Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Razlikata od min 30000 den za model sto modulira, nema da ja izvadis za 10 godini.
Ako imas pari za frlanje, toa e drugo.
Разлика од 30.000 ќе има кога ќе ги продавате Кинеските со помала маржа, а не вака 300% маржа!
Мене вака дури поскапи ми се гледаат Кинескиве, кој треба да си враќа инвестиција????
Кој има пари за фрлање?


Кинеската Gree Soyal 12ka за 56.000
споредено со
Јапонската Toshiba Shorai Edge 13ka за 53.000 намалена од 58.000

Исто
Кинеската Gree Amber 18ka за 70.000
споредено со
Јапонската Toshiba Suzumi Plus 18ka за 63.000 намалена од 71.000
или поновата
Јапонската Toshiba Shorai Edge 18ka за 74.000

Кога ќе ги ставиш вака една до друга одма се гледа што е како е со цениве и маржите.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Моја топла препорака е на членовите со тнка изолација на нервите, да бираат што ќе читаат.
А тие што се стручни, многу покорисни ќе бидат стручно добронамерно и точно нешто да објаснат.
Од лапање муви, ако не се голтнат, или исплукаат, не ја чини, може трајно да се населат меѓу уши.
Повелете за стручен коментар, во име на јавно добро, на јавен форум.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Gree Hansolot koj ne e nordik ima min 120w na greenje.
Го имам, не е лош како за кинез.... мислам како нордик го продававте, до -22С!
Минимум 120w е дискутабилно.... сум го видел околу 200w...
Далеку е од стабилна целодневна модулација, ама кога му се погодени условите знае со часови да модулира пониско.
Сум споделил и од него 24 часовен график од потрошувачка кај што се гледа дека модулира ниско.

НО, има едно големо НО!
Грее Хансолот 12ка, што есента 2018 на чистење на залихите (ШТО ЗНАЧИ ПОВЕЌЕ ГО НЕМА) на попуст се продаваше за 600 еур.
Носи SANYO компресор, НЕ ГРЕЕ компресор...
Тој модел е од времето кога Грее ставаше туѓи компресори....
Сега веќе не... сега си става само негови.... и затоа повеќе нема ниска модулација....

А вие тука уште ќе си ги фалите Грее со можност за ниска модулација со стариот Хансол со туѓ компресор :D
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
47
Поени од реакции
33
Ima li nekoj iskustvo so kompanijata i realen li e popustov za daiseikai 9. Nekoj imase pisane deka ima Light i Super Daiseikai, za koj model se raboti na ovoj sajt?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Разлика од 30.000 ќе има кога ќе ги продавате Кинеските со помала маржа, а не вака 300% маржа!
Мене вака дури поскапи ми се гледаат Кинескиве, кој треба да си враќа инвестиција????
Кој има пари за фрлање?


Кинеската Gree Soyal 12ka за 56.000
споредено со
Јапонската Toshiba Shorai Edge 13ka за 53.000 намалена од 58.000

Исто
Кинеската Gree Amber 18ka за 70.000
споредено со
Јапонската Toshiba Suzumi Plus 18ka за 63.000 намалена од 71.000
или поновата
Јапонската Toshiba Shorai Edge 18ka за 74.000

Кога ќе ги ставиш вака една до друга одма се гледа што е како е со цениве и маржите.
Ovi e Suzumi, mozes so entry model na Gree da gi sporeduvas. Razlikata e 40000.
Zemi soberi pari, stokmi si ja kolibata.
Ne trosi pari na gluposti.
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
40
Поени од реакции
18
Ovde covek nisto nemoze da sakluci sekoj si vlece na negova strana koj sto si prodava toa si brani. Ima li nekoj da kaze deka pominal zima stoplen vo 80m2 so 18ka i 12ka i ne platil struja poveke od 6000 den. Primer drugar ima suzumi 16ka i amber 18ka veli deka ne se sporeduvaat dvete klimi amberot bil gorila za suzumito a na potrosna tuka nekade. Inaku gree 2 sprata so dvete klimi vo kuka koja nema izolacija. Inaku se prefrla od drva na amber i veli deka e zadovolen. noemvri smetka za struja za 2 sprata za 2 kompletno opremeni domakinstva 6000 denari so cela bela tehnika na A++ ili A+++.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.842
Поени од реакции
7.615
Ti izgleda sakas da se ladis, ne da se grees.
Aj ne prodavaj magla, se iznatresovte gluposti, a zivees vo kuka promaja.
Cudo od luge.
To sto go opisa mislam deka se odnesuva na mesto kade sto ti zivees.
Ovi e Suzumi, mozes so entry model na Gree da gi sporeduvas. Razlikata e 40000.
Zemi soberi pari, stokmi si ja kolibata.
Ne trosi pari na gluposti.

@Peja989 @Нuкола или кој и да е модератор тука. Не дозволувајте ваков канцер да се шири, особено не што ова се однесува за член кој секојдневно тука споделува искуства од својот дом со најискрени намери. Знам дека постои пријави мислење, ама не е целта да се избрише мислењето зошто очигледно однесувањето не се подобрува.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ovi e Suzumi, mozes so entry model na Gree da gi sporeduvas. Razlikata e 40000.
Споредувам средни со среди, Soyal и Amber на Gree се средна класа како Suzumi и Shorai на Toshiba.

Што сакаш да споредам U-Crown со Daiseikai?
И тоа ќе споредам, да не ве довтерам вдупка само....

Оооо јадни, сте го тргнале U-Crown-от од секаде, да не ве срамиме повеќе.... ама има докази по форумов...
Еве за 12ката најдов, сум ве ругал и претходно..

Gree U-Crown 12ката сте ја продавале 73.000 пред да ја преполовите цената (колку ли сте имале маржа)



Toshiba Daiseikai 13ката на клими.мк уште e 79.000 поскапена од 73.000 колку што беше во истиот периодот со U-Crown от
Во AIRCON сега ја има на попуст, 64.500 е Toshiba Daiseikai 13ката (и тие колкава ли имаат маржа ама не си можат со вас)


U-Crown 18ката ви беше 94.000 па ја намаливте на 60.000. Онака екстра инфо да прочита народ.....

Оди покритесе и ревидирајте тоа цените.... намалете троа маржите па вратете се да споредувате.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Моја топла препорака е на членовите со тнка изолација на нервите, да бираат што ќе читаат.
А тие што се стручни, многу покорисни ќе бидат стручно добронамерно и точно нешто да објаснат.
Од лапање муви, ако не се голтнат, или исплукаат, не ја чини, може трајно да се населат меѓу уши.
Повелете за стручен коментар, во име на јавно добро, на јавен форум.
Kogo sakaš da ubediš deka klimite se preporoduvaat ako imaat visinska razlika i instalacija nad 3 m so svedoštvo na korisnik koj ne ni čita što pišuva.
Koj podobronamerno i vo najsiten detal pišuval tuka za princip na rabota, defrosti, vakumiranje, freoni kompresori, EEV, potrošuvačka, modulacii, za nekoi kako tebe nagotovo da čitaat? Što e teško da se pobara nazad, polesno e celi fermani od gluposti i toa na srpski jazik da se postira tuka.
Dobro ako se postira nešto vredno, ama ova so preporodenava Mideava e teška glupost, a se raboti za istečen freon.
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
40
Поени од реакции
18
I sega po celovo toa so moduliranjeto sto e podobro da rabotat 24/7 na 0.3w ili da rabotat 20minuti vo eden cas na 1 kw


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
40
Поени од реакции
18
I sega po celovo toa so moduliranjeto sto e podobro da rabotat 24/7 na 0.3w ili da rabotat 20minuti vo eden cas na 1 kw


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
2 август 2017
Мислења
263
Поени од реакции
365
А бе сервисери, монтажери и продавачи на клими дај отворете тема клима уреди и разменувајте си таму стручни мислења, овде ја изгњавивте темата со вашите климатизери. Човек и да сака да купи клими ќе му се одмили, читајќи ги вашите дебилни и небулозни коментари.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Споредувам средни со среди, Soyal и Amber на Gree се средна класа како Suzumi и Shorai на Toshiba.

Што сакаш да споредам U-Crown со Daiseikai?
И тоа ќе споредам, да не ве довтерам вдупка само....

Оооо јадни, сте го тргнале U-Crown-от од секаде, да не ве срамиме повеќе.... ама има докази по форумов...
Еве за 12ката најдов, сум ве ругал и претходно..

Gree U-Crown 12ката сте ја продавале 73.000 пред да ја преполовите цената (колку ли сте имале маржа)



Toshiba Daiseikai 13ката на клими.мк уште e 79.000 поскапена од 73.000 колку што беше во истиот периодот со U-Crown от
Во AIRCON сега ја има на попуст, 64.500 е Toshiba Daiseikai 13ката (и тие колкава ли имаат маржа ама не си можат со вас)


U-Crown 18ката ви беше 94.000 па ја намаливте на 60.000. Онака екстра инфо да прочита народ.....

Оди покритесе и ревидирајте тоа цените.... намалете троа маржите па вратете се да споредувате.
Tolku ti e znaenjeto, Amber Nordic e visoka klasa. Pojak I od U-crown.
Zatoa se tvoite mislenja nerelevantni.
Автоматски споено мислење:

Сељандура е, џабе муабет, тоа му е нивото.

@Acid глеј го брат, гледај му речник и ниво на дискусија.
Sramota, vakvo odnesuvanje I navreda od moderator.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Предлог бренд на клима и пропорции за греење на 2 спални соби една до една,најмногу одговара подна единица пошто собите се по 15-16квадрати. Предлог за надворешна и внатрешни едници со прифатлива цена и квалитет. Даикин прашав пошто имам високо монтажна огрома сума ми побараа за подна.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
I sega po celovo toa so moduliranjeto sto e podobro da rabotat 24/7 na 0.3w ili da rabotat 20minuti vo eden cas na 1 kw


Sent from my iPhone using Tapatalk
Во принцип ако имаш добра изолација и мали загуби од рецимо 1,1.5kw/h тогаш подобро е клима со добра и ниска модулација која ќе работи тивко и на ниски 300-400w цело време.
Сепак во основа е ствар на навика. Мене офф-он воопшто не ми смета на пример. Битно на крај е ти да бидеш задоволен и стоплен!

@Peja989 а што правиме со овој спамеров @Коста Сениор што копи/пасте цели фермани постира од српски форуми?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom