Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Тоа е поентата. До сега се рамневте со јапанците со пониска цена или повеќе изменувачи,компресори,фреони,тежини и остала "техника" за иста цена. Сега гледам рамо уз рамо одите и по цена и по се.

@An. ka @palpem @GT1 за Хансолот свака част!
Првите серии цена/перформанси ненадминливи! Ама тоа кога идеа со Санјо компресор ;)
После Грее почнаа да мајсторишат со нивните двухстепени Г-точки,и цената им рипна,и крај не им се знаеше со 16 ознаки...
Treba da se razdelat klimite nordik i standardan.
Primer na strelec amberot 12 do -15 imase min od 170w na greenje.
Gree odlucil kaj nordik da bide povisok minimumot.
Isto i kaj mitsu nordik minimumot e povisok.
Znaci ima nekoja finta koja samo proizvoditelot ja znae
Kaj toshiba nordik neznam.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Treba da se razdelat klimite nordik i standardan.
Primer na strelec amberot 12 do -15 imase min od 170w na greenje.
Gree odlucil kaj nordik da bide povisok minimumot.
Isto i kaj mitsu nordik minimumot e povisok.
Znaci ima nekoja finta koja samo proizvoditelot ja znae
Kaj toshiba nordik neznam.
Kaj deckive, Mercedes A klasa i Mercedes S klasa, isto im e.
S klasa necini, trosi mnogu..... hahahah.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Ние па за ладите руски коментираме дека трошат бааги...
Незнам дали е лада али помалку троши од твојата ;)
Mojata nad 600 cel den nekaci i toa NORDIC :)

a Tvojata si ja snimil u isti uslovi AMA babacko sve nad 600 edno vreme inad 700diga a i ste smrznale vnatre edvaj 18C a zadadena 24 :icon_lol:
Vidi vikajte servis nesto senzorot moze ne e ko sto treba :D
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95

Еве едно кратко видео ако на некој му врши работа како информација. Температурата од 22 степени на климата е зададена на 1.3м од под со помош на жичаниот контролер
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Treba da se razdelat klimite nordik i standardan.
Primer na strelec amberot 12 do -15 imase min od 170w na greenje.
Gree odlucil kaj nordik da bide povisok minimumot.
Isto i kaj mitsu nordik minimumot e povisok.
Znaci ima nekoja finta koja samo proizvoditelot ja znae
Kaj toshiba nordik neznam.
На кој ми треба минимум од 170w ако е надвор -15ц?
И еве нека биде моќна,па и најдобра на греење кога е -15ц! Два или три пати во нејзиниот животен век таа клима ќе ги види тие температури и тоа во ноќи што можеш да ги изброиш на прстите од една рака.
И на крај краева,гајле ми е како топли и дали пали-гаси.Тоа е клима од 50 бона и сигурен сум дека ќе си ја заврши работата.
Туку ме изиритира еден од "продавачите" што почна да блада и да споредува канти со врвни клими. Ете ви амбер,сојал,краун споредујте со сузуми,шораи,ЛН... докажувајте која како грее.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
За Хансолот порано беше кажано дека има грејач во внатрешната единица. Тоа 120W не е модулација туку греење на грејачот, барем така се зборуваше.
Еве штом ја имаш таа клима, кога ќе забележиш 120W види дали надвор компресорот работи.
Greshka si
So ukluceni greaci a stand by troshi okolu 80w
I isklucena klima a nadvor ako e recimo -5 greacite si rabotat I pak troshi 70-80w
Znaci ako ne ja koristis a nadvor e - minus treba da ja odshtekash od struja. Zboram za Gree Hansol.
Kineska logika batka.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
На кој ми треба минимум од 170w ако е надвор -15ц?
И еве нека биде моќна,па и најдобра на греење кога е -15ц! Два или три пати во нејзиниот животен век таа клима ќе ги види тие температури и тоа во ноќи што можеш да ги изброиш на прстите од една рака.
И на крај краева,гајле ми е како топли и дали пали-гаси.Тоа е клима од 50 бона и сигурен сум дека ќе си ја заврши работата.
Туку ме изиритира еден од "продавачите" што почна да блада и да споредува канти со врвни клими. Ете ви амбер,сојал,краун споредујте со сузуми,шораи,ЛН... докажувајте која како грее.
Ne si go razbral, ja imam i vtora klima kupena mnogu odamna pred Nordicot da se pojavi koja isto se vika Amber ama ima 33kg nadvoresna a ne 45kg, i taa e deklarirana do -15 (pogresno si svatil deka nadvor bilo -15 i vlece 170w, klimata e do -15).
Toj model raboti so niska modulacija i so 170w na greenje.
Sum pokazal deka koga tolku malku trosi neduva toplo i izduvot bese i pod 30C(ima video ako sakas ke go spodelam)...realno gledano ako malku trosi ladno duva sto za mala soba ziden model iskoci deka ne najdobra solucija, zasto vo mal prostor(kaj mene e vo 10m2) epten se primetuva deka ladno duva so takva niska modulacija, u glava go osekjas....mislam deka trebase da zemam podna-konzolna koja koga nisko duva toj laden izduv bi se osekjal pomalku, ama kolku pari tolku muzika.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Hansol кога корне со дување ладно е всушност Т од 24-25*, постојано мерам на издув со мерач во 3та фан брзина(530м3) и ако си на 2-3 метра делаува као ладно и всушност модулира на најниско. Мене лично поубаво би ми било да има повисок мин на модулација и да исклучува кога достигне Т а не да ја одржува Т со 25 степени.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Hansol кога корне со дување ладно е всушност Т од 24-25*, постојано мерам на издув со мерач во 3та фан брзина(530м3) и ако си на 2-3 метра делаува као ладно и всушност модулира на најниско. Мене лично поубаво би ми било да има повисок мин на модулација и да исклучува кога достигне Т а не да ја одржува Т со 25 степени.
Toa e muabetot.
A mojava na ladenje pa obratno minimum i e negde 400w i koga ladi korne so ladno.
Za razlika Gree lomo na ladenje spushta ponisko I stvarno ne se osekja, ladi mn prijatno. Ama pa zatoa na +10nadvoreshna se muci da zagree 25kvadrata.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Toa e muabetot.
A mojava na ladenje pa obratno minimum i e negde 400w i koga ladi korne so ladno.
Za razlika Gree lomo na ladenje spushta ponisko I stvarno ne se osekja, ladi mn prijatno. Ama pa zatoa na +10nadvoreshna se muci da zagree 25kvadrata.
Не се разбираме,зборам за во мод на греење. Ја мојата не ја ни користам за ладење, едвај 2 часа на лето.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Не се разбираме,зборам за во мод на греење. Ја мојата не ја ни користам за ладење, едвај 2 часа на лето.
Pa i jas zborev za greenje pa Sega opishav I kako se ponasha na leto oti jas ja koristam I za ladenje
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Незнам дали е лада али помалку троши од твојата ;)
Mojata nad 600 cel den nekaci i toa NORDIC :)
Како вака рамна линија тераш цел ден?до климата е или до сетирањето?
Da, dojdoa, razgledaa, i mi rekoa deka ke ja premestat na optimalno mesto za den dva i deka nema da ima nikakov problem, site zvuci ke gi snema. Pa se nadevam deka na kraj i jas ke bidam eden od zadovolnite korisnici.
Што напраи друже ти ја средија ли?
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Сузуми со Пулар? Е баш убаво ги лажете луѓето...
Порано АЕРИ ви беше прст во око т.е. главен конкурент,па 1000 страни расправавте капилари и еев вентили,па изменувачи,па редови,па килажи... Па дојде Тундрата со перформанси потврдени од еуровент.Е тука зарибавте оти колку и да лажевте по форумов,луѓето ја купуваа и беа(се) презадоволни! Нешто што неможе да се каже за вашите клими.
Сега стасавте Тошиба да ви биде прст во око,и тоа баш Сузуми.Најдокажаната мид-рејнџ од сите клими на пазарот! И ни помалку ни повеќе ја рамниш Сузумката со галичка со 24кг надворешна?!? Па ова нит било нит ќе биде.
П.С.едно време Тошиба Мираи ја викавте пејоративно "Мирајка" и "Тешиба". Епа после вакво лажење(и заебување луѓе ;)) јас ќе ги ословувам вашите со "Галичка" и "Канта"! Договорено?

Citaj me 100 postovi nanazad so.botovive Galicki, koga si napravija mreza i sve zivo vregaa osven nivnata kinezarija. Pa meracinja pa lazni profili pa nabeduvanje lugje, dek nivnoto e top za parite drugoto se bilo kanta. Od damna treba se trojkata galicka ban ili druga tema da si otvorat.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381

Еве едно кратко видео ако на некој му врши работа како информација. Температурата од 22 степени на климата е зададена на 1.3м од под со помош на жичаниот контролер
Супер друже тебе Амберот изгледа ти се погодил кога имаш време направи видео и во поладното да видиме како модулира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom