред две години кога манипулираа дека може да модулира со толку малку се додека не беа откриени.
Затоа ти викам, доколку забележиш ниска модулација, а дува ладно, излези, види дали компресорот работи и така ќе потврдиме дека нема никаква модулација туку грејачите буфтаат.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
За Хансолот порано беше кажано дека има грејач во внатрешната единица. Тоа 120W не е модулација туку греење на грејачот, барем така се зборуваше.
Еве штом ја имаш таа клима, кога ќе забележиш 120W види дали надвор компресорот работи.


Кај Хансол, покрај грејачите на надворешна единица постои и грејач во внатрешната. Разгледај, светни со телефон ќе го најдеш.
Е сеа кога ќе има 120W потрошувачка тоа значи дека внатрешниот грејач е пуштен, вентилаторот врти и дува ладно, а компресорот не е вклучен воопшто.
Хансол немам за да потврдам, но овој муабет беше пред две години кога манипулираа дека може да модулира со толку малку се додека не беа откриени.
Затоа ти викам, доколку забележиш ниска модулација, а дува ладно, излези, види дали компресорот работи и така ќе потврдиме дека нема никаква модулација туку грејачите буфтаат.
Da cue najubav deka ovaa ima i 3ti greac sme go naebale site.
Vazi bash koa ke simne ispod 200 ke ja pratam nadvoreshnata.

Dali nekoj videl stara 10tina godini on off klima so dvoreden izmenuvac?
 
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
btw. што беше толку страшно што го скри телефонот да не се види целодневната потрошувачка на бродлинк апликацијата на 2:37 од твоето видевце?
Се забележува 0, не знам дали не е лоадирано или ептен тазе ти е приклучен Broadlink SP3S мерачот па од 0 почнал да брои пред да снимаш.....
Тоа е нешто до самата апликација ако забележуваш на сликата има потрошувачка е сега зошто не ја прикажува бројката тоа е друго, но било како еве видео од потрошувачката за последниот месец.

 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
За Хансолот порано беше кажано дека има грејач во внатрешната единица. Тоа 120W не е модулација туку греење на грејачот, барем така се зборуваше.
Еве штом ја имаш таа клима, кога ќе забележиш 120W види дали надвор компресорот работи.


Кај Хансол, покрај грејачите на надворешна единица постои и грејач во внатрешната. Разгледај, светни со телефон ќе го најдеш.
Е сеа кога ќе има 120W потрошувачка тоа значи дека внатрешниот грејач е пуштен, вентилаторот врти и дува ладно, а компресорот не е вклучен воопшто.
Хансол немам за да потврдам, но овој муабет беше пред две години кога манипулираа дека може да модулира со толку малку се додека не беа откриени.
Затоа ти викам, доколку забележиш ниска модулација, а дува ладно, излези, види дали компресорот работи и така ќе потврдиме дека нема никаква модулација туку грејачите буфтаат.
Kaj go najde greacot na vnatresna.... Hahaha
Sto se covek nema da procita.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Da cue najubav deka ovaa ima i 3ti greac sme go naebale site.
Vazi bash koa ke simne ispod 200 ke ja pratam nadvoreshnata.

Dali nekoj videl stara 10tina godini on off klima so dvoreden izmenuvac?
Eve Gigovit ke ti odgovori na prasanjeto (post od pred 3 god, verojatno ne si go procital) https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1025#post-8269688
.... moze ke treba i 4ti greac - na daljinskoto, ako e vo pravo toj za ovaa klima, ako navistina imaat ist kompresor kako OnOf Sharp koj na manual listot e AE-X09MCJ kaj dvete klimi...veli kompresor Sanyo C-6rz110h1a !?
Ubavo e da se procita i komentarot na Omlet. koj se izgore od golemiot izduv, mnogute greaci i "ekonomicnosta" pa se vrati na greenje so drva i go snema od forumov!) ...nemu mu odgovara (replicira) Gigovit.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.164
Поени од реакции
3.550
Прегледај го приврзокот 277019
Споделувам само како инфо,можеби веќе сте и запознати. Завршите со муабетот кинез vs јапанец
Daj prevedete po ednostavno.....ova sto e midea pravi kompresori za toshiba.?ili zaedno gi pravat kako Gree i Daikin.??
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.528
Поени од реакции
10.019
Daj prevedete po ednostavno.....ova sto e midea pravi kompresori za toshiba.?ili zaedno gi pravat kako Gree i Daikin.??
Заедно! Joint-venture. Кинезите се паметни и даваат услов доколку некоја технолошка фирма сака да инвестира и изгради фабрика(и нормално да користи ниски даноци,ефтина,вредна и стручна работна сила,итн,итн). Тогаш мора таа фабрика да биде изградена во партнерство со кинеска фирма од соодветната област! Неможеш сам да инвестираш на чисто! ...и нормално откако ќе го откриеш технолошкиот процес и патентите на производот,по година,две ќе никнат печурки т.е.сосем други кинески фирми и фабрики кои ќе ти го фалаификуваат производот и ќе го продаваат испод цена за тебе да те исфрлат од пазарот. Со твои камења по твоја глава! Така и станаа производна сила број 1!
Едит:без да отворам мислев за ГМЦЦ е муабетот. Тоа што го напишав стои! А за белава техника изгледа начисто ги купиле од Тошиба,што исто не е чудно. Последниве 10 години кинезите се тргнати во офанзива на купување странски брендови(и посебно нивните патенти и тајни) ;)
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
116
Заедно! Joint-venture. Кинезите се паметни и даваат услов доколку некоја технолошка фирма сака да инвестира и изгради фабрика(и нормално да користи ниски даноци,ефтина,вредна и стручна работна сила,итн,итн). Тогаш мора таа фабрика да биде изградена во партнерство со кинеска фирма од соодветната област! Неможеш сам да инвестираш на чисто! ...и нормално откако ќе го откриеш технолошкиот процес и патентите на производот,по година,две ќе никнат печурки т.е.сосем други кинески фирми и фабрики кои ќе ти го фалаификуваат производот и ќе го продаваат испод цена за тебе да те исфрлат од пазарот. Со твои камења по твоја глава! Така и станаа производна сила број 1!
Едит:без да отворам мислев за ГМЦЦ е муабетот. Тоа што го напишав стои! А за белава техника изгледа начисто ги купиле од Тошиба,што исто не е чудно. Последниве 10 години кинезите се тргнати во офанзива на купување странски брендови(и посебно нивните патенти и тајни) ;)
Веќе одамна се станати и инвентори кои развиваат своја технологија во многу области. Таа е реалноста, за брзо ние ќе ги копираме нив како што е тргнато. Работава е шо темава е во многу погрешна насока замината ради поединци... Не сме во Кина! Нема да ве искара Да грејт лидер ако не ја ширите пропагандата! Секој треба да знае што добива за парите, било да е кинеско или јапонско.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Кинезите се паметни и даваат услов доколку некоја технолошка фирма сака да инвестира и изгради фабрика(и нормално да користи ниски даноци,ефтина,вредна и стручна работна сила,итн,итн). Тогаш мора таа фабрика да биде изградена во партнерство со кинеска фирма од соодветната област! Неможеш сам да инвестираш на чисто!
Toa e taa dobitna kombinacija koja nosi progres, no za toa so vreme si gi stvorile site potrebni preduslovi....imaat resursi, danočna politika,beskonečna eftina rabotna sila, nauka, motiv za razvoj i napredok i najvažnoto kosi oči i žolta koža.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom