Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Gree Amber можам слободно да кажам дека е гној клима за модулација али како независен корисник исто така можам да кажам дека кај мене модулира со саати од 550 до 600 w, еве моментално последните 2 саати



Прегледај го приврзокот 277003
Vazno ti raboti so COP>5
Izmeri na izduv/usis Fanot i kazi si ne se srami.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
I sega po celovo toa so moduliranjeto sto e podobro da rabotat 24/7 na 0.3w ili da rabotat 20minuti vo eden cas na 1 kw


Sent from my iPhone using Tapatalk
Toa znaci deka za ista dadena toplina vo toj cas,on of sistem na rabota ke potrosi poveke el.energija nego da si raboti mazno.
Plus on of ,znaci I namalen confor,mora na odreden stepen da s ikluci,prer isklusva na 21,a vklucuvane na 22 ,nemac constantnost,custvo na zaladuvane.
Toa ti e isto kako koga bi ti bile site semafori otvoreni I di vozis.
Ili site semsfori zatvoreni,I na sekoj semafor ds zastsnuvas.
Kade ke potrosis poveke gorivo?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
А вам нели понос и туга ви беше двостепениот компресор,па на долго и широко го фалевте на темава?!
Сојалот за 1000 еура со каков компресор иде? Единечен ротари?!

...следечи?!
Ide soodveten, kakov kompresor ide u Suzumi16 ?
Sledeci!!
Edit:Go trgnale linkot za suzmi16R32 ama cenata sigurno e posolena od Shorai16
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.292
Ide soodveten, kakov kompresor ide u Suzumi ovde ?
Тоа е поентата. До сега се рамневте со јапанците со пониска цена или повеќе изменувачи,компресори,фреони,тежини и остала "техника" за иста цена. Сега гледам рамо уз рамо одите и по цена и по се.

@An. ka @palpem @GT1 за Хансолот свака част!
Првите серии цена/перформанси ненадминливи! Ама тоа кога идеа со Санјо компресор ;)
После Грее почнаа да мајсторишат со нивните двухстепени Г-точки,и цената им рипна,и крај не им се знаеше со 16 ознаки...
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
A nekoj so amber 18ka doma pa da kaze kako sto kako se stoplil kolku smetka platil. Samo da ne e nekoj od prodavacite i monterite. Posto kako i da e ja pravat temata glupava dosadna i nesvatliva za drugite. Eden prosecen korisnik bi trebalo da znae osnovi a ne detali u krajnosti.

TAKA DA BIDETE EDNOSTAVNI ODNOSNO SO TAKVA I TAKVA KLIMA MI BESE TOPLO PLATIV TOLKU I TOLKU

pozz do moderatorot ama mislam deka treba da ja podzacisti temava od mnogute strucnaci.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Од 23 октомври бараш клима и уште не си купил?А јас мислев веќе на клима се грееш.Чудно е да прашуваш на форумов а твој другар ги има двете клими за кои ти се двоумиш.Ако твојот другар ти рекол дека Aмберот е подобар од Тошибата нормално треба него да го послушаш.А еве и Коста Сениор за 13мин.собрал информации од србскиот форум од кој можеш да видиш и србите биле задоволни со модулацијата на Амберот од 400 500в. А од друга страна и ти и Коста сумњате на попустите на Тошибата.Така да све е јасно земај Амберот
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Тоа е поентата. До сега се рамневте со јапанците со пониска цена или повеќе изменувачи,компресори,фреони,тежини и остала "техника" за иста цена. Сега гледам рамо уз рамо одите и по цена и по се.

@An. ka @palpem @GT1 за Хансолот свака част!
Првите серии цена/перформанси ненадминливи! Ама тоа кога идеа со Санјо компресор ;)
После Грее почнаа да мајсторишат со нивните двухстепени Г-точки,и цената им рипна,и крај не им се знаеше со 16 ознаки...
Далеку си од тоа да поентираш кога не разбираш у старт.
Тоа за Санјо споредбата не ви држи вода ни на тебе ни на Златко знаеш зашто?
Зашто у старт не се разбирате во компресори и нивните изведби.
Исто како сега да се смееш зашто во сузуми16 толку популарна заради тој твин компресор кога беше на Р410 сега на Р32 има сингл ротари нели ? :rolleyes:
Или и за ова имаш одговор ?
Да ти објаснам и тебе и на другиот....Има нешто друго плус вградено во тој од Р32 што скупо кошта a вие неразбирате што е тоа( а ви го пишува во сервисните).... затоа и нема твин туку само сингл во сузуми16 па и во ред други модели.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Vazno ti raboti so COP>5
Izmeri na izduv/usis Fanot i kazi si ne se srami.
Kakov COP 5,ke sonva amberot za 5.
550-600w x 5 = 2750-3000w.
Kakva e taa prostorija so vo momentot na 10c bara 3000w.
Nei izlaga matematikava nekako.
Maksimum okolu 3 COP.
Nekako ne mi izlaga logicno.
 
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Vazno ti raboti so COP>5
Izmeri na izduv/usis Fanot i kazi si ne se srami.
:) Не се срамам воопшто, не можам да прикачам слики моментално (незнам зошто не ми дозволува дава грешка The upload failed because the file could not be written to the server. The site administrator will need to resolve this before any files can be uploaded. ) али вредностите се 27.3 на влез 41.4 на излез втор степен на вентилатор и моментална потрочувачка од 556.4w
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.842
Поени од реакции
7.621
Ide na 120w ama korne ladno decata se zalat od taa modulacija. Gree Hansol 12ka
За Хансолот порано беше кажано дека има грејач во внатрешната единица. Тоа 120W не е модулација туку греење на грејачот, барем така се зборуваше.
Еве штом ја имаш таа клима, кога ќе забележиш 120W види дали надвор компресорот работи.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
:) Не се срамам воопшто, не можам да прикачам слики моментално (незнам зошто не ми дозволува дава грешка The upload failed because the file could not be written to the server. The site administrator will need to resolve this before any files can be uploaded. ) али вредностите се 27.3 на влез 41.4 на излез втор степен на вентилатор и моментална потрочувачка од 556.4w
A taka pisi im da znaat
Znam deka e so COP=5 zasto ja imam istata klima i kaj mene e taka i greeam cel stan 85m2 na 3ta Fan
Ti kolku m2 grees?
Inace naFan2 ima 580m3/h i so tie izmereni vrednosti imas COP=4,91


Kaj mene e slicno so toa sto sum na Fan3 usis 28, izduv 42, 580prosek vrti COP=5,07 za vnatresna 24,5C
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Gree Soyal има 2,5реда изменувач бре каде тука Shorai со еднореден била иста....ти по цени исти ги направи климиве Бот
Пак нешто смрди ко да лажеш..... сигурен си дека Shorai е со еднореден изменувач? Да не испадне дека е со двореден?
Башка тоа вие може и 8 реда да му наредите, ако дава полоши перформанси џабе му е, само ќе му тежи на монтерот.

Hmmm....незнам само со што допринел??
ако мислиш кога го фатива дека мереше џоа мод греење на 21 надворешна :tapp:

@zlatko_ti412 не ја познава ни својата клима и незнае која црта колку кубици исфрла а постира и на јутјуб безвезни издуви...брзоплето многу и не би рекол дека е некој репер да му се верува.
Ај може ти си репер да ти се верува, во извртување на туѓи постови и лажење додека не ти ги побијат лагите, после те нема 2-3 дена да зуцнеш.
Уствари пишуваш и лајкуваш, само преку другите профили....
Ајде повели оправдај си ги лагите кај што те прозвав пред 3-4 дена..... или молчи си мудро до после празници.

Пак си извртуваш изјави.... тоа што се фалев дека ладам 29м2 летно ноќно време со 60w го извртуваш дека сум греел 65м2...
Ајде цитирај ми пост од форумов кај што викам дека греам со 60w и јас одам на self-ban до нова година...
АМА АКО НЕ НАЈДЕШ ТИ ОДИ НА SELF-BAN ДО НОВА ГОДИНА.... МОЖЕ?
 
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Znam deka e so COP=5 zasto ja imam istata klima i kaj mene e taka i greeam cel stan na 3ta Fan
Ti kolku grees?
Inace naFan2 ima 580m3/h i so tie izmereni vrednosti imas COP=4,91


Kaj mene e slicno so toa sto sum na Fan3 usis 28, izduv 42, 580prosek vrti COP=5,07
Површината е некаде околу 40м2 за кои е наменета климата, но сепак тие параметри се во одреден период на денот неможам да прикачам слика за да видете 24 часа како оди потрошувачката, со исклучувања со максимуми до 1600w
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.292
Далеку си од тоа да поентираш кога не разбираш у старт.
Тоа за Санјо споредбата не ви држи вода ни на тебе ни на Златко знаеш зашто?
Зашто у старт не се разбирате во компресори и нивните изведби.
Исто како сега да се смееш зашто во сузуми16 толку популарна заради тој твин компресор кога беше на Р410 сега на Р32 има сингл ротари нели ? :rolleyes:
Или и за ова имаш одговор ?
Да ти објаснам и тебе и на другиот....Има нешто друго плус вградено во тој од Р32 што скупо кошта a вие неразбирате што е тоа( а ви го пишува во сервисните).... затоа и нема твин туку само сингл во сузуми16 па и во ред други модели.
Е баш ме занима што е тоа "скупо нешто" што ние не го разбираме? :)
Дај биди човек,признај,нема да ти падне продажбата! Па сите производители ММЕ кога отидоа на Р32! И на чиј грб? Убаво знаеш! Најдоа начин да ги задржат перформансите со многу полесна техника,а не обратно. И Грее и Тошиба и сите...
Останатото се прикаски само. Купувачот испадна заебан.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
:) Не се срамам воопшто, не можам да прикачам слики моментално (незнам зошто не ми дозволува дава грешка The upload failed because the file could not be written to the server. The site administrator will need to resolve this before any files can be uploaded. ) али вредностите се 27.3 на влез 41.4 на излез втор степен на вентилатор и моментална потрочувачка од 556.4w
Можеш тука видео да уплоадираш https://streamable.com/ а потоа линкот од видеото поставиго на темава.Ако сакаш да поставиш видео од 10-мин.мораш
прво да го конвертираш(намалиш) со https://www.any-video-converter.com/products/for_video_free/ ако треба помош тука сме.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom